Guvernul pregateste o ordonanta de urgenta care sa acorde inlesniri la plata datoriilor pentru firmele afectate de criza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 13:16 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul pregateste o ordonanta de urgenta care sa acorde inlesniri la plata datoriilor catre stat firmelor afectate de criza financiara. Mai exact, firmele care au beneficiat de inlesniri privind datoriile restante catre stat si care nu au mai respectat dupa 30 septembrie 2008 calendarul de plata din cauza crizei economice, dar anterior au achitat la timp obligatiile, vor avea din nou posibilitatea sa plateasca esalonat, in anumite conditii.

"In sprijinul mediului de afaceri si prevenirea efectelor sociale, in contextul actual al crizei economice, si asigurarea incasarii la buget a ratelor ramase de achitat si a obligatiilor curente, se propune repunerea in termen a inlesnirilor la plata acordate in baza reglementarilor legale in materie, care si-au pierdut valabilitatea incepand cu 30 septembrie 2008, ca urmare a efectelor crizei economice", se arata intr-un proiect de ordonanta de urgenta obtinut de agentia Mediafax.

Pe langa respectarea termenelor de plata pana la 30 septembrie 2008, o alta conditie pe care trebuie sa o respecte firmele care vor sa beneficieze de prevederile ordonantei este  prezentarea, pana la data de 31 iulie 2009, a unui document care dovedeste stingerea sumelor cuprinse in rate si a altor obligatii fiscale decat cele care au facut obiectul inlesnirilor la plata. Inlesnirile la plata trebuie sa fi fost acordate cu respectarea legislatiei in domeniul ajutorului de stat,

Firmele care vor sa obtina inlesniri la plata datoriilor trebuie sa depuna la administratia fiscala, pana cel tarziu la 30 iunie 2009 inclusiv, o cerere prin care solicita mentinerea efectelor inlesnirilor la plata, precum si o cerere de eliberare a certificatului de atestare fiscala pentru persoane juridice. In certificatele de atestare fiscala, organele fiscale emitente vor mentiona distinct atat sumele ramase de plata din esalonarile la plata acordate, cat si celelalte obligatii fiscale care nu au facut obiectul acestor inlesniri la plata.

"Pentru debitorii care depun cererea, masurile de executare silita se suspenda in perioada cuprinsa intre data eliberarii certificatului de atestare fiscala si data solutionarii cererii debitorului", se arata in proiectul ordonantei.

Obligatiile fiscale accesorii aferente sumelor inscrise in certificatul de atestare fiscala vor fi comunicate pana la 1 august 2009 si achitate nu mai tarziu de 1 noiembrie 2009. Obligatiile fiscale principale si accesorii constatate de catre organele de inspectie fiscala competente ale Agentiei Nationale de Administrare Fiscala ulterior emiterii certificatului de atestare fiscala se achita in cel mult 90 de zile de la termenul scadent, dar nu mai tarziu de data de 25 decembrie a fiecarui an fiscal.

Autoritatea fiscala va comunica graficele de esalonare refacute pentru sumele ramase de plata, fara a se depasi termenul de finalizare a inlesnirii la plata aprobata initial, si cuantumul sumelor scutite la plata ca urmare a producerii efectelor inlesnirilor la plata acordate.

"Beneficiaza de toate efectele juridice ale inlesnirilor la plata debitorii care achita anticipat ratele din graficul de esalonare, dar nu au indeplinit celelalte conditii de mentinere a valabilitatii inlesnirilor la plata, fara a mai fi necesara constituirea garantiei. Debitorii nu datoreaza obligatii fiscale accesorii aferente obligatiilor fiscale care au facut obiectul scutirilor la plata, de la data nerespectarii conditiilor de mentinere a valabilitatii inlesnirilor la plata pana la data solutionarii cererii, cu exceptia celor deja stinse de catre debitori, care nu se restituie si nu se compenseaza", mai prevede proiectul de act normativ.

In document se arata ca repunerea in termen a inlesnirilor la plata acordate, care si-au pierdut valabilitatea ca urmare a efectelor crizei economice, sunt menite sa asigure continuarea activitatii si sa consolideze mecanismele privind politica de personal la nivelul fiecarui angajator in conditiile crizei economice.


Citeste mai multe despre   










1622 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    doar unele ? (Miercuri, 6 mai 2009, 13:35)

    roman [anonim]

    adica doar cele care au beneficiat de inlesniri ?
    ce e asta? clientela politica ?
    de ce nu se ofera facilitati tuturor firmelor care incearca sa-si plateasca impozitele.
    la penalizari nu-i intrece nimeni !!!!
  • -3 (5 voturi)    
    da (Miercuri, 6 mai 2009, 13:38)

    marius [anonim]

    Vedeti ca Pogea nu e chiar asa de rau?
    Intr-o economie cu probleme este normal sa apara tot felul de situatii dificile. Asta nu inseamna ca guvernantii sunt incompetenti sau nu ii intereseaza
    • +1 (1 vot)    
      (Miercuri, 6 mai 2009, 13:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui marius

      trebuie sa te gandesti mult, ca sa scoti asa o prostie?
      sau poate esti functionar in me si scrii tampenii pe banii nostri?!!
    • +2 (2 voturi)    
      ca pe vremea (Miercuri, 6 mai 2009, 13:57)

      roman [anonim] i-a raspuns lui marius

      ca pe vremea lui Nastase care dadea inlesniri la firmele de petrol si rafinare. Stiti voi care..alea vandute pe miliarde...
      prostu mic plateste, bosii au facilitati !
    • +2 (2 voturi)    
      Ai tremurat... (Miercuri, 6 mai 2009, 14:36)

      George [anonim] i-a raspuns lui marius

      ...la gandul ca Pogea facuse o prostie si ti-ai revenit cand ai vazut ca face o fapta buna!
      Ai citit pana la capat? Cine bebeficiaza de aceste inlesniri? Tot cei care avusesera inlesniri si inainte, care nici inainte nu dadusera bani la stat adica. Acum se vede cat de vulpoi a fost Pogea: a dat o ordonanta prin care a instituit impozitul forfetar motivand ca sunt unii care nu platesc la stat darile, acum, pe aceiasi ii iarta, reesalonandu-le darile!
      Si culmea! are parte in continuare de laudatori!!!
  • +2 (4 voturi)    
    se se desfiinteze!!! (Miercuri, 6 mai 2009, 13:51)

    Codruta N [utilizator]

    nu asa a zis pogea, despre firmele mici, care nu aveau "profit", atunci cand le-a bagat impozitul forfetar?

    cum adica! "au avut inlesniri la plata impozitelor" si n-au avut profit???

    nesimtitii dreacului, cu ministerul vostru de nemernici cu tot!!!

    nu inteleg: ce face tipul ala, presedintele asociatiei micilor intreprinzatori! de ce nu il da pe pogea (si in general guvernul care a acceptat porcaria cu forfetarul) in judecata!!! de ce il pastreaza micii intreprinzatori ca "presedinte", daca nu le reprezinta interesele?!!

    si chiar! de ce detinatorii de firme carora li se aplica impozitul forfetar nu dau guvernul in judecata?!!

    de ce... de ceeee...???!!! poate va meritati soarta... aia jalnica... care este... :-p
    • +2 (2 voturi)    
      De ce, de ce, de ce.. (Miercuri, 6 mai 2009, 14:03)

      ion prostu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Si de ce mai platim taxe in general??? Sa dam in judecata guvernul: sa nu mai platim nicio taxa si niciun impozit in tara asta. Asa cum e in America
  • +2 (2 voturi)    
    pe cine am ales de fapt? (Miercuri, 6 mai 2009, 13:55)

    Dedalus [anonim]

    Banci cu directori cu salarii indecente - finantate de state. Firme straine- facilitati la contractele de stat.

    IMM: f...te cu forfetarul, amendate, fara nici un fel de ajutoare, li se r..pe ca se inchid.

    Pe cine reprezinta de fapt Guvernul Boc?
  • +2 (2 voturi)    
    tot bosii? (Miercuri, 6 mai 2009, 13:55)

    george [anonim]

    Tot bosii sa beneficieze? Micile firme nu-s afectatate de criza? nu se inchid ele datorita forfetarului ?
    Lor de de ce nu li se acorda facilitati ?
    Totdeauna bosii isi fac legi pentru inlesniri ?
    Discriminare economica ???
  • +3 (3 voturi)    
    pe alese (Miercuri, 6 mai 2009, 14:03)

    iop [anonim]

    Ha ha, sunt sigur ca e o lista scurta de firme mari care corespund acestor criterii de selectie. Chiar ma miram sa execute fiscul pe cine stiu eu :) Noi tot prosti ramanem.
  • +1 (1 vot)    
    Mare e gradina ta, Doamne (Miercuri, 6 mai 2009, 14:25)

    Marian [anonim]

    mai bine ne-ar lasa astia in pace si sa plece ca una zic si alta fac.
    acum cateva zile spunea pogea ca nu va fi de acord cu nici o reesalonare. acum ......
    si ca ironia sortii, iata ca se dovedeste pentru ce a fost introdus forfetarul .... sa ii sustina pe astia ... care nu si-ai platit, nu isi platesc si nu isi vorplati in veci datoriile la stat, pentru ca au spate tare.
    cum spuneati domnule pogea? ca daca nu sunt in stare sa plateasca 500 de euro sa se inchida? asa spuneati cand discutati cu presa despre forfetar. dar despre astia care nu platesc nu 500 de euro ci mii si zeci de mii de ce nu spuneti la fel. sa va fie rusine! in loc sa luati masuri reale de incurajare a economiei, va bateti joc de noi toti!
  • +1 (1 vot)    
    invers ar trebui (Miercuri, 6 mai 2009, 15:22)

    ela [anonim]

    adica cei care platesc la timp sa primeasca REDUCERE, pt ca la penalizari sunt campioni.. dar la reduceri codasi
  • +1 (1 vot)    
    groaznic (Miercuri, 6 mai 2009, 15:57)

    remi [utilizator]

    Nu pot sa cred. Apare impozitul forfetar pentru combaterea evaziunii fiscale, li se spune la firme ca daca nu au 500 de euro sa inchida si acum aceasta mirifica actiune, care ii apara pe cei care nu si-au platit taxele?
  • 0 (0 voturi)    
    Doar in justitie avem o sansa (Joi, 7 mai 2009, 17:46)

    Alex M [anonim]

    Toti cei afectati de forfetar (OUG 34/2009) si discriminati de aceasta ultima initiativa a lui Nastratin Pogea inscrieti-va la grupul http://groups.yahoo.com/anti_impozit_forfetar si trimiteti adeziunile pentru actiunea ce se pregateste in justitie.