UPDATE Gheorghe Pogea: Impreuna cu FMI am decis ca impozitul forfetar este mult mai simplu fata de majorarea TVA

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2009, 11:06 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Pogea, si secretarii de stat Gheorghe Gherghina si Gratiela Iordache au discutat marti despre impozitul forfetar si acordul cu FMI. Gheorghe Pogea a vorbit si despre executia bugetara in prima parte a anului.
Vezi in articol
cele mai importante declaratii ale ministrului Finantelor


Gheorghe Pogea: MFP intentioneaza sa faca prezentari detaliate pentru a asigura transparenta legate de bugetul general consolidat, masuri legate de fiscalitate pentru a oferi explicatii

Executia bugetului general consolidat
 pe primul trimestru 2009
- deficitul bugerului general consolidat 1,56% din PIB 8,29 mld lei
- veniturile au inregisytra o scadere de 6,2 % fata de aceeasi perioaa a anului trecut
- cheltuielile : 46 miliarde lei, in crestere cu 14,2%
  • Constatam ca in primele 2 luni productia industriala a scazut, scaderea CA a companiilor este principala cauza a scaderi veniturilor
  • Scaderea prod industriale in primele 2 luni: 11,6%
  • Chiar daca sectorul de constructii se afla in stagnare, in primele 2 luni 2009 se inregistreaza o oarecare revenire a constructiilor rezidentiale; cu 3,7% peste nivelul anului precedent.
  • Principalele venituri care au scazut: impozitul pe profit (ca urmare a scaderii performantelor companiilor); veniturile din TVA. Avem in schimb o majorare a impozitului pe venit.
  • Un imprumut care asigura finantarea bugetului general consolidat la 3- 3,5% aduce economii semnificative

Rectificarea bugetara
  • Cel mai important pentru Romania este faptul ca credibilitatea noastra tine de abordarea contextului macroeconomic. Masurile luate au darul de a asigura consolidarea si echilibrul finantelor publice.
  • Pentru ca suntem in perioada de criza, masurile sunt exceptionale si de multe ori nepopulare.
  • Faptul ca noi ajustam cheltuielile astfel incat sa fie posibil finantarea deficitului la 4,6%
  • Aceste masuri de ajustare a bugetului si cresterea veniturilor va permite mentinerea chletuielilor cu investitiile: 38 miliarde lei vor fi in continuare alocati pentru investitii.
  • Investitia publica este prioritatea nr 1 a Guvernului
  • MInisterul Muncii a primit resurse suplimentare pentru a putea sprijini persoanele vulnerabile
  • Am mai ajustat o serie de cheltuieli: blocarea in continuare a achizitiei de mobilier,
  • In anul 2009 -2010 deficitul agreat este de 3,7%
Fondurile europene: important este ca am accelerat foarte mult faza de semnare a contractelor. MFP a marit cota de finantare, TVA - com lua masuri pentru decontare, vom asigura din trezorerie nivelul de prefinantare si avansuri de care este nevoie.

Tot legat de ajustare: investitiile vor fi de 7,1% din PIB

Fonduri de preaderare: 3,7 miliarde lei; fonduri de postaderare: 8,2 miliarde lei; proiecte cu finantare nerambursabila
Cum vor beneficia ministerele:
  • MTRansporturi: 7,6 miliarde lei
  • MDRL: 3,9 miliarde
  • MEC: 2,9 miliarde
  • MMediu: 2,4 miliarde
  • Bugetele locale: 12,4 miliarde

Intentionam sa majoram veniturile cu 0,25%

DESPRE IMPOZITUL FORFETAR:

  • Impozitul pe profit de 16% este in continuare in vigoare. Ne adresam acelor companii care in anii de boom economic au eludat taxele in vigoare
  • exista 109.000 societati cu CA de 209 euro lunar
  • Aceasta masura pe care am luat-o are legatura cu tratamentul echitabil a agentilor economici
  • Nu marim fiscalitatea, dar dorim ca firmele sa poata plati taxele si impozitele in mod onest. Au participat la discutii sindicatele si patronatele si am preluat de la ei aceste transe de impozit minim.
  • Nu are scopul maririi taxarii, ci este un semn de respect fata de contribuabilii onesti.
  • Nu vor fi afectate de aceste masuri start-up-urile.
Gratiela Iordache:

  • Este varianta agreata si propusa de partenerii sociali, cei care acum spun ca este daunator mediului economic
  • Al doilea aspect - orice impozit se refera la trecut, este firesc sa fie la cifra de afaceri a anului anterior.
  • Irlanda: si ei sunt pusi sa faca revizuirea bugetara
  • Am avut de ales intre a majora TVA sau cota unica, situatie in care ar fi fost afectati toti contribuabilii; acordul cu FMI impune niste conditionalitati pe care Guvernul trebuie sa le faca in timp de criza.
  • Ca sa pastram acelasi nivel al TVA, al impozitului pe venit; sau incepand din semestrul II sa fie majorat impozitul pe profit
  • Nu avem voie ca aceste masuri sa afecteze interesele Romaniei pe termen mediu si lung
Gheorghe Pogea:

Stadiul masurilor cuprinse in programul anticriza:
- prelungirea somajului tehnic cu 3 luni
- vom capitaliza CEC si Eximbank - trebuie aprobarea Comisiei Europene pentru a nu fi tratata ca ajutor de stat
- parafiscalitate: programul de reducere a fost fixat in 2 etape: pana la 1 aprilie sa fie identificat nr de taxe care trebuie redus, urmind apoi reducerea propriu-zisa
- am identificat din cele 489 taxe si tarife ca necesita reducere si comasare 179. Astfel, 36 de taxe vor fi anulate si restul vor fi comasate.
- MAI: 22 taxe reduse, SGG: 25 ; Ministerul Economiei: 16, Ministerul Transporturilor: 8 taxe, Ministerul Sanatatii: 5, Ministerul Agriculturii - 11, MCTI: 8 taxe
- Impreuna cu ANAF vrem sa eficientizam controalele; sa lasam la dispozitia contribuabilului sa poata plati debitele care genereaza majorari si penalitati; aceasta masura va crea noi facilitati.
- Pana la finele lunii iunie vor fi elaborate toate actele normative pentru reducerea taxelor

Gratiela Iordache:
Legat de Codul Fiscal - au avut loc discutii cu mediul de afaceri, estimam ca in jurul datei de 15 mai vom avea o prima varianta

Gheorghe Pogea:
- ANAF: am primit sesizari despre excese in controale; scopul nostru este cresterea eficacitatii controalelor si eliminarea abuzurilor. Am hotarat infiintarea unei linii verzi in acest an unde agentii economici sa poata sesiza abuzurile
- Valoarea garantiilor de stat totale pentru 2009 este de 6 miliarde lei, echivalent cu 1,5 miliarde euro. Va fi alocata si vom pregati un set de criterii in domenii considerate strategice, care pot avea o influenta sistemica in economie. Spre exemplu, industria auto. Aceasta va veni in completarea programului anticriza.
- Alta masura de interventie: ajutorul de stat. Pentru 2009 valoarea ajutorului de stat este 550 milioane lei.
- Monitorizarea datoriilor companiilor de stat - a fost negociata cu FMI - statul; urmareste imbunatatirea performantelor economice. Reducerea arieratelor in economie; corelarea nivelului de majorare a salariilor cu productivitatea muncii.
- Topul marilor datornici : CFR Calatori & Marfa, industria mineritului
- Drepturi de autor: Niciodata Ministrul finantelor nu a abordat acest subiect si nici nu constituie o preocupare
- Lista principalelor companii la care statul are datorii: ordonatorii de credite pot sa furnizeze aceste date


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4844 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    TAXELE si MOARTEA (Marţi, 14 aprilie 2009, 11:52)

    EccE [anonim]

    Cum ramane cu cele 538 taxe pe care ziceau ca or sa le reduca? de mult ce le-au redus s-au facut 540 si creste..
    • +1 (3 voturi)    
      Si or sa mai creasca... (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:17)

      |George [anonim] i-a raspuns lui EccE

      M-am linistit de mult, singurele griji ale celor din guvern sunt de a aduce cat mai multi bani la stat, de aceea inventeaza impozite si taxe noi (impozitul forfetar este o inventie) Se da ca exemplu ce e in Franta, in Irlanda, dar se trunchiaza, adica, acolo unde exista un impozit, nu exista celelalte, sau il exclude pe celalalt (in Franta, cine platea impozit forfetar, nu platea pe profit, de exemplu). Iar sa spui ca FMI a agreat ideea cu forfetarul ca sa nu umble la TVA, este o minciuna, fiindca intr-o perioada de criza, mai toate societatile comerciale lucreaza pe pierdere, deci nu prea exista TVA de plata ci TVA de recuparat, asa ca oricat l-ar fi marit, statul ar fi fost dator la societati. Asa, un impozit forfetar e mai sigur. Dar in Romania se va intampla invers, adica mai toti detinatorii de microintreprinderi vor inchide, incasarile la stat vor scadea... si, conform "calificarii: lor tampite, guvernantii vor fi obligati sa inventeze alte taxe si impozite...
    • +1 (3 voturi)    
      >:) (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Pentru ca sa poa sa le reduca, trebuia sa le creasca intai pt. ca sa aiba de unde le reduce astfel incat totusi sa ramana macar cu vreo 10 mai multe :-p
    • +1 (1 vot)    
      Juvern incompetent (Miercuri, 15 aprilie 2009, 10:11)

      Jos guvernul [anonim] i-a raspuns lui EccE

      „Rectificarea bugetara propusa de Guvern urmareste numai amplificarea asistentei sociale. In acest sens, constituie o serioasa confuzie economica a Ministerului Finantelor impunerea de noi taxe firmelor ca resursele bugetare astfel constituite sa fie destinate numai cheltuielilor sociale", a declarat ieri presedintele UGIR-1903, Ioan Coraci. El a aratat ca masurile adoptate de Guvern pericliteaza stabilitatea economica si sociala si amplifica somajul.
  • +9 (9 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:13)

    alex [anonim]

    cum au putut creste cheltuielile cu 14.2%? E urias, si-n conditii de boom economic, daramite acum. Pe ce s-au dus banii dom' Pogea? Nici el, nici minunatii secretari de stat nu sufla o vorbulita pe tema asta.

    Orice privat stie ca in criza mai usor controlezi costurile decat veniturile. Ei ce fac? Nu concediaza nici un bugetar (fereasca sfantul sa se supere oamenii aia, nu?), maresc cheltuielile si pun saua pe prostimea muncitoare.

    Si pretindem ca nu suntem comunisti. Ce tara! Ar fi comic rau, daca n-am fi in ea si n-ar fi asa dramatic.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai tot el da raspunsul (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:46)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui alex

      Tot el a precizat urmatoarele:"in schimb o majorare a impozitului pe venit"
      Asta inseamna ca au crescut veniturile populatie. In mediul privat in mod sigur nu au crescut. Nici profesorii sau functionarii publici nu au primit majorari salariale.

      Oare cine a beneficiat de aceste cresteri de venituri? Ghici ciuperca ce-i......oare cumva tot bugetarii de "lux" protejati politic? Remember primele trimestriale acordate in Camera Deputatilor? Astea au rasuflat in presa, dar cate nu au fost pe sest?

      Aaaa...si o precizare:
      "Topul marilor datornici : CFR Calatori & Marfa, industria mineritului"
      Pai ceferistii si minerii cer majorari salariale (la pariu ca ei le vor capata). Si parca alta stire spunea ca numai cei din industria Lignitului vor primi prime de paste de 2 milioane euro....Plus alte zeci de milioane in bonusuri la nivelul tarii!

      Acum realizam cine ne conduce - si ce nulitate avem la carma finantelor.
  • +5 (5 voturi)    
    start-up (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:14)

    alex [anonim]

    Intr-un ton mai constructiv, cum anume nu vor fi afectate start-up-urile de impozitul forfetar? Daca infiintezi companie anul asta, nu se aplica impozitul forfetar?

    Multumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Falimentul IMM (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:17)

    adrian [anonim]

    "Noi am cerut ca impozitarea să înceapă de la o cifră de afaceri de 12.000 de euro, pentru că sub această cifră este vorba de firme de subzistenţă, firme cu potenţial foarte redus, multe startup-uri care încă nu s-au consolidat". Mediul de afaceri avertizează că aplicarea impozitului forfetar în forma aprobată de Guvern va avea consecinţe grave în economie. "În mod precis o să avem zeci de mii de firme, microfirme care vor da faliment şi noi am făcut o analiză: putem avea un număr de şomeri de până la 100.000 datorită acestei reglementări", a declarat preşedinte CNIMM, Ovidiu Nicolescu.
  • +2 (6 voturi)    
    super!! (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:18)

    viorel [anonim]

    Decat sa-i impozitam pe orage sau brd care au profit de sute de milioane de euro, mai bina ii impozitam pe magnatii care au 200 euro pe luna cifra de afaceri.
    Asta da gandire economica.
    In curand, impozite pe handicapati si pe pensionarii de la cap-uri.
    • -2 (10 voturi)    
      E imposibil sa ai 200€ cifra de afaceri (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:26)

      frauda fiscala [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Orice tigan florar vinde mai mult, chiar si o lehuza ia mai mult de la stat, ce naiba, pur si simplu e bataie de joc sa declari ca ai "afaceri" de 200€/luna ! Nu poti rezista cu asemenea sume, nu poti plati taxe minime nici macar pentru tine, pentru propriul tau ajutor de somaj. Fara a mai vorbi de posibilitatea de a te intretine.

      Nu e nici o indoiala ca zeci de mii de micro-intreprinderi fraudeaza statul si culmea e ca masura impozitului forfetar minim a fost propusa chiar de sindicatele din IMM-uri, anul trecut, cand multi patroni corecti erau enervati de faptul ca altii declara sume fanteziste si fura statul !
      • +4 (4 voturi)    
        ce nu se vede, nu exista, nu? (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:39)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui frauda fiscala

        1. Dar daca ai activitate sezoniera? Sa zicem ca ai 4 contracte de 2500 de euro, intr-o anumita perioada a anului, iar in rest nu ai activitate? Se poate asa?

        2. Aia cu sindicatele din IMM-uri e tare de tot...
      • +3 (7 voturi)    
        3, stai jos (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:45)

        dan [anonim] i-a raspuns lui frauda fiscala

        Ti-a trecut vre-un moment prin cap ca daca am 2 angajati cu studii superioare, mort-copt trebuie sa scot approx. 2500 RON pe luna, si asta la valoare minima a salariului ? Si pentru un start-up e floare la ureche sa incaseze 1000 EUR/luna, ca sa-si poata plati numai darile, nu ??
        Bine ca esti tu destept...
      • +6 (6 voturi)    
        Tembel mod de a privi lucrurile (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:10)

        George [anonim] i-a raspuns lui frauda fiscala

        Esti pe dianfara. Uite ca si ministrul spune ca sunt firme d-astea (109.000), si sunt chiar de subzistenta, adica ii asigura traiul unui instaltor, unui zugrav, unui cizmar, unui croitor... Este ca in agricultura, adica nu crezi ca sunt oameni cu 1-2 ha de teren, cu venituri de cca.300 euro/an (am zis bine, doar atata) si ii compari cu cei ce au mii de hectare, si ii pui pe bietii tarani sa dea la stat 500 euro obligatoriu fiindca nu crezi ca pot exista! Asta da analiza!!! Dar mai grav nu este ca asa gandeste un ministru (e un om si el, si poate fi prost de-a binelea), dau uite ca mai exista unii ca tine care gandesc ca el... asa ca ... e plina lumea de prosti!
      • -2 (4 voturi)    
        Adevarat ai spus coane! (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:33)

        WotanT [anonim] i-a raspuns lui frauda fiscala

        Da, chiar si orice tigan florar vinde mai mult. De fapt MULT MAI MULT. Dar daca tot ai adus vorba, ce faci? Pui pariu ca decalara ...6 Euro la sfarsit?
    • +2 (4 voturi)    
      :D:D:D (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:26)

      gogo [anonim] i-a raspuns lui viorel

      ai vreo susta pt reclama mascata?!:D:D:D
  • +6 (6 voturi)    
    cheltuieli in crestere cu 14,2% ? (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:25)

    Nicu Paleru [anonim]

    N-am prea vazut la capitolul cheltuieli de unde vine cresterea de 14,2%, crestere care mi se pare imensa. Si asta dupa ce au fost reduse cheltuielile de ..mobilier, masura, intr-adevar, de mare...curaj!
    Lipseste, in continuare, un plan concret anti-criza, cu masuri detaliate si termene de punere in practica a acestora.
    Daca la rectificare s-au redus sumele alocate ministerelor, cu exceptia Ministerului Muncii, ma intreb unde intra cele 38 de miliarde, investitie publica (sic!)?
  • +6 (6 voturi)    
    Guvern incompetent (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:28)

    Remus [anonim]

    Acum trei ani am zis ca pot sa-mi completez veniturile salariale cu un restaurant. Am gasit trei camere intr-o cladire de birouri, la parter, le-am amenajat, le-am dotat, am investit tot in el, circa 30.000 de euro, banii luati pe o garsoniera. Pana in octombrie castigam intre 500 si 1.000 de euro pe luna dupa ce plateam chirie, 800 de euro (din care TVA reprezenta 130 de euro), salarii pentru patru oameni, 1.400 de euro (taxe si impozite 1.100 de euro), contabil 150 de euro (TVA 28,5 euro), leasing pentru un MCV (Logan break) 320 de euro (din care TVA 61 de euro), asigurare casco 825 de euro pe an, utilitati 500 de euro (din care TVA 95 de euro). De cand a venit criza romanul se gandeste de doua ori cand trece prin poarta mea. Am trecut pe pierdere. 500-1.000 de euro pe luna. In februarie-martie a crescut la 10-12.000 de lei pe luna (circa 2.500-3.000 de euro pe luna). Acum inca un impozit. Este o taxa suplimentara. Pana acum stiam ca avem de platit cei 16% pe venit. In momentul in care ne-am gandit sa deschidem restaurantul am estimat ca vom recupera investitia in 2-3 ani, dar in actuala situatie de pe piata si cu impunerea unui nou impozit ne gandim ca peste cinci ani vom amortiza investitia. Remus Mica, asociat al restaurantului Grandeur
  • +7 (7 voturi)    
    Inginerule (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:31)

    justice [anonim]

    exista 109.000 societati cu CA de 209 euro lunar .... adica deacum incolo nu vor exista 109.000 societati cu CA de 209, ci 0 barat
  • +5 (5 voturi)    
    Demisia Pogea (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:44)

    patrunjel [utilizator]

    Da-ti ba demisia , pana nu falimentezi si Romania cum ai falimentat combinatul siderurgic.

    Dute ba tata la crescut gaini , ca IQ-ul nu iti permite alta activitate in statul asta .

    Tu si cu Boc sunteti cele mai penibile figuri care au aparut vreodata in guvernul Romaniei . Remes era tatic pe langa tine .
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stie ca nu stie ! (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:48)

    Nicolae [anonim]

    Inginerul care si-a abandonat meseria pentru a fi activist de partid a dereglat iremediabil Combinatul Siderurgic Hunedoara si acum face acelasi lucru cu economia Romaniei(daca i se permite).
    Este grav ca nu stie ca nu stie,iar guvernantii care pun un inginer la finante sunt "inocenti" ca sa nu spun rau intentionati !!!
    • +3 (3 voturi)    
      inginer!? (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:26)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Si ce are de-a face un inginer cu economia? N-au gasit si ei un economist in ditamai ministerul. Dar nu un contabil, totusi.
  • +3 (3 voturi)    
    un guvern instabil (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:55)

    sonia [anonim]

    sper ca lucrurile care se intampla acum sa fie un semnal de alarma pentru toti cei care au criticat guvernarea pnl. un regim de genul asta este senzational. o mana de premianti, buni prieteni si rude din cercul prezidential sunt prosperi si ridiculizeaza pe oricine are obranznicia sa aiba o opinie, in timp ce asupra micului intreprinzator se abate un torent de taxe si impozite.
    ma intreb, exista oare o categorie sociala care v-a votat stimati guvernanti si in care sa nu fi dat? in medici ati dat, in profesori ati dat, acum dati in imm-uri. eu zic sa incepeti un sistem de taxare la sange a somerilor, studentilor, liceenilor evazionisti. cred ca e foarte bine cum merge guvernarea dvs, sper anticipate. nici n-aveti nevoie de opozitie.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:55)

    ileana [anonim]

    Pogea , baiatule, daca ai hotarat tu cu FMI, atunci plateste tu forfetar..
    Lichidez firma si ma angajez...LA STAT!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:01)

    anca [anonim]

    daca FMI spune sa te arunci in cap, tu te arunci in cap? pe ei ii doare fix in cur de unde scoate romanul banii de taxe. Of, numai incompetenti la guvernare, din ce in ce mai prost, cred ca e nevoie de o noua revolutie, ca altfel vad ca nu se schimba nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    daca e forfetar, forfetar sa fie, dar s-o stim si. (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:04)

    Nicu Paleru [anonim]

    Daca tot ne spunde Dl. Pogea cum e cu firmele astea cu 209 EUR lunar, si veti vedea ca se pricepe, iata ce am gasit pe...surse credibile.
    Pana nu demult, adica Noiembrie 2008, Dl. Pogea si sotia era asociati intr-o firma cu 200 RON capital social, mai precis GP MANAGEMENT EXPERTS S.R.L. (initialele spun multe, nu?) din Str. AVRAM IANCU 14 Hunedoara. Firma cu pricina presta...activitati de consultanta pentru afaceri si management, normal, contractul de management incheiat la data de 1.10.2006 intre Societatea Comerciala TITAN MAR - S.A. si Societatea Comerciala GP Management Experts - S.R.L., persoana juridica romana, cu sediul social in Hunedoara, str. Avram Iancu nr. 14/38, judetul Hunedoara, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Hunedoara cu nr. J 20/492/2002, cod unic de inregistr 14710024, atribut fiscal R, legal reprezentata de dna Nina Pogea. Art. 2. Director general al Societatii Comerciale TITAN MAR - S.A. este numit dl Pogea Gheorghe, persoana fizica, cetatean roman, domiciliat in Hunedoara, str. Avram Iancu nr. 14/38, nascut la data de 21.12.1955.
    La 30.09.2008, conform datelor publicate de Min.Finantelor, societatea D-lui Pogea era in executare silita pentru neplata unor datorii de RON 58.517. Si mai sunt destule...informatii
    • +2 (2 voturi)    
      sa fim corecti! (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:05)

      Gabriel, Deva [anonim] i-a raspuns lui Nicu Paleru

      Am verficat datele de identificare date de tine pe mfinante.ro si sunt corecte. Totusi, desi nu-l simpatizez deloc, sa fim si noi corecti. Se pare ca si le-a platit, mai mult de gura presei, dar are si certificat fiscal:
      http://www.financiarul.com/articol_19181/gheorghe-pogea-si-a-platit-datoriile-catre-stat.html
      Ma intreb daca nu era ministru de finante, oare cum proceda? Trimite, te rog, un link daca ai alte dovezi.
      • +2 (2 voturi)    
        sigur ca datele sunt corecte... (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:35)

        Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui Gabriel, Deva

        aici nu e vorba de antipatie ori simpatie, desi toti avem macar un gram de subiectivism.
        totusi, daca ai fi cautat mai ...adanc, ai fi vazut ca si la Iunie si Martie 2008 firma D-lui Pogea figura cu oarece datorii neplatite la buget, ceea ce denota oare un anumit...comportament?
        Cum ti se pare faptul ca la persoane de contact al TITAN MAR S.A. apare:

        Nume ADRIAN VIDEANU
        E-mail avideanu@bucuresti-primaria.ro
        • +2 (2 voturi)    
          comportament, cel putin imoral (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:23)

          Gabriel, Deva [anonim] i-a raspuns lui Nicu Paleru

          Ai dreptate! Ai precizat foarte bine ca este vorba despre un comportament incorect, al unei persoane, care actualmente conduce finantele tarii. Chiar daca nu ai profit, ca societate comerciala , iti platesti in primul rand datoriile la stat. Acest lucru il practica majoritatea societatilor comerciale, prioritare fiind chiar in fata platilor salariale. Iti permiti sa nu-ti platesti datoriile la stat doar daca ai sustinere politica. Au vremuri grele, trebuiau bani pt. campaniile electorale si partidul din care face parte nu erau la guvernare.Cat despre celalat personaj, avem o lectie de invatat: succesul economic fara influenta politica este dificil de realizat.
          • +3 (3 voturi)    
            iata de unde se pot obtine resurse... (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:53)

            Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui Gabriel, Deva

            Evident ca Dl. Pogea a conceput firma pentru "optimizari" fiscale, iar faptul ca nu si-a achitat obligatiile la "bugete" e incalificabil, sa nu folosesc un alt termen.
            Iata,insa, de unde pot veni bani la bugete, daca nu se precupeteste niciun efort, cum se zicea in alte vremuri...
            EUobserver: Economia subterana din Romania depaseste 36% din PIB .
            La un moment dat, Dl. Pogea zicea ca nu are "resurse" sa controleze toate firmele, insa nici nu a prezentat vreo strategie de combatere a evaziunii fiscale, strategie prin care s-ar putea concentra asupra unor firme din sectoare de activitate "predispuse" la asa ceva.
            O persoana cu experienta in domeniu si de buna credinta ar putea identifica relativ usor firmele si sectoarele sau activitatile predispuse la evaziune fiscala, precum si persoanele fizice care traiesc exclusiv din fraude fiscale. Cred ca subiectul merita dezbatut...
        • +3 (3 voturi)    
          porcii (Marţi, 14 aprilie 2009, 16:32)

          remi [utilizator] i-a raspuns lui Nicu Paleru

          Cum isi permite sa dea ca date de contact emailul de la o institutie publica? Ce altceva si-a mai decontat din banii publicii?
          Am multi prieteni din Hunedoara si stiu ca toti au fost socati sa afle ca Pogea, cel care a falimentant combinatul a ajuns ministru. Din pacate presa nu a accordat atentie acestui subiect. Cica dl inginer nu isi platea nici macar cotizatia la sindicat, asa ca de ce sa ne miram de impozite neachitate
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:24)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Nicu Paleru

      Acum intru pe Registrul Comertului!
      Mitocanul!
      Exact pe colegu' lui, Videanu il manageria!


      Ca sa nu ne distraga cu altele: Domnu'Videanu, v-ati scazut REDEVENTA ( impreuna cu Dl. Pogea, desigur)...asa, ca sa stim si noi...
  • +4 (4 voturi)    
    traim mai bine? (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:05)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Se estimeaza 360 mil. euro venit la buget cu taxa forfetara. Pe de cealalta parte se estimeza 100.000 de someri si banii pierduti de micii antrepenori in dezvolatarea afacerii lor. In plus se pierd cotizatii la CAS, sanatate si diverse taxe . Se merita? La un calcul sumar eu zic ca nu, dar poate la Stefan Gheorgiu te invatau sa socotesti altfel. Cum spunea si "alex" mai sus, cam mare cresterea de 14% a cheltuielilor bugetare, mai ales ca premierul Boc se lauda cu o scadere semnificativa a lor. Mai si au curajul sa vorbeasca de onestitate si de solidaritate sociala!
  • +3 (3 voturi)    
    OUT (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:09)

    pogea afara cu boc cu tot! [anonim]

    mai pogea, tu nu iti dai seama ca esti pe un drum inchis? o sa-si suspende oamenii firmele, si tot nu vei rezolva problema pentru ca nu asta e solutia. DEMISIA, vere!
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:12)

    adrian [anonim]

    Pana acum zicea ca vrea sa combata evaziunea fiscala. De ce nu a spus de la inceput ca a fost impus de FMI. Oricum si el si aia de la FMI sunt niste idioti. Ar trebuie sa se intoduca o pedeapsa cu inchisoarea pt ministrii incompetenti.
  • +3 (3 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:33)

    miki [anonim]

    Tovarasu Pogea,de cind luam sfaturi de la FMI am cam luat-o in bot.Ti-au spus-o si altii tin doar sa-ti repet.FMI are un scop al lui,de a investi sia lua dobinda, nicidecum sa ajute asa cred toti naivi.Nu cred o iota din afirmatiile voastre,este doar o gaselnita de a da vina pe cineva"aia ne-au obligat sa facem asa"
    o cit se poate de mare minciuna.A tinji la impozite mai mari-de care nu esti sigur- mai bine reduci cheltuielile cu personalul in ministere si agentii-care sunt certe.Insa un inginer nu are cum sa gindeasca economic neavind inclinatia necesara.Nu sa reduca paturile in spitale,retributia dascalilor,sa nu aloce bani pentru analize etc. Toate se vor intorce impotriva lui si a Papagalului de Boc.Hai pa ca m-am saturat de voi,sa veniti dupa voturi.
  • +3 (3 voturi)    
    ce nu-si dau ei seama (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:55)

    I [utilizator]

    ce nu-si dau ei seama e ca acest bir ii va face pe multi sa renunte la a mai incepe o afacere. Uita domnii ca cei care fac afaceri oneste in majoritatea cazurilor nu reusesc din prima. De ce? pentru ca asa e normal. Sa incepi o afacere si sa ai succes instant e ca si cum te-ai urca pentru prima data pe bicicleta si ai merge drept fara probleme. Asa ca birul asta afecteaza si inca foarte grav start-up-urile. Dar ei probabil sunt obisnuiti cu alt fel de start-up: cel care e infintat azi si maine are deja contract cu primaria sau cu firme de stat controlate de ei. Dar nu toti suntem asa!
  • +2 (2 voturi)    
    PIERDETI VREMEA (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:08)

    Mihai [anonim]

    Voi nu vedeti ca pierdeti vremea ? Credeti ca pasa cuiva de parerile voastre? FMI-ului ? Ministrului de Finante ce aplica ceea ce a aplicat ?
  • +2 (2 voturi)    
    formalitati lichidare srl (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:18)

    Barbu Nicolae [anonim]

    In conditiile introducerii unei noi taxe, cea forfetara nu-mi ramane decat sa lichidez societatea si sa-mi desfasor activitatile, si asa sporadice, ca PFA, asa cum bine sugera Domnul Presedinte Ovidiu Nicolaescu. Cred ca ar fi deosebit de utile informatii adecvate atat despre formalitatile legate de lichidarea benevola a unei srl, cat si despre obtinerea statutului de PFA. Poate cineva ne lamureste sau poate aceste informatii ar trebui postate chiar pe pagina ANIMM, putand fi luat acest lucru ca un protest oficial al acestui forum.
  • +3 (3 voturi)    
    m-am lamurit! (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:23)

    Codruta N [utilizator]

    Daca FMI a zis ca e de preferat "impozit forfetar la firme mici" inseamna ca si aceia de la FMI sunt niste boi, nu avem monopol pe prostie >:

    Oricum, vad ca NIMENI nu a aratat acordul cu FMI si conditiile puse de acestia! A aratat cumva Pogea EXACT acel paragraf in care FMI recomanda TEXTUAL "impozit forfetar la firmele cu venituri mici"?!

    Vad ca acesti nesimtiti, fara nici o problema si intr-o veselie, ne angajeaza pe toti in plata unor datorii fara ca macar sa ne explice PENTRU CE - si IN CE CONDITII!!!

    Ei fac datoriile - noi, platim!

    Nesimtire curata!
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 14 aprilie 2009, 18:00)

      huje [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      daca ar fi doar nesimtire ar fi ok... dar e mai mult din pacate.
    • +1 (1 vot)    
      Tradatori!!! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 9:05)

      Laur006 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      in filmul "columna" exista tema tradatorului (bastus parca). in locul lui gh dinica mi-l imaginez pe pogea si pe toti cei asemenea lui (oricum e plin parlamentul de tradatori de neam) inlantuiti, murdari, inlacrimati si mancand resturi, spunand: "in nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana celui care m-a hranit... "(poporul roman).
      asa sa-i ajute dumnezeu!
      (semnatura: un viitor somer)
  • +3 (3 voturi)    
    Oricum acest guvern va cadea .... (Marţi, 14 aprilie 2009, 16:13)

    Lucian [anonim]

    dar partea cea mai nasoala este ca raul a fost facut deja. Tovarase Pogea, chiar ati gandit? Sunt curios cum vor arata veniturile la buget peste 3 luni. Chiar credeti ca veti stringe acesti bani? Bag mana in foc ca peste 3 luni veti sta si mai rau decat acum. La un singur lucru va dau dreptate. Cresterea substantiala a veniturilor al ONRG din taxele de desfintare si suspendare a activitatii societatilor comerciale.
  • +3 (3 voturi)    
    Fustele FMI-ului (Marţi, 14 aprilie 2009, 16:45)

    Doina [anonim]

    Dl Boc, hai sa nu va mai ascundeti dupa fustele FMI-ului; aveti demnitatea propriei raspunder!
  • +2 (2 voturi)    
    Aoleoooooooooo (Marţi, 14 aprilie 2009, 18:05)

    pamfletaru [utilizator]

    Baiatul asta e ceva de speriat...

    In perioada de criza mai relaxezi fiscalitatea... nu faci ce faci tu aici...

    Ce o avea in cap sincer sa fiu nu stiu... dar cu siguranta creier nu...
  • 0 (0 voturi)    
    ce ma mira (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:41)

    luci [anonim]

    este faptul ca sunt foarte multi nemultumiti...
    deci ministrul are dreptate cand spune ca sunt zeci de mii de firme care nu realizeaza profit, in schimb sunt detinatoare a 2-3 autoturisme, vile, cheltuieli de protocol, etc... cum naiba se explica asta?
    aceste firme trebuie sa dispara, sa lase loc liber pentru altii care se pricep sa faca afaceri...