Suntem, oficial, in recesiune: Economia Romaniei s-a redus in primul trimestru cu 6,4%

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2009, 10:19 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(15 Mai 2009) , -1B
Produsul intern brut al Romaniei a scazut cu 2,6% in primul trimestru din 2009, comparativ cu ultimele trei luni ale anului trecut, antrenand astfel intrarea tarii in recesiune tehnica, dupa noua ani de crestere economica.

Reculul activitatii economice in raport cu primul trimestru din 2008 a fost si mai abrupt - 6,4%, potrivit cifrelor provizorii prezentate vineri de Institutul National de Statistica.

PIB-ul se contractase deja cu 3,4% in ultimul trimestru din 2008, ceea ce inseamna ca Romania a intrat in recesiune.

Contractia PIB-ului, mai severa deca se asteptau analistii, si intrarea in recesiune intervin dupa o crestere economica de 7,1% in 2008, una dintre cele mai puternice rate din Europa.

Dupa previziunile optimiste pentru 2009 si un prim proiect de buget bazat pe o crestere de 2,5%, Guvernul condus de Emil Boc a trebuit sa accepte realitatea si sa admita ca Romania nu va putea evita criza economica globala, noteaza AFP.

Consumul gospodariilor, care a sustinut masiv cresterea economica in 2008, a incetinit si el de la inceputul anului, in timp ce productia industriala a scazut in martie pentru a sasea luna consecutiv.

In timp ce marile companii isi incetinesc activitatea, din cauza lipsei de comenzi, guvernul spera intr-un an agricol bun, care ar putea frana scaderea PIB-ului.

Estimarile FMI arata ca PIB-ul se va contracta cu 4,1% in 2009.


Citeste mai multe despre   










3372 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    furtuna....incepe (Vineri, 15 mai 2009, 10:26)

    luputehno [utilizator]

    tot raul spre bine.macar dupa furtuna ne vom curata din multe din metehnele noastre..pacat ca nu avem conducatori pe masura crizei.ne vom pretui munca mai mult ..si vom fi mai prudenti cu creditele si risipa.azi 100 euro sunt bani...1000 euro sunt ceva...nu mai aruncam cu banii in nestire...bani care erau pe datorie...nu mai ne vom arunca la garsoniere de 70-90000 euro si noi avem 350 euro salariu...greu va fi ptr cei indatorati...sunt multi la limita disperarii...ei vor simti cel mai acut criza....
    • -4 (4 voturi)    
      curios de un lucru (Vineri, 15 mai 2009, 12:52)

      marian [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Tot asa scrii si o lucrare la o romana? Cu atatea puncte de suspensii si fraze de genul: "nu mai ne vom arunca"? Ti se pare normal ca un om care nu stie sa foloseasca semnele de punctuatie corect si sa utilizeze cuvintele unde trebuie si cum trebuie, sa ne tine lectii despre economie?
      Invata sa scrii corect si sa ai un mod de exprimare adecvat si apoi, poate, ne mai uimesti cu inteligenta ta nedescoperita.
      Apropo, ne spui lucruri pe care le stim si suntem satui de concluziile de genul astora.
      • +2 (2 voturi)    
        pleaca ma.. (Vineri, 15 mai 2009, 13:49)

        luputehno [utilizator] i-a raspuns lui marian

        daca ai fost asa destept si ai luat teapa si esti disperat am ceva teren la tara nemuncit.nu trebuie inteligenta si nici ore de gramatica doar sa l sapi.io s mai de la tara si scriu mai rau...dar nu am fost asa fraier sa cad in plasa bancilor sau a rechinilor imobiliari.nu s expert ....dar nu am rate si am ceva cash.si fac ce vreau....sunt un om liber...nu sclav.!
  • +2 (4 voturi)    
    confirmarea dezastrului (Vineri, 15 mai 2009, 10:29)

    gimini [utilizator]

    E confirmarea dezastrului. De acum, gunoiul de sub pres incepe sa puta.
  • +2 (4 voturi)    
    10.4% (Vineri, 15 mai 2009, 10:58)

    GOGU [anonim]

    O scadere de 2.6% trimestriala insemna o scadere a PIBului de 10.4% anualizat. Destul de mult, dar mai putin de cit se asteptau unii.
    • +6 (6 voturi)    
      Mai studiaza (Vineri, 15 mai 2009, 11:25)

      Freeman [anonim] i-a raspuns lui GOGU

      Nea Gogule,
      2,6% scadere fata de trimestrul 4 nu este relevant din cauza sezonalitatii. Relevant este -6,4% calculat fata de perioada similara a anului trecut.
    • +2 (2 voturi)    
      Grea matematica asta (Vineri, 15 mai 2009, 11:52)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui GOGU

      Daca am avea tot 2,6% scadere pe fiecare trimestre, per total vom avea o scadere de 2,6% pe tot anul.

      E vorba de matematica elementara de clasa a doua. Cauta pe google cum se da factor comun!
      • 0 (0 voturi)    
        prietene! (Vineri, 15 mai 2009, 22:12)

        nashu_mai_mare [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        cred ca nu stii despre ce se vorbeste! e vorba de scadere de la un trimestru la altul...anual ar fi -10%.

        pentru ceilalti: toata lumea raporteaza in primul rand fata de trimestrul anterior (chiar daca exista rezerva sezonalitatii care insa in conditii normale nu duce la scadere economica)


        totusi, trimestrul I e de obicei cel mai slab. mizez pe un -3/-5% la final. si asta e suficient de grav. cel rau mi se pare faptul ca si 2010 va fi an cu scadere la noi, chiar daca vestul si-ar reveni pe crestere (cum se sustine in cor de o vreme).
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar si asa (Luni, 18 mai 2009, 22:54)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mai_mare

          Chiar si asa, procentajele nu se aduna. Si nu este cum spui tu. Mai citeste o data!
  • +3 (7 voturi)    
    sa-l anunte.... (Vineri, 15 mai 2009, 11:02)

    eu [anonim]

    cineva si pe dl pogea, care ieri declara ca vede primele semne de revigorare economica.
    • +1 (3 voturi)    
      nu e nici o contradictie (Vineri, 15 mai 2009, 11:12)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Datele nu se contrazic. Previziunile sunt ca in a doua parte a anului economia se va stabiliza si chiar va creste, si vom ramane cu scaderea PIB-ului din prima parte a anului.
      • -1 (1 vot)    
        Pe marmota ati intrebat-o? (Vineri, 15 mai 2009, 12:24)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Sau doar pe mama Omida?
    • +2 (4 voturi)    
      stie! (Vineri, 15 mai 2009, 11:12)

      Claudiu MINEA [anonim] i-a raspuns lui eu

      l-am anuntat, a spus ca stie, dar a mai zis ca el e un clarvazator, care vede departe, prin 2011-2012 si la asta se referea cand vedea semnele de revigorare economica!

      e clar pentru toata lumea? :)
    • 0 (2 voturi)    
      mai bine nu (Vineri, 15 mai 2009, 11:33)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Nu e o idee buna sa-l anunti pe Pogea, ca iarasi intra in panica si ne mai baga o taxa de 1000 euro.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu inteleg ... (Vineri, 15 mai 2009, 11:19)

    Marse [anonim]

    Cum poate sa fii scazut mai mult fatza de T1 2008 decat fatza de T4 2008, cand, pe parcursul lui 2008, economia a crescut tot timpul ?....
    • 0 (0 voturi)    
      fiindca (Vineri, 15 mai 2009, 22:16)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      si t4 a fost destul de rau. daca e sa cautam extreme, atunci cred ca fata de t3/08 scaderea ar fi de peste 10%. insa sunt doua aspecte: sezonalitatea si criza
  • +3 (3 voturi)    
    Precizare (Vineri, 15 mai 2009, 11:20)

    Razvan [anonim]

    In fiecare din ultimii ani, PIB-ul pe primul trimestru nu inseamna 25% din total, ci doar 17-18%, in timp ce ultimul trimestru produce cam 30% din PIB. Asta inseamna ca un trimestru IV bun (sa zicem cu o crestere minima, de 0,5%) poate ajusta semnificativ rezultatul final.
  • +3 (3 voturi)    
    reprezentare grafica (Vineri, 15 mai 2009, 11:27)

    excel [anonim]

    Stimati Hotnews,

    Ar fi extrem de edificator daca ati include in articol un grafic cu evolutia PIB al Romaniei - ca de exemplu dupa modelul de reprezentare grafica care apare astazi in Wall Street Journal la articolul:

    "German GDP Posts Sharpest-Ever Fall"

    http://online.wsj.com/article/SB124236774127723161.html
  • 0 (2 voturi)    
    Bildeberg (Vineri, 15 mai 2009, 11:34)

    asd [anonim]

    Agentiile de rating si FMI-ul au facut din nou ce au vrut din tara asta. Dupa ce au 'prognozat' ei 4% scadere, au cam sarit calul la partea de punere in practica si a ajuns la 6.4%. Poate o sa mai corecteze ca sa nu devina vizibila greseala de 'prognoza'.
  • +3 (3 voturi)    
    "Oficial in recesiune"... (Vineri, 15 mai 2009, 11:50)

    GigiMarga [anonim]

    ...inseamna 2 semestre consecutive economia sa scada. Parca asa scriati acum cateva luni cand vorbeati de Spania, Germania,etc...Acum nu mai e valabila definitia din manualele economice? Numai scenarii catastrofice si nori negri in articolele voastre, in timp ce pe strazi alearga aceleasi range rovere, lamborghine, ferare si bentleye iar ce-i si mai grav toate preturile CRESC. Cum naiba pot vanzatorii astia sa cresca preturile cand peste tot se vorbeste numai de criza acuta si crestere a somajului? Suntem o tara cu oameni total anormali: incepand de la ministri, politicieni, continuand cu sefii de banci (vezi dobanzile la credite care au explodat) si terminand cu vanzatorii de legume din piata.
  • +1 (1 vot)    
    inca nu (Vineri, 15 mai 2009, 11:58)

    'sup [anonim]

    E nevoie de doua trimestre consecutive de scadere ca sa fie oficializata treba,/...
    • +1 (1 vot)    
      party is over.... (Vineri, 15 mai 2009, 12:44)

      george [anonim] i-a raspuns lui 'sup

      Daca datele “cosmetizate” arata asa perspectivele pe terme scurt si mediu sunt sumbre.
      Asemanarea dintre noi si Tarile Baltice este foarte mare doar ca la noi criza este cam cu 6-9 luni in urma celei de la ei. Daca vreti sa vedeti cam ce urmeaza cititi cateva materiale despre Letonia.

      http://www.spiegel.de/international/business/0,1518,610991,00.html

      http://www.rigacityonline.com/latvia_crisis

      Daca vreti mai mult materiale cautati pe google ...”crisis in Baltic countries”.

      Sincer imi este mila de cei care s-au imprumuta pentru a cumpara patru pereti in Bucuresti la pret de Amsterdam sau mai scump decat in Bruxelles fara sa tina cont de o corelatie intre veniturile stabile si pretul pe m2.

      Someone has to pay the bill...
      • 0 (0 voturi)    
        Raule (Sâmbătă, 16 mai 2009, 0:11)

        Increzator [anonim] i-a raspuns lui george

        Daca cei care au luat credite prea mari au luat teapa...cel mai rau lucru care li se poate intampla e sa le ia banca ipoteca (casa).
        Si atunci ajung ca tine intr-un final..capishi? :)
        Diferenta e ca in loc sa plateasca o chirie...au visat ca sunt propietari (au incercat ceva macar). Tu ce ai de gand sa faci?

        Eu fac parte dintre cei care au dat 50000 anul trecut pe un apartament, cu DAE acum, de 3.5% pe an (a se vedea conditii creditare Credit Europe Bank - finalul de an 2008)...adica mai ieftin decat toate creditele Romaniei de pana acum...Capishi? :) Am rata de 800 Ron ptr un ap in centru Buc de 70 mp. :)

        In rest respect!!!
  • 0 (0 voturi)    
    a 2 transa de la FMI (Vineri, 15 mai 2009, 13:21)

    costel [anonim]

    cand e prevazuta tragerea transei II din imprumutul de la FMI?

    nu de alta, dar probbail atunci pica guvernu si, functionar la stat fiind, vreau sa stiu cand imi iau vacanta.
  • 0 (0 voturi)    
    criza (Joi, 4 iunie 2009, 10:03)

    olla [anonim]

    totusi cu putin cap putem trece peste criza,daca bugetul statului este de 50 de miliarde de euro noi urmam sa primim de la UE circa 30 de miliarde de euro ptr a ii investi in agricultura,siderurgie..etc,automat se vor creea locuri de munca ptr cei someri,dar politicienii nostri in loc sa se gandeasca cum sa ii investeasca ei se tot cearta care pe care....ca sa fure din banii de la UE...pe ascuns si de aceea noi romanii am fost,suntem si vom fi intr-o saracie continua!!!!!!!....