Mugur Isarescu: Creditarea se va relua, iar dobanzile vor merge "in jos"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 16:15 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat ca bancile au intrat intr-o perioada de reasezare, iar creditarea va fi reluata, insa conditiile vor fi diferite de cele existente inainte de declansarea crizei financiare, transmite NewsIn. Isarescu a spus ca, tinand cont de fundamentele economice actuale, dobanzile nu pot sa mearga decat "in jos".

"Este o perioada de reasezare, creditarea se va relua, ca au bani si vor avea bani, dar nu va fi ca inainte. (Bancherii, n.r.) o sa constate ca la dobanzile pe care cred dansii ca ar putea sa ia creditarea datorita dobanzilor de pasiv, chiar nu poti sa creditezi. Nu este usor insa acum sa coboare dobanzile de pasiv fara sa-si piarda clientii pentru care s-au batut, sunt si dansii intr-o cursa", a declarat Isarescu, aflat in vizita la Iasi.

"Trebuie sa facem calculele necesare ca aceste eliberari de sume sa fie in conformitate cu acordul cu FMI, cu cel cu Uniunea Europeana si cu cel de la Viena, cu bancile. Cu alte cuvinte, eliberam resurse care sunt ale lor, dar sunt platite, acum le dam chiar dobanzi frumoase. Noi suntem generosi, le dam 3% la valuta, de asta s-au si razgandit unii bancheri sa mai ceara reducerea rezervei minime in valuta", a spus guvernatorul BNR.

Referitor la dobanzi, Isarescu a afirmat ca ele nu pot sa mearga decat "in jos", deoarece actualele fundamente economice merg in directia buna.

"Mesajul meu pentru bancheri si pentru oamenii de afaceri este ca avand un acord cu institutiile financiare internationale si cu Uniunea Europeana care ne asigura credibilitate, finantare dar si masurile adecvate, dobanzile nu pot sa mearga decat in jos", a spus guvernatorul BNR.


Citeste mai multe despre   










3158 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Care "jos" ? (Joi, 14 mai 2009, 16:23)

    Eu [anonim]

    domnule isarescu va rugam mult nu ne mai mintiti !! contrar a ceea ce spuneti ma uit la rata mea de la banca si va rog sa ma credeti ca este aceeasi de la inceputul "crizei" ; adica foarte mare
    • -2 (4 voturi)    
      Mai repede!!! (Joi, 14 mai 2009, 16:35)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Azi 14.05.2009 ora 11.30 tocmai am aflat ca incepand din data de 18*5*2009 am intrat in somaj tehnic.....( adica boala lunga moarte ) sigura...

      Domnule Isarescu cand se va relua creditatrea? sa nu fie la pastiile caiilor , si sa fie mai repede de 3 luni. daca nu banca dumneatale ma va executa deoarece intru si eu in imposibilitate de plata fata de voi bancile...... (am si eu rate la ap la masina etc.)

      Doamne ajuta..... !
      • +1 (3 voturi)    
        ok (Joi, 14 mai 2009, 17:03)

        alex [anonim] i-a raspuns lui gososan

        Ti-ai cautat vreun alt loc de munca? Ce pregatire ai? Tu crezi ca o sa iti plateasca statul ratele la banca? Pe ce baza ai luat credit pt apart si masina?

        PS: in Romania bancile viseaza cu ochii deschisi la "defaulturi" din partea clientilor. La garantiile pe care le solicita nu au cum as piarda, ba din contra. De aia nici nu dau drumu la dobanzi mai mici.
        • 0 (2 voturi)    
          mai citeste (Joi, 14 mai 2009, 22:18)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui alex

          In conditiile in care 80 % din economia mondiala este pe creditare ai intelege ca nu m-am referit doar masina si casa si fii convins ca la pregatirea mea nu am mers cu buletinul in mana ci cu argumente care la aceea vreme nu prevesteau ...... nu mai condamna lumea ca a luat credite , ca altfel nu poti face nimic.... asa gandeste-te bine la ce scrii din lipsa de ocupatie
    • +3 (3 voturi)    
      aaaa.... (Joi, 14 mai 2009, 16:36)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Domn'le anonim, dl. Isarescu a vorbit despre creditele VIITOARE, in nici un caz despre creditele actuale, curente.

      Iar discutia se referea la ce se va intampla in viitor, in nici un caz ce se intampla azi, ce s-a intamplat ieri.

      Aiurea... deschizi gura din lipsa de-ocupatie!
      • -1 (1 vot)    
        Bine domnu' Andrei (Joi, 14 mai 2009, 16:50)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Da bine ca stii tu asa de informat. Lucrezi la o banca sau ai cumva 12 ani?
        Oare chiar creditele existente nu pot deveni deodata "neperformante"? Oare nu e nevoie de o regandire a sistemului bancar camataresc in care sa fie luate in calcul si creditele existente? Si eu sunt in aceeasi situatie cu Anonimul doar ca nu am credit pe casa. Ce ma opreste pe mine sa nu imi mai platesc rata la credit?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Joi, 14 mai 2009, 17:26)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Ce raspuns ai dat si tu...

          Da' cine te-a pus sa-ti iei credit pentru masina sau bunuri de consum doar cu buletinul in mana?

          Pentru cultura ta generala, cand iei un credit, ti se intinde un contract. Contract pe care il citesti si daca-ti convine semnezi daca nu atunci nu semnezi. Deci? Unde-i problema?

          Cine-i vinovatul? Camatarul-banca sau romanul ca a semnat ca primaru?

          Hai sa fim seriosi...
          • 0 (0 voturi)    
            No citire (Joi, 14 mai 2009, 17:39)

            G [anonim] i-a raspuns lui Andrei

            Stiu ca in principiu ai dreptate, dar practic iti atrag atentia ca nu ai. Au facut la antena3 cred un reportaj cu camera ascunsa in care au investigat ce sanse ai sa citesti contractul de imprumut cu o banca.

            Rezultatul: pe loc nu poti ca e stufos si atunci angajatul ar avea max 2 clienti pe zi. Acasa nu iti dau voie sa iei un draft.

            Cum ramane cu cititul contractului inainte de semnare atunci
            • 0 (0 voturi)    
              Si eu cum de l-am citit? (Joi, 14 mai 2009, 17:54)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui G

              Exista firme care se ocupa sa umble pentru acte si credit in locul tau si carora le platesti un comision. Si ei iti pun pe masa 1001 oferte + clauze, conditii, tot. Eu cel putin asa am facut.

              Si daca chiar esti curios... am citit contractul INCLUSIV LA BANCA. Da, nu glumesc, l-am citit la banca, in fata lor, am stat si am citit contractul.

              De ce? Pt ca eu nu pun semnatura pe ceea ce nu stiu. Iar daca nu le convenea... ma duceam la altii.

              In plus, am semnat PE FIECARE FOAIE a contractului. Ca sa nu ma trezesc cu adaugiri de la mama natura!
              • 0 (0 voturi)    
                Perplex (Vineri, 15 mai 2009, 12:38)

                vasgia [anonim] i-a raspuns lui Andrei

                hai ca mai si exagerezi
    • 0 (0 voturi)    
      Definiti in jos-ul domnule Isarescu. (Joi, 14 mai 2009, 16:48)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Ce inseamna in jos? de la 20 si ceva de procente pentru lei inspre 10 - 12%? Asta este intr-adevar un "in jos" bun pentru cei care au luat bani din banca. Sau este un in jos de la 20 si ceva de pocente spre 30%. Si atunci este un "in jos" bun pentru banci. Oricum iese, tot "IN JOS" merge nu? NUma ca in Romanica nu se face banca......se face CAMATA si SPOLIEREA celor care sunt de buna credinta. NU va este rusine domnilor bancheri cu cifrele pe care le afisati din dobinzi? In vest dobinda la un credit de nevoi personale in euro este mai mica decit cea mai buna dobinda in euro la un credit ipotecar luat in Romania. Sa va fie rusine domnilor. Ati uitat parabola biblica? Cei care dadeau si lua bani erau in templu dar a venit fiul omului si le-a rasturnat tarabele. Lacomia o sa va ingroape. Oricum v-ati transformat in niste calculatoare care au o singura comanda: PROFIT! Dar nu uitati......orice moneda are 2 fete. Cap si Pajura! Sa traiasca "IN JOS-ul"!
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 14 mai 2009, 16:42)

    festinalente [utilizator]

    Nu se poate trai numai pe credite. Isarescu ne ascunde faptul ca ne ducem tot mai in jos. Este doar vocea cuiva. Odata cu criza care ne va afecta si pe noi avem de dus si crucea imprumutului sau cum ar zice marii bancheri: oricum e criza, oricum nu mai aveti locuri de munca, oricum ati ramas cu aproape nimic.... dati-ne si noua niste bani sa acoperim creditele neperformante. Dupa ce va luam banii... tot cu ei va vom cumpara cu totul. Vom falimenta banci pentru ca putem dar ne vom trage salarii si prime pentru ca vrem, va vom obliga sa va faceti pensii la societati private adica la noi pentru ca putem dar va vom ridica pragul varstei de pensionare pentru ca vrem, va vom indatora atat de mult incat nu veti mai avea putere sa va intoarceti impotriva noastra dar va vom tine in frica de a ramane pe strazi pentru ca vrem, va vom inchide pietele pentru ca putem dar va vom trimite alimente modificate genetic pentru ca vrem. Ne vom folosi de cei mai puternici si cei mai de incredere oameni ai vostrii pentru a va convinge sa faceti toate lucrurile astea. Toate astea pentru ca sunteti niste prosti, toate astea pentru ca e mai usor sa pacalesti o lume intreaca decat un singur om." Va fi foarte rau!
  • +1 (3 voturi)    
    ordonanta (Joi, 14 mai 2009, 17:07)

    mareshalu [anonim]

    Cetateni, va ordon sa nu mai luati credite!

    Mai bine liber cu bicicleta decat sclav cu masina!
    Mai bine liber...
    • -2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mareshalu

      Mai bine liber cu palarie.. decat sclav cu tichie :)
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui mareshalu

      Nu e vorba aici de credite pentru cetateni...

      E vb de credite catre companii ca sa aibe bani sa plateasca salarii si sa-si continue activitatea.

      Banii catre cetateni sunt si ei p'acolo...o umplutura.

      Ne-am obisnuit sa asociem credit cu persoana fizica....nu ptr asta isi bate BNR-ul capul atat de tare.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 14 mai 2009, 22:21)

        inteleptul [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        In sfarsit cineva care a inteles esenta discutiei si a articolului ... bravo. restul.... puneti mana pe carte
  • 0 (0 voturi)    
    si Letonia era "beton" (Joi, 14 mai 2009, 17:20)

    gimini [utilizator]

    Aveau si ei acord cu FMI si cu UE, si tot au intrat in faliment. Eu zic ca de cand ne-a indemnat pe toti sa "pariem" pe leu, herr Isarescu si-a cam pierdut credibilitatea. Sau, ar trebui sa-i interpretam vorbele cam asa: "Stati linistiti, nu trece de 5... momentan. A, nici o problema, suntem stabili... pana luna viitoare" Samd
  • +3 (3 voturi)    
    e mai bine sa fii fara rate... (Joi, 14 mai 2009, 17:53)

    luputehno [utilizator]

    prefer sa raman modest cu o masina decenta conforma cu statutul meu si o casa la fel fara fite si fara excese...nu am nevoie de credite..la noi nu merita..poate daca era la 3 % fix la euro...fara fluctuatii si comisioane aberante mai vorbeam...un prieten zicea ...acum doi ani aveam 1000 euro...si am facut credit...azi am 450...si s ar putea sa raman somer...si am de platit rate...ptr romani va fi o lectie dura....care va insemna o mai buna pretuire a muncii lor si a pretuirii banului...acum doi ani am vrut sa iau un imobil...am intrat in agentie si am intrebat cu atatia bani ce pot sa iau la cluj..un agent a zis ..o uscatorie...azi am mai pus ceva si aspir la un apartament cu doua camere fara rata.cunosc oameni care nu au economisit 10000 euro...si au rate ametitoare..cu banii de nunta s au aruncat in neant...pe 25-30 ani.azi fiecare suta de euro conteaza...fiecare mie e o valoare...la fel cum se vede ca ptr un cotet mic in porumbi nu merita sa ti amanetezi viata...libertatea e mult mai de pret si poti fi si liber si si cu casa...agentul imobiliar zicea nu inteleg de ce nu luati credit cu atatia bani lichizi....AZI AM RASPUNSUL...NU VREAU SA FIU SCLAV!
  • -1 (1 vot)    
    cati cunoscatori acum (Joi, 14 mai 2009, 20:20)

    razvan [anonim]

    dumnezeule toti stiu ca e bien sa nu-ti faci rate, toti au pareri economice, ha ha de asta suntem unde suntem in lume, ca avem persoane cu multe si multe cunostinte economice si oameni intrezprinzatori si care inteleg mersul economiei.

    Mi-e rusine de atatea pareri....mai tineti minte cand crestea pretul de la o zi la alta si romanul platea o chirie nu stia ce sa faca si a preferat sa plateasca o rata, asa ca nu-i mai acuzati atat pe cei care s-au gandit si la copii.

    Cat despre cei care stau cu cu chirie fiind liberi, ma bufnetse rasul, dragi mari economisti, chiria va va lasa in curul gol iar copiii vostri o sa se chinuie singuri ca voi ati fost liberi. Daca ramai fara job si cu rata la banca si chirias tot esti in pom, chiriasul nu e pe un loc superior ca n-are rata, esti chirias nu ai bani de chire ca n-ai job? dormi in porumb..., iar rata te va face poate mai precaut la birou si poate va scoate luptatorul din tine care sa gaseasca o sulutie...iar oamenii sunt buni in momente dificile sa gaseasca solutii.
    iar cel care plateste rata are ceva al lui sentimentul ca vine acasa, la casa lui si nu ii modifica proprietarul nimic...

    Cat despre economie, mancati prod importate, imbracati-va la fel, purtati dolce si altele si...dati-va cu parerea cand neamtul va importa rosiile si va va trimite sucurile pe masa si chiar si produse bio ca noi nu stim sa punem o eticheta si sa cream o distributie.

    Mult succes tuturor chiriasilor fara rate! chiriasii stiu de ce!
    • +1 (1 vot)    
      n fi obraznic... (Joi, 14 mai 2009, 20:45)

      luputehno [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      lasa ma cu teoriile tale...s ar putea sa ramana la copii datorii neachitate ca apartamentul o sa fie la licitatie.apropo ptr informatia ta...banii de o casa azi aduc in banca trei chirii...nu una...si nu ramai falit...nu vb de faptul ca azi pot sa mi iau casa numai cu avansul...asa e ..unii au pus botu...altii nu.
      • 0 (0 voturi)    
        iei pe naiba (Joi, 14 mai 2009, 21:28)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui luputehno

        da de unde stii ca apartamentul meu o sa fie la licitatie? pate stau la casa, poate am vreo 2 afaceri care apropo sunt pe plus anul asta sa nu-ti vina sa crezi, incredibil ia uite ca se poate....

        si mai e ceva nu toti au cumparat anul trecut asa ca fata de anul 2006 preturile sunt la fel, exact la fel chiar mai mari putin asa ca teoria ta e de 2 lei...

        si inca ceva? bun bun si chiriasul ce face daca e in ac situatie sa nu poata plati chiria? spune-mi? ce face?
      • 0 (0 voturi)    
        cat despre banca (Joi, 14 mai 2009, 21:31)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui luputehno

        lasa-i acolo si asa vezi f curand ca o sa-ti aduca un nimic, dobanzile uriase sunt pe termen scurt, afara se dau maxim 4%, vor scadea curand, stai tu linistit si chirile vor creste f curand la fel, stai numai si priveste pe cer linsitit ,nu misca nimic, stai lasa banii la banca, si priveste cerul de un albastru mirobolant, ca banca vegheaza la economiile tale, nu-ti fa griji, esti intelept ,stii economie, ai facut pasii buni...
        • +1 (1 vot)    
          ce bine... (Vineri, 15 mai 2009, 2:41)

          aha [anonim] i-a raspuns lui razvan

          ca le stii tu pe toate....am mai vazut din astia. e plina tara de ei. mai vedem...
  • +1 (1 vot)    
    credite vechi (Joi, 14 mai 2009, 22:09)

    alex [anonim]

    trebuie sa scada si la creditele vechi dobanzile, altfel toti clientii vor refinanta .... cu costuri mai mici si implicit rate mai mici
  • -1 (1 vot)    
    iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac (Vineri, 15 mai 2009, 4:34)

    traisca Capitanul ! [anonim]

    ca oricum noi nu-i iertam !
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota... (Vineri, 15 mai 2009, 13:58)

    Mishu [anonim]

    va impacheta ciocolata. Pe Isarescu il credeam om serios. Se vede treaba ca actuala criza i-a zapacit pe multi. Cred ca trebuia sa stie ca vestile bune (dar false) nu ajuta economia, din contra!