Veniturile la buget au scazut cu 5,5% in primul trimestru al anului. Deficitul bugetar este de 1,5% din PIB

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:28 Economie | Finanţe & Bănci

Veniturile incasate la bugetul de stat au scazut in primul trimestru al anului 2009 cu 2,2 miliarde lei comparativ cu perioada similara a anului trecut, a anuntat miercuri ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea.

Venituri totale incasate in primul trimestru a fost de 38,06 mld. lei, fata de 40,26 mld. in trimestrul I 2008. Incasarile din impozitul pe profit au scazut cu 337 milioane lei, iar cele din TVA s-au redus cu 1,79 miliarde, ca urmare a reducerii consumului.

In schimb, veniturile din impozite pe salarii au crescut cu 696 milioane lei, iar cele din accize cu 97 milioane lei.

Cheltuielile totale au insumat 45,98 mld lei, comparativ cu 40,32 mld. in perioada similara a anului trecut, in crestere cu 5,66 miliarde (14%). Cheltuielile de personal au fost mai mari cu 1,67 mld. fata de trimestrul I 2008.

Ca urmare, Romania a inchis primul trimestru cu un deficit bugetar de 7,925 miliarde lei, respectiv 1,5% din PIB.

Conform negocierilor cu FMI, tinta de deficit pentru primele trei luni ale anului era de 8,3 mld, ceea ce inseamna ca Romania s-a incadrat in termenii acordului.

Gheorghe Pogea a amintit ca tinta de deficit bugetar pentru acest an este de 4,6% din PIB, iar pentru 2010 este de 3,7%. Pentru 2011, ministrul de Finante spune ca deficitul va cobora sub pragul de 3%.

Cheltuieli bugetare de 199,3 miliarde lei in 2009 in urma rectificarii

Gheorghe Pogea a mai anuntat ca in urma rectificarii bugetului, cheltuielile bugetare vor fi de 199,3 miliarde de lei, cu 10,2 miliarde de lei mai mult decat anul trecut.

Pentru cheltuielile de personal au fost alocati 41,5 miliarde de lei, din care veniturile de natura salariala din invatamant sunt de 13,8 miliarde de lei, comparativ cu 12,8 miliarde de lei anul trecut. Pentru asistenta sociala au fost alocati 62,8 miliarde de lei, fata de 53,6 miliarde de lei in 2008.

Bugetul de pensii au fost programati 38,6 miliarde de lei, fata de 32,5 miliarde de lei in 2008, majorarea fiind datorata introducerii pensiei minime garantate.

Cheltuielile cu bunuri si servicii au fost programate la 27 miliarde de lei, comparativ cu 33,2 miliarde de lei in 2008, iar cheltuielile cu dobanzile aferente datoriei publice s-au dublat, ajungand la 8,4 miliarde de lei.


Citeste mai multe despre   










916 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ceea ce e bine (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:34)

    carcotsh [anonim]

    s-a anuntat o scadere a aacestuia de 4%...nu?
    • 0 (0 voturi)    
      analfabetii (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:34)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui carcotsh

      imbecili din guvern nu stiu nici macar tabla adunarii. aproape 2 miliarde de euro defict (pe primul trimestru) inseamna 1.5 % din PIB ? aiurea inseamna cca 7% .incasarile anul trecut 40 miliarde cca 11 miliarde euro si anul asta 38 miliarde cca 9 miliarde euro .asta pt comparatie unde se afla economia noastra acum.
  • +1 (1 vot)    
    Da, sefu'!!! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:38)

    Yesmann [anonim]

    Da, a sczut, coane Fanica, doar cu 2,2 miliarde. Si marmota invelea ciocolata!
  • +2 (2 voturi)    
    eu sint mai prapastios,e cineva mai optimist? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:40)

    cp [anonim]

    ha, asta-i inceputul..am fost azi la Comert sa-mi opresc o firma pe care intr-adevar nu mai lucrez din 2008.ma asteptam la coada tinind cont de legea idioata a lui pogea,dar am ramas socat:era ca la carne pe timpul lui ceausescu si stai ca sint muritori de rind care nu au timp sa se informeze pt ca sint ocupati cu supravietuirea . vor avea socul vietii lor cind vor afla ce le-a pregatit pogea.poate prin alte parti ale tarii o fi mai ok ca daca nu ,ne ia dracu
    • 0 (0 voturi)    
      se ingrasa (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:39)

      roman [anonim] i-a raspuns lui cp

      Se ingrasa baietii din taxe. ia si latura buna a lucrurilor 1
  • +1 (1 vot)    
    Scadere (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:41)

    Lion [utilizator]

    Dar nu era normal sa fi relaxat politica fiscala si sa obtina un deficit si mai mic decat cel de acum si un contribuabil mai multumit?
    Asa toata lumea se simte jupuita, fiecare se gandeste cum sa fenteze impozitul si nimeni nu e multumit.
    Ne inspiram din finantelel altor tari doar cand e vorba de a mai inventa un impozit.
    La reduceri de ce nu copiem pe altii, domnule Pogea?
    • -1 (1 vot)    
      scadere = crestere (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Lion

      Daca te uiti, aia care au scazut impozitele in ultimele 6 luni (Marea Britanie) acum le cresc.

      Important e sa fii multumit la final, nu acum cand balciul de-abia incepe...
      • 0 (0 voturi)    
        Marea Britanie (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:36)

        Lion [utilizator] i-a raspuns lui alex

        De acord, Marea Britanie creste taxele:
        Small companies' rate 20% (0 – 300,000)
        Marginal relief (blended between 20% and 30%) (300,001 – 1,500,000)
        Main rate 30% (1,500,001 or more)

        Ce e in paranteza reprezinta profitul, in lire sterline.
        Si la noi e la fel, sub 300.000 de lire sterline profit, impozit de 20%, nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    ok (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:45)

    alex [anonim]

    "Cheltuielile totale au insumat 45,98 mld lei, comparativ cu 40,32 mld. in perioada similara a anului trecut, in crestere cu 5,66 miliarde (14%). "

    Pe ce cheltuieste dragul nostru stat roman banii?
    • 0 (0 voturi)    
      cheltuieli (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:25)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui alex

      Salariile bugetarilor au crescut in cursul anului trecut cu cca 30%. Asa ca este e ce sa se cheltuiasca. In plus multi au socotit ca este mai avantajos sa se si pensioneze dar lucrand in continuare. Cand s-a incercat sa se opreasca aceasta risipa toata lumea a sarit cu huoo.
    • 0 (0 voturi)    
      cresterea cheltuielilor (Joi, 30 aprilie 2009, 13:10)

      Anna [anonim] i-a raspuns lui alex

      Pai au crescut foarte mult cheltuielile angajate in anii anteriori: pensii, bonusuri la leafa pt bugetari etc (apropo, mai exista vreo tara in lumea asta unde salariul mediu la stat e mai mare decat salariul in mediul privat?)

      Pe langa asta, de ex la compania de drumuri toti (TOTI) banii alocati pe trim I 2009 de la buget au fost cheltuiti pt acoperirea facturilor emise pe vremea PNL. Plus salariile curente.
  • +1 (1 vot)    
    bravo dle pogea... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:46)

    florin [anonim]

    cine zicea ca masurile pe care le veti lua nu vor conduce la inchiderea firmelor? succesuri!
    • 0 (0 voturi)    
      stiutorul (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:40)

      stiutorul [anonim] i-a raspuns lui florin

      Tu chiar crezi ca nu se stia ce va urma ? a fost cu PREMEDITARE !