Euro a fost cotat vineri la 4,1189 lei, cel mai scazut nivel din ultimele trei luni

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a stabilit, vineri, un curs de referinta de 4,1189 lei pentru un euro, acesta fiind cel mai scazut nivel al monedei unice europene din ultimele trei luni. Moneda nationala s-a apreciat astfel cu 4,59 bani, dupa ce in ziua anterioara un euro era cotat la 4,1648 lei.

Un nivel mai scazut al cursului de schimb a fost inregistrat in data de 7 ianuarie, cand un euro era cotat la 4,0720 lei.

Fata de dolarul american, cursul BNR arata o usoara depreciere a monedei nationale, pana la 3,1342 lei pentru un dolar, de la 3,1323 lei pentru un dolar, cat era joi.

Francul elvetian a fost cotat vineri la 2,7051 lei, cu peste cinci bani mai putin decat in ziua anterioara, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,1210 lei, dupa ce joi cursul bancii centrale era de 3,1280 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1220 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    une is analistii??? (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:25)

    calin [anonim]

    Aduceti aici analistii care ziceau ca EURO tot nu o sa scada chiar daca am luat imprumut de la FMI. Sa-i aduceti aici ca am ceva pentru ei....
  • +1 (1 vot)    
    Leul se va intari pana la 4/€, poate chiar 3,80 (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:46)

    Isar [anonim]

    E inevitabil, indiferent de tonomatii care au mizat speculativ contra monedei nationale, ca BNR-ul are acum imense resurse pentru a contracara orice atac contra leului.
    Cresc investitiile straine (sa vedeti ce se publica in zilele urmatoare, in primele 3 luni s-a realizat deja 35% din nivelul de previziuni, s-ar putea sa depasim 5 miliarde€ investitii straine!), "capsunarii" continua sa trimita multi bani (se pare ca e 1 miliard deja), absorbtia fondurilor UE s-a imbunatatit foarte mult (s-a triplat!). Si au reaparut iar investitorii strainila Bursa, au nevoie si ei de lei acolo.
    Leul nu va mai scadea sub 4,3 anul asta si pana in vara ajunge la 4 sau chiar 3,80 in toamna.

    Nu pastrati masiv in valuta, ca deja pierdeti. Vindeti 75% din euro-dolari si puneti pe depozite in lei, la 3-6-9-12 luni.
    Inflatia e in scadere, leul se apreciaza, dobanzile la depozite in lei sunt la 13%, dublu fata de inflatie ! Si nici nu platiti impozit pe dobanzile la depozite. La sfarsit de an, fara sa faceti nimic, veti avea un profit net de pana la 8-9% cu leii vostri (inflatia va fi la 4-5%). Chiar mai mult daca leul se apreciaza cu cateva procente (circa 5).
    • +1 (1 vot)    
      Esti Isarescu cumva ? (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:32)

      falco [anonim] i-a raspuns lui Isar

      Daca se va introduce impozitul forfetar o sa vezi o gramada de someri , productia a scazut in ultimele luni la greu , depuneti bani la banci , cit mai multi s-ar putea sa aveti suprize .
    • 0 (0 voturi)    
      aferim, ca frumos le mai zici! (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:50)

      coane [anonim] i-a raspuns lui Isar

      Ori esti unul din guvern ori unul de la ceculele de partid de pe internet. Unde ai vazut investitii straine de 5 miliarde euro??? Cand toata Europa este in recesiune si nu stie ce sa mai faca tu chiar crezi ca se inghesuie cineva sa investeasca in Romania, o tara in care legile si impozitele se schimba mai des decat ciorapii??? Cursul actual nu are nici o legatura cu realitatea, romanii de afara nu mai trimit bani in tara ptr ca nu mai au , multi sunt someri si cum aproape toti au credite la banci acum vand pe nimic casele si proprietatile din tara ptr a putea plati ratele de acolo, in concluzie nu o sa mai vina asa des in tara ca nu mai au la ce si nici euro nu o sa mai trimita. Daca mai trimit 1 miliard , maxim, tot anul 2009 ar trebui sa fim f multumiti. La noi varful crizei va ajunge dupa alegeri ca pana atunci se umbla la imprumutul de la FMI, este clar ca acei bani se vor duce pe alegeri, am vrut sa spun pomeni. Numarul somerilor este in crestere, productia se contracta, exporturile idem, cum draq creste leul? Cum creste dolarul?
      • 0 (0 voturi)    
        Mai informeaza-te! (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:28)

        Optimistu [anonim] i-a raspuns lui coane

        Apropo de investitii straine:
        http://www.capital.ro/articol/investitorii-straini-dau-cu-prognozele-de-pamant-118335.html
      • 0 (0 voturi)    
        coane citeste mai rar (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:33)

        ANONIM [anonim] i-a raspuns lui coane

        ce a scris isar si o sa intelegi. Te ia gura pe dinainte.
        • +2 (2 voturi)    
          Si el un tonomat habarnist (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:04)

          georgio [utilizator] i-a raspuns lui ANONIM

          E si el un forumist din ala de partid care habar nu are de economie sau de politica. El doar trebuie sa scrie contra pe orice subiect.
          Acum la subiect: Clar ca avand un boost de 13milliarde la rezerva Isarescu nici nu trebuie sa intervina pe piata si cursul scade. Totusi nu cred ca interesul e sa scad sub 4. Din cate imi amintesc o declaratie de prin ianuarie a lui Isarescu interesul e sa stam undeva in intervalul 4-4.2 tot anul.
  • 0 (0 voturi)    
    Jefuirea "capsunarilor" (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:07)

    isar [anonim]

    Vine pastele, vin "capsunarii" cu citiva euroi munciti din greu, trebuie jefuiti cu sistem.
    Alfel, leul n-ar avea nici un motiv sa creasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Vise (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 22:56)

    Levap [anonim]

    Regula de trei "compicată"

    Problemă : Dacă-n 10 zile s-a apreciat cu 0,1611 lei în câte zile 1E = 1 leu ?


    Lică (clsa a IV-a) : Tăticule ştiu s-o fac, dar am o întrebare.
    Tătticu : Zi !
    Lică : Leul nu se apreciază şi noaptea ?