Emil Boc: Au aparut primele semne ca declinul rapid al economiei a incetat

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2009, 11:06 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Emil Boc a declarat miercuri ca au aparut primele semne concrete care arata ca declinul rapid al economiei a incetat, iar unele sectoare inregistreaza chiar valori pozitive.

"Situatia nu este inca rezolvata, dar actiunile guvernului incep sa-si arate eficienta", a sustinut el, in cadrul dezbaterilor parlamentare privind motiunea PNL Marea pacaleala PDL-PSD.

Principalele argumente invocate de seful Guvernului:
  1. Stabilitatea cursului de schimb: din 20 martie leul a inregistrat o apreciere continua, la 4,25, de la 4,29 lei/euro
  2. A scazut rata dobanzii de referinta a BNR. Ne asteptatm ca acest semnal sa fie preluat de bancile comerciale pentru deblocarea creditarii
  3. Incetinirea ritmului de crestere a somajului. In aprilie, s-au inregistrat doar 4.000 de someri noi, respectiv o crestere a ratei de 0,1%
  4. Pericolul inflatiei e tinut sub control, cu efecte benefice asupra puterii de cumparare. Rata anuala este in scadere, in contextul ieftinirii serviciilor
  5. Revigorarea sectorului constructiilor. In februarie a crescut numarul autorizatiilor pentru constructii rezidentiale
  6. Cresterea volumului investitiilor straine directe. In primele doua luni, volumul FDI s-a majorat cu 38,1% comparativ cu perioada similara a anului trecut, pana la 1,4 miliarde euro
  7. Exporturile din martie au fost mai mari cu 500 mil., comparativ cu februarie
  8. Moody's a reconfirmat ratingul Romaniei
  9. Revigorarea incasarilor bugetare. In luna aprilie s-au incasat 15,3 mld. lei fata de 12,1 mld lei in martie



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2547 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    BOC (Miercuri, 13 mai 2009, 11:08)

    Nicolae [anonim]

    Vorbeste sa nu taca !
  • +1 (11 voturi)    
    Corect, declinul rapid a incetat... (Miercuri, 13 mai 2009, 11:11)

    drJohn [anonim]

    probabil acum suntem in cadere libera...
  • +4 (8 voturi)    
    Zise BOC POC (Miercuri, 13 mai 2009, 11:14)

    keloo21 [anonim]

    Eu zic sa astepte pana trece vara. Ca ritmul de crestere al somajului a scazut simtitor e normal pentru perioada asta a anului, dar sa vedem din toamna-iarna cum se va manifesta. Eu unul cred ca va avea aceeasi evolutie ca si in iarna ce a trecut cu disponibilizari masive.
  • +4 (8 voturi)    
    bok (Miercuri, 13 mai 2009, 11:19)

    cip [anonim]

    noroc ca a fost Pastele si-au mai dat "capsunarii " p-acasa...
  • +4 (10 voturi)    
    traim decenii de impliniri marete (Miercuri, 13 mai 2009, 11:24)

    marius [anonim]

    parca este o cuvantare la al XVI-lea congres in care se anunta realizarile
  • +7 (11 voturi)    
    marite domn (Miercuri, 13 mai 2009, 11:24)

    romanas [anonim]

    marite domnule primministru, ce salariu are doamna gratiela iordache care si-a batut joc de intreprinzatorii care au discutat pe marginea bataii de joc numita impozit fortat , mistocarind saracia romanilor ?

    eu inteleg ca 500 eur sunt lasati de barosani cand li se spala masina, dar cred ca se uita ca romanii traiesc cu cateva sute de eur !!!
    va vorbeste unu care trebuie sa faca car pe 2 ani sa plateasca penalizarile calculate de finante !!
  • 0 (6 voturi)    
    Erori? (Miercuri, 13 mai 2009, 11:25)

    xxx [anonim]

    Ia mai cititi o data prima fraza..aia cu 1. in fata...
    Ori voi nu stiti sascrieti ori Boc habar nu are cum e cu aprecierea leului...ca de la 4.25 la 4.29 e cam depreciere a leului...
    Mai e si continua cica..:))
    Cred ca a doua varianta este destul de plauzibila!
    Sa il intrebe pe Pogea..:))
    • +4 (4 voturi)    
      la 4.24 DE LA 4.29 (Miercuri, 13 mai 2009, 11:34)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      .
    • +1 (1 vot)    
      Daca citim cu atentie... (Miercuri, 13 mai 2009, 14:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui xxx

      "Stabilitatea cursului de schimb: din 20 martie leul a inregistrat o apreciere continua, la 4,25, de la 4,29 lei/euro"

      Deci LA 4.25 DE LA 4.29... Putina atentie la citit nu strica inainte de a comenta

      Ceea ce nu inteleg eu e de ce se vorbeste de 4.25 cind de pe 3 Apr cursul este sub 4.2 ...
  • +7 (9 voturi)    
    SA VEDETI CAND INCEPEM SA PLATIM DATORIA LA FMI ! (Miercuri, 13 mai 2009, 11:35)

    ROPOT [anonim]

    ATAT
  • +7 (9 voturi)    
    declin (Miercuri, 13 mai 2009, 11:35)

    Magda [anonim]

    "declinul rapid al economiei a incetat ";
    inseamna ca a inceput declinul lent ?!?
    • +8 (8 voturi)    
      :-) (Miercuri, 13 mai 2009, 11:54)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Magda

      inseamna ca a inceput declinul foarte rapid :-)
  • +7 (7 voturi)    
    BOC (Miercuri, 13 mai 2009, 11:41)

    B [anonim]

    Domnule Boc ... nu aveti habar ce se intampla in economia romaneasca.
    Colaje din ziare putem sa facem si noi.
    Noi asteptam mult laudatele masuri anticriza luate de guvern
  • +4 (6 voturi)    
    Stopare declin economic (Miercuri, 13 mai 2009, 11:52)

    Groparu [anonim]

    Cred ca Boc are dreptate ! Pe panta declinului economic a aparut o groapa ! In care vom cadea cu totii ! Uite asa alunecarea pe panta se va opri !
    Doamne ajuta !
  • +1 (3 voturi)    
    nu cred ca este meritul guvernului (Miercuri, 13 mai 2009, 11:59)

    Lucian* [utilizator]

    niste taieri in preturile umflate cu pompa erau mai mult decat necesare si o curatenie in sistemul bugetar era chiar nevoie, dar influentele la nivel de productie nu au nimic de a face cu actiunile guvernului, ci mai mult cu situatia reala de pe piata.
    De fapt se spunea deja din ianuarie ca la sfarsitul lui martie trebuie sa apara o reevaluare a comenzilor si pana la sfarsitul lui iunie ar trebui sa se relanseze consumul chiar daca nu la acelasi nivel ca si inainte.
  • +5 (5 voturi)    
    lucrul cu cifrele (Miercuri, 13 mai 2009, 12:06)

    observator [anonim]

    heck this neck. t
    toti pmii Romaniei si-au laudat cifrele fara a argumenta.
    remember Vacaroiu si "geniul" sau in macroeconomie care ne-a dus direct spre faliment.
    remember RVasile si talk-show-urile interminabile "despre" orice si nimic. cifrele erau bune.
    remember A.Nastase, cultul imaginii, gastile orientate "business", minciuna si diversiunea in a manipula statistici.
    Tariceanu si "boom"-ul economic : creditari fara acoperire, contracte venite pe tava, strategii aiuritoare, "comunicare" pozitiva.
    acum Mister Boc ne prezinta "realizarile in 9 puncte magice. ce masuri guvernamentale au dus de exemplu la "atragerea" investitorilor straini?
    as fi preferat un plan de relansare coerent, pragmatic profesionist ..comunicat de meseriasi nu de "vorbitori".
  • +3 (3 voturi)    
    AU APARUT PRIMELE SEMNE (Miercuri, 13 mai 2009, 12:14)

    Cici [anonim]

    ca mintiti in continuare d-le BOC ! Cum credeti ca vom inghitii pastila cu revigorarea incasarilor bugetare la sfarsitul lunii Aprilie 2009,cand mai acum 3-4 zile declarati ca la sfarsitul aceleiasi luni era sa intrati in incapacitate de plata a pensiilor si salariilor ? Sau poate doreati sa spuneti ca la sfarsitul lunii Martie se intra in incapacitate de plata dupa cifrele declarate la pct.9 ?V-au informat corect subordonatii ?
    Astazi ,in cadrul dezbaterii motiunii de cenzura,colegul de guvernare DAN Nica declara ca a-ti cheltuit pe primele 4 luni cu peste 8 miliarde de lei mai mult decat incasarile la buget (adica 2 miliarde de Euro).De unde provin acesti bani ? Cumva din imprumutul de la FMI ?
    Tot dumneavoastra declarati ca a-ti platit banii datorati de guvern firmelor la zi,dar sunt firme care nu au primit acesti bani,nici din 2008;pe luna aprilie 2009 a-ti refuzat facturarea unor servicii efectuate la nivel national. Pai din ce bani credeti ca aceste firme vor plati salariatii si darile la buget ?
    Declarati ca s-au inregistrat 4000 someri in Aprilie ,cand cifra adevarata este mult mai mare !
    De ce nu declarati nimic de zecile de mii de persoana trimise im somaj tehnic care reprezinta tot o cheltuiala suplimentara la bugetul anului ?
    Sa traiti cum puteti,dar fara minciuni si dezinformare !!
  • +2 (2 voturi)    
    urmeaza declinul incet si sigur... (Miercuri, 13 mai 2009, 12:16)

    Iulian [anonim]

    Consilierii care au propus aceasta formulare tembela sunt rugati sa mai regandeasca anumite fraze. Facem o statistica sa vedem cati oameni sunt linistiti dupa o atare afirmatie?
  • +1 (1 vot)    
    viseaza sau minte din nou (Miercuri, 13 mai 2009, 12:34)

    Adrian [anonim]

    Declinul economiei noastre se opreste doar daca a ajuns atat de jos incat mai rau nu se poate.
    Are curaj acum sa vorbeasca pentru ca au intrat banii de la FMI.
    Fara acei bani era distrus, nu mai aveau nici ce fura de la buget si campania electorala abia a inceput.
    Este de o incostienta rar intalnita, sper ca ceea ce are sa se iontample sa aiba loc repede.
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu uitam un lucru!!! (Miercuri, 13 mai 2009, 12:40)

    eunuamid [utilizator]

    suntem in campanie electorala!!!
    Doamne ajuta dupa luna noiembrie!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Gramezi de pesimisti (Miercuri, 13 mai 2009, 13:01)

    Marius [anonim]

    urmaresc comentariile cititorilor de mai mult timp si ma frapeaza scepticismul, daca nu chiar pesimismul celor mai multi. Cu atat mai mult cu cat mai intotdeauna opiniile pesimiste nu sunt sustinute de fapte, cifre, etc. Se pare ca multor romani le e frica sa creada orice veste buna. Dupa aproape 10 ani de crestere economica si progress incontestabil, multi inca tot nu indraznesc sa accepte faptul evident ca Romania se ridica si se instaleaza treptat intre tarile prospere ale planetei. Ei bine fratilor, daca asta va face viata mai frumoasa, fiti pesimisti in continuare. Enjoy yourselves!
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ca pesimistii nu sunt bugetari (Miercuri, 13 mai 2009, 13:22)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ...ca tine.

      POate ca pesimistii simt altceva in buzunare. Un gol. Si inca un gol in burta. Si apoi se uita dupa pupitrul de la Parlament si vad alt gol. In capul unui tip mic si al naibii de optimist pe banii altora.
  • -2 (2 voturi)    
    Sceptici, rauvoitori, invidiosi si analfabeti... (Miercuri, 13 mai 2009, 13:48)

    Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim]

    Daca aveti ochelari de cal si nu vreti sa vedeti realitatea, mai cititi o data:
    1.Stabilitatea cursului de schimb: din 20 martie leul a inregistrat o apreciere continua, la 4,25, de la 4,29 lei/euro
    2.A scazut rata dobanzii de referinta a BNR. Ne asteptatm ca acest semnal sa fie preluat de bancile comerciale pentru deblocarea creditarii
    3.Incetinirea ritmului de crestere a somajului. In aprilie, s-au inregistrat doar 4.000 de someri noi, respectiv o crestere a ratei de 0,1%
    4.Pericolul inflatiei e tinut sub control, cu efecte benefice asupra puterii de cumparare. Rata anuala este in scadere, in contextul ieftinirii serviciilor
    5.Revigorarea sectorului constructiilor. In februarie a crescut numarul autorizatiilor pentru constructii rezidentiale
    6.Cresterea volumului investitiilor straine directe. In primele doua luni, volumul FDI s-a majorat cu 38,1% comparativ cu perioada similara a anului trecut, pana la 1,4 miliarde euro
    7.Exporturile din martie au fost mai mari cu 500 mil., comparativ cu februarie
    8.Moody's a reconfirmat ratingul Romaniei
    9.Revigorarea incasarilor bugetare. In luna aprilie s-au incasat 15,3 mld. lei fata de 12,1 mld lei in martie
    • +1 (3 voturi)    
      daaaang!!!!! (Miercuri, 13 mai 2009, 14:12)

      iememeu [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

      Considerati-va injurat!!!!
      1, 2,4,5,8 sunt consecintele directe a imprumutului FMI pe care tu si eu si stranepotii nostri ii vom plati pana la sfarsitul vietii (eventual emigram si atunci...)
      3 Nu mai au pe cine sa dea afara, stronzo, ca altfel mai crestea " volumul"
      6 se trage din 8 care la randului se trage din imprumutul FMI
      7 doamne da sa aiba dreptate
      9 este o minciuna sfruntata , oricum este o suma umflata mult
      Te rog voteaza-i incontinuare pe oranjii cu carne rosie ai tai, ne intalnim peste 6 luni sa vedem cum ii injuri.Desi nu prea cred, probabil te platesc bine aia de la propaganda.
      • +1 (3 voturi)    
        Persisti in minciuna, esti murdar pana in.... (Miercuri, 13 mai 2009, 15:18)

        Prostilor. votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui iememeu

        maduva oaselor. Daca nu luam creditul FMI/UE intram in colaps din cauza catastrofei lasata de jigodiile de liberali. Stau cu conturile burdisite si critica guvernul ca nu a lasat tara in mormantul sapat de ei. Ma abtin sa nu te jignesc mai mult si sa nu injur, asa cum ai merita, ca orice tradator si manipulator abject ce esti.
    • +1 (1 vot)    
      referitor la pct 5 (Miercuri, 13 mai 2009, 15:33)

      constructorul [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

      "5.Revigorarea sectorului constructiilor. In februarie a crescut numarul autorizatiilor pentru constructii rezidentiale". Toate bune si frumoase dar vine intrebarea: daca ansamblurile rezidentiale sunt goale si se degradeaza din lipsa de cumparatori de ce draq sa mai construim altele?? Chiar suntem masochisti? Care banca mai crediteaza astfel de investitii?
  • +1 (3 voturi)    
    poate e asa, (Miercuri, 13 mai 2009, 14:15)

    vlaicu voda [anonim]

    dar daca are dreptate meritul nu e al guvernului, ci al alora ce nu dorm noaptea de grija firmei, adica a intreprinzatorilor. si evident si datorita conjuncturii mondiale.
    deci nu va mai infoiati in pene!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cinste lor, Cinste lor, Cinste comunistilor! (Joi, 14 mai 2009, 8:10)

    Dedalus [anonim]

    In aprilie se incaseaza mai mult impozit decat in martie, din simplul motv ca in aprilie se plateste impozitul trimestrial.

    Mai mult, cam tot prin luna aia, si apoi prin mai o parte din impoztul pe dividende se incaseaza. Asa ca o sa vedem o crestere a veniturilor si in mai, si in iunie, comparat cu martie, mai istetilor de la Finante.

    Altfel spus, daca vom compara cu martie, sanse sunt ca vreo patru cinci-luni de-acum inainte sa stam mai bine.

    Dar asta e situatia in fiecare an...

    Mi-e si greata sa mai comentez...

    Guvernul Romaniei = Boc & Co SRL, ne tot minte ca sa acopere minunatele afaceri facute de Guvern (de ce a trebuit ca o firma sa vinda certificatele de plata on-line pentru impozite? Nu cumva asta era treaba ministerului de finante?).

    PS- nu ati observat cum justitia face cam ce zice Guvernul? Si asta e din ce in ce mai vizibil....