De ce in Romania ouale costa mai mult decat in Germania sau SUA?

de Cristian Orgonas     khris
Joi, 16 aprilie 2009, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci

Trebuie sa spun ca sunt unul dintre cei care stau la oras insa au bunici la tara si prin urmare, nu prea cumpar din comert unele produse alimentare iar printre produsele pe care nu le cumpar se afla si ouale. Cum peste cateva zile sarbatorim Pastele si intrand astazi intr-un hipermarket, de curiozitate am aruncat o privire asupra raftului cu oua si am vazut ca in medie, un ou costa 0,65-0,7 ron. Exista si o oferta speciala la 0,56 ron insa nu stiu de ce, cat am stat eu pe acolo nimeni nu a tinut sa profite de oferta respectiva.

Ajuns acasa, am intrat pe net sa vad cat costa un ou in celelalte tari dezvoltate si iata ce am gasit. Dupa cum se poate vedea in graficul de mai jos, in SUA, in luna februarie, pretul mediu la producator (nu in magazine) a fost de aproximativ $0.80 per 12 bucati (o duzina, dz) ceea ce inseamna $0.066 per bucata sau 0.21 bani. Este vorba de oua normale si nu de cele ecologice. Pretul de retail (in magazine) a fost de $1.5/12 bucati in timp ce ouale ecologice costau maxim $2.93/12 buc (sursa). In Germania, pretul mediu la producator a fost de 6.6 eur/100, respectiv 0.066 eur/buc sau 0.27 ron.

In Romania, in luna februarie pretul mediu la producator a fost de aproximatov 0.3 ron per bucata fara TVA, urmand sa scada la 0.27 in preajma Pastelui, scadere datorata unei productii foarte bune de oua. Comparati acest pret cu cele din USA si Germania si veti vedea ca in Romania, preturile sunt cel mult egale cu cele din tarile dezvoltate desi salariul mediu este de cel putin 5 ori mai mic. Gasiti mai jos graficul despre care vorbeam (sursa).

Si pentru a duce lucrurile pana la capat, am dorit sa vad cum a evoluat pretul oualor in Romania ultimilor ani. Toata lumea stie ca de la Revolutie incoace, atat producatorii cat si comerciantii cresc complet nejustificat preturile in preajma sarbatorilor insa nu mi-am imaginat ca pretul poate varia atat de mult. Graficul de mai jos arata extrem de clar specula de-a dreptul nesimtita pe care toti jucatorii implicati (producatori, distribuitori, comercianti) o practica de sarbatori.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Khris, un blog cu atitudine.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2565 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pret Germania (Joi, 16 aprilie 2009, 11:03)

    osterei [anonim]

    Nu poti compara pretul de la producator din Germania, cu cel din magazin. Cele mai ieftine oua la cele mai ieftine retailuri in Germania, gen Lidl, Aldi, Norma sunt la cca 0,14 eur/buc, adica 0,58 lei. Alte preturi, pentru alte sortimente, gen eco, sau de la gaina bunicii, costa si dublu. Se cumpara de toate, oferta e pentru toate buzunarele.
  • +1 (1 vot)    
    asta nu este nimic. (Joi, 16 aprilie 2009, 11:14)

    Sorin [anonim]

    Compara pretul detergentului de exemplu, intre Romania si Italia. Concluzie : in Romania detergentul este de cateva ori mai scump decat in Italia.
  • +1 (1 vot)    
    Industrializare :) (Joi, 16 aprilie 2009, 11:22)

    YogiBear [anonim]

    Pentru ca, spre deosebire de SUA si Germania, Romania este o tara puternic industrializata si tehnologizata, nu bazata pe agricultura.
  • +1 (3 voturi)    
    aceleasi preturi (Joi, 16 aprilie 2009, 11:25)

    pis [anonim]

    din ce am vazut eu in franta, anglia, germania si spania preturile de supermarket is la fel sau cu maxim 5 % mai mari decat cele de la noi..la o calitate si diversitate incomparabila (legume ambalate de calitate nu cum is la noi portocale categoria n si rosii stricate din care stai sa alegi sa nu fie stricate etc) ...
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu!!!! (Joi, 16 aprilie 2009, 11:27)

    Tartarin [anonim]

    Simplu !!!! pentru ca sunt mai mari si mai multe si sunt produse la CORNU !!!!!

    La bunicii lui T-I-v Da, amicu meu :) :) si al nevesti-mii !!!!:):):)):)
  • +1 (1 vot)    
    stie toata lumea de ce (Joi, 16 aprilie 2009, 11:31)

    kllaus [anonim]

    suntem insa consumatori captivi si deocamdata nu avem scapare. Din cate stiu eu acest gen de practici ale distribuitorilor nu a fost inventat in Romania, si in alte tari s-au gasit metode eficiente de contracarare. Nimic nu s-a rezolvat prin bunavointa producatorilor sau distribuitorilor. Intrebare: la noi cine are interesul sa propuna si sa sustina aceste metode ?
  • 0 (0 voturi)    
    Logic (Joi, 16 aprilie 2009, 11:33)

    Levap [anonim]

    Pentru că românii nenuritori au
    ouăle mai mari...
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu !!!! (Joi, 16 aprilie 2009, 11:43)

    Bashinosul [anonim]

    Simplu !!!!

    Pentru ca sunt mai mari si sunt produse la Cornu la bunicii lui Tiv DA, amicul meu !!!!:):):):) si al nevesti-mii !!!!:):):):):):)

    plus ca unele fac parte din averea matusii fara nume :):):):):):)

    Daca nu imi afisezi nici acum comentariul esti o placinta PSD-ista facuta din fecale !!!!

    Sa te topesti in cuptorul soacrei lui Geoana !!!!!
    Acum de Paste !!!:):):):)
  • 0 (0 voturi)    
    Capitalism (Joi, 16 aprilie 2009, 11:47)

    kinn [anonim]

    Pai nu ne invata pe noi capitalismul ca pretul este expresia raportului cererii / oferta ? Daca cererea creste mult de Pasti, nu e normal ca si pretul sa urmeze acelasi trend ?

    Iar comparatia din "preturile cel mult egale cu cele din tarile dezvoltate desi salariul mediu este de cel putin 5 ori mai mic" este de-a dreptul comunista, imi pare rau. Ce legatura are salariul mediu cu cererea / oferta ? Daca cererea e la fel ca in Vest, sau chiar mai mare din moment ce la noi se fac mai multi cozonaci si pasti, iar oferta o fi ceva mai mica, pentru ca agricultura noastra e mai putin dezvoltata, de ce te miri?
    • +2 (2 voturi)    
      Uiti tu un mic amanunt: (Joi, 16 aprilie 2009, 16:54)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui kinn

      In cazul in care cresterea cererii poate sa fie usor previzionata si poate sa creasca si productia nu mai e valabil ce zici tu.
      Gandeste-te doar ca de sarbator in lumea civilizata se fac reduceri si oferte speciale.
      La noi de sarbatori toate se scumpesc.
      Nu datorita cererii in excess (iti dai seama ca nimeni nu ramane fara oua de pasti, deci exista si oferta pe masura) ci datorita cartelurilor si fixarii preturilor intre marii producatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase (Joi, 16 aprilie 2009, 12:02)

    G [anonim]

    Pt ca asa si le vinde nastase...
  • 0 (0 voturi)    
    oua (Joi, 16 aprilie 2009, 12:13)

    Catalin [anonim]

    0.99 E 10 oua medii in Olanda, am luat aseara.
    N-a crescut niciodata pretul de cand sunt aici...
  • +2 (2 voturi)    
    concurenta (Joi, 16 aprilie 2009, 12:24)

    Sinoda [utilizator]

    Orice economie de piata functionala se bazeaza pe 2 mari piloni: libera concurenta si justitia . La noi a inceput sa miste ceva justitia, pana la libera concurenta si lipsa intelegerilor de pe piata mai avem mult ! Poate se mai misca ceva ......
  • +3 (3 voturi)    
    preturi la alimente (Joi, 16 aprilie 2009, 13:00)

    bardum dumitru [anonim]

    O situatie asemanatoare se intampla si cu alte produse alimentare(carne,lapte,fructe si legume).
    De ce?Pentru ca Romania este o tara condusa de niste,, smecheri"
  • +3 (3 voturi)    
    Am descoperit America (Joi, 16 aprilie 2009, 14:16)

    Horia [anonim]

    Profesore, este un fapt bine cunoscut si recunoscut deja statistic si in hartoage ca scumpa noastra tarisoara are cele mai mari preturi la alimente din toata Uniunea Europeana! Nu numai ouale sunt problema ci sumele pe care romanul le cheltuie pe alimente, sume incredibil de mari fata de alte tari si fata de cat ar trebui sa cheltuie firesc.
  • +1 (1 vot)    
    Asta-i Zimbabwe (Joi, 16 aprilie 2009, 15:08)

    No name [anonim]

    1 miliard $ oua in Zimbabwe, am luat aseara. Iti recomand
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare idioata (Joi, 16 aprilie 2009, 15:18)

    cititor [anonim]

    Intrebarea din titlu este de-a dreptul idioata. Raspunsul normal este "d'aia ca asa vreau io" .
    Asta e legea care guverneaza tot comertul din Romania si nu numai.
  • +2 (2 voturi)    
    numai ouale? (Joi, 16 aprilie 2009, 15:42)

    verom [anonim]

    In general mancarea in Romania este mai scumpa decat in tearile vest europene, pe cand salariile sunt pe dos.....
    tara asta este vanduta de mult, cei de la putere incearca sa vada ce a mai ramas de dat si cata spaga mai pot lua.... curand or sa inceapa sa ne vanda si pe noi, oamenii de rand.....
  • +2 (2 voturi)    
    uite de ce (Joi, 16 aprilie 2009, 16:42)

    donose [anonim]

    pt ca in germania sau alte tari statul pompeaza bani gramada ca subsidii in agricultura. creditele sint mai ieftine, se plateste la termen fix, nu te amina nimeni - deci stii pe ce bani te bazezi, garda cind vine e dura dar corecta (si nu isi propune ca obligatoriu sa plece cu ceva). in plus producatorii nu sint la inceput, nefiind nevoiti sa investeasca in dezvoltare si cantitativ si calitativ. plus ca statu ii beleste pe aia care fac intelegeri secrete asupra pretului. la noi statul chiar se bucura - preturi mai mari = incasari mai mari = bani mai multi de impartit (batjocorit) la prieteni la licitatii. aaa, si inca un ultim amanunt, poate cel mai important: aia (occidentalii) sint foarte atenti pe cine voteaza. daca cineva i-a pacalit / prostit o data - adio viata politica!. noi...stupid people
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ca sunt mai bune (Joi, 16 aprilie 2009, 18:42)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Si mai gustoase. Nu spunem noi mereu ca produsele noastre dunt mai bune? Spunem! Nu exista produs agricol pe piata despre care pe oricine ai intreba imediat iti insra ce bune si pline de calitati sunt ale noastre si ce proaste sunt cele din import. Pana si miei nostri sunt mai buni decat cei din N zeelanda de ex.Deci daca sunt mai bune musai sa fie mai scumpe! Clar?
  • 0 (0 voturi)    
    SCUMPIRI (Joi, 16 aprilie 2009, 19:55)

    luke [anonim]

    in toate tarile din occident de sarbatori toate preturile scad!!!!!!!!!! in romania se tripleaza.......daca tu taran roman mergi la piata si vinzi ouale la jumatate de pret.........daca poti!!!dintre toti vinzatorii tu esti primul luat la intrebari de garda financiara ..etc!!!ceva nu este in regula!!! in occident oamenii de afaceri se imbogatesc in timp nu ca in romania peste noapte!!!!!
    p.s. stiu ca viata este scurta...dar nici chiar asa!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    preturi duble (Joi, 16 aprilie 2009, 22:08)

    vichi [anonim]

    Cei din vestul Romaniei care isi fac aprovizionarea ritmica cu alimente din Ungaria va pot spune ca cumpara pachete "made in Romania" la un pret de max.50% fata de pretul cu care se cumpara acelasi produs in Romania. care este cauza?
  • 0 (0 voturi)    
    preturi !?!?!?! (Joi, 16 aprilie 2009, 23:17)

    Explorer [anonim]

    Din pacate aia afara mai si muncesc .....de aia au produse mai ieftine (cerere si oferta ) la noi taranii se duc la engross si dupa aia iti vand rosii din curtea lor din Turcia LOL ...
    Romania este in faliment asta e realitatea ....zambiti maine va fi mai bine ....
  • 0 (0 voturi)    
    de ce oare (Vineri, 17 aprilie 2009, 12:51)

    Gogu [anonim]

    prostii romani sunt mai prosti decit prostii germani sau americani?
  • 0 (0 voturi)    
    toata lumea vorbeste (Marţi, 12 ianuarie 2010, 18:55)

    vasile [anonim]

    Domnule Cristian Orgonas,tocmai ai descoperit o oportunitate financiara,ce-ar fi sa-ti investestesti toate economiile in domeniul avicol?Doar esti tare?!