Secretarul Trezoreriei americane: SUA poarta o mare parte din vina pentru criza economica

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:02 Economie | Finanţe & Bănci

Secretarul Trezoreriei americane, Timothy Geithner, a declarat miercuri ca Statele Unite poarta o mare parte din vina pentru actuala criza economica, adaugand insa ca tarile din intreaga lume trebuie sa coopereze pentru a depasi problemele, informeaza Reuters.

"Pentru a-si reveni, restul lumii are nevoie ca economia SUA si sistemul financiar sa se redreseze", a declarat Geither in fata Clubului Economic de la Washington. "La fel de important, noi avem nevoie ca restul lumii sa se redreseze pentru a prospera din nou", a adaugat oficialul american.

Secretarul Trezoreriei a afirmat inca ca aceasta redresare "in balanta" nu inseamna ca alte tari "pot fi dependente de consumatorul american".

Geither a precizat ca Fondul Monetar International prevede o comprimare cu 1.3% a cresterii globale pentru acest an. "Productia totala ce se va pierde doar in acest an ar putea fi de 3-4 trilioane", a punctat secretarul Trezoreriei americane.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1057 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:23)

    pamfletaru [utilizator]

    Serios?! :)
    • 0 (0 voturi)    
      omisiune in text -vezi majuscule (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      "La fel de important, noi avem nevoie ca restul lumii sa se redreseze pentru a prospera NOI din nou", a adaugat oficialul american.
      NOI lipsea din textul initial ;Oficialul american isi cere scuze la pereti
  • +1 (1 vot)    
    ai nu ma innebuni! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:49)

    otonel [anonim]

    ei ca sa vezi! Si eu care ma gandeam ca aia din Congo sunt de vina!?!
  • 0 (0 voturi)    
    Lobbyisti, nu dormiti pe voi! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:52)

    sso [anonim]

    Unde sunt suporterii licuriciului?
    Hai, sariti!
    • 0 (0 voturi)    
      Obsesia (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:23)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui sso

      Cat e obsesia? :)
  • +1 (1 vot)    
    hai pro occidentalii (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:59)

    hail to the thief [utilizator]

    hai pro occidentalli sariti
    e vina rusiei si chinei
    sau vina rominiei ca se integreaza prea tirziu in sistemul capitalist
    muahaha :-D
    comunistii sunt de vina!!! din nou :-D
  • +1 (1 vot)    
    Deci Ahmedinejad are dreptate (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:16)

    vio [anonim]

    Cand Ahmedinejad a afirmat acelasi lucru, au sarit rapid postacii sa-l injure si sa-l asocieze cu Hitler.
    Dar iata ca a avut dreptate, deci nu e chiar asa de idiot cum ar dori unii sa ni-l prezinte.
    Ma intreb daca nu are dreptate si in alte afirmatii pe care le face, la fel de "injurate" pe forumurile de profil. Voi vedea.