Bancherii exclud adoptarea unilaterala a euro de catre Romania

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 15:54 Economie | Finanţe & Bănci

Adoptarea unilaterala a euro de catre Romania este exclusa, avand in vedere ca tara noastra nu indeplineste criteriile de convergenta reala si nominala, potrivit bancherilor prezenti la Colocviile de politica monetara, organizate de BNR. Acestia sunt de parere ca solutia cea mai buna este mentinerea calendarului de adoptare a monedei europene.

"Adoptarea unilaterala a euro este exclusa, deoarece nu avem consimtamantul UE si exista riscuri foarte mari”, a declarat Laurian Lungu, director al Macroanalitica. Lungu a precizat ca Romania are nevoie de timp pentru a-si ajusta dezechilibrele.

De aceeasi parere este si Ionut Dumitru, economistul-sef al Raiffeisen Bank, care spune ca pentru a putea adopta moneda europeana trebuie sa indeplinim o serie de criterii. Economistul a spus ca, in prezent, Romania nu indeplineste decat criteriul legat de datoria publica, care este mic. Trebuie ajustate insa deficitul bugetar, inflatia, rata dobanzii pe termen lung, cursul de schimb.

"Inflatia este un argument esential pentru care nu ar trebui sa ne grabim. In Romania nivelul preturilor este mult sub preturile din zona euro. Abandonand politica monetara si intrand in zona euro vom avea o inflatie ridicata pe care nu poti sa o combati decat cu politica fiscala, si asa impovarata", a declarat Ionut Dumitru.

Viceguvernatorul BNR Cristian Popa a spus ca "daca adoptam euro repede nu inseamna ca eliminam procesul de convergenta. Adoptarea euro nu inseamna ca dezechilibrele macroeconomice dispar. Ele trebuie sa fie in continuare ajustate".

Potrivit acestuia, printre dezavantajele adoptarii euro in termen scurt se numara pierderea autonomiei monetare si a cursului de schimb, lipsa sincronizarii ciclurilor de afaceri din Romania si zona euro - care ar spori riscul generarii de socuri asimetrice si limitarea perioadei in care poate fi desavarsita eficacitatea tintirii inflatiei.

"Pentru Romania ramane valabil ceea ce ne-am fixat. Intrarea in mecanismul ratei de schimb (ERM 2) in 2012, pentru ca in 2014 sa fie anul decizei de adoptare a euro. Daca acest calendar este fezabil atunci va rezista unei perioade de criza, cum este acum", a spus Cristian Popa.

La randul sau, Ionut Dumitru a sustinut mentinerea actualului calendar. "Eu sunt pentru mentinerea calendarului. Acest calendar ia in calcul toate avantajele si dezavantajele, si eu cred ca vom beneficia de avantaje nete daca va fi respectat", a precizat acesta.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2287 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    qwertyu (Joi, 30 aprilie 2009, 16:00)

    chulalongkorn [anonim]

    se creeaza subiecte asa aiurea din senin.
    ce rost are sa se dezbata ineptia asta ?
    • 0 (0 voturi)    
      qwertyu (Vineri, 1 mai 2009, 2:05)

      dfw [anonim] i-a raspuns lui chulalongkorn

      1) sa nu devina Isarescu un biet functionar aservit de tot Bancii Centrale Europene.

      2) sa nu devenim noi mai liberi si mai bogati un pic - caci Euro aduce stabilitate, standarde, JUSTITIE si preturi mult mai bune in spuermarket decat cele din prezent care sunt o bataie de joc

      3) sa nu pice sleahta de hoti ce ne fura din 1989 pana azi prin intermediul BNR si a cursului de schimb
  • +4 (6 voturi)    
    Cum sa dai cu bata in balta :) (Joi, 30 aprilie 2009, 16:17)

    Traficantul de Influenta [anonim]

    Cum sunt preturile in Romania fata de UE ? Ca nu am inteles...
  • -2 (6 voturi)    
    Ce bine ... (Joi, 30 aprilie 2009, 16:27)

    costel [anonim]

    Ce noroc pe capul nostru, asta ne mai trebuia, moneda unica. Din pacate insa nu vom scapa caci masoneria se ocupa de toate ...
    Doamne ajuta, ce sa zic ...
  • +4 (6 voturi)    
    avantaje nete :))) (Joi, 30 aprilie 2009, 16:33)

    Danitzi [utilizator]

    sigur, "avantaje nete" vor avea doar bancile care isi fac de cap cu rata dobinzii la lei cit si la euro, odata trecut la euro aceste avantaje dispar. Deci, e mai bine asa :)
  • 0 (2 voturi)    
    De euroi ... (Joi, 30 aprilie 2009, 16:58)

    pateutz [anonim]

    sa nu mai spunem cati castiga din diferenta de curs valutar .
    Hai sa dau un exemplu clar .. sa pp ca vrei sa iei o masina pe care o iei cu credit in euro.
    Masina este evaluata in euro la curs de vanzare ( euro ) . Dar noi trebuie sa platim in lei.
    Cumperi euro de la banca la curs de cumparare (euro ) .. si credeti-ma este ff mare diferenta la curs dintre vanzare / cumparare.

    E cine credeti voi ca va suporta diferenta ...

    ETC ..
  • +4 (4 voturi)    
    Ce amuzant (Joi, 30 aprilie 2009, 17:00)

    MIrcea [anonim]

    Deci ce vrea sa spuna aritcolul asta? Nu am inteles exact. Se vorbeste de criterii de convergenta. Daca e vorba de o adoptare unilaterala criterrile de convergenta nu au nici o legatura. Trebuie sa indeplinim criterii de convergenta doar daca vrem o adoptare bilaterala. Adoptarea unilaterala este ca de exemplu in Muntenegru, nici ei nu au indeplinit criteriile si nici nu au avut consimtamantul nimanui, dar totusi folosesc moneda. Bancheri de doi lei!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    De la Popa citire.. (Joi, 30 aprilie 2009, 17:17)

    Zizi [anonim]

    Convergenta reala, convergenta nominala..Clubul BNR abureste la rumani. Bai adoptati odata euro ala, ca s-a furat destul in tara asta. EU trebuie sa forteze intrarea simultana a tuturor tarilor din blocul de est in zona euro. Dupa Isa&co, Romania va adopta euro la Sf. Asteapta..pai cum sa le ia lor jucaria?Cica, desi intial se vorbea de 2014 acum numai se ia decizia in 2014 ca sa intram in 2015. Pai la ce sa stai 2 ani in ERM2 ca sa iti mai ia un an sa te hotarasti daca e bine?..logica de Popa
  • +2 (4 voturi)    
    Haita de hoti se agita rau! (Joi, 30 aprilie 2009, 17:19)

    nostradamus [anonim]

    Din partea bancilor, sa nu trecem in veci la moneda europeana. Pai cum altfel sa mai umfle dobanzile, cum altfel sa ne mai friga discretionar la un curs umflat cu mult peste cursul BNR, cum altfel sa ingrase c..ru armatele de "bancheri" pe banii clientilor captivi si prosti din Romanica? Bancile ne jefuiesc de cel putin 20% din credit doar din ceea ce numesc ei "diferenta de curs".
    In plus, daca salariile sunt in euro, si preturile sunt in euro, cum o sa mai justifice magazinele cifrele de pe etichetele produselor de la raft uneori si de 3 ori mai mari decat in oricare alta tara europeana, mai ales in situatia in care sunt schimburi intra comunitare deci scutite de taxe vamale. O sa fie mult mai usor de observat cat de lacomi sunt si cat de tare ne jefuiesc.
    Asa ca e normal sa fie toti hotii astia impotriva trecerii la moneda unica, nu? Doar ei din asta se imbogatesc, justificand cresterile de preturi in lei cu formula "s-a scumpit euro" iar cand cursul scade, uitand complet sa dea preturile in lei in jos.
    Doamne, ce tara de hoti si farisei e Romania asta!
  • +5 (5 voturi)    
    In (Joi, 30 aprilie 2009, 17:39)

    sabo [utilizator]

    acest context, intreb si eu, preturile noastre la energie de ce sunt in euro?
    sau la telefonie si gaze, intrebarea ramane..avand in vedere ca qusitotalitatea materiilor si serviciilor manufacturiere sunt interne?
    Este usturator.
    Gresec?
    • +1 (1 vot)    
      Addendum (Joi, 30 aprilie 2009, 18:06)

      wh [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Apropos, impozitul forfetar de ce e in euro? Totul e in euro in tara asta, preturile, salariile, impozitele...TOTUL, mai putin salariile si pensiile.
    • 0 (0 voturi)    
      E normal (Joi, 30 aprilie 2009, 18:58)

      Valutistu' [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Mai nou si impozitele se stabilesc tot in euro. Vezi deja celebrul impozit forfetar.
  • +3 (3 voturi)    
    I-auzi! (Joi, 30 aprilie 2009, 17:57)

    wh [utilizator]

    Scuze hotnews daca deranjez prea tare cu mesajul, nu vreau sa va stric ,,ploile”, puteti edita …macar sa ramana ideea principala.
    Tovarase expert Ionut Dumitru, hai sa luam un exemplu la indemana. De cateva zile bune hotnews ma dispera cu reclama la Mazda. Daca intri la mazda.co.uk , constati ca cea mai ieftina masina, o Mazda2 1.3 3dr TS Air con este 8900 de lire sterline (adica vreo 41575 RON) iar in Romania este 12790 euroi (adica 53506 RON). E cu 120.ooo.ooo milioane mai scumpa la noi, intelegi? Ce ziceai de preturi? Pot sa-ti dau exemple d-astea cu milioanele!!! De la chiloti, case, terenuri, credite/dobanzi si pana la elicoptere si guma de mestecat.
    Cand vreau sa cumpar ceva de valoare, personal folosesc magazinele de pe la noi pe post de expomarket. Ma duc la magazin, vizitez, vad ce-mi place, vin acasa si comand pe net acelasi produs, la jumate de pret. Intelegi? In curand o sa aplic aceeasi metoda si in cazul contractarii unui credit. Pai chiar asa ne iei de fraieri?
    Despre cum n-ai matale interes sa trecem la euro si despre cum jefuiesc bancile acest popor putem sta de vorba cand vrei matale, da cred ca n-are rost, doar stii ca am dreptate, asa ca las-o….
  • +3 (3 voturi)    
    nu va cred (Joi, 30 aprilie 2009, 18:06)

    nostradamus [anonim]

    Adoptarea euro ar aduce un plus de stabilitate monetara, ar distruge prea multele speculatii de pe piata monetara, ar reduce pericolul inflatiei -pe care o masuram cam aiurea si in neconcordanta cu cosul real de marfuri-, ar imbunatati stabilitatea dobanzilor, etc.etc. Afirmatia privind preturile mai mici din Romania este valabila numai pentru marfurile de proasta calitate, preturile la produsele alimentare -tot de proasta calitqte- sunt de multe ori mai mari decat pe piata euro. Pentru banci adoptarea euro nu este convenabila, le-ar reduce profiturile.
  • +1 (1 vot)    
    prostirea lumii, pe fata (Joi, 30 aprilie 2009, 20:04)

    teompa.ro [anonim]

    nu se vrea aderarea la moneda euro... dar numeroase facturi, de exemplu la telefonie, sunt calculate in euro, adica nu doar calculate in euro, zice ca te costa atatia euro, dar platesti in lei la un anumit curs anuntat de bnr; bine punctat de cineva, ca in muntenegru, tara care n-are nicio legatura cu UE, moneda oficiala e euro; plus ca pretul la case, masini e tot in euro, dar platesti in lei... practic, totul e calculat in euro, dar platim in lei, la cursul zilei, + o anumita diferenta, in procente; cred ca aderarea la euro are un ritual de trecere (tranzitie), impus de anumite conditii, care tin prea putin de competenta noastra
  • 0 (0 voturi)    
    si sa preluam (Joi, 30 aprilie 2009, 21:28)

    piti [anonim]

    sistemul de salarizare din germania pe toate liniile...ca viata e scurta ma baieti
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala de 2 euro (Joi, 30 aprilie 2009, 21:31)

    luke [anonim]

    la naiba chiar asa de prosti ne luati?!!!cel mai mare mafiot din tara asta este sigur BNR...iefteneste euro si....cumpara la greu de pe piata si...dupa aia euro creste ca nu mai sunt pe piata si desigur BNR ..vinde...cistig?!diferenta este in buzunarul cui?!
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala - dar sa stim si noi ! (Vineri, 1 mai 2009, 0:14)

    tras in teapa zilnic [anonim]

    eu sincer am o simpatie deosebita pt BNR.

    pai sa va explic de ce :

    Daca toate marmotele trec la euro - ei ce o sa faca ?
    O sa primeasca ordine de le European Central Bank !!!

    Adica ei din sefi si ...sefi devin simpli... functionari !

    Pai mai oameni buni - un pic de bun simt la voi - unde va e capul ???

    In ce tara va treziti bezmeticilor ???
    Tampiti mai sunteti !
  • 0 (0 voturi)    
    Hotia numita supermarket abia asteapta euro (Vineri, 1 mai 2009, 20:36)

    Traiasca supermarchietu` [anonim]

    Cand vom trece la moneda euro vom astepta neputinciosi (asa cum au facut mioarele nemulse atatea zile-domnul Becali stie de ce) sa scada preturile.
    Ele nu vor scadea ci vor urma exemplul celorlalte tari care au trecut la aceasta moneda.
    Exemple:
    Italia 1 borcan sos de tomate=1000 lire=1 deutsche mark=1 euro.Pai e frumos asa?
    Germania 1 pachet de tigari=4 deutsche mark=4 euro.Aceeasi aritmetica.
    Ca de obicei la noi va fi mai rau.
    Prevad:1 paine=10.000lei=40 eurocenti=20.000 lei
    De aceea nu va bucurati ca daca trecem la euro o sa fie mai bine.
    O sa fie mai bine pentru o rata la banca dar restul produselor se vor rotunji in plus.
    Asa a fost peste tot pe unde s-a trecut la euro.
    O mare gaura in buzunarul oamenilor si un profit ametitor pentru comert,magazine,retail.
    De ce credeti ca vor scadea preturile?
    Nu totul va urca,mai putin salariile.
    Ele se vor calcula intotdeauna fix fata de cursul BNR.
    Asa ca spor la lei,ca o sa plangem cu totii dupa ei.