Noi propuneri pentru legea unica a salarizarii: Functia de profesor de liceu va fi echivalata cu cea de locotenent, iar medicul primar cu gradul de maior

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:00 Economie | Finanţe & Bănci

Discutiile pe tema legii unice a salarizarii in sectorul bugetar bat pasul pe loc. Si la ultima intalnire a grupului de lucru pentru elaborarea legii, reprezentantii unor ministere au pus bete in roate. Chiar daca aceste intalniri nu au fost pana acum prea constructive, termenul pentru finalizarea negocierilor a fost stabilit pentru sfarsitul lunii mai.

Totusi, cateva noutati exista. Ministerul Apararii a acceptat unele modificari in ceea ce priveste propunerile de echivalari care s-au facut pana acum si care au starnit reactii adverse. Mihaela Neacsu, reprezentant BNS, a declarat pentru HotNews.ro ca postul de profesor cu gradul I de liceu si cu o vechime de 6-10 ani va fi echivalent cu cel de locotenent si nu plutonier adjutant principal cu studii superioare cum era pana acum. De asemenea, functia de medic primar de clinica ar urma sa fie echivalenta cu cea de maior si nu de capitan cum s-a propus initial.

Nici la ultima intalnire, Ministerul Justitiei nu a facut propuneri de echivalari. Reprezentantii ministerului cer ca in aceasta lege sa fie inclusi si parlamentarii. Pentru prima oara in cele 7 intalniri care au avut loc pana acum, au venit si reprezentantii Consiliului Superior al Magistraturii. Acestia au afirmat ca pentru echivalari au nevoie de mai mult timp.

Ministerul Afacerilor Externe a cerut, de asemenea, sa vina cu propunerile de echivalari la urmatoarea intalnire. Minsterul Internelor a venit cu o propunere de echivalare insa aceasta a fost facuta contrar principiilor care stau la baza elaborarii legii. A fost propusa echivalarea functiei de medic primar cu cea de director in minister, criteriul fiind salariul de baza. Tocmai acest criteriu trebuie eliminat la propunerile de echivalari.

In conditiile in care apar astfel de neintelegeri, la urmatoarea intalnire care va avea loc luni, 4 mai, discutiile se vor purta la nivel de ministri. Tot atunci, ministerele restante: Justitia, Externele si Internele vor trebui sa vina cu propuneri de echivalari. Pana sa fie aprobate de Guvern principiile legii unice a salarizarii, Ministerele Justitiei, Internelor, Apararii si Externelor au evitat sa coopereze, solicitând mentinerea grilelor proprii de salarizare. Opunerea acestor ministere in privinta adoptarii unei astfel de legi are ca explicatie faptul ca sunt institutii in care exista salarii foarte mari.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

14033 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    iote asa (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:17)

    Dedalus [anonim]

    Propun urmatoare formula:
    Luam salariul unui plutionier major, il impartim la radical din doi, il comparam cu raportul dintre salariul Presedintelui tarii si de trei ori salariul unui fotbalist minus impozitul forfetar.

    Retinem cel mai mare termen, aplicam 22% reducere si inmultim cu un coeficient de importanta sociala calculat prin scaderea din 99% a ratei unui sondaj (realizat pe 1 milion de eur de firma mea) privind perceptia publica a functiei respective.

    Astfel, obtinem salariul unui profesor cu gradul intai.

    >>>>>>

    Parca traiesc in Alice in Tara Minunilor! Cum draq sa "echivalezi" politisti cu medici, functionari cu profesori samd????

    Aceasta abordare este esentialmente imbecila, produsul unor minti biolnave de urangutani cu pene, cu neuroni mai putini decat nasturi la camasa...
    • -1 (3 voturi)    
      Abordarea nu este deloc imbecila! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:49)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Abordarea este una realista.Pentru contribuabili dar si pentru bugetarii cu salarii mici nu conteaza ce functii sunt platite la fel ci cum se poate combate nesimtirea crasa a unora din sistem care au castigat enorm din nepasarea noastra,a tuturor!
      Dar daca tot vorbim de plata bugetarilor eu propun ca un medic primar sa fie platit ca un protopop,un sef de sectie din spital ca un episcop iar un sef din ministerul sanatatii ca un mitropolit!Nu de alta dar medicii sunt cei mai importanti furnizori de materie prima pentru cei care activeaza in Mistyc Club!
      • -1 (3 voturi)    
        medici (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:11)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui traian

        sa fdii tu tratat de militari atunci.
    • -2 (4 voturi)    
      tarii cit mai multi APV-isti (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:23)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      cica se vrea demilitarizarea ... LOL
      in loc sa ii faca civili pe politisti, pompieri si altii, ii fac APV-isti si pe restul.

      dar nu e de mirare intr-o tara in care pina si fotbalistii si antrenorii au grade.

      propun sa fie facuti toti patronii de cluburi de fotbal generali-pastori (ca doar pastoresc niste mioare, in special unii din ei) si sefii de asociatii/federatii/ligi gen mitica dragomir sau mircea sandu sa fie facuti maresali.

      pt politicieni nu mai e nevoie, ca unii dintre ei au deja grade, si daca ei nu au, au avut parintii (vezi generalii de secu oprescu si geoana).

      asa macar va fi mai simplu - de ce sa te mai chinui sa ii convingi pe bizoni cu antene, mici si bere sa te voteze cind le poti da ordin direct ?!

      si gradele ar trebui mostenite. si bebelusilor care se nasc acum sa li se aloce direct de la nastere gradul de mini-caporal.

      hai romania - prima tara cu populatie 100% militarizata (nu ca asta ar insemna ca va cistiga vreodata vreun razboi).
  • -1 (1 vot)    
    Dna. Claudia (Parvoiu) ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:23)

    FREELANCER [anonim]

    ... ce-i ala "locotentent" din titlul Dv. ????
  • 0 (2 voturi)    
    Echivalare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:37)

    cracker [anonim]

    Daca inteleg profesorul trebuie sa faca militarie cu elevii asa cum locotenentii fac cu recrutii iar medicul primar sa-i puna pe stagiari la smotru asa cum maiorii fac cu locotenentii. Muuuulta minte le mai trebuie celor care au gindit asta. Minte de plotonier
  • +4 (6 voturi)    
    Nu prea e bine (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:38)

    Catalin [anonim]

    Un profesor grad 1 este un profesor aflat la ultima treapta a carierei. Un locotenent cu studii superioare se afla la inceput de cariera.

    O echivalare corecta ar fi profesor definitivat = locotenent; profesor grad 1 = capitan.

    Eu as pleca de la alt egal:
    profesor grad 1, de liceu, 10 ani vechime = medic primar = magistrat tribunal = maior (+echivalentul in politie ca stiu ca au alta denumire acum)
    profesor debutant= medic rezident = magistrat debutant = locotenent

    Aici undeva ca egalitate as baga si inspectorii fiscali de la ANAF (si alte organisme) si le-as da niste conditii de performanta de sa le tataie turul pantalonilor.

    Si angajarea la "stat" as face-o ca angajarea pentru functionari europeni (intrati pe site-ul EPSO - EUROPEAN PERSONEL SELECTION OFFICE) - teste draconice, eficiente, efectuate de organisme independente, straine (gen Thomson Prometric) alese prin licitatie internationala, sub supravegherea unui organism european. Altfel degeaba.

    Si as mai aminti ceva: Pana acum au fost doar vorbe si promisiuni neonorata cu nesimtire. In timp ce unii isi umplu buzunarele in continuare cu venituri uriase iar altii tremura de frica sa nu le scada si acele venituri patetice.

    Si as mai mentiona ceva: Vai de cei care acum au un copil la scoala sau un membru al familiei in spital!. Inainte de a huli bugetarii ganditiva asupra cui se vor revarsa frustrarile celor care au fost mintiti cu nerusinare pentru gramada de voturi (1.5 milioane plus membrii familiilor e ceva electorat) si acum sunt batjocoriti cu aceasi nerusinare.
    • -1 (5 voturi)    
      Mai dragilor! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:42)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Daca echivalezi salariul inui locotenent cu cel de stagiar nu se mai duce nimeni sa faca armata. Toti scuikpati in san cand auzuti de armata dar tare ati vrea ca un militar sa fie la fel de prost platit ca voi.
      • +1 (5 voturi)    
        armata (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:14)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Vali cel batran

        si pentru ce sa platim militarii asa bine franz ? ca stau si uzeaza uniformele date de stat si le cresc burtile pe banii nostri ?
        • 0 (2 voturi)    
          Daca nu ai nevoie. . . (Joi, 30 aprilie 2009, 9:01)

          Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui alpha

          . . . de armata o desfiintezi si gata, ca doar sta in puterea civililor prin parlamentul ales sa faca acest lucru. Dar daca ajungi la concluzia ca ai nevoie de un caine de paza atunci il tratezi cu respect si il platesti in consecinta. Atatea prostii ca pe acest forum dedicat acestui articol inca nu am citit pana acum. Mai abtineti-va mai fratilor ca am facut fiecare cate 4-5 clase de scoala, nu?
    • +1 (5 voturi)    
      nu prea e bine nici asa (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:54)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      nu ma intereseaza politia,justitia, s.a....insa te-as intreba daca stiti dvs la cati ani se termina cariera militara a unui ofiter stimate domn, inainte de a face echivalarile de mai sus? Intrebati, daca nu stiti, care este sistemul de personal in tarile membre NATO si cum functioneaza el, inclusiv cel financiar. Va dau singur ex.: Canada in 2001 si-a dublat salariile la militari angajati pt ca nu mai avea de unde alege. Si a nu se intelege altceva de aici, ci faptul ca atata timp cat tu tii un om de la 20 la 45-50 de ani max si dupa aceea il lasi liber, asta inseamna sacrificiu de cariera, comparativ cu alte profesii care pot fi duse in liniste pana la alte varste....onorabile. Lucru valabil si la celelalte corpuri de personal, ofiteri, subofiteri, in proportie de 80%, ca doar nu toti ajung generali.
      In plus, i-as ruga pe cei care nici macar nu stiu sa tina o pusca in mana sau au facut armate din alea ce intra la categoria
      "Zorile revarsa, trambiţele suna
      Pe campia verde, soldatii se-aduna"
      sa nu mai jigneasca, armata nu mai e nici aia de partid si nici cea de cand armata era obligatorie. Si in plus, poate, fiecare padure are uscaturile ei.
      • +1 (3 voturi)    
        pensie (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:16)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui cineva

        ok sa se pensioneze si militarii la 65 de ani.ar fi echitabil si nu ar mai avea pretentie la inca un salariu de la stat dupa pensia babana,cand se angajeaza proaspetii pensionari prin primarii si politia comunitara.
        • 0 (0 voturi)    
          varsta (Marţi, 2 iunie 2009, 17:27)

          nita [anonim] i-a raspuns lui alpha

          alpha! Imi doresc sa te vad alergand pe campul de instructie dupa soldati la varsta de 65 de ani. Pa
      • +2 (2 voturi)    
        Sa nu uitam totusi ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:53)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui cineva

        ca militarii, politistii si jandarmii ies la pensie la o varsta la care pot inca sa mai activeze in alte domenii, in plus iau o pensie echivalenta cu ultima solda minus norma de hrana, si din cate stiu eu pensiile lor au crescut de fiecare data cand s-au operat mariri de salarii ale cadrelor active ... adica un plutonier proaspat pensionar la 45/50 de ani are o pensie de 1800-2000 de RON net, plus alte avantaje (vezi gratuitatile din sistem medicamente, transport etc), la aceeasi varsta un profesor de liceu care nu da meditatii sau un medic primar activ care mai face si 3-4 garzi pe luna si care nu are un cabinet privat s-ar putea sa nu ia banii aia ....
        • -1 (1 vot)    
          nu uita...totusi (Miercuri, 29 aprilie 2009, 21:21)

          novarom [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

          plutonierii nu au pensii decat de maxim1.400 de lei(cele mai mari), in plus celalte facilitati le castigi datorita sistemului, un ex: tu cand mergi la o consultatie la medic ce ai vazut ca scrie pe usa? prioritate au (printre altele) personalul medical....asa si militarii in rezerva beneficiaza de consultatii in sistemul militar. In ceea ce priveste garzile unui medic nu vreau sa intram in polemica, in ceea ce ma priveste eu am plecat la 14 ani de acasa, am facut 7 ani de studii militare si programul de rigoare....sunt prea multe de pus in balanta, am mai spus-o de la inceput. Nu cred ca se poate compara viata unui student cu cea a unui elev la scoala militara (de la program la viata personala).
          Te-as ruga sa-mi spui si mie intr-o tara care abia se taraie cine angajeaza militari la 50 de ani, fara mari calificari profesionale? Iar in ceea ce priveste facultatile, nu ma intereseaza jandarmi si ISU, iar daca cineva de la armata s-a dus la particular s-a dus ca orice alt civil.
          Am mai spus ca nu ma intereseaza celelalte categorii profesionale ci ca doar ii rog pe cei care jignesc, in necunostinta de cauza armata, sa se abtina......
          • +1 (1 vot)    
            nu uit ... (posibil off topic) (Joi, 30 aprilie 2009, 2:30)

            Dragos [anonim] i-a raspuns lui novarom

            dar poate o sa-mi spuneti ca e normal ca un profesor de liceu sau un medic primar sa iasa la pensie la 65 de ani, nu la 45-50, dupa vreo 40 de ani munciti, cu o pensie de 10-12 milioane fara sa beneficieze de facilitatile pensionarilor MApN/MIRA (asta apropo de pensia maxima de 1400RON a plutonierilor, desi concret pot sa va contrazic in ceea ce priveste pensia de Agent sef principal/Plutonier major, care e sensibil, a se citi cu vreo 400RON, mai mare)
            • -1 (1 vot)    
              mai Dragos! (Joi, 30 aprilie 2009, 9:17)

              Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Dragos

              In ce tara ai vazut tu militari taraindu-si indispensabilii prin cazarma? Militar poti fi atat cat iti permite conditia fizica nu cea intelectuala. Din aceasta cauza militarii ies la pensie la 55 de ani si nu 65. Si tocmai pentru ca au o conditie intelectuala nealterata li se da posibilitatea sa fie utili societatii inca o perioada de timp. Pentru ca fiecare, inclusiv tu, salariul il primesti pentru munca facuta, munca a carei valoare este mult mai mare decat remuneratia ta. Hai sa-ti spun ca la 55 de aninimpliniti un militar inca trebuie sa treaca testele fizice anuale exact ca la 40 de ani. Incearca sa alergi 3000 de metri echipat complet la 50 de ani( nu la 55) si apoi sa spui ce ai de spus pe acest forum.
          • 0 (0 voturi)    
            APVisti cretini (Joi, 30 aprilie 2009, 20:13)

            Alexu [anonim] i-a raspuns lui novarom

            Oare de ce nu stiu sa faca nimic la varsta de 50 ani ?? Pentru ca nu au ( stiut) facut nimic toata viata! Sunt niste paduchi , cu salarii nemeritate. Pentru ce sa platesc armata ??? Sa vad ca nu face nimic ??? Ca isi construieste propriul stat in stat ??? Ca au legi proprii , ca nu dau socoteala nimanui???
            Vai ce inapoiati sunt japonezii care nu au avut armata atata timp !!!
            Trebuie sa vedem ca in armata ajung toti cei care nu sunt in stare sa faca nimic, sa se angajeze sau sa aiba o meserie! Stiu in schimb sa faca sluj in fata superiorilor, sa ii faca pe cei noi sa faca sluj in fata lor etc.
            Pentru cati oameni au murit in tara asta din cauza lor , ar trebui sa plateasca !! De generali degenerati care trimit la moarte oameni nu avem nevoie!!

            Sa moara lichelele si paduchii!!!
            • 0 (0 voturi)    
              ceva pt alexu (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:39)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui Alexu

              domnule ALEXU, dvs stati si impartiti fel de fel de atribute unor oameni care au avut in viata lor profesionala mai multe probleme decat ati avea dvs vreodata, ati face mai bine daca ati contribui cumva la asigurarea securitatii celui de langa dvs(doar pentru o singura persoana nu mai mult), asa doar ca sa nu mai fie nevoie de a armata. pun pariu ca v-ati descurca de minune....mult mai bine ca mine! observati macar modalitatea in care vi se adreseaza un viitor ofiter, comp arativ cu termeni de genul, citez"paduchi" sau "cretini"?din fericire pentru cei ca noi (cadre militare evident) , exista undeva in mintea noastra un scop pentru viata asta amarata pe care ne-am ales-o, si mai avem si deprinderile necesare ca sa il punem in aplicare. in plus daca ati avea curiozitatea sa cititi macar legea 80/1995 si legea 138/1999 ati observa de ce ajung salariile la nivelul acesta. sau poate ati lua in considerare faptul ca unitatea militara la care ati fi incadrat se afla la vreo 600 km de casa, unde nu cunosti pe nimeni, nu ai locuinta de serviciu si esti obligat sa platesti tot ce utilizezi(mai putin aerul, dar nu mai dureaza mult pana si acela o sa fie contracost). atunci sa va vad eu domnule alexu c mai faceti?daca dvs considerati ca ezistati fara nici o problema atunci nu imi ramane decat sa va felicit.
            • 0 (0 voturi)    
              APVisti (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 19:46)

              Sublocotenent [anonim] i-a raspuns lui Alexu

              Prietene se vede ca nu sti ce este aceea armata si serviciu militar!Daca tu habar nu ai care este treaba fiecarui ofiter si subofiter din armata,pt ca aceasta este secret de servici, inseamna pt tine ca ei nu fac nimik! E bine mai documenteaza-te inainte de a face afirmatii de genul asta!
        • -1 (1 vot)    
          Iar vorbesti fara sa stii! (Joi, 30 aprilie 2009, 9:08)

          Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          Pensia cea mai mare a unui subofiter sau maistru militar iesit la pensie la varsta de 55 de ani cu toate gradele incluse si grupa de munca aferenta nu depaseste 1850 de lei. Daca iese la 5o de ani asa cum ai spus pierde cam 300-350 lei. Deci nu e chiar asa de speriat in comparatie cu multi civili iesiti la pensie si care au pensii si de 30000 de ron sau chiar mai mult. In rest pensionarul militar nu mai are nici un avantaj. Nici macar celebrele medicamente si asistenta medicala gratuita nu le primeste desi sunt prevazute in legea 80 (statutul cadrelor militare)
        • 0 (0 voturi)    
          pensia militara (Marţi, 2 iunie 2009, 17:23)

          nita [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          1. Domnule Dragos, poate ai bunavointa sa-mi spui si mie de ce eu m.m.pr. cu peste 30 de ani de serviciu militar si 29 de ani de contributie la fondul de pensii, am o pensie de 1410 ron BRUT daca plutonierul de care faci vorbire are 2000 ron net.
          2. Cred ca ar trebui sa faci diferentierea intre M.Ap.N si M.I. Chiar daca poarta si ei uniforma nu fac parte din efectivele M.Ap.N, avand o alta grila de salarizare si evident alte pensii.
          3. Cum poate un militar (maistru, subofiter) care are cca. 1100 ron NET sa aiba acele beneficii?
          4. Si apropo! Dumneata si cei ca dumneata sunteti 24 ore din 24 la dispozitie, dumneavoastra sunteti chemati noaptea la serviciu? Dumneavoastra sunteti trimisi in teatrele de lupta din afara tarii?
          5. Nu credeti ca este timpul ca d-voastra si cei ca d-voastra sa incetati aceste atacuri la militari si institutia militara care nu folosesc
          nimanui si, creaza animozitati?
        • 0 (0 voturi)    
          Pensie Militara si Salariu Militar (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 19:42)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          Niciodata nu o sa se compare serviciul militar cu profesia de medic sau profesor ,in privinta riscurilor si stresului la care sunt expusi angajati fie ei ofiteri sau subofiteri!Acum sa nu fim invidiosi pe ei!Acum toti vor salari ca in armata si pensi dar cand se facea armata toata lumea fugea ,dar la rasplata toti vor drepturi egale!Parerea mea este ca fiecare meserie trebuie platita in functie de gradul de dificultate!Asa ca domnilor profesori ,doctori etc. daca vreti salarii si pensi de militari inrolativa in armata romana si rezistati macar un an si apoi vorbiti daca nu stati in cabinetele si cancelariile voastre confortabile betiva cafeaua si fumati o tigare!
        • 0 (0 voturi)    
          sal (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 18:33)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          vezi ca esti prost informat un putonier major are salariul asta in activitate cu toate sporurile si toate drepturile eu nu stiu cum ai ajuns la pensia aia poate te referi undeva la 1100 sau 1200 in cel mai fericit caz daca a avut si salariu de merit
        • 0 (0 voturi)    
          sa nu uitam totusi (Joi, 11 februarie 2010, 20:46)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          ///, coleg iesit pe medical dupa aproape 14 ani de armata are pensie 900 ron, a....daca se face comparatia cu un ofier as mai adauga caz concret, tot dupa aproape 14-15 ani si tot pe medical 2300 lei pensie, diferenta provine de la incadrare si ma rog alte sporuri care au facut pensia asa de mare pe cand la subofiteri nu prea exista.
      • +2 (2 voturi)    
        era sa uit ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 20:16)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui cineva

        dar o mare, chiar foarte mare parte dintre ofiterii nostri (politie, jandarmi, ISU, politie)si-au obtinut diplomele de licenta la facultati obscure, dupa studii la distanta sau FF/FR, multi dintre ei au vazut facultatea la inscriere si cand si-au ridicat diploma, IMI CER SCUZE CELOR CARE SI-AU facut studiile cinstit, dar mi se pare aberant sistemul acesta de echivalare ...
        Poate ma lamuriti si pe mine cum ati incadra un plutonier, care termina o facultate privata la varsta de 40 de ani, isi ia licenta si peste noapte ocupa o pozitie de capitan, sa spunem, si este avansat in grad ca atare (in armata, la jandarmi si ISU, incadrarea in grad se face inca conform studiilor si varstei, la Politie din cate stiu eu, se acorda la incadrarea in corpul ofiterilor primul grad indiferent de varsta, nu si in celelalte sisteme)
        • -1 (1 vot)    
          iar vorbesti prostii. (Joi, 30 aprilie 2009, 9:25)

          Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          Cei nominalizati de tine isi obtin diplomele intr-un sistem de invatamant bolnav la fel ca si tine si ca oricare din aceasta tara. Cine este vinovat de acest lucru? Cumva militarii? sau profesorii( acesti neo-mineri ai tarii) pe care ii aperi cu atata ardoare. Si apoi sa stii si tu ca sunt sute de subofiteri si maistri militari cu studii superioare (conform diplomelor obtinute si semnate atestatar de catre profesori) care nu ocupa functii de ofiter pentru ca in legile armatei este stipulat clar ca fiecare face facultate pentru propria educatie nefiind obligatoriu sa fie facuti ofiteri decat daca armata are nevoie de ofiteri cu specialitatea respectiva.Clar! Cand vrei sa transmiti cuiva o informatie, Dragos baiatule, sa te bazezi pe adevaruri si nu pe ce auzi la radio-sant!
          • 0 (0 voturi)    
            nu vorbesc prostii ... deloc (Joi, 30 aprilie 2009, 13:18)

            Dragos [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

            nu apar profesorii (nu fac parte din aceasta categorie profesionala). Nu vorbesc nici din ce am auzit la radio-sant, pentru ca am lucrat pentru unul dintre cele doua ministere MApN/MIRA, am renuntat la locul acela de munca tocmai pentru ca nu ai cu cine sa lucrezi, pentru ca marea majoritate ... a NU se citi TOTI ... se incadreaza la ceea ce am afirmat mai sus (a nu se intelege ca e vreo urma de ranciuna, NU, am plecat de buna voie, nici macar nu mai lucrez in tara, in ceea ce ma priveste discutia referitoare la salariile bugetarilor este definitiv incheiara, doar ca ma deranjeaza ipocrizia unora).
            Poare gasiti timp sa recititi ceea ce am scris in postul anterior, si poate gasiti de cuviinta sa imi aratati unde am afirmat ca "TOTI" subofiterii care au o licenta au trecut in corpul ofiterilor (nu cred ca o sa reusiti). Am spus doar ca in Armata, Jandarmerie si ISU subofiterii care au lucrat in sistem, au luat o licenta de doua parale si ocupa printr-un examen mai mult sau mai putin corect si transparent o functie de ofiter, sunt avansati in grad in functie de varsta, prin urmare sarind niste etape (nu vreau sa dau nume si nu e corect, dar cunosc concret cazuri de avansari de la plutonier la capitan); doar la Politie intrarea in corpul ofiterilor se face cu primul grad, subinspector, indiferent de varsta. In aceste conditii poate o sa afirmati ca e corect ca un PROASPAT/NOROCOS posesor de diploma de licenta de cateva luni, sau nici macar, e indreptatit la un salariu mai mare decat al unui profesor de liceu cu vechime.
            Ma feresc sa comentez tonul pe care incercati sa combateti afirmatiile altora, si politetea de care dati dovada 1. nu ma cunoasteti, nu stiti ce pregatire am
            2. tonul meu cred ca a fost destul de politicos (nu v-am facut nici bolnav, nici nu m-am adresat nimanui cu apelativul "BAIATULE")
            3. punctele 1 si 2 plus modul la care puneti problema vizavi de MApN/MIRA ... as spune ca proveniti din unul din aceste sisteme ... QED
            • 0 (0 voturi)    
              Apelativul. . . (Joi, 30 aprilie 2009, 17:31)

              Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Dragos

              . . . l-am spus cu simpatie nu in sens jignitor. Ma rog unii inteleg mai usor altii. . . Eu cred dupa felul in care te exprimi ca ai cam fost dat afara din sistem nu ai plecat de buna voie. Stii, orice lichea de dinainte de 89 se bate cu pumnul in piept astazi ca nu a fost membru de partid asa si cu tine cred. Ai plecat din sistem ca ai vazut ca nu aiu cu cine face treaba! ! ! Ma faci sa rad! Da am facut parte din sistem si respect institutia respectiva din convingere nu numai din motivul ca mi-a dat o paine de mancat. Cu aceste fiind zise nu mai am nimic de discutat cu tine.
              • 0 (0 voturi)    
                Mosule! (Joi, 30 aprilie 2009, 20:21)

                Alexu [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

                Poate ne lasi cu scrierile tale de apv-ist cretin, nu numai ca Dragos are dreptate , dar se pare ca vrei sa ataci din fasa pe oricine spune ceva adevarat. Chiar credeti ca nu se vede din avion ca toti repetentii ajung in Politie , armata , SRI , Jandarmerie ??
                Toti colegii de generala care nu stiau sa scrie sunt in Politie de 10 ani!!!
                Noi ceilalti , am continuat scoala ...
                Sa dea dumnezeu sa castige ai nostri si sa dea salariul minim ca pensie la toti apvistii , securistii , presedintii si toti cretinii care te aplauda!
              • 0 (0 voturi)    
                din nou pe acelasi ton (Joi, 30 aprilie 2009, 21:38)

                Dragos [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

                dupa cum spuneam nu ma cunoasteti, nu stiti care imi e profesia, si am fost cat se poate de sincer cand am spus ca am plecat de buna voie pentru ca nu aveam cu cine (am avut incadrare ca si ofiter, pentru informatia dumneavoastra).
                Sunt prea tanar sa fi fost vreodata membru de partid, cu toate astea nu ii blamez pe cei care au fost membrii la modul general, au fost si lichele, dar pana la a generaliza e cale lunga (cele mai multe lichele se cam invarteau pe la Secu/Armata/Militie si acum duc o viata linistita dintr-o pensie "de sistem").
                Si din nou, tonul si modul la care puneti problema dovedeste clar ce anume i-a invatat sistemul pe unii ... nu cred ca mai am nimic sa va spun, pentru ca asa cum mi-a dovedit perioada scurta petrecuta intre oameni ca dumneavoastra .... din pacate nu ai cui / nu ai cu cine!
        • 0 (0 voturi)    
          RASPUNS (Joi, 30 aprilie 2009, 22:02)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          e simplu....fac facultati la spiru, si pilele si euroii ii fac maiori sau chiar colonei!!! Pina nu scapam de comunistii din sistem, tot asa va fi!!! Vezi clujul-isu!!!! Se numeste La familia pentru numarul mare de nepoti angajati!!! Doar seful ISU are 3 NEPOTI!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          o mica remarca (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:47)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          domnule dragos,dvs de ce credeti ca cineva din ministerele acestea isi fac studiile la frecventa redusa?sa fie oare pentru ca au suficient timp la dispozitie ca sa le urmeze la zi?sa fie oare pentru ca sunt la serviciu 5 zile din 7 pentru cel putin 8 ore pe zi?sa fie oare pentru ca li se permite sa urmeze si cursurile unei alte instutii de invatamant superior pe timpul cat se afla in institutiile militare de invatamant sau ale celorlalte ministere?v-am dat aici doar cateva probleme la care sa va ganditi si cu care sa va ocupati timpul care preuspun ca va ajunge.si in plus cu ce sunteti dvs mai presus decat cel care isi face treaba asa cum este prevazut in fisa postului si bineinteles este renumerat conform leg
    • +1 (1 vot)    
      Sunt de acord (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:53)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Mi se pare o viziune realista.
    • -2 (2 voturi)    
      Profesor grad I = General (Joi, 30 aprilie 2009, 2:27)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Gresit din start stimabile. Un militar este platit 24/7. Oricand, la orice ora el trebuie sa raspunda prezent. Un prof. cat lucreaza? Un militar nu are voie sa faca afaceri, sa faca politica si mult mai important...sa faca greva (lucru la care profii sunt artisti). Noi uita ca armata nu este cea pe care o vezi la televizor - domni cu salarii f mari si implicati in afaceri. Nu mai huliti armata si mai ales nu va mai simtiti jigniti, cum a spus un distins reprezentant al dvs, de o echivalare cu un salariu de plutonier. Si el este un om demn, posibil cu familie ca si alti bugetari, cu o vechime in munca de 8-10 ani si mai ales un om care oriunde merge isi reprezinta tara cat se poate de bine. Nu de putine ori armata a spalat din faptele rele facute de civili prin alte tari. Mai ganditi-va inainte sa va simtiti jigniti.
  • +1 (1 vot)    
    Functia de profesor de liceu va fi echivalata cu c (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:58)

    normalitatea de tip ”B” [anonim]

    Trecand prin scoala ca ... Boc prin politica, politicianul de tip ”B” (Bo..., Bă..., eB...) nu vede si nu poate vedea ce inseamna pentru Natiunea Romana (cu majuscule!) NMEVOIA DE EDUCATIE. Vede in schimb ce nevoie are el - politicianul de tip ”B” (Bo..., Bă..., eB...) - ca cei ce sunt in scoli sa nu aiba nici macar educatia lui (vadit precara). Dupa o idee mai veche, pana si ceausesc reusise sa inteleaga ca are nevoie de muncitori educati si sanatosi. Si, in logica lor, locotenentul (care nu are nevoie nici macar de studii superioare pentru a obtine gradul) este egalul profesorilor. Aici, da, de acord, profesorii care i-au trecut clasa pe toti acesti politicieni isi merita soarta. COPII NOSTRI NU MERITA SOARTA ce le este pregatita de politicianul de tip ”B” (Bo..., Bă..., eB...).
    • -1 (1 vot)    
      Chiar asa?? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:20)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui normalitatea de tip ”B”

      Prietene(a) de unde stii ca locotenentul nu are studii superioare? Poate acum 50 de ani aveam generali fara liceu(armata poporului) acum nu mai este asa.
      Am cunoscut multi locotenenti care aveau un nivel intelectual pe care multi profesori ar vrea sa-l aiba. Am cunsocut si profesori din generatia tanara(viitori grad I) care nici macar lecturile obligatorii de liceu nu le facusera.
      De-a lungul vietii mele putin profesori mi-au starnit admiratia. Inainte de a cere salarii foarte mari trebuie sa avem si performanta.(pe care multi profesori chiar si gr I nu o fac)
  • +2 (4 voturi)    
    Echivalare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:01)

    ana mihaela pass [anonim]

    Sunt profesoara gr. I la un liceu din Bucuresti. Cand am terminat Universitatea, in anul 1984, in urma pregatirii militare am avut (si am) gradul de sublocotenenta (r), conform livretului. De atunci au trecut 25 ani. Daca as fi lucrat in armata (cum de altfel se intampla cu foste colege (care acum sunt cel putin maior), insemna ca pe aceleasi studii sa castig mai mult decat acum in invatamant. Vi se pare normal ca acum sa fiu echivalata cu un biet locotenet de douazeci si ceva de ani dupa o vechime de 25 de ani de munca ? Mie nu! Sa va fie rusine ca ati distrus si perpetuati in distrugerea invatamantului. Mai reflectati ca nu putem tolera asemenea echivalari. Cum va permiteti sa invrajbiti intelectualii?!!!
    • -1 (1 vot)    
      Invatamantul. . . (Joi, 30 aprilie 2009, 9:36)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui ana mihaela pass

      . . . l-ati distrus voi, Domna profesoara. V-ati batut joc cat ati putut de profesia voastra. Cand stati cu mana intinsa la tot felul de pomeni primite de la elevi si parintii lor nu va e rusine? Va e rusine sa fiti echivalate cu un locotenent? Pai gradele militare sunt demnitati de stat mai doamna nu grade profesorale! Si din comentariul dumitale se vede incultura de la o posta pentru ca nu ai inteles acest lucru. Nu ar trebui sa fiti echivalati cu nici un purtator de arma fie el si soldat dar mi-te cu un locotenent. Ai ideie cam ce salriu are un soldat in armata SUA si cat reprezinta el din salariul unui profesor? Habar nu ai dar iti spun eu ca este mai mare al soldatului, pentru ca acesta poarta arma si este trimis acolo unde i se cere chiar daca asta de multe ori il poate costa viata.
      • 0 (0 voturi)    
        Vali cel Batran dar si cel mai prost din curtea sc (Joi, 30 aprilie 2009, 21:59)

        civilu' [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

        Vali cel Batran....Nu ti-a cerut nimeni raspunsuri....Te bagi singur in seama. Dar se vede treaba ca esti foarte, foarte frustrat. Aspirai macar la un grad de ofiter? Dupa atitudine ai trese de tabla si minte de textila...
    • 0 (0 voturi)    
      doamna profesoara (Luni, 1 iunie 2009, 0:15)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ana mihaela pass

      echivalarea aceasta nu trebuie facuta numai pe criterii de varsta/vechime. considerati dvs. ca in cele 18/20 de ora pe saptamana, 8luni /an lucrati macar cat un "biet locotenent"?? sunteti supusa oare acelorasi riscuri, restrictii?sunt sigur ca nu. intr-adevar, sunt de acord sa sa fiti platita cu salariul luat de o fosta colega, acum maior, dar raportat la nr de ore/zile lucrate de dvs, adica mai putin de jumatate din cat ia un maior
    • 0 (0 voturi)    
      echivalenta (Marţi, 2 iunie 2009, 17:34)

      nita [anonim] i-a raspuns lui ana mihaela pass

      Doamna profesoara, dar d-voastra vi se pare ca eu maistru militar principal cu peste 30 de ani de serviciu militar intr-o specialitate in care poti gresi numai o singura data sa am pensia egala cu cea a unui muncitor oarecare?
      P.S. Am contribuit cca 29 de ani la fondul de pensii (asta pentru cei care latra ca armata nu plateste contributii) si la cel de sanatate.
  • +2 (2 voturi)    
    Reinventati roata? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:03)

    Esmeralda [anonim]

    De ce nu se ia in calcul situatia din tarile occidentale ca sa nu mai fie discutii? Acolo lucrurile stau altfel!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Esmeralda

      Primul comentariu pertinent si rezonabil. Hai sa luam din tarile vestice cu traditie de civilizatie (Germania, Franta etc.,sau chiar din Romania de dinainte de 1947) sistemul lor de salarizare bugetara. Atunci n-ar mai fi atatea discutii si zazanie intre oameni. Ca aranjamentele levantine, interesele mafiote si lipsa de principii ne-au adus aici unde suntem. Nu e rusinos sa copiezi de la unii mai buni decat tine si n-ar fi prima oara in istoria noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    stai sa inteleg si eu (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:16)

    roman [anonim]

    Stai sa inteleg si eu !
    Pe timp de pace etalon sunt politaii si generalii ?
    Cred ca incep sa inteleg.
  • -1 (3 voturi)    
    bugetar = corupt (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:26)

    eu [anonim]

    Nu mi se pare normal ce se intampla. Oriunde intr-un in contact cu personal platit din banii statului, mi se cere mita. Sa se injumatateasca salariile la toti bugetarii! Sa nu mai fie platiti preotii din banii publici. Eu platesc taxe si impozite din bani ca sa fie platiti toti lenesii si puturosii din tara asta!
  • -2 (2 voturi)    
    echivalarile astea-s cel putin ciudate (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:31)

    mihai [anonim]

    1.Profesorul poate face greva, militarul nu.
    2.Profesorul are resposabilitatea de a indruma un elev iar militarul are resposabillitatea unor scule cu care se omoara oameni.
    3.Un militar lucreaza minim 8 ore pe zi si nu da meditatii spre deosebire de profesor care lucreaza vreo 5-6 si mai corecteaza niste teze acasa.
    4. Militaria inseamna de multe ori alarme la 3 dimineata, stat in unitate zile intregi si in primul rand sa raspunzi fara comentarii la ordine. Nu vad de ce as mai alege cariera militara in care la orice tragere pot lua un glont in freza cand pot sta linistit sa predau geografie.
    • +1 (1 vot)    
      Ne crezi tampiti? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:01)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Traim in aceeasi tara si stim si noi cu ce se mananca militaria si verisoara ei , munca in politie...Sa fim seriosi si sa ne mai uitam si la slujbasii statului cu burti si cefe groase: militari, politisti, preoti...Toti o duc rau, saracii...
    • +1 (1 vot)    
      alegere (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:19)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ai ales militaria pentru salarii uriase nemuncite,pensionare la 45 de ani si respectul babelor si analfabetelor blonde ce se vor "sotii de ofiteri".
  • +3 (5 voturi)    
    echivalari (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:34)

    alpha [utilizator]

    adica un locotenent de armata care nu face nimic si care in ultimii 60 de ani nu a facut nimic-nu a fost razboi e echivalat cu un profesor care pregateste generatiile de la care asteptam progresul tarii,iar un maior care la randul sau freaca menta e egalul unui medic care salveaza vieti.si atunci coloneii si generalii care iarasi nu fac nimic de 60 de ani cu cine sunt echivalati ? sau ei trebuie lasati sa ia bani multi nefacand nimic eventual parade si lasati sa se pensioneze la 45 de ani ca sunt obositi de atata stat.
    • 0 (2 voturi)    
      justificare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:27)

      Buna asta!!! [anonim] i-a raspuns lui alpha

      E chiar tare!!! Adica sa provocam un razboi ca sa justificam necesitatea armatei!? Va rog sa precizati si tipul de conflict dorit, cu exceptia celui nuclear evident!!! Aoleu!!!
    • +1 (1 vot)    
      Corectare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Nu e chiar asa cum zici tu. Armata a avut niste teste serioase de dat. Singurul conflict major, revolutia din 89 de exemplu, a dovedit totala ineficienta a unui sistem supradimensionat si ultraprivegialt: militari fara repre care trageau in demonstranti sau unii in altii, infiltrati de securisti-teroristi, generali care au tradat sau si-au impuscat gipsul, o armata haotica si dez-ordonata. Pe de alta parte, dupa revolutie au fost cateva zone de conflict unde inteleg ca nu ne-am facut chiar de ras, chiar daca nici nu am facut mare branza. Deci trebuie judecat diferentiat si pastrate proportiile.
    • -1 (1 vot)    
      intrebare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:47)

      asa da [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Asta e tare!!! Adica ne-ar fi trebuit niscaiva razboaie, in care sa fim beligeranti, pentru a putea justifica existenta si necesitatea armatei in ultimii 60 de ani! Revin cu aceeasi intrebare din postarea, neafisata, anterioara: ce fel de conflict doriti ( cu exceptia celui nuclear! evident)?
      Asta ca sa nu facem apel la istoria recenta si sa intreb de rezutatele pentru Romania a ultimei conflagratii la care am participat ! Remember /Stalin si poporul rus fericire ne-au adus !!!
    • -1 (1 vot)    
      tu ai venit aici sa te joci (Miercuri, 29 aprilie 2009, 20:55)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      macar spune cati ani ai sau daca la care ai invatat ai fost pe la orele de istorie.....dar vreun bunic care a luptat in razboi ai? ai putea sa-i spui in fata asa ceva, tu si toti cei care-ti voteaza comentariul? Romani ca tine am avut in fruntea tarii cand in razboiul ala de acum 60 de ani am intrat cu nemtii si dupa aia ne-am dat cu rusii......ce-a iesit? se vede!!!!!!!
      Stii ce-ti doresc? Nu neaparat un razboi, dar macar niste apa sa-ti intre in casa si dupa aia sa strigi dupa armata si ISU sa vina sa te-ajute "cap de creta".
      • +1 (1 vot)    
        las-o balta! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 23:07)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui novarom

        mie mi-a intrat apa in casa si mi-am scos-o singur cu galeata ca nu a venit nimeni. cica echipaje ocupate! corect: acasa la unii sefi din diverse institutii locale care nu si-au asezat casa pe deal!
        • -1 (1 vot)    
          te-ai bagat si tu in seama (Joi, 30 aprilie 2009, 7:24)

          novarom [utilizator] i-a raspuns lui gheo

          acuma ce-oi fi crezut.....ca tu erai singuru sinistrat si nimeni nu vroia sa te ajute. Discutiile sunt la modul general, insa lu alpha (sef de haita-i asta nu?), tre sa-i spui ca armata si alte alea nu ies din cazarma doar din 100 in 100 de ani. In ceea ce priveste plangerea ta s-ar putea sa se repete pt ca niste ***** ca tine si ca alti alpha conduc si tara asta si dau la o parte problemele de personaL SI INZESTRARE pe care le au aceste institutii si sa nu te mire caci chiar de vor veni o vor face tot cu galeata ta la un moment dat. Asa ca las-o balta mata!
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Joi, 30 aprilie 2009, 19:26)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui novarom

        am 41 de ani si stiu ce inseamna armata.am avut bunici care au luptat pe front.stiu ca e o institutie corupta pana in "maduva oaselor" si cunosc asta nemijlocit.daca in razboiul de acu' 60 de ani nu ne-am fi dat cu rusii am fi fost tot in tabara invinsa dar cel putin am fi fost respectati-vezi cazul ungariei.cat despre ISU sa fereasca Dumnezeu sa ai nevoie de ei,crede-ma ii cunosc si esti pe "cont propriu".
    • -1 (1 vot)    
      Nu a fost razboi . . . (Joi, 30 aprilie 2009, 10:49)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui alpha

      . . . tocmai pentru ca acel locotenent a existat. Asta este menirea oricarei armate. Sa descurajeze. Si sa spui mersi eventual sa-i pupi si mana pentru asta, ca daca ar fi fost razboi tu ai fi fost in linia intaia drept luptator iar locotenentul respectiv te-ar fi comandat sau ar fi lucrat undeva mai in spate ca stat-majorist. Asa ca fii multumit ca datorita lui si al celorlalti ca el ai putut trai in pace si debita prostii pe acest forum.
      • +1 (1 vot)    
        saru-mana (Joi, 30 aprilie 2009, 19:29)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Vali cel batran

        din cauza la expertii de ofiteri s-a murit pe rupte la Oarba de Mures sau mai recent la revolutie unde militarii s-au impuscat intre ei.slava armiei romane!
    • 0 (0 voturi)    
      armata (Marţi, 2 iunie 2009, 18:09)

      nita [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Daca este asa de bine in armata de ce nu te faci si tu militar? Ai iesi la 45 de ani la pensie si ti-ai lua un serviciu cu salariu baban. Ce zici? Te bagi? Ar fi mult mai convenabil pentru tine si pentru cei ca tine. S-au poate va plateste cineva sa denigrati armata? Macar sunteti platiti bine? Si inca ceva: armata nu-i facuta numai din generali ci si din subofiteri si ofiteri cu grade mici, si chiar daca unora nu le convine multi au chiar studii superioare. Asa ca ciocu mic!
    • 0 (0 voturi)    
      echivalari (Joi, 11 februarie 2010, 20:56)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui alpha

      sunt foarte multi medici care iti salveaza viata ,,DACA AI BANI''sa îiplangem ca au salariul mic? atunci cum naiba iși permit vile , mașini foarte scumpe, sunt tare curios sa aflu, poate ma luminezi!
  • +1 (1 vot)    
    Sa se tina cont de numarul de ani de pregatire (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:51)

    adrian [anonim]

    Criteriul pentru ierarhizarea functiilor trebuie sa tina cont de numarul de ani de pregatire pentru a putea profesa .
  • -3 (3 voturi)    
    STUPID PEOPLE (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:11)

    YO [anonim]

    profesor = 80 ore pe luna
    locotenent= 200-250 de ore pe luna lucrate .........
    • +2 (2 voturi)    
      Loco (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:47)

      G [anonim] i-a raspuns lui YO

      Ce pana mea face locotenentul asta?

      Daca e de politie, fura si joaca barbut cu Geamanu.

      Daca e de armata, freaca manganu si isi mangaie burta.

      Nu ma incanta faptul ca profii tot vor mariri, dar un locotentent total inutil in Romania nu poate fi totusi echivalat cu cineva care vrand-nevrand are o influenta mare asupra viitoarelor generatii. Ca veni vorba, vai de mama lor.
      • 0 (0 voturi)    
        esti Gsau punctu G (Joi, 30 aprilie 2009, 10:03)

        eba [anonim] i-a raspuns lui G

        se vede ce mare influenta ai tu asupra viitoarelor generatii daca zici ca un locotenent e total inutil. Vai de mama ta, ca sa te citez. Pana atunci citeste articolu asta http://stiri.rol.ro/content/view/141246/2/
        sau
        http://www.youtube.com/watch?v=509fgnsaiaI
        si daca vrei iti mai dau si despre altii. Iar toate astea nu se invata peste noapte cum ai vazut tu la desene.....sau te mai uiti si acuma?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce socoteala imbecila (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:05)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui YO

      ofitziri versus intelectuali...
    • +1 (1 vot)    
      serios ? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:10)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui YO

      si ce lucra dom'locotenent ma rog frumos ? berile de la popota ? in plus de asta un profesor trebuie sa isi pregateasca lectiile acasa , sa corecteze teze si extemporale .armata la modul la care este in acest moment e un mare consumator de bani fara rost.
    • +1 (1 vot)    
      de unde 200-250? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:11)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui YO

      7 X 24 = 168. Pana la 200 de unde? esti tare.. Zilele locotenetului sunt de 30-35 de ore.
    • +2 (2 voturi)    
      ei nu zau ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 20:05)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui YO

      as vrea sa-l vad si eu pe locotenentul de armata sau de jandarmi, respectiv pe inspectorul de politie care lucreaza 200-250 de ore efectiv lunar, luna de luna, e cea mai mare gogorita pe care am auzit-o (poate ai vrut sa spui ca atat sta in unitate, asta e altceva, dar se pare ca din nou se confunda munca cu statul). Sunt exceptii si nimeni nu contesta asta, dar marea majoritate a corpului ofiterilor din MIRA si MApN o freaca la rece 8 ore pe zi (alarme, servicii de garda, misiuni, sunt de departe mult mai rare decat se incearca pe aici sa se acrediteze).
  • +1 (1 vot)    
    IN SPRIJINUL BUGETULUI (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:15)

    propun [anonim]

    Propun, in acest context sa fie eliminate si diferentele de studii, pregatire, rezidentiat, INM, examene de grad etc. Sa se faca o medie intre cei 12 ani de pregatire sau chiar mai mult ai unor categorii de medici si minimul din scolile militare de subofiteri, cred ca 2 ani, iar absolventii acestei scoli unice de bugetari sa fie repartizati pe criterii de profesionalism politic in functiile vacante, indiferent ca-i vorba de medic, judecator, profesor, politist etc. care sa ii trateze/ judece/invete/ apere etc. tot pe criteriile de numire in functie.
    Ganditi -va numai la beneficiile, INCLUSIV FINACIARE, rezultate din aceasta grandioasa unificare - fara scoli deosebite, o singura curricula, abilitati generale etc.
    Totodata, ministerele recalcitrante sa fie desfiintate, cu tot cu sindicate si sa fie infiintat un unic minister - MINISTERUL BUGETARILOR
  • +1 (1 vot)    
    salarizare (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:28)

    pensionar [anonim]

    In alte state din Europa cum se face ierarhizarea?
  • +3 (3 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:54)

    Un roman! [anonim]

    Statul se imprumuta de bani pentru a reusi sa asigure plata salariilor si a pensiilor macar la nivelul actual, iar politicienii arunca praf in ochi bugetarilor ca in perioada 2010-2012 salariile mici vor creste accelerat, iar salariile nesimtite vor fi plafonate, asa cum se exprima premierul tarii. Divide et impera! Nu se ridica problema ca celor implicati in politica (pana la gradul IV-V) sa le fie interzis prin lege sa realizeze contracte super avantajoase cu statul, dar se arunca paie pe foc pentru invrajbirea bugetarilor. Nu am citit pana acum despre echivalarea salariilor parlamentarilor (care sunt platiti din acelasi buget cu ceilalti), sau poate unii sunt mai presus de lege si sunt "mai egali decat altii". Sa traiti bine!
  • +2 (2 voturi)    
    sa aruncam o privire spre alte cazuri/state (Miercuri, 29 aprilie 2009, 20:32)

    Sorin [anonim]

    Suntem o tara membra NATO si UE. Mai devreme sau mai tarziu vom ajunge la salarii aproximativ asemenatoare. Oricum, chiar daca valoric nu vor fi egale, raportul intre acestea ar putea fi deja ajustat incat sa fie la fel.
    Iata cateva exemple, din SUA, conform site-ului WikiAnswers:
    1) "Most cops are poorly paid, small town cop $17,000 to $23,000 a year big city cops $25,000 to $35,000 a year " [majoritatea politistilor sunt platiti slab, cei de oras mic 17000-23000 $ pe an, politist de oras mare 25000-35000 $ pe an]
    2) "Depending on the area in the U.S.A. the average yearly salary of a doctor is around $120,000-$160,000." [Depinzand de zona sin SUA, salariul mediu anual al unui doctor e in jur de 120000-160000 $] Sau "It ranges from 150k to 900k depending on what you specialize in." [Variaza de la 150 mii la 900 mii depinzand de domeniul in care esti specializat]
    3) "If a teacher has a masters degree and has taught for about 10 years, the pay is $33.98 an hour. That's about $48,000 for 9 months." [Daca un profesor are masterat si a predat cam 10 ani e paltit cu 33.98$ pe ora. Asta e aprox.48000$ pentru 9 luni] Sau "I have the equivalent of a doctoral degree, have been teaching for 15 years and only make $61,000 per year, before taxes" [Am echivalentul unui doctorat, predau de 15 ani si castig doar 61000$ pe an, inainte de aplicarea taxelor/impozitelor]

    Este societatea occidentala corect structurata din acest punct de vedere? Tindem si noi spre asa ceva?
  • +1 (1 vot)    
    not again (Miercuri, 29 aprilie 2009, 20:38)

    gigi [anonim]

    Echivalari de kcao... Evident...
    Mai impulsionati invatamantul si sistemul sanatatii... Dati tot la cei din armata si din politie ... care de cele mai multe ori nu fac mare lucru... si ies la pensie cu niste pensii de nici nu poti concepe cu mintea si cu buzunarul... Da' cand o sa se aprecieze mai mult scoala, munca, invatamantul, medicina...
    Hai sictir!
  • 0 (0 voturi)    
    Ierarhizare / Echivalare in sistemul bugetar (Miercuri, 29 aprilie 2009, 22:09)

    Misu [anonim]

    O posibila varianta este de a stabili in cadrul fiecarei profesii niveluri de minim si maxim (educator/invatator debutant nivel minim si profesor grd.1 vechime max la nivel maxim de salarizare ; infirmiera debutanta la minim,medic primar vechime max la nivel maxim in sanatate ; soldat la nivel minim,general la nivel maxim in armata ; grefier debutant la nivel minim,judecator vechime max la nivel max; etc).Dupa care urmatorul criteriu sa fie nivelul studiilor(liceale ,superioare de scurta sau lunga durata),extraspecializarile,cursurile postuniversitare.Urmatorul criteriu sa fie cel al deficitului de forta de munca calificata pe ministere,urmat de cel al importantei sociale a fiecarui domeniu.
    Fireste,in fiecare domeniu analizat sa existe in continuare plata functiilor de conducere nivel judetean si national la nivelul ministerelor.
    Echivalarea salarizarii parlamentarilor cu cel de director in minister,al sefilor de comisii parlamentare cu cel secretar de stat,al presidintilor celor 2 camere cu cel al PM si cel mai sus PRESEDINTELE
  • 0 (0 voturi)    
    Praf în ochi (Joi, 30 aprilie 2009, 1:14)

    florin [anonim]

    Trebuie luată ca exemplu salarizarea din Germania sau Franţa.
  • 0 (0 voturi)    
    echivalari (Joi, 30 aprilie 2009, 7:34)

    osama [anonim]

    capul n-are nici o valoare in aceste echivalari.
    lasati-o naibi de medicina ne facem toti plotoneri!
    bravo nene! da-i bataie.
  • 0 (0 voturi)    
    mere cu pere (Joi, 30 aprilie 2009, 7:54)

    popescu [anonim]

    ti se face parul maciuca. cat de slabi sunt...
    se pare ca expresia "comparam mere cu pere" si-a pierdut sensul in zilele noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca prostia ar putea sa tipe in Romania... (Joi, 30 aprilie 2009, 9:33)

    judex1 [anonim]

    am fi asurzit deja cu totii. Iata o mostra evidenta a diferentei dintre noi si tarile civilizate. Toate propunerile din aceasta lege sunt luate din legile europene corespunzatoare. Si acolo nu se mai supara nimeni. Stati, fratilor in sucul vostru propriu. Nu ma mira ca Romania este o tara frumoasa, da' pacat ca-i locuita. Carcotiti, ca veti ramane doar cu atat. Ei cu civilizati, noi cu hotii si coruptii.
  • 0 (0 voturi)    
    legea unica a salarizarii (Joi, 30 aprilie 2009, 10:10)

    ianic [anonim]

    Cei care comenteaza ca trebuie sa existe o diferentiere dintre salariile personalului din sistemul special si cel civil trebuie sa tina seama si de alte argumente. În angrenajul social ei nu sunt mai importanti decât altii. Sunt doar o rotiţă în acest angrenaj. Mai mult decât atât acestia trebuie sa înteleagă un element foarte important. Ei au un loc demuncă dorit doar pentru aceste facilitati si nu pentru ca sunt mai buni profesional decât civilii. Aprecielile anuale ale militarilor se fac destul de formal iar avansarea în grad se face la un număr de ani chiar daca nu sunt destul de buni ori mai iubesc chiar si spritul. În capul acestora lumea se imparte doar in militari si civili uitând ca in familiile lor există si aceasta categorie. Nu toti sunt pe câmpul de luptă. Unii au devenit niste functionari ramasi in urmă. În schimb primesc spor la vechimea pentru pensie de trei sau sase luni la an cumulănd ani in plus în acest fel. Nimeni nu-i obliga sa aleaga aceasta meserie. Nu o fac din devotament ci doar pentru beneficii. Daca sunt atât de buni de ce sunt pensionati mai timpuriu decât restul populatiei? Mai mult decat atat de ce sunt apoi încadrati în sistemul bugetar, prin tot felul de relatii si nu pe criteriul de competenta, ocupand locuri de munca ale pe care ar putea veni oameni dinamici. Pensionarii militari angajatii prin cumul in sistemul bugetar nu pot fi dinamici pentru ca ei nu sunt in pericol niciodata sa ramana fara o sursa de venit cum sunt ceilalti. Se cred de neinlocuit dar inca nu au inteles ca au primit acelasi tratament ca si minerii. Au fost disponibilizati din locuri de munca neperformante si au primit compensatii, unii de peste un miliar jumatate lei vechi si pensii de aproximativ cincizeci de milioane lei vechi. In sistemul militar numirile in functii se face prin ordin, la propunerea sefului. Ei nu participa la concurs si la evaluari riguroase. Aceste argumente ar fi necesare de luat in calcul.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti gresti informat (Joi, 30 aprilie 2009, 12:41)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui ianic

      In primul rand avansarile in Armata Romana nu se mai fac demult la termen. Astfel pentru a fi avansat la urmatorul grad trebuie sa ocupi o functie cel putin egala cu gradul la care vei fi avansat. Nu vei fi avansat la gradul de capitan, de exemplu, chiar daca ai nr necesar de ani, daca nu ocupi o functie de capitan din grila unitatii din care faci parte. Fiecare unitate are un anumit nr de functii, in cazul in care nu este niciuna libera pt gradul tau esti nevoit sa gasesti o alta unitate, oriunde in tara in care sa existe o functie libera si sa te muti acolo pt a primi avansarea, in caz contrar nu poti ramane la infinit capitan ci dupa 3 ani vei fi trecut in rezerva daca nu ti-ai gasit functie. Asta inseamna ca la un moment dat trebuie sa te muti cu tot cu familie la Sighetul Marmatiei daca doar acolo ai gasit functie, iar peste alti 5 ani vei fi in aceeasi situatie. Viata de militar presupune intre altele sa accepti ca garnizoana este Romania si sa-ti plimbi familia toata viata prin tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Misiunile de razboi (Joi, 30 aprilie 2009, 12:56)

      alexandru [anonim] i-a raspuns lui ianic

      In al doilea rand ar trebui sa iei in calcul si cati militari romani isi risca viata din 2003 si pana in prezent. Romania, ca stat membru NATO, este obligata sa participe la operatiunile NATO. Astfel incepand din 2003 Romania trimite militari in zone de operatiuni din Irak, Afganistan si misiuni de mentinere a pacii in Kosovo. Acestora li se adauga observatorii ONU din partea Romaniei, tot in zone de conflict, iar in anii '90 misiunile de mentinere a pacii din zonele de conflict din Africa.
      Haideti sa calculam cati militari au participat pana acum in Irak si Afganistan.
      La fiecare 6 luni cate 500 de militari romani sunt schimbati in Irak, incepand din 2003. Asta inseamna 1000 anul. In 6 ani si jumatate numai in Irak au fost rulati 6500 de militari romani. Acestora li se adauga alti aproximativ 1500 de militari rulati in Afganistan plus alte aproximativ 1000 in Kosovo. In total aproximativ 8000 de militari de toate gradele care executa misiuni de razboi in ultimii 6 ani sub egida NATO. Beneficiile integrarii Romaniei in NATO le stim cu totii si numai cineva suficient de ignorant ar putea sustine ca nu aveam nevoie de NATO. Pretul pe care il platim este dat in primul rand de acesti 8000 de oameni care si-au riscat viata. Cat au castigat financiar? In 6 luni un militar roman, combatant in Irak, castiga 15 mii de dolari. A meritat viata capitanului Unguras (in varsta de 31 de ani, tatal a doua fetite) 15 mii de dolari?
      Daca vi se pare ca da atunci inrolati-va si voi in armata si plecati nu 6 luni ci 6 zile in Irak si mai vorbim dupa aia.
      Sunt ofiter si imi asum acest statut cu toate obligatiile care imi revin. Nu cerem sa ni se ridice statui pt asta, nu cerem sa fim o categorie favorizata ci doar sa ni se aprecieze munca si sa fim platiti decent.
      Am 10 ani vechime si castig 2800 de lei cu toate sporurile, ti se pare ca e un salariu nesimtit? Consideri ca acesti bani sunt nemeritati? Atunci vino in locul meu, chiar e nevoie de oameni in armata.
      • 0 (0 voturi)    
        nu toti sunt pe campul de lupta (Joi, 30 aprilie 2009, 13:30)

        ianic [anonim] i-a raspuns lui alexandru

        Prezentarea ta este aproximativ corecta. Cand ai intrat in armata ai stiut la ce te expui. Este foarte greu mai ales ca acum sunt judete unde nu exista locuri de munca pentru militari. Exista o solutie. Daca nu esti multumit de ceea ce ti-se intampla poti pleca din armata. Nu eu trebuie sa vin in locul tau. Oamenii fac sa se intample ceea ce se intampla. Institutiile sunt ceva abstract. Unele dintre ele sunt conduse de oameni care au avansat pe scara ierarhica pana la propriul nivel de incompetenta, cum spunea Peter. Articolul meu anterior facea precizarea ca nu toti militarii sunt pe campul de lupta. Asa cum zici tu acei militari din teatrele de operatii merita mai mult cu conditia sa fi plecat acolo din devotament pentru tara si nu pentru interese mercenare ori nu au oferit ceva pentru a fi trecuti pe lista.
  • 0 (0 voturi)    
    greseala! (Joi, 30 aprilie 2009, 10:38)

    andrei [anonim]

    locotenent, maior, colonel, general etc. sunt grade, nu functii. functia e cea de comandant.
  • 0 (0 voturi)    
    abordare gresita (Joi, 30 aprilie 2009, 12:27)

    Alexandru [anonim]

    Nu am nimic impotriva cresterii salariilor profesorilor si medicilor, aceasta crestere este chiar necesara, nu e admisibil ca un medic care a stat 5 ani in facultate si alti 3-5 in rezidentiat sa primeasca un salariu din care abia traieste de pe o zi pe alta.
    In schimb consider ca si salarizarea ofiterilor trebuie sa fie decenta. Eu sunt locotenent inginer, am 29 de ani si un salariu de 2800 de lei cu toate sporurile si cu norma de hrana inclusa. E un salariu decent tinand cont de saracia din Romania dar in raport cu sacrificiile si restrictiile care imi sunt impuse, pe de o parte, si cu competentele de care dispun pe de alta parte, nu e un salariu care sa ma multumeasca. Eu nu am voie sa fac politica, nu am voie sa candidez, nu am voie sa plec din localitate fara sa fac raport si fara sa primesc aprobarile necesare, nu am voie sa imi iau un al doilea job sau desfasor orice alta activitate care sa imi aduca un venit suplimentar si lista poate continua. In aces context, al limitarii drepturilor mele, nu mi se pare corect sa fiu pus in aceeasi oala cu alte categorii de bugetari.
    Atunci propun ca si cadrele militare sa aibe dreptul sa isi ia al doilea job, sa isi faca firme etc. Un profesor poate preda la cate universitati vrea, poate munci 24 de ore din 24, toate platite si sa isi creasca venitul. Eu sunt obligat sa traiesc doar din salariul de ofiter. Accept asta, dar vreau sa fie un salariu motivant. Vi se pare corect? Imi veti spune sa imi dau demisia daca nu imi convine. De acord, probabil ca asta o sa fac in curand, dar nu asta e solutia.
    Oricum e din ce in ce mai greu sa motivezi oamenii sa se angajeze in armata si sa accepte sa execute orice ordin la orice ora si sa execute misiuni, chiar si de razboi, oriunde si oricand.
    In concluzie, sunt de acord cu o lege unica a salarizarii, dar as vrea sa se tina cont de restrictiile impuse fiecarei categorii, mai ales de cea care imi interzice sa desfasor alte activitati care sa imi aduca venituri suplimentare.
  • 0 (0 voturi)    
    corelarea salariilor. (Joi, 30 aprilie 2009, 21:29)

    george [anonim]

    Când vorbiti despre armata ar trebui sâ nu uitati ca vorbiti despre apararea tării, onoare si demnitate.
    Sunt de acord ca profesorii au o facultate si nimic mai mult. Unii dintre ei sunt plafonaţi , de unde şi rezultatele elevilor. Nimeni nu vorbeşte despre faptul că din 12 luni , au 5 luni vacanţă.
    De ce sunt atât de nemulţumiţi ,deoareca ,au salarii destul de bune în comparaţie cu munca pe care o desfaţoară în şcoli.
    Un militar de carieră fie el si plutonier desfasoara activitati de o complexitate mai mare, se supune unor anumite riscuri şi nu lucrează numai 3 sau 4 ore pe zi.Observ cu destulă tristeţe că armata este bună numai să intervină la calamităţi şi la dezastre.
    Domnilor vă întreb cu deosebit respect , un plutonier cu studii superioare , de ce nu s-ar echivala cu un profesor de scoala generala ?
    Ori daca este subofiţer nu se mai echivalează studiile? Dacă aveţi asemenea repulsii de ce nu propuneţi să fie desfiinţat acest corp de cadre militare şi să veniţi dumneavoastra profesorii să faceţi serviciul militar. Vă spun cu tot sespectul că mulţi veţi pica, deoarece trebuie să aveţi anumite aptitudini pe care mulţi nu le aveţi.
    Un plutonier adjutant cu studii superioare ar trebui să aibă salarii mai mari decât un locotenent deoarece meseria se învaţă pe parcursul vieţii, meseria o învaţă ţntr-un procent destul de mare de la subofiţeri . Muncile cele mai grele sunt făcute de subofiţeri.
    Vă rog să vă treziţi la realitate , nu trăim în sec. XVIII-LEA şi nici la începutul sec . al- IX-lea , când subofiţerii aveau 4 clase.Până când o să vă mai bateţi joc de această clasă socială?
    Regret nespus de mult că mai marii armatei acceptă orice li se impune.
    Eu vă întreb pe dumneavoastră este corect să fie o diferenţă la salarii de peste 1000 ron la două cadre , unul ofiţer şi celălalt subofiţer cu vechime egală atâta timp cât complexitatea muncii nu diferă prea mult?
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Joi, 30 aprilie 2009, 22:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu e normal sa fie asa o diferenta, dar din nefericire intotdeauna cei cu grade mari isi fac statele de organizare, ei isi dau coeficienti, etc. Vi se pare normal ca un subofiter sa primeasca o marire de coeficient de max 1,5 milioane si un ofiter sa ia minim 8 milioane? Asta e adevarul. Ar trebui sa fie desfiintati subofiterii si ofiterii sa munceasca si ei sa-si justifice salariile!!! La ISU Cluj exista peste 80 de ofiteri de birou, iar la o interventie participa circa 10 subofiteri! Uneori participa un ofiter. IN rest culeg spagi pentru sefi si pentru cei ce vin in control din Bucuresti. O rusine de sistem!!!
  • 0 (0 voturi)    
    echivalare (Sâmbătă, 9 mai 2009, 19:02)

    gil [anonim]

    da sigur ca da. echvalam salariul unui profesor gradul 1 care lucreaza 4 ore pe zi si are vacanta jumatate de an cu salariul unui subofiter de pompieri care participa la stins incendii si descarcerari, punandu-si zi de zi viata in pericol. atunci o sa mergeti la foc cu profesorii. nu spune nimeni ca profesorii sa aiba salarii mici dar nu faceti comparatii care nu pot fi facute. chiar daca e vorba de isu sau man.
  • 0 (0 voturi)    
    discriminare (Sâmbătă, 9 mai 2009, 19:05)

    gil [anonim]

    un profesor prin obiectul activitatii prestate precum si prin durata acesteia poate desfasura si alte activitati , ori la celelalte categorii de personal le este interzis prin lege. acesta chestiune trebuie luata in considerare?
  • 0 (0 voturi)    
    fara discriminari (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:39)

    elisa mm [anonim]

    Eu cred ca legea unica nu va mai face deosebirea intre functionarii publici din bucuresti si cei din provincie, dintre cei de la prefectura si cei de la nivelul primariilor. Daca va fi tot asa atunci e aceeasi marie cu alta palarie. Nu cred ca e corect ca un profesor de liceu cu vechime 6-10 gr.I sa fie mai presus decat un consilier superior cu 6/10 ani vechime in specialitate. Trebuie ca aceasta echivalare sa se faca pe ani vechime in specialitate : profesor, functionar public, medic, judecator, procuror cadru militar etc. cu 6 - 10 ani in specialitate sa aiba acelasi salariu. Fiecare la locul de munca are o raspundere , fiecare cu meseria lui aleasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici chiar asa!!!!! (Joi, 14 mai 2009, 22:47)

      Dr. Acula [anonim] i-a raspuns lui elisa mm

      Da foarte buna logica ta !!! Cred k esti ceva functionaras public din capitala si "astepti provincia"!!!!
      Trecand la lucruri serioase sesizez o lacuna majora in gandire, in ceea ce priveste spatializarea temporala a pregatirii, specifica fiecarei meserii. Adica in logica ta un profesor sau un functionar public, care au un ciclu al pregatirii pentru intrarea in profesie de doar 3 ani, ar fi echivalenti cu un magistrat, cu o pregatire de 4 ani pentru studiile de licenta si ink cel putin 1 an in magistratura, si , mai aberant, cu un medic, a carui pregatire include un ciclu de 6 ani pentru studiile de licenta si ink 3-7 ani pentru specializare.
      Deci:
      3=3=4+1=6+3-7
      BRAVO !!!!!!!
      Logica imbatabila!!!!
      Ma mir ca pui pe aceeasi treapta munca si importanta exercitarii unei meserii ca cea de medic sau magistrat cu cea de functionar public, care la drept vorbind plimba acte din stanga in dreapta si cand ai nevoie de el e sictirit la maximum ca indraznesti sa il deranjezi.
      In concluzie, pentru tine, o operatie pe creier sau inima este total compatibila siechivalenta cu o operatiune de dus acte de colo colo.
  • 0 (0 voturi)    
    profesorii (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:45)

    elisa [anonim]

    Trebuie sa tineti seama ca un profesor are 1-4, 5 ore pe zi, poate da meditatii, pe cand un functionar public trebuie sa munceasca 8-10, 12 cat e nevoie si nu mai poate presta activitati si are venitul mai mic decat un profesor, chiar decat un institutor (vezi anexele la O.U.G. 9/2008).
    • 0 (0 voturi)    
      ...... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 3:12)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui elisa

      habar nu ai de nimic
  • 0 (0 voturi)    
    COMENTARII (Marţi, 12 mai 2009, 18:13)

    GOGU TRACTORISTU [anonim]

    Voi nu vedeti ca nu facem decat sa ne aberam pe tema salariilor? Pentru bugetari ar fi bani de salarii daca in tara asta nu ar mai fi finatate campaniile electorale, lucrarile de interes public (a se citi Casuneni...), functionarea institutiilor politice. Cine trebuie sa castige va castiga mai departe pe cand "plebea" se va certa mai departe pe salarii de bugetari din care nu poti sa traiesti decent. Nu iau in calcul probleme de sanatate sau cresterea unui copil pentru ca atunci... Spor la "sustinerea principiilor democratiei" !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    despre d.nii.profesori (Joi, 28 mai 2009, 13:57)

    delia [anonim]

    cei care vorbesc urat despre armata tarii nu au nici cea mai vaga cultura.ce sa mai vorbim despre istoria romanilor sau romaniei.domnii profsori dau medidatii si nu fac nimic la ore tocmai din cauza asta stiti?????????iar la banchete manaca si beau pe banii copiilor oana cad sub masa .voi ce care acuzati cadrele armatei nici nu atri facut armata dar sa mai lucrati acolo? ei mu beau si se distreaza pe banii nimanui doar pe ai lor.\,iarcultura profesorilor lasa de dorit mult in zilele noastre exceptia facand profesorii din vechea garda.verificati cunostinetele unui elev de orice clasa sa vedeti ce-i debiteaza mintea. asa ca ciocul mic despre aramata romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia si minciuna: astea ma inconjoara. (Joi, 4 iunie 2009, 23:09)

    vlad tepes [anonim]

    delia, fereste-te de a generaliza.
    era vb mai sus de teama a ni se lua chiar si din salarile astea mizere... hm.. pai,,, chiar se itampla. azi am aflat de la fosta directoare a unei scoli din orasul huedin cum toi profesorii din oras vorprimi salariul pe luna iunie cu 30% mai mic. acord semnat intre primarie si p directoare-adunct a unei scoli de acolo, din huedin. deci, asadar si prin urmare...iara, scaderile d salariu se petec in chiar perioada in care toata lumea promite dular, triplari si qvadruplari. cica primaria huedin nu mai are bani. ma intreb daca doctorii sau altii de acolo au patit la fel.
    si de ce primariilor unor, atentie, sate din zona huedin pot oferi bonuri de masa pofesorilor/invatatorilo/personalului auxiliar, etc... stoti voi, acele bonuri care ne revin prin lege, de 7 ori pe an. ...iar hudinul............oras...... nu are fonduri.
    sa vedem daca cineva cu functie inalta in stat va face ceva in ceea ce priveste scaderea u 30% a salariilor si lipsa bonurilor de masa....
    si cum ramane cu inspectorul sorin ban care face abuzuri in servici... acolo la huedin: da afara profesori, ii obliga samodifice notele lui fiul sau care e un copil de maxim media 6... si cuminte de te baga in sperieti...... hm?
    cum ramae cu profii din huedin, nu toti, care dau 8, 9 si 10 pe linie cand defapt 60, 70% din aelevi nu au ce cauta la acea scoala... nu e doar parerea mea. multi profesori imi apob punctul de vdr.
    iertati literele lipsa...trebuie sa imi schimb tastatura.
  • 0 (0 voturi)    
    iara acuzati profii& generaliz: eliza 'profesorii' (Joi, 4 iunie 2009, 23:19)

    vlad tepes [anonim]

    pt elisa: profesori au miim 18 ore saptamanal. multi au ore suplimentare, din lipsa de profesori. majoritatea vin acasa, se ocupa de familie, obositi dupa nelinistea de la ore, pt ca nu toti elevii sunt linistiti, citeste despre sindromul adhd. hai la huedin sa te convingi. alte cateva ore si le petrec acasa pregatind planuri de lectie si lectiie din manuale, sure personale, internet, scos zeci de pagini la imprimanta personala, pe cheltuiala proprie, fara sa ceara bani de la elev: statul nu ofera, in multe cazuri, strictul necesar. dara-mi-te aparatura electronica in scoli? ce vedem pe sticla, scoli europene....alea sunt f f ......pea putine.
    asa ca, draga mea, un prof de cele mai multe ori muncste cam cat un functionar.. plus: elevi cu dificultati de comportament cre trebuie inegrati printre cei normali, adolescenti needucati etc etc... conflite in ore...si cica tre sa predea ce ii impune ministerul. nu mereu se reuseste asa ceva. deci........eu zic sa stai de vb chiar cu profii si abia apoi sa vorbesti. pana atunci...te afli intr-o totala necunostnta de cauza. multi nu acuza cand cu cunosc indeaproape faptele si se feresc sa generalizeze. iata, ei sunt oameni corecti.
  • 0 (0 voturi)    
    salarii (Joi, 4 iunie 2009, 23:42)

    vlad tepes [anonim]

    __________ abordare gresita (Joi, 30 aprilie 2009, 12:27)
    Alexandru [anonim]
    Nu am nimic impotriva cresterii salariilor profesorilor si medicilor, aceasta crestere este chiar necesara, nu e admisibil ca un medic care a stat 5 ani in facultate si alti 3-5 in rezidentiat sa primeasca un salariu din care abia traieste de pe o zi pe alta.
    In schimb consider ca si salarizarea ofiterilor trebuie sa fie decenta. Eu sunt locotenent inginer, am 29 de ani si un salariu de 2800 de lei cu toate sporurile si cu norma de hrana inclusa. E un salariu decent tinand cont de saracia din Romania dar in raport cu sacrificiile si restrictiile care imi sunt impuse, pe de o parte, si cu competentele de care dispun pe de alta parte, nu e un salariu care sa ma multumeasca. _________

    da...eu am 28 ani si 1400 lei pe foaie, salariul., ca prof..1100 in mana. munca pe care o depun am scris-o mai ss, in alt 'articol'. vara-mea din canada a zis: daca vrem sa traim cat de cat decent in romania, trebuie sa castigam minimum 3000 lei in mana/lunar. sa nu ne mi facem atate griji ca nu mai avem bani, sa mai acm si concediu in strainatate..etc.. dar ce face un om care are sot/sotie cu un salariu asemanator si 1, 2 copii ?? ei..........aici e ... tragic. de aceea nici nu ma grabesc sama casatoresc la 28 ani, desi macar am apart si in curand masina. noroc cu parintii mei de aur...care din putinul lor agonisit timp de zeci de ani de zile, au luptat pt acest stric necesar al meu.. dar ce fac altii care nu au parinti sau ii au da sunt certati? etc
    • 0 (0 voturi)    
      1234 (Marţi, 3 noiembrie 2009, 16:22)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      De ce nu te-ai facut politist ca sa nu dormi noptile, sa-ti risti viata cu toti nebunii si drogatii, sa intervii la toate scandalurile pe un salariu de ... rahat, basca mai ai si invidiosi!!!! Ce mi-ar place cu o jumatate de an de concediu, sa stau cu familia in fiecare week-end, s.a.m.d.!!!! Dar asta e ! Eu am avut sange in instalatie si un cazier curat...tuuu???
      • 0 (0 voturi)    
        eee (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 3:09)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Gogule un comentariu de tipul numelui tau!!!
  • 0 (0 voturi)    
    promovare in clasa (Vineri, 7 august 2009, 11:32)

    ANDRONESCU ANA [anonim]

    suntem multi functionari publici, care desi avem studii superioare, am ocupat un post cu studii medii pentru ca altceva nu am gasit.
    multi avem studii superioare terminate la zi, cu ani multi in urma.
    moral, ar fi sa ni se dea si noua posibilitatea sa promovam in clasa la un moment dat, asa cum promoveaza cei care termina studiile pe perioada exercitarii functiei.
    am 20 de ani munciti cu studii superiare, si acum sunt functionar public cu studii medii.
    iar cei care termina acum o facultate ma sfideaza financiar - nu-mi permit sa mai fac o facultate doar cu numele - eu mi-am facut datoria la momentul potrivit.
    va rog sa ne aveti in vedere si pe noi.
    chiar avem studii superioare!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 3:06)

    Ciprian [anonim]

    am citit o gramada de lucruri dar cel mai mult m-am amuzat de cele cateva persoane care au spus ca meseria de medic sau profesor este usoara (GLB) eu nu vreau decat sa va adresez o intrebare si apoi sa vad parerile voastre! eu sunt profesor , am 26 de ani, sunt in al 3 lea an de predare , am facut 16 ani de scoala (inclusiv masteratul) toti la stat si cu bursa chiar la faculatte si master. am dat o gramada de examene , ca profesor am fost obligat sa imi dau DEFINITIVATUL la cel putin 2 ani si cel mult 5 de la terminarea facultatii, sunt nevoit sa mai dau 2 examene de grad care fiecare ca si definitivatul includ alte inspectii si preinspectii si toate pe banii mei clar. sunt obligat la un punctaj anual pe care il obtii prin perfectionari (alte cursuri si examene) permanente si continue , aici alti bani . Acum va rog sa imi spuneti cum vi se pare salariul meu de 803 lei pe care il iau si cum vi se pare ca pe 10 decembrie am primit 720 lei salariu di cauza zilelor taiate iar pe 10 ianuarie 2010 o sa primesc 630 lei salariu in urma celor 4 zile taiate obligatoriu!!! ASTA ESTE DECENTA DIN ROMANIA!! Nu am nimic cu armata dar vi se pare normal ca un soldat angajat fara grad sa ia 1500 le iar eu 700?????