Pogea: Firmele care reinvestesc profitul vor fi scutite de impozit din 2009, nu din 2010 

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 19:10 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, a declarat joi ca firmele care reinvestesc profitul vor fi scutite de impozit din 2009, nu din 2010, asa cum era prevazut in proiectul revizuit al Programului de Convergenta, informeaza Mediafax.

"Scutirea de impozit pentru profitul reinvestit ramane pentru 2009", a declarat ministrul Finantelor.

Pogea a afirmat ca nu are cunostinta de amanarea facilitatii, desi documentul este redactat de Finante. Ministrul a spus ca proiectul Programului de Convergenta nu a fost inca aprobat de Guvern, ci urmeaza sa fie discutat in sedinta de saptamana viitoare.


Citeste mai multe despre   










1291 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pogisme (Joi, 14 mai 2009, 19:46)

    Frobenius [anonim]

    Despre care impozit vorbeste domnu'?
    Minim, maxim, forfetar, exemplar?
    Si despre care firme? Ale cui?
    • +3 (3 voturi)    
      Si care profit? (Joi, 14 mai 2009, 20:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Guvernul asta e varza a la Cluj. Incredibil. Gafa dupa gafa. Daca erau o firma privata ar fi trebuit sa se desfiinteze. Cum de nu stiu functionarii ministerului lui Pogea ce stie Pogea? Ei nu vorbesc intre ei? Maine vine Boc si declara altceva. Apoi Geoana si tot asa...

      Si in final Basescu ne face cu ochiul si ne spune ca Romania e patria perfecta pentru investitii straine. Da, daca vii din Grecia, daca il cunosti pe Berceanu si daca faci cele mai scumpe autostrazi din lume. In rest totul e imprevizibil. Ca la cazinou.

      Romania devine o tara din ce in ce mai putin atractiva pentru investitorii... romani.

      Ne intoarcem in anii 90, cand "patronii" erau infierati de Iliescu si ai lui. Acum poporului bugetar le stau in gat SUV-urile patronilor, vilele lor si in general ideea ca au bani din afaceri proprii si nu stau si ei la coada cu mana intinsa.

      Cum spunea si Rebengiuc: natie de pomanagii. De la opinca, la vladica.
  • +1 (1 vot)    
    uau (Joi, 14 mai 2009, 19:49)

    wow [anonim]

    ne-am scos fratilor
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 14 mai 2009, 20:32)

    pamfletaru [utilizator]

    Fix nu ma intereseaza! Am inchis afacerea!

    Idioti... nu s-au multumit cu putinul de la mine... sa se multumeasca cu nimicul de la mine!
  • +1 (1 vot)    
    Povesti vanatoresti (Joi, 14 mai 2009, 20:33)

    Ionescu [anonim]

    Mai intai vedem legea + toate normele de aplicare. Apoi vom vedea cum vom proceda. In plus, orice lege data de guvernul asta de idioti, precum si de precedentul (altii la fel de idioti), nu valoreaza nici o ceapa degerata pentru ca se poate schimba de la o zi la alta. Daca imi aduc bine aminte, orice modificare a codului fiscal trebuia sa intre in vigoare la minim 6 luni de la publicare. Si Pogea s-a sters la c..r cu chestia asta. A modificat o lege organica printr-un HG si Curtea Constitutionala a zis Ok. In momentul asta, increderea si respectul meu pentru legislatia romaneasca este aproape ZERO. Singura sansa ca sa ne recapatam increderea in sistemul legislativ romanesc ar fi modificarea Constitutiei cu prevederea expresa: "Guvernul nu are dreptul sa emita legi. Legile sunt emise doar de puterea legislativa - adica Parlamentul. Guvernul poate sa emita acte cu titlu de lege doar in urmatoarele situatii: conflict armat sau cataclism natural (si aici trebuie definit clar aceasta notiune)". Pana atunci recomand o interactiune minima cu statul inclusiv prin specularea imperfectiunilor legilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bunicuta si Scufita Rosie (Joi, 14 mai 2009, 22:56)

    Mitica [anonim]

    Scufita Rosie:

    - Bunico ! de ce firmele care reinvestesc profitul vor fi scutite de impozit din 2009, nu din 2010 ?

    Bunicuta:

    - Ca sa va foarfec mai bine !

    Va rugam sa recunoasteti in personajele de mai sus pe Lupul cel Rau al economiei romanesti - dl. Ministru al finantelor publice Pogea. Daca il ghiciti corect, veti beneficia de un tuns gratis ... la ANAF.
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred (Vineri, 15 mai 2009, 18:40)

    ana [anonim]

    Dl. Pogea nu stie ce vorbeste. Nu platesc imp. profit ca reinvestesc profitul, dar platesc forfetarul!!!!! E putin probabil ca imp. pe profit sa fie mai mare decat forfetarul dupa veniturile de anul trecut si atunci ce am rezolvat? Nu e cazul meu, sunt PFA de ceva ani, dar nu mai inteleg nimic din gandirea acestui om!!!!!!!! Sau poate ne crede pe toti tampiti.