Secretarul Trezoreriei americane: SUA poarta o mare parte din vina pentru criza economica

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:02 Economie | Finanţe & Bănci

Secretarul Trezoreriei americane, Timothy Geithner, a declarat miercuri ca Statele Unite poarta o mare parte din vina pentru actuala criza economica, adaugand insa ca tarile din intreaga lume trebuie sa coopereze pentru a depasi problemele, informeaza Reuters.

"Pentru a-si reveni, restul lumii are nevoie ca economia SUA si sistemul financiar sa se redreseze", a declarat Geither in fata Clubului Economic de la Washington. "La fel de important, noi avem nevoie ca restul lumii sa se redreseze pentru a prospera din nou", a adaugat oficialul american.

Secretarul Trezoreriei a afirmat inca ca aceasta redresare "in balanta" nu inseamna ca alte tari "pot fi dependente de consumatorul american".

Geither a precizat ca Fondul Monetar International prevede o comprimare cu 1.3% a cresterii globale pentru acest an. "Productia totala ce se va pierde doar in acest an ar putea fi de 3-4 trilioane", a punctat secretarul Trezoreriei americane.


Citeste mai multe despre   










1057 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:23)

    pamfletaru [utilizator]

    Serios?! :)
    • 0 (0 voturi)    
      omisiune in text -vezi majuscule (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      "La fel de important, noi avem nevoie ca restul lumii sa se redreseze pentru a prospera NOI din nou", a adaugat oficialul american.
      NOI lipsea din textul initial ;Oficialul american isi cere scuze la pereti
  • +1 (1 vot)    
    ai nu ma innebuni! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:49)

    otonel [anonim]

    ei ca sa vezi! Si eu care ma gandeam ca aia din Congo sunt de vina!?!
  • 0 (0 voturi)    
    Lobbyisti, nu dormiti pe voi! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:52)

    sso [anonim]

    Unde sunt suporterii licuriciului?
    Hai, sariti!
    • 0 (0 voturi)    
      Obsesia (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:23)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui sso

      Cat e obsesia? :)
  • +1 (1 vot)    
    hai pro occidentalii (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:59)

    hail to the thief [utilizator]

    hai pro occidentalli sariti
    e vina rusiei si chinei
    sau vina rominiei ca se integreaza prea tirziu in sistemul capitalist
    muahaha :-D
    comunistii sunt de vina!!! din nou :-D
  • +1 (1 vot)    
    Deci Ahmedinejad are dreptate (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:16)

    vio [anonim]

    Cand Ahmedinejad a afirmat acelasi lucru, au sarit rapid postacii sa-l injure si sa-l asocieze cu Hitler.
    Dar iata ca a avut dreptate, deci nu e chiar asa de idiot cum ar dori unii sa ni-l prezinte.
    Ma intreb daca nu are dreptate si in alte afirmatii pe care le face, la fel de "injurate" pe forumurile de profil. Voi vedea.