Mugur Isarescu: Indicatorii de piata sensibili din acordul cu FMI nu vor fi publicati

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 14:57 Economie | Finanţe & Bănci

Indicatorii de piata sensibili cuprinsi in acordul cu Fondul Monetar International nu vor fi publicati, pentru ca exista in toate intelegerile de acest gen indicatori care distorsioneaza pietele in loc sa le ajute, a declarat, joi, la Iasi, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu. El a adaugat ca tara noastra a ajuns in cinci luni de la o imagine negativa la un exemplu pozitiv, relateaza Mediafax.

"Nu este o intarziere. In orice acord de finantare apare ceea ce se numeste market sensitiv indicators, si probabil ca lucram la ... sunt cativa indicatori care in loc sa ajute ca pietele sa functioneze bine, le pot distorsiona. Au fost dintotdeauna, sunt in toate tarile, nu suntem intr-o situatie netipica, sau situatie particulara. Cand am sa merg la Bucuresti chiar am sa vad daca s-au intensificat ceea ce se numeste indicatorii de piata sensibili. Aceia intr-adevar nu vor fi publicati. Sunt 3-4-5 si probabil ca exact aceia va vor intersa", a spus Isarescu raspunzand la o intrebare referitoare la intarzierea publicarii acordului de catre FMI.

El a aratat ca imaginea Romaniei s-a modificat sensibil in sens pozitiv in ultimele cinci luni, iar acordul cu bancile comerciale semnat la Viena a devenit un exemplu pentru alte state. "Exista un curent de opinie ca acest acord, care a fost un pionierat, sa fie aplicat si altor state. In cinci luni, Romania a ajuns de la tara cu imagine negativa la un exemplu pozitiv", a spus Isarescu.

El a mai precizat ca BNR a avut in ultimele luni o serie de intalniri in tara, unde s-a discutat despre criza, canalele de transmitere a acesteia si care ar fi masurile de contracarare, cu specificitate pe sistemul financiar. "Un mesaj dat astazi este sa delimitam problemele adevarate legate de criza de zgomotul mediatic", a mai spus Isarescu, mentionand ca daca criza va fi tratata emotional, atunci si solutiile gasite vor fi emotionale.

Autoritatile au convenit, la finele lunii martie, cu reprezentantii FMI in privinta unui acord stand-by pe doi ani cu institutia financiara pentru 12,95 miliarde euro si asupra unui pachet total de finantare externa, de la Fond, Uniunea Europeana, BM si BERD in valoare de 19,95 miliarde euro.

Principalele prevederi ale acordului Romaniei cu FMI

Acordul presupune mai multe conditionalitati privind reformele structurale si tinte obligatorii de indeplinit de autoritatile romane privind indicatorii macroeconomici, potrivit informatiilor obtinute de Mediafax.

FMI a fixat criterii de performanta trimestriale pentru deficitul bugetar, stabilit pentru acest an la 24,36 miliarde lei. Tintele de deficit bugetar pentru jumatatea anului si primele noua luni convenite initial au fost modificate usor, de la nivelul de 12,13 miliarde lei la 14,5 miliarde lei si, respectiv, de la 17,63 miliarde lei la 18,6 miliarde lei.

Ministerul Finantelor va furniza lunar date pentru evaluarea situatiei bugetare, inclusiv finantarile nete externe, creditele de la sistemul financiar intern, platile in avans din fondurile europene, solicitarile Guvernului de fonduri europene, obligatiile catre Fondul Proprietatea inca neachitate, modificarile soldului de titluri de stat, precum si a altor finantari.

Ministerul Finantelor si cel al Muncii, dar si de alte institutii, vor furniza toate datele privind companiile publice aflate in monitorizare la inceputul acordului incheiat cu institutia internationala, precum si sanctiunile aplicate in cazul neindeplinirii tintelor stabilite.

Acordul stabileste o tinta indicativa pentru rata inflatiei, cu intervale de variatie de plus/minus un punct procentual, respectiv de 6,4% pentru iunie, 5,7% pentru septembrie, de 4,5% pentru 2009 si de 2,5% pentru 2010.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1835 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    trompeta isarescu (Joi, 14 mai 2009, 15:11)

    optimistul [anonim]

    pai bineinteles ca romania a ajuns un exemplu pozitiv...ce,e de colo sa iei cel mai mare imprumut din istorie pentru a salva pielea bancilor straine? cine mai face asta?
    • +5 (7 voturi)    
      Da ? (Joi, 14 mai 2009, 15:33)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui optimistul

      OK. Sa-l punem pe Vosganian la BNR in locul lui Isarescu, pe Tariceanu prim-ministru, pe Tanasescu la Finante, pe Crin la Cotroceni si pe Geoana presedintele la MENSA ! Si sa-i arestăm pe Boc si pe Basescu pentru derficitul din 2008 si timorarea Mafiei din Ro, care nu mai poate fura le 3 mii de mâini, ci doar la 2 (mii).
      • +1 (5 voturi)    
        offfffshore (Joi, 14 mai 2009, 16:05)

        iememeu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Ba' oranjelule, daca cineva ia un imprumut in numele meu ti se pare normal sa ascunda ce prevede contractul?Ma doare in dos de piata, eu vreau sa stiu la ce m-au inhamat portocalii.
        Ca nu imi amintesc ca Tariceanu sa fi facut un imprumut.
        Pentru ca pe acel acel imprumut scrie Romania - FMI si nu PDL-PSD - FMI.
        Ce zici, o alianta faina asta ultima, nu?
        Iar Romania sunt si eu, dob......ule.Nu e nici Isarescu nici Basescu, Boc, Tariceanu si toata adunatura de smecheri pe care i-ati votat,
        • +1 (1 vot)    
          Bei galbejitule... (Joi, 14 mai 2009, 16:32)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui iememeu

          Tariceanu al tau a cheltuit si ce n-aveai in numele tau. Asta cum e?
          Aaa, unii sant nemernici ca promit aiurea in campanie electorala? Dar aia care chiar ti-au luat din buzunare pentru propria campanie cum se numesc? A? Si cand au facut-o fara nici o tresarire ca vine criza sau ce dracu o mai veni??

          Voi santeti aia buni? Hai mars cu ursul ca s-au furat cam multe.
          • 0 (2 voturi)    
            taranu' plus prostanacu' (Joi, 14 mai 2009, 16:44)

            iememeu [anonim] i-a raspuns lui Dan

            Da' parca oranjii tai spuneau ca nu este nici o criza???
            Sau ati uitat repede ca doar memoria tine cat alegerile.Carmaciu' tau avea cea mai mare voce.
            Sa stii ca prefer sa fiu galben ca o lamaie decat o portocala cu carne rosie.
        • 0 (0 voturi)    
          dracu va mai intelege (Joi, 14 mai 2009, 17:03)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui iememeu

          voi, penelistii, sunteti spalati pe creier

          ma uitam aseara la Crin... Doamne, voi chiar il vedeti pe asta presedinte? dupa mine este unul dintre exemplarele rare de damgogi pe care-i mai are Romania... ieri, la discutarea motiunii, o dadea inainte cu tampenia aia ca stia si opozitia de criza si deficit...

          voi nu va treziti nici daca sunteti pusi sa platiti din buzunarul vostru milioanele de euro care ar putea fi stopati dinspre UE spre Ro... nebunie curata.. si, chiar daca mai repet, trebuie sa o spun: v-au spalat Vosganian si tariceanu si Crin pe creier... Ma duc sa vomit, ca am spus Vosganian:)

          bai, imi vine sa va bat dupa ce ne-au facut idolii vostri de liberali... adica eu suport mai greu criza si voi veniti si mai faceti si gat? de ce dracu nu se impart efectele crizei in functie de vot? cine a votat pnl sa fie primii pe listele de disponibilizari, sa playteasca taxe marite etc:)))

          hai, pa, ca ma enerveaza prostia si fudulia liberala
          • 0 (0 voturi)    
            pusca si memoria plata (Joi, 14 mai 2009, 17:28)

            iememeu [anonim] i-a raspuns lui ionut

            Da' de ce nu ne impusti d....ule.
            Ca avem alte preferinte, comunistule.
            Ca bine ziceam, aveti carne rosie.Nu a mai ramas ciolan de ros?
            Si de criza stiau toti, analfabetule, inclusiv popoul pe care il lingi in lipsa de sare, oito.
            Aveti si voi o frustrare, nu castiga marinaru' alegerile.
            Las' ca v-o trage prostanacu' de nu va vedeti.Va baga pe toti in "scaun electric".Si va fura si osul.
            • 0 (0 voturi)    
              logica zero la dumneata (Joi, 14 mai 2009, 18:14)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui iememeu

              vedeti, exact ce spuneam... aveti porbleme mari...

              frustrari nu pot sa am, ca Base n-apierdut inca

              am o emotie, dar asa sunt eu, mai sensibil:)

              nu ma faceti comunist, ca nu e cazul.. eram prea mic sa traiesc, la modul constient, ceea ce ati acceptat dumneavoastra...

              auzi, prostanacul presedinte:))))
              vedeti c-a inceput nebunia de la Romexpo... va pune Vanghelie absent la datorie:)))... fuga la adunare ca parca si-au pierdut baietii din suflu... au nevoie de intariri:))

              daca ma mai uit mult la tv-uri si ii ascult pe geoana si crin imi trec emotiile:)

              pa, ca am treaba...
            • 0 (0 voturi)    
              logica zero la dumneata (Joi, 14 mai 2009, 18:14)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui iememeu

              vedeti, exact ce spuneam... aveti porbleme mari...

              frustrari nu pot sa am, ca Base n-apierdut inca

              am o emotie, dar asa sunt eu, mai sensibil:)

              nu ma faceti comunist, ca nu e cazul.. eram prea mic sa traiesc, la modul constient, ceea ce ati acceptat dumneavoastra...

              auzi, prostanacul presedinte:))))
              vedeti c-a inceput nebunia de la Romexpo... va pune Vanghelie absent la datorie:)))... fuga la adunare ca parca si-au pierdut baietii din suflu... au nevoie de intariri:))

              daca ma mai uit mult la tv-uri si ii ascult pe geoana si crin imi trec emotiile:)

              pa, ca am treaba...
        • 0 (0 voturi)    
          scuze (Joi, 14 mai 2009, 17:17)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui iememeu

          corectez:0

          demagog*

          milioanele de euro.. stopate*


          am gresit ca il ascultam pe Iorgulescu.. si iar m-au apucat frisoanele..

          asta a fost ministru al culturii si spune: lumea ii vede pe cei de la PSD si PDl ca fiind principalii respondenti ai crizei actualeasta a fost minsitru al culturii!!!pe cap cu el!
          auzi "RESPONDENTI"

          asta spune tot despre profesionalismul lui...ministru al culturii!!!.. asa era si Vosganian la finante!:)))))

          sa nu mai aud de liberalii astia

          reformati-va sau muriti!
        • 0 (0 voturi)    
          sunt curios (Joi, 14 mai 2009, 18:22)

          suca [anonim] i-a raspuns lui iememeu

          daca pnl-ul tau preferat iti spune ce face cu banii care-i ia de la buget ca partid. bugetul pe care-l platesti si tu.
          cand o sa ai evidenta fiecarui banut cheltuit de acest partid atunci poti sa vi sa emiti pretentii.
          pana atunci carcoteste linistit. dar nu uita ca unii mai si gandesc inainte sa puna posturi la norma din sediu pnl.
          bafta
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 14 mai 2009, 17:02)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui optimistul

      Ce tema aveti pentru anul asta domnule Isarescu. Ce v-au dat de facut sefii comisiei trilaterale? Indatorarea romaniei pe urmatorii 20 de ani?
      • 0 (0 voturi)    
        cu cine te pui festinalente? (Joi, 14 mai 2009, 21:37)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        si cfr-ul si bilderbergul si trilateralii au atita putere incit fac exact ce si-au propus si as zice ca pentru binele nostru chiar daca multi nu pricep..... adica "astia" chiar conduc lumea.... asa ca chiar nu te pricep.... te pui cu cei care conduc lumea? cam imprudent, as zice.... un minim de prudenta ar zice nu numai sa nu te pui cu ei dar chiar sa iei pozitia regulamentara de drepti si sa zici : am inteles sa traiti..... spre binele tau, as zice din nou.....
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 15 mai 2009, 16:44)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

          ai vazut tu oameni care sa moara de mai multe ori?
  • 0 (6 voturi)    
    info (Joi, 14 mai 2009, 15:36)

    info [anonim]

    Daca nu este nimic de ascuns dc nu se publica aceasta scrisoare, Parea mea e ca iar ne-am vandut tara sau am fost vanduti. Dar e doar parerea mea.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti neincrezator doar de la scrisorica pierduta? (Joi, 14 mai 2009, 16:08)

      Tata Omidu [anonim] i-a raspuns lui info

      Totusi, Isarelul spune de ce nu se publica scrisorica de intentie. Fiindca i se indoaie si piata, la miscarea prevazuta, de distorsionare. Daca nu geme de durere sau de foame la asa o indoiala certa, inca nu e totul pierdut.
  • 0 (0 voturi)    
    dupa ce ne-au pus lantul la gat... (Joi, 14 mai 2009, 17:01)

    ion [anonim]

    normal ca avem o imagine buna. ca doar beneficiarii sunt cei care spun ce imagine ai.
    si iar sunt noi pionierii sau prostii care pun primii botul, la tot felul de experimente pentru care o sa platim de ne sar capacele.
    se spune ca un popor are conducatorii pe care ii merita, asa ca ce pot zice decat "Romanie trezeste-te!" si scutura-te de lighioanele care te paraziteaza
  • 0 (0 voturi)    
    unde zice domne' (Joi, 14 mai 2009, 17:04)

    eu [anonim]

    despre imaginea aia pozitiva ca nicaieri in presa de afara nu am vazut ceva bun despre Rromaina in ultima vreme.
    Oricum, e praf in ochi, daca pana la toamna economiile din vest nu-si revin, la noi o sa fie jale.
    Daca te uiti retrospectiv in ultimii 20 de ani noi am crescut doar pe banii lor. Cand acesti bani au disparut totul s-a daramat ca un castel de nisip. Situatia nu se va schimba, va ramane asa daca nu pentru totdeauna, macar atat timp cat va persista modul cum sunt " aranjate" acum lucrurile la nivel global.
  • 0 (0 voturi)    
    NU e corect! (Joi, 14 mai 2009, 17:08)

    nano2k [utilizator]

    Dle Isarescu,

    Va respect pentru ceea ce ati facut si faceti pentru Romania. Sincer, cred ca ar trebui sa va pupam talpile.

    DAR

    NU ESTE CORECT ceea ce faceti!
    NU platiti dvs singur imprumurile facute!
    NU informati corect oamenii acestei tari ce ii asteapta in viitor!

    Pur si simplu, eu voi refuza sa cred ca este in interesul meu sa nu cunosc adevarul!

    Atata timp cat dvs, impreuna cu mine, impreuna cu tanti de la chioscul din colt, impreuna cu fiecare cetatean al acestei tari vom suporta costurile, vrem sa fim informati.

    Nu de alta, dar vreau sa stiu ce "mostenire" le ramane copiilor mei.
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 14 mai 2009, 17:12)

    moshu [anonim]

    e ca si cum as administra eu banii vecinului
    dar nu i-as da raportul de cheltuieli pt a nu-l distorsiona