Legea unica de salarizare: Presedintele tarii, sefii Parlamentului si ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie vor avea cele mai mari salarii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 15:21 Economie | Finanţe & Bănci

Cel mai mare salariu in sistemul bugetar il va avea presedintele Romaniei, potrivit grilei unice de salarizare. La acelasi nivel se vor afla si presedintii Senatului, Camerei Deputatilor si Inaltei Curti de Casatie si Justitie. "Intre puterea legislativa, cea executiva si cea judecatoreasca trebuie sa existe un echilibru", a declarat premierul Emil Boc dupa ultima sedinta de Guvern.

Potrivit secretarului de stat in Ministerul Muncii, Valentin Mocanu, presedintele tarii, alaturi de cei presedintele Senatului, Camarei Deputatilor si Inaltei Curti de Casatii vor ocupa pozitia cea mai inalta in grila de salarizare, respectiv nivelul 15. Totusi, reprezentantii grupului care lucreaza la elaborarea legii unice a salarizarii nu sunt foarte convinsi ca la nivelul 15 va fi si presedintele Romaniei.

"In cadrul sedintei de lucru, s-a discutat ca nivelul 15 sa fie ocupat de cele trei puteri in stat: legislativ, executiv si judecatoresc. In acest caz, presedintele nu ar intra in schema. Cred ca presedintele va fi deasupra acestei linii. Executivul este reprezentat de primul ministru", a declarat pentru HotNews.ro, vicepresedintele CNS "Cartel ALFA, Luca Octavian.

La randul sau, Mihaela Neacsu, reprezentant BNS, a spus pentru HotNews.ro ca in cadrul intalnirii "nu s-a pomenit numele presedintelui". "Pe pozitia 15 vor fi cele trei puteri decise de Guvern: legislativ, executiv si judecatoresc. Presedintele nu are salariu, ci indemnizatie. Asa ca la nivelul 15 ar trebui sa fie primul ministru, sefii Parlamentului si presedintele Inaltei Curti de Casatii", a spus Mihaela Neacsu.

In contradictie cu declaratiile reprezentantilor din sindicate, Valentin Mocanu a spus ca primul ministru va fi trecut intre nivelurile 11 si 15, alaturi de magistrati si demnitari.

In cadrul intalnirii, s-a mai decis ca in locul pozitiei ocupate de profesorul de grad I de liceu cu o vechime de pana la 10 ani sa fie pus profesorul de grad II de liceu. Astfel, functia de profesor de grad I ar urma sa ocupe o pozitie superioara in grila unica de salarizare.

Pana la urmatoarea sedinta, grupul de lucru va "da o valoare de la 1 la 15 celor trei niveluri de referinta". In functie de cele trei niveluri stabilite in grupul de lucru, va fi hotarata pozitia care o vor ocupa toti salariatii din sistemul public. Primul nivel in aceasta grila va fi ocupat de cei cu salariul minim pe economie. Proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistemul bugetar ar urma sa fie de 1 la 15.

Salariile care le depasesc pe cele de la nivelul 15 nu vor mai creste pana cand nu vor fi ajunse din urma de cele din grila de salarizare.

In urma noilor decizii, schema de echivalare arata astfel:

In primul nivel cu medicul primar de clinica sunt echivalate functii precum subcomisar, conferentiar universitar, maior, consilier superior din Ministerul Finantelor Publice, judecator de tribunal, consilier probatiune, asistent judiciar, procuror tribunal, consul, artist liric de opera, consilier superior de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici.

Cel de-al doilea nivel face echivalarea cu profesorul gradul II de liceu cu vechime de 6-10 ani cu inspector din cadrul MAI, locotenent cu studii superioare de lunga durata si masterat de la MApN, expert principal sau inspector principal de la Ministerul Finantelor Publice, grefier gradul II studii superioare de la Ministerul Justitiei, consilier de relatii gradul III, de la MAE, muzeograf gradul II, preot de parohie de la Ministerul Culturii, farmacist, fiziokinetoterapeut de la Ministerul Sanatatii (MS), expert principal, consilier juridic principal si auditor principal de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici.

Cel de-al treilea nivel finalizat prevede echivalarea referentului superior in minister (studii medii) cu agent politie debutant (MAI), secretar de scoala sau pedagog (MECI), functii corespunzatoare gradelor de soldat si gradat voluntar, referent pentru personalul civil (MApN), referent superior (MFP), grefier, studii medii (Ministerul Justitiei), curier de relatii gradul II (MAE), referent superior (Ministerul Culturii), statistician medical sau laborant (MS) si referent superior sde la Agentia Nationala a Functionarilor Publici.   



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

11856 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    1 leu diferentiere! (Joi, 14 mai 2009, 15:29)

    simplucetatean [anonim]

    totusi, d-le prim-ministru, faceti o diferentiere de cate 1 leu greu intre aceste functii inalte. presedintele reprezinta romania in relatie cu alte tari din lume. nu de alta, dar ceilalti se pot crede ca ei sunt presedinti...apoi, as dori sa ne mai spuneti si care este cel mai mic salariu pentru un lefegiu de stat si pentru care functie. va multumesc anticipat.
    • -1 (5 voturi)    
      aiureli.... (Joi, 14 mai 2009, 16:10)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui simplucetatean

      salariile se dau in mod normal in functie de responsabilitatea directa. presedintele tarii si altii ca el nu au responsabilitate directa pentru nimic. o lege nu este vointa cuiva in mod particular ci este data in functie de foarte multe criterii. din acest punct de vedere un director in minister trebuie sa aiba un salariu mai mare ca ministrul deoarece directorul are responsabilitatea directa a unui contract pe cind ministrul nu.... la fel in cazul politistilor. un politist dintr-un oras mic are mult mai putine responsabilitati decit unul din bucuresti unde exista criminalitate organizata, de exemplu.... asa ca aceasta lege nu numai ca este absurda dar este si inaplicabila in sensul ca vor aparea sporuri si exceptii peste tot deoarece daca va fi aplicata exact asa cum este va fi destabilizata toata administratia....
      • -2 (4 voturi)    
        Daca nu-ti convine... (Joi, 14 mai 2009, 16:28)

        Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        emigreaza i Coreea de Nord sau in Cuba. Nu crezi ca in tara asta trebuie pusa ordinea? Daca nu-ti convine, poti sa te muti si in India.
        • +3 (3 voturi)    
          Responsabilitatea (Joi, 14 mai 2009, 17:05)

          G [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

          Sa zicem ca toti angajatii formeaza o piramida, in frunte cu presedintele tarii.

          Daca ar fi o piramida reala ca intr-o firma, ar fi motivat. Pt ca acolo si responsibilitatea e piramidala, orice sef isi asuma si deci insumeaza responsabilitatile subordonatilor etc.

          Pe de alta parte, presedintele nu e deloc superiorul cuiva din parlament, guvern, scoli etc pt ca responsabilitatea acestuia nu e subsumata celui presedintelui. Presedintele are cu totul alte responsabilitati paralele.

          Deci, nu poate fi vorba de o structura piramidala, si atunci salarizarea bugetarilor dupa o astfel de schema proportionala cu inaltimea in piramida nu are nici un sens.

          Sa dau un exemplu (absolut inventat): un director din minister se ocupa de supravegherea constructiei unei autostrazi importante. Sa zicem ca prin absurd isi face treaba cinstit si autostrada e construita in timp record. Sau invers, ca dupa 20 de ani tot nu e construita. Intr-o firma, seful acestui mai sus amintit director ar avea de suferit sau de castigat daca subalternul sau isi face treaba sau nu, ar fi raspunzator pt el, si eventual ar avea de suferit fiind dat afara. Pe de alta parte, presedintele nu are practic nici o vina si nici un merit daca autostrada se construieste sau nu.

          Salariul trebuie sa fie proportional cu pozitia in hierarhie doar daca exista cu adevarat aceasta hierarhie.
          • +1 (1 vot)    
            Scuze (Joi, 14 mai 2009, 17:19)

            G [anonim] i-a raspuns lui G

            Scuze pt h de la inceputul lui ierarhie.
      • 0 (4 voturi)    
        lucrezi in minister (Joi, 14 mai 2009, 16:44)

        marius [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        cumva, lucrezi in minister? esti directoras pe undeva? ti se pare normal ca prim-ministurl sau presedintele sa ia mai putin ca tine? crezi ca responsabilitatea e egala? mai gindeste putin? nu iti convine, du-te la privat.
    • +3 (3 voturi)    
      Hmm (Vineri, 15 mai 2009, 7:33)

      Bellcross [anonim] i-a raspuns lui simplucetatean

      Eu am in salariu de 720 de ROn si am un an si jumatate de experienta sifacultate terminata. O colega de-a mea care e 580 are facultate terminata si e angajata de jumatate de an. Mai vrei exemple??? Sunt foatre multi angajati la stat care au salarii infecte si muncesc totusi. NU compara ce crezi tu ca sti cu realitatea. Daca in unele institute se freaca menta zi de zi nu inseamna ca toti stam degeaba si primim slarii marii....
  • +3 (3 voturi)    
    Grila (Joi, 14 mai 2009, 15:34)

    KANT [anonim]

    Corect, cu un amendament, tinând cont de actuala CRIZA, este necesar plafonarea grilei de salarizare astfel încât salariu minim sä reprezinte, REAL, 1 din 15, inclusiv sporurile, desi, în actualul context este, aprope cert, IMPOSIBIL !.
  • -4 (6 voturi)    
    Teapa la alegatori (Joi, 14 mai 2009, 15:39)

    matei [anonim]

    astea si-au tras (o) cu salariile!!!!
    votatiii si la euro
    • +2 (6 voturi)    
      Hop si tu ?! (Joi, 14 mai 2009, 16:07)

      Prostilor, votati PNL/PSD si v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui matei

      Unde-i teapa? Teapa a fost pe vremea lui Tariceanu, cand s-au risipit banii contribuabililor pe pomeni electorale si nesimtirea clientelei politice.
      • -1 (1 vot)    
        Lasa (Joi, 14 mai 2009, 16:20)

        ra [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD si v-o mai tragem o data

        ca si astia se apuca acusi de campanie
      • -1 (3 voturi)    
        Hai sa-ti explic (Joi, 14 mai 2009, 16:27)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD si v-o mai tragem o data

        Pai uite unde-i teapa:
        Acum presedintele are aprox. 8000 RON salariu. Salariul maxim in sistemul bugetar e de 30000 RON. Si angajamentul e sa nu scada salariul maxim.
        Asta inseamna ca presedintelui (inclusiv presedintilor celor 2 camere) i se vor mari salariul pana la acest nivel pe durata a 3 ani. Adica le va creste in 3 ani salariul de peste 4 ori!
        La pariu ca celorlalti bugetari, cum sunt profesorii (dar nu numai) nu li se vor majora salariile in astia 3 ani nici macar conform legii 50% - adica cu 33% cat a mai ramas, in astia 3 ani?

        Adica teapa e ca in timp ce politicienilor li se vor mari salariile cu peste 400% in acesti ani, bugetarilor ceilalti nu li se va mari nici macar cu rata inflatiei (a se vedea recomandarile lui Isarescu, care a spus ca nu e bine sa avem majorari salariale de 30% daca vrem sa iesim din criza).

        Sa dea Dumnezeu sa nu se mai bucure actualul tepar din Cotroceni de aceasta majorare!

        Rusine clasei politice!
        • +1 (5 voturi)    
          Esti cumva Ciuvica? (Joi, 14 mai 2009, 16:47)

          Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Numai ala umbla cu presupuneri, nimic concret. Nu se va mari nici un salariu. Tu pe ce lume traiesti? Nu ai citit ce a spus Isarescu? Altfel, imi imaginezi ca esti pe-aici sa manipulezi?!
          • 0 (2 voturi)    
            Logica (Joi, 14 mai 2009, 17:02)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

            Te doare capul daca e sa cauta logica in ce spui:
            Salariul cel mai mare il va avea presedintele tarii, care are acum 8000 RON, in timp ce al mai mare "salar" e de circa 30000 RON, si alea mari nu se micsoreaza, dar tu zici ca nici salariul presedintelui nu va creste fiindca a zis-o Isarescu, desi el, basescu, va avea salariul cel mai mare. Cum vine asta? Cum va fi conform legii salariul presedintelui cel mai mare daca tu zici ca nu va creste? Si nu uita Isarescu si FMI spun ca timp de 3-4 ani salariile sa nu creasca decat cu rata inflatiei.
            Te doare capul....iti vine sa iei un "scaun electric"....dar costa, poate ne da EB cate unul pentru fiecare....

            In rest succesuri multe in a ne explica cum va fi salariul presedintelui cel mai mare, daca tu zici ca nu va creste.
            • -1 (3 voturi)    
              Esti de-ala cu papion, care sa da destept.... (Joi, 14 mai 2009, 17:11)

              Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              dupa ce a bagat tara in fecale. Daca esti asa destept, spune-mi si mie cum se numeste scaunul pus in miscare cu baterii? Va legati de toate scaparile, numai sa jignisti stiti. Ai impresia ca esti mai destept si mai cult? Sau tu ai facut scoala in Finlanda sau ai avut profesori acasa, precum regii?!
                () ()
  • 0 (2 voturi)    
    Ciudat... (Joi, 14 mai 2009, 16:27)

    Vorbe goale [anonim]

    ... vor avea salariile cele mai mari exact functiile care speram sa se desfiinteze...
  • +2 (4 voturi)    
    Daca (Joi, 14 mai 2009, 16:38)

    Catalin [anonim]

    Daca salariul presedintelui tarii va fi cel mai mare.
    Daca cel mai mare salariu din sistemul bugetar e de aproximativ 30000 RON.
    Daca s-a spus ca nu vor scade salariile mari, ci vor ramane nemodificate, urmand sa creasca cele mici.
    Daca presedintele are cum doar 8000 RON.
    Daca exista o lege, si inca un angajament sa se aplice legea 50% pentru profesori, posibil din Ianuarie 2009 conform declaratiilor preelectorale ale premierului si ale ministrului educatiei.
    Daca FMI cere ca salariile sa creasca doar cu rata inflatiei in astia 3 ani.
    Daca Mugur Isarescu declara ca daca vrem sa iesim din criza sa nu cerem majorari de peste 30%.
    Dca aceasta lege unica a salarizarii intra in vigoare la 1.1.2009.
    Daca aceasta lege produce aceste reglari salariale pe durata a 3 ani.
    Ce se va intampla?
    Vor creste salariile bugetarilor de rand doar cu 5-6% pe an?
    Vor veni sa spuna ca nici la 1 Ianuarie nu se poate aplica angajamentul conform legii 50%?
    Vor nesocoti sfaturile lui Isarescu si recomandarile FMI?
    Vor majora salariul presedintelui pana la nivelul maxim? Adica cu 400%?
    Daca salariul unui singur bugetar - chiar presedinte de tara - se poate majora cu 400% in 3 ani, pe timp de criza si acord cu FMI, si in conditiile egalitatii constitutionale in fata legii, la cadrele didactice nu se poat face majorari de 33%?
    Daca nu se majoreaza salariul presedintelui la salariul maxim, la ce mai e aceasta lege? Doar sa o dea in "solidaritate", si in uite, si eu "fac sacrificii"?

    Sunt curios cum vor explica faptul ca preseditnele tarii ajunge de la 8000 la 30000 iar celorlalti bugetari nu le poate da decat 5-6% maxim, ca e "acord cu Fondu'"
    • -1 (3 voturi)    
      Vad ca insisti.... (Joi, 14 mai 2009, 17:07)

      Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o tragem din nou... [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      sa-i faci concurenta lui Nostradamus.
  • +1 (1 vot)    
    pentru patricieni (Joi, 14 mai 2009, 17:28)

    pentru patricieni [anonim]

    Pentru ca pentru patricieni e greu sa inteleaga, trebuie sa le desenam:
    Cel mai mic salariu va fi majorat initial cu un procent mai mare, ex. 50%.
    Salariile medii vor fi majorate cu procente mai mici, ex. 40%, ..., 30%, ..., 20%, ..., 10%, ...
    Salariile care acum sunt de mai mult de 15 ori mai mari stationeaza.
    Schema se aplica pana cand se ajunge la grila unica.
    • +1 (3 voturi)    
      pt basescieni (Joi, 14 mai 2009, 17:34)

      G [anonim] i-a raspuns lui pentru patricieni

      De unde iei tu banii astia sa tot maresti acele salarii "mici", care sunt insa si multe..?

      Nu ar fi mai bine invers, salariile mari sunt micsorate pana cand ajung sa fie max de 15 ori cele mici?
    • -1 (1 vot)    
      pt basescieni (Joi, 14 mai 2009, 17:34)

      G [anonim] i-a raspuns lui pentru patricieni

      De unde iei tu banii astia sa tot maresti acele salarii "mici", care sunt insa si multe..?

      Nu ar fi mai bine invers, salariile mari sunt micsorate pana cand ajung sa fie max de 15 ori cele mici?
      • -1 (1 vot)    
        Ala e diliu cu majorarile de 50% (Vineri, 15 mai 2009, 8:15)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui G

        Iar tu esti un visaror cu ideea de
        miscorare a salariilor existente.
        Visator,
        dar roman sadea ....
        ....sa le moara capra alora care se chinuiau sa invete...pe vremea cand jucai tu fotbal pe maidan...!
        Unghia-n gat !
  • -1 (1 vot)    
    oricum... (Joi, 14 mai 2009, 17:49)

    Ioan [anonim]

    ...astia-s bani pentru seminte si bomboane, pentru odraslele lor !
  • +1 (1 vot)    
    Grila de salarizare (Joi, 14 mai 2009, 20:58)

    ianic [anonim]

    In schema de salarizare nu se regasesc cei cu studii superioare de scurta durata care in prezent lucreaza in sistemul bugetar. Ei ar trebui sa fie sub nivelul celor cu studii superioare de lunga durata si deasupra celor cu studii medii.
    In Legea 188/1999, Statutul functionarilor publici clasificarea este astfel:
    - studii sup, sunt clasa I
    - studii sup. de scurta durata, sunt clasa a II-a
    - studii medii, sunt clasa a III-a.
    Asezarea pe grila de salarizarea trebuie diferentiata si in aceasta situatie.
  • +1 (3 voturi)    
    Sclavi si stapani de sclavi. (Vineri, 15 mai 2009, 2:46)

    Dan B. Charles [anonim]

    In Romania aveti : Bugetarii, STAPANII DE SCLAVI si
    restul populatiei : sclavii.
    Comitetul Central al Partidelor Comuniste, si sclavii.
    Romani de ce nu va uitatii si la slarizarea servitorilor publici din America, Canada, Germania, Japonia si Australia si faceti o comparatie ? Democratii vechi cu traditie si sisteme aranjate in scheme precise si echitabile pentru TOTI cetatenii tarilor respective.!?!
  • 0 (0 voturi)    
    cu tot cu...? (Vineri, 15 mai 2009, 10:15)

    cristus [anonim]

    pe fluturasul de salariu se va trece si spaga sau asta nu se impoziteaza ?
  • +1 (1 vot)    
    Guvernanti nostri mai au ramasite comuniste (Vineri, 15 mai 2009, 11:50)

    eugenrc [utilizator]

    Guvernanti nostri mai au ramasite comuniste in gandire si asta se vede prin faptul ca nu se pot debarasa de conceptele vechiului sistem .

    In mai multe tari europene in virful piramidei salariale nu sta presedintele .
    In multe tari europene guvernatorul bancii nationale este din punct de vedere salarial mai bine remunerat decit presedintele.
    Chiar suntem parte integranta a Europei ?

    Pe acest site s-a incercat o dezbatere pe tema aceasta .
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-5686623-cine-merita-cel-mai-mare-salariu-presedintele-sau-guvernatorul-bnr.htm

    Ce fac minunatii nostri conducatori ?
    Ca de obicei fac ce stiu ei mai bine , ignora orice alta parere chiar daca exista argumente solide in favoarea ei pentru simplul fapt ca nu cadreaza cu sistemul pupincurist specific la noi in tara .

    Ma intreb cind oare vom reusii sa iesim din sistemul asta fanariot ?

    Cei 20 de ani prognozati de Brucan au trecut si din pacate tot la categoria "stupid people" ne incadram.

    Cred ca un mare merit in degradarea morala a acestei tari nu il au politicienii nostri pe cit il are mass-media romaneasca.

    Sper din tot sufletul ca in urmatorii ani cit mai multi cetateni sa faca o selectie cit mai eficienta astfel incit anumite trusturi sa isi piarda clientii si sa dea faliment.

    Ma bucur ca exista Hotnews , un loc in care nu exista inca un partizanat in favoarea unei parti si in care stirile sunt in mare masura echidistante .
  • 0 (0 voturi)    
    legea unica (Vineri, 15 mai 2009, 12:08)

    ELISA [anonim]

    Nu ]nteleg de ce se face iar diferentiere intre consilierul superior de la ministerul finantelor/ ANFP si cel de la o primarie de municipiu. Iarasi functionarii de la nivelul local sau subordonat consiliilor judetene sau consiliilor locale vor avea salarii mai mici decat colegii lor de la consiliile judetene sau consiliile locale, prefectura, minister. Daca asa va fi inseamna ca legea unica este aceeasi Marie cu alta palarie. Eu cred ca acest mod de abordare este o discriminare. Si la profesori se va pune tot asa problema: profesor la in sat si profesor in bucuresti sau oras municipiu ? Politistii vor fi de sat, oras, municipiu, judet, bucuresti? Judecatorii din judecatorii din comuna, oras, ...? Nu toti lucreaza acelasi lucru, poate conditiile sunt mult mai bune pentru cei din minister