Si daca toata criza asta e o uriasa schema Ponzi?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Duminică, 12 aprilie 2009, 13:10 Economie | Finanţe & Bănci

…Guvernele baga bani cu ghiotura, tiparind uneori bancnote pentru ca mai au de unde. Bancile centrale au bagat bani la nesimtire, sperand ca vor rezolva problema. Institutiile financiare internationale nu mai prididesc sa dea cu bani in stanga si mai ales in dreapta.

…de cealalta parte, cei inscrisi pe liste sa ia banii alearga cu sacii goi ca sa si`i umple. Ma refer la bancile comerciale, banci de investitii, asigurari.

Cineva va trebui sa traga linie si sa vada cine a pacalit de fapt pe cine…

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   










3995 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Criza continua (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:33)

    Alex [anonim]

    Schema Ponzi este deja de doi lei.
    Trebuie analizat cum misca marile banci americane, rezidurile toxice intre ele, cu bani de la FED si cu bani de la trezorerie - pentru acestia trebuie autorizarea Congresului.
    Toti banii pompati in banci au intrat in citeva buzunare.
    Daca acum un an si ceva suma de 50 - 70 miliarde USD pompata in economie era considerata imensa, acum nimeni nu mai zice nimic cind se vorbeste de peste 700 de miliarde de USD.
    Daca si Congresul va aproba noua forma de finantare a preluarii produselor toxice de catre entitati nou create, criza este deja continua si poate genera conflicte.
    Vreau sa vad cit de linistiti stau statele care au cumparat obligatiuni americane.
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA (Duminică, 12 aprilie 2009, 17:27)

    LUKE [anonim]

    POATE NE EXPLICATI SI NOUA MURITORILOR DE RIND CUM ESTE CU CRIZA ASTA ...SE TIPARESC BANI NON STOP SE ARUNCA PE PIATA SI....TOTUSI...CRIZA DE LICHIDITATI UNDE SE DUC TOTI ACESTI BANI?!CARE ESTE CIRCUITUL LOR IN NATURA?!
    • 0 (0 voturi)    
      Criza este o schema Ponzi (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:35)

      Ben [anonim] i-a raspuns lui LUKE

      Conform unui expert (vezi link-ul de mai jos) tot sistemul bancar mondial e o schema Ponzi. Merita vazut.

      http://www.brasschecktv.com/page/596.html
  • 0 (0 voturi)    
    dar de unde vin banii ? (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:09)

    bogdan [anonim]

    SUA a bagat 700miliarde. De unde i-a scos , din palarie ?
    La fel, FMI de unde are banii ? Recent fondurile s-au triplat pana la 750mld ? De unde au venit banii ?
    Eu cred ca acesti bani pur si simplu au fost tipariti. Mii de mii de miliarde. Va apare inflatie la un moment dat sau cum ?
  • +2 (2 voturi)    
    Un alt SMS (articol) marca Dan Popa (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:38)

    Ghita [anonim]

    care pune o intrebare in titlu si in articol prezinta maxim 2 stari de fapt ce nu au nici legatura cu titlul, nici raspuns la intrebarea din titlu si absolut nici o legatura cu economicul.
    Dle Popa, stimate jurnalist, puteti prezenta starea vremii (ideal sa va mariti sansele de predictie, vremea de ieri)...
    Multumim hotnews pentru inca un articol de umplutura marca Dan cenzurez mesaje Popa.
    • 0 (0 voturi)    
      solutia "zombi" (Luni, 13 aprilie 2009, 7:41)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      vezi aici:
      http://www.opendemocracy.net/article/the-zombie-solution
      polonezul e talentat
  • 0 (0 voturi)    
    Danut, ne lasi...? (Luni, 13 aprilie 2009, 9:34)

    mike n [anonim]

    Mi-am exprimat de prea multe ori parerea despre calitatea textelor Popa. Nu mi-am prea vazut comentariile postate desi limbajul utilizat (ca si acum) a fost intotdeauna unul decent. Asa ca am refuzat sa mai dau click pe articole. Nu stiu ce mi-a venit azi... Dar observ cu satisfactie ca mai sunt persoane care-i recomanda "jurnalistului" rubrica meteo...
  • 0 (0 voturi)    
    de unde bani ? de la popor (Luni, 13 aprilie 2009, 11:14)

    gelu [anonim]

    de unde bani ?
    UE a "recomandat" imperativ tarilor membre sa imprumute de la FMI. In aelasi timp s-a "oferit" sa imprumute FMI ca sa aibe de unde sa dea bani. Asa ca tarile membre, ca RO de exemplu, platesc datoria la FMI (cu dobanda) care la randul ei va plati UE (cu dobanda). Iaca deci cum dam bani la UE cu dobanda dubla.
    Vorba aceea:
    La revedere Uniune Sovietica, bun veni Uniune Europeana!
    • 0 (0 voturi)    
      ce e ue ? (Luni, 13 aprilie 2009, 15:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Pai UE reprezinta tarile membre, nu e ceva distinct.
      Adica Romania da bani la UE, care da la FMI, care ii da apoi Romaniei. (inlocuieste Romania cu orice alta tara :) Adica ii luam dintr-un buzunar si bagam in altul.
      Care e schema ? Miroase a suveica...