Romanii din strainatate rezista eroic si continua sa trimita bani acasa

de Cristian Orgonas     khris
Marţi, 19 mai 2009, 11:59 Economie | Finanţe & Bănci

La sfarsitul anului trecut, una dintre principalele temeri ale autoritatilor a fost aceea ca din cauza crizei economice care a lovit tarile in care exista o numeroasa comunitate romaneasca (Spania si Italia in special), sumele trimise de romanii din strainatate in tara vor scadea drastic, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Avand un deficit extern foarte mare, perspectiva reducerii intrarilor de valuta i-a facut pe multi sa prognozeze (interesat sau deinteresat) prabusirea cursului valutar spre valori de 4,7-5 lei/euro. Iata insa ca lucrurile stau mult mai bine decat probabil si-au imaginat multi.

Luand in considerare datele BNR publicate vineri, suma totala a transferurilor curente - pozitie a balantei de plati care contine in special banii trimisi de romanii de dincolo - a fost in trimestrul I de 1,92 miliarde euro, cu doar 7% mai mica decat in aceeasi perioada a anului trecut, cand suma a fost de 2,07 mld, insa cu 20% mai mare decat in primul trimestru al anului 2007 (1,6 mld euro).

Desi in statele din vestul Europei partea cea mai grea a crizei se pare ca a trecut (exista totusi numeroase controverse pe marginea subiectului), somajul este prognozat sa creasca semnificativ in urmatorul an astfel incat situatia celor care lucreaza 'dincolo' nu este una extrem de fericita.

Vom vedea in trimestrele urmatoare cum vor evolua lucrurile insa, pana una alta, se pare ca romanii din strainatate rezista eroic la criza.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2396 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Bravo lor! (Marţi, 19 mai 2009, 12:30)

    Dragos [anonim]

    Asa au tras de sute de ani, oameni care au amestecat pamantul muncit cu singele lor .....

    Cinste voua, si va asteptam acasa, ca nu-i nicaieri in lume mai bine ca acasa!

    Spor la munca si bani.
    • -4 (6 voturi)    
      Bravo voua (Marţi, 19 mai 2009, 13:17)

      Sergiu Malagamba [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      truditori romani din strainataturi.
      Lucrati pana va sar capacele si trimite-ti cati mai multi euroi si dolari sa putem noi 'baieti destepti'
      die tara sa facem inginerii financiare .
      Spor la munca dupa cum scrie confratele de mai sus, bagati mare ca vine campania electorala si avem cheltuieli.
      Si cum nicaieri nu-i mai bine ca acasa, daca 'dati coltul' de atata munca, va ingopam acasa ,bineinteles daca ati pus ceva deoparte pentru astfel de evenimente.
      • +6 (8 voturi)    
        Cam confuz.. (Marţi, 19 mai 2009, 13:34)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Sergiu Malagamba

        Prietene, banii trimisi din strainatate ajung direct la rudele celor care lucreaza acolo. Doar Western Union ce isi mai trage partea. Statul roman nu ia nimic din acei bani in mod direct. Poate doar cand se consuma acei bani, prin impozite indirecte, gen TVA.

        De fapt care e legatura? Credeti ca ar fi bine ca cei care lucreaza in strainatate sa nu mai trimita bani acasa?
        • 0 (0 voturi)    
          Ba ia... (Miercuri, 20 mai 2009, 12:58)

          alexM [anonim] i-a raspuns lui ion

          Nu poate, ci sigur ia 19% din acei bani trimişi acasă.

          Iar sigur mai ia 16% din profitul firmelor pe ale căror produse sau servicii s-au cheltuit acei bani.

          Iar sigur mai ia imp pe salariu şi restul de imp. dacă firma care a vândut produsele de mai sus foloseşte banii pentru plata salariilor.

          Aşa că statul ia impozitele pe aceşti bani ca pe un venit realizat în ţară.

          Oricum e un lucru f. bun că sunt repatriaţi acei bani.
  • +8 (10 voturi)    
    hienele va asteapta!! (Marţi, 19 mai 2009, 12:59)

    ady [anonim]

    trimiteti acasa ..ca va asteapta smenarii cu apartamente la preturi triple apartamente de 60-70 mii euro valoreaza de fapt 20-30- mii euro..sau materiale de constructii cele mai scumpe din sud estul europei..daca va mai permiteti apoi o excursie la mare..sa va vedeti banii in maybachurile si slk-urile smenarilor care v-au tzepuit pe litoral
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Marţi, 19 mai 2009, 13:17)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui ady

      da tare comentariu si sunt 100% de acord cu el:))

      e de ras cu plans
    • +2 (4 voturi)    
      pai sa jupuim hienele (Marţi, 19 mai 2009, 13:37)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ady

      Cine te pune sa dai 70.000 de euro pe un apartament cu 2 camere? Ai rabdare nene, ca nu pot sa stea preturile astea 10 ani de aici incolo, la un salariu mediu de 350 de euro. Tine bine de banii tai si cantareste de 5 ori inainte de ai da si un singur leu individului ala cu maybachul de mai sus.

      p.s. Ia vezi cum se invart in cusca hienele alea de faceau tranzactii imobiliare ieri cu 2500 euro/mp..
  • +7 (11 voturi)    
    Capsunarii (Marţi, 19 mai 2009, 13:17)

    Dani [anonim]

    Cand e vorba de acesti romani, ProTV nu se abtine sa nu foloseasca termeni precum "capsunari, tarani, exilati, paria".
    Defapt toata luma i-a considerat niste ratati, care nu au reusit sa se "descurce" la noi in tara, si au plecat sa cerseasca un venit decent pentru ei in alte parti.

    Chiar Guvernul ii acuza ca de ce lucreaza la negru, de ce nu se intorc mai repede in tara ca avem lipsa de forta de munca, de ce strica imaginea Romaniei?!

    Si acum surpriza: balanta de plati si cursul de schimb se pare ca era responsabilitatea lor.
    Cum indraznesc capsunarii sa nu mai trimita euro in tara, nesimtitii, de asta avem acum ratele mari la banci, si tara nu mai are bani!
    Nespalatii, lenesii, se fac ca nu mai au de lucru in Spania, si trimit cu 7% mai putini bani.
    Sau mai rau, defapt ei au reusit sa-si gaseasca de lucru, dar in loc sa ne trimita toti banii, mai pastreaza si pentru ei, hotii! Se gandesc chiar sa sa-si faca un viitor acolo, ar trebui sa trimitem baietii dupa ei, sa ne recuperam banii!
    • -4 (4 voturi)    
      Chiar ai tupeu,ba Dani-anonim (Marţi, 19 mai 2009, 15:14)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui Dani

      In primul rand te salut din Mallorca-Insulele Baleare(daca ai auzit)cum indraznesti sa folosesti asa cuvinte''de lauda pt cei plecati''eu sunt aici de 2 ani cu sotul si soacra mea romani cu studii superioare,muncim cinstit avem un trai decent si sincer NU as trimite nici 1cent in RO daca nu ar fi cei 2 parinti ai mei ce traiesc dintr-o pensie.RO nu merita nimic de la cei plecati ,cei din consulate isi bat joc de romani cand au ceva de rezolvat,politicienii promisiuni si minciuni in cautare de voturi.Sa iti fie rusine pt cuvintele tale si la munca nu la pomana de la ''capsunari''.
      mersi
      • +3 (3 voturi)    
        ai inteles pe dos (Marţi, 19 mai 2009, 15:40)

        otonel [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        mai citeste inca o data. N-ai niciun motiv sa te iei de el. Ar trebui sa-i ceri scuze ptr ca va tine partea, daca n-ai inteles
      • +1 (1 vot)    
        un roman (Marţi, 19 mai 2009, 16:13)

        rainman2 [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

        Sunt de 5 ani in italia si de fiecare data cand pot ma intorc acasa.Spre deosebire de tine cand am sa termin ceea ce am inceput aici o sa ma intorc acolo unde m-am nascut pentru ca ''nicaieri nu e ca acasa''.Nu ma astept sa intelegi.M-am nascut in Romania , am crescut in Romania si...sper ca sfarsitul sa fie tot acolo, in tara care mi-e mie draga desi are si suficiente rele sa fie urata de multi , precum tine....
      • 0 (0 voturi)    
        scuzele de rigoare (Marţi, 19 mai 2009, 16:13)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        Scuza-ma Mihaela, recitindu-mi mesajul am vazut ca am folosit cuvinte mai dure decat era necesar.
        Eu personal lucrez in tara, insa o buna parte din familia mea e stabilita in strainatate. Unii au acte, altii lucreaza la negru.
        Cert e ca nimeni de acolo nu sta cu burta la soare pt ca nu ar mai fi de lucru, ci permanent au cautat sa munceasca si sa se intretina atat pe ei cat si pe cei pe care i-au lasat acasa.

        Se pare ca in strainatate nu prea e la moda greva si protestul pt ajutor din partea statului, cel putin nu ca la noi, ci se practica munca.
        Poate vom invata si noi asta.

        PS: nu am nimic cu cei care fac greve, e treaba fiecaruia ce face cu timpul lui. Dar daca prin greva afectezi timpul altora (care vor sa munceasca) atunci e o problema.
  • +1 (1 vot)    
    apreciere (Marţi, 19 mai 2009, 15:10)

    Toma N [anonim]

    Dl. Khris apreciez mult comentariile facute in ultimele zile. Fata de restul presei isterizata de criza, sau poate doar lipsita de alte subiecte catastrofale, este grozav sa mai vezi si partea plina a paharului, sa dai sperante oamenilor. Poate daca vom avea incredere ca viitorul va fi totusi mai bun, vom incerca fiecare, sa facem ceva in nume personal, asa ca acesti oameni care se lupta pentru locurile lor de munca. Pana la urma bunastarea vine de suma celor care au reusit si nu de la statul cu mana intinsa la binefacerile din partea statului, guvernului, politicienilor, indiferent de culoarea lor... ca de acelea ne-am cam lamurit cu totii.
  • 0 (0 voturi)    
    o parere (Marţi, 19 mai 2009, 18:20)

    cuore [anonim]

    Foarte bun articolul, bravo! Intrebarea mea este , oare cati dintre cei care stau in Romania si asteapta cu cioculetele intinse sa le trimita cei din strainatate bani se gandesc vreo clipa, cand cer si fac presiuni sentimentale, ca respectivii oameni stau in niste case amarate, platesc chirii imense, daca nu lucreaza la negru platesc taxe, asigurari, etc si nu pot vedea nimic din jurul lor, unii nu viziteaza un muzeu, nu merg la un concert,, nu pot incerca nimic nou, mananca cele mai ieftine chestii si prin asta isi scrurteaza viata. Si asta de ce? Ca parintii, fratii etc care au primit casa de la comunisti, au pensii, nu platesc chirii, nu platesc rate, nu platesc asigurarii sa se poata duce in toate hipermarketurile posibile si sa goleasca magazinele, lasandu-se prostiti de noile forme de marketing..ca doar de nu sunt bani munciti de ei ..Si asta li se pare multora cel mai corect mod de a trai ..Trezirea frati din strainatate, nu mai plecati urechea la milogelile celor care nu mai vor sa mai munceasca..!!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, treziti-va ! (Marţi, 19 mai 2009, 18:51)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cuore

      " treziti-va si nu mai trimiteti bani parintilor, fratilor mai mici! nu mai plecati ureche la milogelile lor. niste neispraviti care v-au crescut! lasati-i sa moara, ingropati de vecini ! "
      .......domnule "cuore" esti sortit sa mori in singuratate ! adevaratii romani nu sunt asa ! de asta ei trimit bani in continuare parintilor. bravo voua romanilor adevarati oriunde sunteti nevoiti sa traiti i!!!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 19 mai 2009, 19:31)

        Cuore [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Platesc asigurari, rata la caminul de batrani..asa macar am o garantie legala ca nu mor singur, ca in nadejdea fratilor mai mici ..si realist fratii mai mici i-am crescut tot eu..cati oameni nu-si ajuta familia si mor singuri..Pana la urma nu e tot o treaba mercantila si cea cu "te ajut acum sa am pe cineva la batranete" ..dar pana la urma e treaba de opinie, nu va acuz ca aveti o alta parere, eu am vrut doar sa spun ca exista alternative
  • 0 (0 voturi)