ING Bank Romania, profit brut in crestere cu 248% pana la 121 milioane lei, in primul trimestru din 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 15:49 Economie | Finanţe & Bănci

ING Bank Romania a inregistrat in primul trimestru din acest an venituri nete de 259 milioane lei si un profit brut de 121 milioane lei, in crestere cu 148% si respectiv 248% fata de perioada similara din 2008, a anuntat joi institutia financiara. In perioada mentionata, pierderea financiara la nivelul grupului ING s-a redus pana la 305 milioane euro, insa divizia bancara a grupului a inregistrat un profit net de 519 milioane euro.

Performantele bancii din Romania au fost determinate, sustin oficialii institutiei, de cresterea numarului de clienti individuali de la 544.000 clienti in primul trimestru din 2008 la 813.000 clienti in aceeasi perioada a acestui an si de clienti intreprinderi mici si mijlocii de la 4.718 la 10.354. De asemenea, valoarea activelor totale a crescut cu 37% in primul trimestru din acest an fata de perioada similara din 2008, la 11,04 miliarde lei, iar raportul imprumuturi/depozite de 107% asigura o pozitie solida a bancii pe piata romaneasca.

“Desi mediul economic al anului 2009 a fost unul dificil, ING Bank Romania a demonstrat ca are o pozitie solida la nivel local si o strategie care are rezultate pe termen lung”, a declarat Misu Negritoiu, director general ING Bank Romania.

La nivelul grupului ING, toate cele sase linii de business au inregistrat rezultate semnificativ mai bune, comparativ cu ultimul trimestru din 2008. Pierderea grupului ING in primul trimestru din 2009 a fost de 305 milioane euro, fata de 3,07 miliarde euro in ultimul trimestru al anului trecut.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1323 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    normal (Joi, 14 mai 2009, 17:27)

    calin [anonim]

    e chiar firesc. atata timp cat dobanda la creditele exiostente creste o data la 3 luni. ca si in cazul meu.
    traiasca romania, iesiti sarantocilor din scorburile si pesterile in care v-ati baricadat.
    CRIZA A TRECUT. nu va fie frica.
    apartamentele s-au ieftinit, se dau ca painea calda. repede si voi pana nu se termina
  • +4 (4 voturi)    
    sunt profesionisti (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

    riverside [anonim]

    eu am conturi la mai multe banci. ca pers fizica. ING are un super serviciu. web-ul e foarte usor de accesat, simplu... garantarea depozitelor e de 100,000 euro - nu ca la alte banci... consiliera mea stie ce vorbeste si cum sa ma ajute, chair daca iese uneori din atributiile ei... la BRD era ok pana acum 1 an... dar a devenit prea complicat... prea multe oferte... cel mai naspa - dintre bancile unde am eu conturi, e la reiffeisen... nu doar cel mai prost serviciu, dar si cele mai mici dobanzi... ca sa fie tabloul complet... vorbesc doar de euro / usd si doar depuneri... nu stiu cum e la credite.
  • -1 (1 vot)    
    iepuri finantisti :) (Joi, 14 mai 2009, 19:24)

    catalin [anonim]

    cam mare cresterea, dar bravo lor..una peste alta am auzit lucruri bune despre ei.
  • -1 (1 vot)    
    bravo, (Joi, 14 mai 2009, 21:53)

    kalu [anonim]

    "sunteti super tari, excelent" Si atunci poate imi explica si mie cineva cum este posibil ca aceasta banca sa fi obtinut randamente foarte slabe la pensiile private dupa multi ani de cotizare? Sau sa-mi explice si mie cineva la concret cum sa inteleg eu pierderile pe care mi le-au comunicat in scris pentru pensia Pilonul 2 pentru 2008? Adica sa cotizeze firma la care lucrez inca 20 de ani si eu la ce sa ma astept? Hai curaj, matematic: am platit 7 ani pensii private pentru mine si vreo 2 ani pentru sotie si copil si nici macar nu am obtinut un profit echivalent cu dobanda cea mai mica de la orice banca, din contra am pierdut !!! SI voi imi spuneti mie ce site minunat au pe net, lasati laudele daca nu stiti despre ce vorbiti. Nu mai intoxicati lumea!!!
    • +2 (2 voturi)    
      uite (Joi, 14 mai 2009, 22:05)

      gica [anonim] i-a raspuns lui kalu

      iti explic eu ca e simplu... poti sa faci diferenta dintre banca si asigurari?! Daca da, atunci citeste ce scrie sus: "ING BANK". Asigurarile fac parte din ING Grup, dar sunt entitate separata. Da-i batai cu plata pensiei, habar n-am cine te-a pus sa te bagi in asa ceva. Poate lacomia... Subscriu la opinia celor de mai sus: banca are servicii de calitate
      • +1 (1 vot)    
        si uite asa (Joi, 14 mai 2009, 22:53)

        kalu [anonim] i-a raspuns lui gica

        ai reusit sa pierzi timpul. Pai cum asa cine m-a pus sa ma bag in asa ceva? In ce mai dragule? Este vorba despre pilonul2, statul m-a pus sa ma bag. Sau poate ai vrut sa ma intrebi cine m-a pus sa optez pentru ING, intrebarea asta are sens. Dar pare ca nici tu nu stii la ce te referi. Cum adica sa fac diferenta dintre banca si asigurari? Mai omule eu am ales banca asta sa-mi administreze banii de pensie, cum adica sa fac diferenta? Ma consternezi cetatene...
        • 0 (0 voturi)    
          confuzie Banca - Fond de pensii (Vineri, 15 mai 2009, 9:40)

          jon doe [anonim] i-a raspuns lui kalu

          "eu am ales banca asta sa-mi administreze banii de pensie" - imposibil
          esti total pe langa
  • +1 (1 vot)    
    vorbe-n vant (Joi, 14 mai 2009, 23:44)

    anonim [anonim]

    foarte interesant,toate bancile raporteaza pierderi iar ei cresc cu 248%.Nu cred acest lucru deoarece eu sunt client si am observat ca birourile sunt goale in plus am intrebat angajatii si mi-au spus ca-i belea.Poate au dus canabis de la Amsterdam si l-au vandut ca altfel nu-mi explic.
    • 0 (0 voturi)    
      esti pe langa (Vineri, 15 mai 2009, 11:31)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ai vazut prost. Poti verifica cifrele oficiale.
  • 0 (0 voturi)    
    criza, imbogateste banciile (Vineri, 15 mai 2009, 17:20)

    falsile [anonim]

    criza de fapt ajuta bancherii din tarile bune platnice sa isi sporeasca veniturile.
    Planu e simplu, dai vina pre criza si pe scumpirea conditiilor de fianntare apoi fara scrupule le maresti dobanzile la credite clientiilor existenti.
    Gata pe loc faci mai mult profit fara sa te mai extinzi cu infrastructura, eventul reduci din personal, iar aia care raman ii pui la overtime, ca de e criza.