Legea salarizarii unice a bugetarilor poate creste somajul in sectorul privat

de Cristian Orgonas     khris
Miercuri, 20 mai 2009, 9:26 Economie | Finanţe & Bănci

In ultimele luni, legea salarizarii unice a bugetarilor a fost intens dezbatuta, toate categoriile de bugetari dorind un loc cat mai in fata in grila de salarizare, pentru a beneficia de o marire cat mai mare a salariului. Nimic rau in esenta, insa aplicarea acestei legi asa cum doreste ministrul Muncii, respectiv in urmatorii 3-4 ani, poate declansa un val de concedieri in sectorul privat. Am sa explic mai jos de ce.

In acest moment, salariul minim pe economie este de 600 lei, cel mediu este prognozat sa atinga 1800 lei in 2009 iar in sectorul bugetar, salariul mediu este cu 20% mai mare decat cel mediu pe economie (avem o situatie de-a dreptul debila in care cei care produc banii, castiga mai putin decat cei care ii consuma).

Acum, sa vedem ce inseamna corelarea in doar 3-4 ani a salariilor bugetarilor conform noii legi de salarizare. Aceasta lege presupune aducerea aproximativ la acelasi nivel a salariilor diferitelor profesii aflate pe aceeasi treapta de salarizare, prin cresterea salariilor mici. Pe scurt, un profesor de liceu gradul I, se afla pe aceeasi treapta de salarizare cu un Curier de Relatii din MAE, singura problema fiind faptul ca acesta din urma castiga de 4 ori mai mult decat profesorul de liceu.

Prin urmare, salariul profesorului va creste cu minim 100-150% in urmatorii 3-4 ani, pentru a ajunge la un nivel cat de cat decent comparativ cu venitul bugetarului din MAE. Exista insa cu mult mai multi profesori decat curieri, astfel incat peste 75-80% dintre persoanele aflate la acelasi nivel al grilei de salarizare vor avea lefurile marite. Si nu vorbim despre o marire de 20-30-40%, ci despre o dublare in cel mai rau caz.

Generalizand la nivelul intregului sector bugetar, din cei 1.4 milioane de slujbasi ai statului, minim un milion vor avea salariile dublate sau chiar triplate in urmatorii 3-4 ani astfel incat, conform declaratiilor d-lui Marian Sarbu, salariul minim pe economie va creste de la 600 lei cat este acum, la 1500-1600 lei pana in 2012. Acest lucru inseamna o crestere anuala de ~30% atat a salariului minim pe economie, cat si a salariului mediu in sectorul bugetar care, dupa ce aceasta lege va fi aplicata, va depasi cu siguranta 1000 eur/luna, mai ales stiind ca Guvernul nu poate tine pe loc timp de 4 ani nici salariile mari - si acestea vor creste, dar mai putin.

Iar aceste cresteri uriase de salarii nu vin ca urmare a vreunei evaluari a competentelor bugetarilor si nu sunt nici insotite de o restructurare a acestui sector, ci vin doar ca urmare a aplicarii acestei legi. Cu alte cuvinte, daca esti bugetar, ai siguranta faptului ca in urmatorii 3-4 ani, salariul tau de va dubla sau chiar tripla, fara sa se intrebe cineva daca meriti sau nu aceasta marire.

Care sunt implicatiile acestor cresteri asupra sectorului privat? Daca statul va creste masiv salariile in sectorul bugetar, si companiile private vor fi nevoite sa le creasca, numai ca spre deosebire de stat unde cresterea acestora este decisa politic, firmele private se uita in primul rand la eficienta, la productivitate si la valoarea adaugata pe care fiecare angajat o genereaza. In aceste conditii, mi se pare imposibil ca sectorul privat sa faca fata unui ritm de crestere anual de 25-30% a bugetului de salarii, mai ales tinand cont ca cel putin 2009 si 2010 vor fi ani de criza.

Prin urmare, daca patronii vor fi obligati sa creasca salariile intr-un ritm care depaseste cu mult castigul de productivitate, acestia vor face concedieri pentru ca altfel nu vor mai fi competitivi pe piata. Cat de multe concedieri? Cu atat mai multe cu cat salariile bugetarilor vor creste mai mult si mai repede. Pe de alta parte, si in acest moment statul are probleme cu plata salariilor bugetarilor - ce se va intampla daca va trebui sa scoata cel putin cateva miliarde de euro in plus pe an pentru a acoperi aceste cresteri?

Bomboana de pe coliva va fi reprezentata de cresterea punctului de pensie in concordanta cu marirea salariului mediu pe economie, de care este legat. Astfel, o dublare a salariului mediu va genera in urmatorii 3-4 ani si o dublare a pensiilor. Cum va fi sustinuta aceasta marire, altfel decat prin cresterea fiscalitatii?

O problema si mai mare va fi faptul ca Romania va deveni neatractiva pentru multi dintre investitorii straini care doresc sa investeasca aici. Sa nu ne amagim - chiar daca acum salariul unui roman este de 5-6 ori mai mic decat al unui german spre exemplu, daca vom compara productivitatea, vom vedea ca neamtul produce de cel putin trei ori mai mult decat romanul. In aceste conditii, o dublare a salariului mediu in doar 3-4 ani, va anula complet avantajul competitiv pe care il avem fata de tarile din vest.

Care ar fi solutia? Nimeni nu neaga faptul ca avem nevoie de aceasta lege, insa o aplicare a ei intr-o perioada prea scurta va genera tensiuni extreme pe piata muncii. Pentru a le evita, Guvernul poate decide aplicarea acestei legi nu in 3-4 ani, ci in 7-10 ani, tinand cont de diferentele extrem de mari intre salariile diferitelor categorii de bugetari.

In 2012 insa, vom avea alegeri parlamentare…..

Citeste si comenteaza pe Khris.ro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5753 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    salarii (Miercuri, 20 mai 2009, 10:08)

    o romanca [utilizator]

    foarte bun articol si de bun simt, sunt spuse lucruri logice. eu lucrez in mediul privat si deja anul asta am fost anuntati ca nu mai primim nici un fel de prime sau bonusuri, de marirea anuala de salariu nici nu se mai pune problema. Ma intreb ca si autorul articolului daca e normal ca in sistemul bugetar sa fie un salariu mediu mai mare decat in privat? nu cred ca e normal
    • +1 (5 voturi)    
      sistem bugetar (Miercuri, 20 mai 2009, 10:38)

      Darian [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      Daca nu ti se pare normal, poti sa te angajezi in administratia publica. Pe site-ul ANFP gasesti concursuri pentru functii de executie pana la cele de inalti functionari publici. Ai avantajele oferite de o cariera in functia publica, un salariu mai mare decat la privat, si nu este nevoie sa te obosesti cu munca.
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 20 mai 2009, 15:17)

        o romanca [utilizator] i-a raspuns lui Darian

        daca am fost gresit inteleasa, atunci reformulez: salariile bugetare sunt platite din impozitele si taxele platite de mediul privat si de aceea nu e normal sa fie salarii mai mari la bugetari decat in sistemul privat. Am o varsta la care nu mai pot sa o iau de la capat si sa-mi construiesc alta cariera ca functionar public, dar pot sa spun ca am lucrat si ca bugetar cu ani in urma si intr-adevar, nimeni nu se omoara cu munca, seful e mai mult colegul tau decat sef, si asta nu fiindca ti-e prieten ci ptr ca este foarte greu sa te dea afara, te invoiesti cand ai nevoie (eu daca am nevoie de 2 ore libere trebuie sa fac cerere de concediu), nu pleci peste ora 16,30 si multe altele. daca ar fi asa rau in sist bugetar nu ar fi asa bataie pe locurile de munca
    • +2 (2 voturi)    
      eficienta si productivitate (Miercuri, 20 mai 2009, 10:53)

      nicolae [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      concis si la subiect acest articol. Realitatea economica arata cu totul altfel decat calculele "politico-statistico-demagogice" ale guvernantilor. Se produce din ce in ce mai putin, pietele de export se restrang, se colecteaza mult mai putini bani la bugetul de stat - mai nou statul se imprumuta la bancile comerciale pentru a putea asigura plata salariilor bugetarilor -NEMARITE INCA - si a pensiilor.
      Corecta este analizarea raportului productivitate - eficienta - salariu ! DESTEAPTA-TE ROMANE !
    • +3 (3 voturi)    
      Pe ce lume te afli? (Miercuri, 20 mai 2009, 11:10)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      Hai sa-ti explic. Scopul tau in viata este, chiar daca nu stiai inca, sa dai cat poti din coate, sa faci pe dracu' in patru sa fii angajata undeva "la stat". Atunci te poti considera realizata. Salarii marite de la an la an, munca lejera, lipsa de stress, vacante mari, conform legii, concedii medicale fara nici o remuscare, timp liber berechet. In general salariul este mai mare decat "la privat". Nu ai un sef in adevaratul sens al cuvantului. Pana la urma este intr-un fel "coleg" cu tine, si nu are interes sa te streseze.
      Pentru numele lui Dumnezeu, traim in Balcani, si singura contributie a zonei la dezvoltarea civilizatiei umane a fost birocratia si coruptia. Problemele de acum nu sunt noi, sunt de sute de ani, adanc inradacinate in istorie, o volbura care n-o sa se lase smulsa asa usor, infricosata de clampaneala nu stiu carui politician in cativa ani.
    • +1 (3 voturi)    
      :) bugetarul rade la urma (Miercuri, 20 mai 2009, 11:27)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      Cu numai cativa ani in urma, bugetarii si salariile lor erau subiect de bancuri, incet incet le iau locul "corporatistii"... daca un angajat la stat are siguranta ca salariul sau se va dubla, nu are insa alte avantaje si nici garantia ca poate sa fie incompetent fara sa fie sanctionat, asa cum isi permiteau niste domnisoare angajate ale unei mari multinationale :D

      ~Nautilus
    • +1 (5 voturi)    
      MEDIUL PRIVAT (Miercuri, 20 mai 2009, 11:56)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui o romanca

      D-le ai dreptate. In criza economica, mediul privat taie salariul. Cand este crestere insa, privatului i se mareste salariul (cel putin in Vest) pe cand la stat, salariul ramne la fel. Ogonas cu aiurelile lui de tip baba Floarea nu e un analist calificat. Scoate procente din palarie si numeste tendetios bugetarii sectorul care consuma..Problemele sunt altele: capusarea sistemului public si lipsa transparentei in salarizare. De aceea legea e binevenita. Mediul privat nu concureaza cu bugetarii ci poate cu pietele externe. Ca sa tii un om bun sa nu plece, oricum il vei plati la un nivel comparabil cu vestul Europei sau macar cu centrul eu.
  • +2 (4 voturi)    
    hiland (Miercuri, 20 mai 2009, 10:31)

    Nicky [anonim]

    "avem o situatie de-a dreptul debila in care cei care produc banii, castiga mai putin decat cei care ii consuma" bullshit! asta e romania, e normal sa fie asa!
  • +2 (2 voturi)    
    Lipsa de bun simt (Miercuri, 20 mai 2009, 10:31)

    Viorel [anonim]

    Lipsa de bun simt reiese din articol. Nu ignorati faptul ca in ultimi 20de ani salariile profesorilor au fost lasate intetionat in urma tuturor slujbasilor statului. Nu uitati importanta lor sociala. Faceti o comparatie cu salariile din justitie si ce performante au avut sei de acolo in ultima 100 de ani indiferent de tipul de sistem. Am fost profesor in Romania si am avut in acelasi timp si firma mea privata de topografie. Va spun ca lucram mai mult pentru scoala pe mult mai putini decat pentru mine la firma mea privata. De sapte ani lucrez in occident in Canada si apoi in Londra la corporatii internationale. Nici pe departe nu se lucreaza atat de mult ca in inavatamant. Evident daca iti respecti meseria si iti faci datoria. In occident se lucreaza mult mai putin pe bani mult mai multi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce bun simt.... (Miercuri, 20 mai 2009, 16:42)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Ce nu ai inteles?
      Daca privatii nu au de un de da, nici bugetarii nu vor primii in mana salariile de pe hartie!

      E simplu, dar tu esti si mai simplu....
  • +2 (2 voturi)    
    rationament corect (Miercuri, 20 mai 2009, 10:35)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Cresterea salariile unor anumite categorii de bugetari, fara a face restructurare sau fara a reduce salariile foarte mari va avea ca finalitate cresterea fondului de salarii pentru bugetari si inevitabil crestrea punctului de pensie. Logic! Cum bine sesiza si autorul acestui articol cresterea salariala nu este conditionata de si de merit. Mi se pare firesc ca un salariat eficient sa primeasca un salariu dupa prestatia sa la locul de munca. Beneinteles, totul raportat la bugetul alocat.
    Domnule Boc, cum ramne cu salariile "nesimtit" de mari? Ucideti micile afaceri, generatoare de locuri de munca si venituri bugetare si cresteti in continuare cheltuielile bugetare. Dramatic, ar fi sa cheltuiti banii obtinuti de FMI pt. a va acoperi gaurile din buget.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 mai 2009, 11:03)

    ion [anonim]

    Imediat o sa sare slujbasi ai poporului care saluta aceste mariri de salarii ca fiind foarte bine venite ca ei saracii au salarii mici. Eu ii invit sa isi roage prietenii care lucreaza la privat sa mearga la patron si sa ceara o marire cu 30% a salarului sa vedem ce zice. Eu ma intreb de unde o sa vina banii astia. Dintr-o data creste bugetul romaniei cu 30% pe an (sau ma rog bugetul pentru salarii)? Cum creste? Suntem in plina crestere economica si nu mi-am dat eu seama?
  • 0 (0 voturi)    
    Premiza e oarecum falsa (Miercuri, 20 mai 2009, 11:04)

    FLORIN [anonim]

    Nu cred ca legea asta va fi 100% respectata. Probabil va functiona doar ca un limitator al salariilor mari si atat. Salariile mici nu vor fi crescute.
  • 0 (0 voturi)    
    obs. (Miercuri, 20 mai 2009, 11:31)

    gicacontra [anonim]

    Cred ca in analiza s-a strecurat o eroare. Eu inteleg ca aceasta grila va stabili nivelul de salarizare pentru un anumit grup de profesii/functii. Aceasta insa nu inseamna alinierea grupei la nivelul celui mai mare venit actual al vreunei profesii/functii din grup. La nivel individual(persoana) venitul celui care are mai mult decat presupune noua grila va ramane blocat pana la acoperirea decalajului.
    Daca nu va fi asa si daca nu se va face o simulare a efectelor aplicarii noii legi inainte de a fi facute publice grilele va fi jale mare ... Mizerile facute in sistemul de justitie in ultimii ani vor deveni o amintire placuta ...
  • +1 (1 vot)    
    salariile bugetarilor si ale privatilor (Miercuri, 20 mai 2009, 11:36)

    csaba [anonim]

    Oare nu-si pune nimei intrebarea de ce e salariul mediu mai mare in sectorul bugetar fata de sectorul privat ? Oare nu si datorita muncii la negru si muncii la gri(adica una este suma trecute pe statul de plata, iar alta este suma priminta in mana de angajati) ? Sigur ca normal ar fi ca salariul mediu din sectorul privat sa fie peste salariul mediu din sectorul bugetar, dar pentru aceasta este nevoi de o buna administrarea a fondurilor publice, nu pe criterii politice, ci pe criterii eficiente si economice, iar sectorul privat sa nu ascunda unele venituri sub patura si dupa aceea tot sectorul privat sa tipe ca nu se fac lucrari publice, nu se presteaza servicii de calitate in sectorul bugetar. Cred ca este nevoie de o actiune conjugata, ata in sectorul publice, cat si in cel privat, fiecare din ele sa-si vada barna din propriul ochi si sa caute solutii rezonabile in vederea functionarii economiei. Este in interesul tuturor sa existe locuri de munca, sa fie acordate salarii decente in ambele sectoare si ar fi timpul sa nu se mai atate sectorul public cu cel privat si invers.
  • 0 (0 voturi)    
    salariu minim vs. salariu unic (Miercuri, 20 mai 2009, 11:37)

    messire.wordpress.com [anonim]

    Articolul e ok, in principal ideile sunt frumos articulate si de bun simt. Dar argumentul dumneavoastra este valabil doar in cazul unei cresteri a salariului minim, lucru care in viziunea mea este diferit de salarizarea unica in sistemul bugetar.
  • 0 (2 voturi)    
    bugetari (Miercuri, 20 mai 2009, 11:44)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Marea Britanie are la 70 milioane populaţie mai puţini bugetari decât România care are 22 milioane locuitori, dintre care circa 4 milioane sunt la muncă afară. Suntem în situaţia de a lua bani înprumut de la FMI pentru a platii o armată de ineficienţi, dacă nu se fac restructurările de rigoare.
  • +1 (1 vot)    
    De ce induceti lumea in eroare? (Miercuri, 20 mai 2009, 11:57)

    diana [anonim]

    1. In sectorul privat, 90% dintre salarii sunt la negru, asta e deja un lucru stiut, in timp ce salariile si orice alte drepturi banesti ale bugetarilor sunt impozitate, se calculeaza CAS etc astfel ca sectorul bugetar este, de ani de zile, cel care sustine bugetul de sanatate si al asigurarilor sociale.
    2. Tot in sectorul privat avem sute de mii de lucratori in constructii, zilieri, confectioneri, muncitori, vanzatoare etc., care au maxim studii medii.
    3. In sectorul bugetar, majoritatea angajatilor au cel putin studii universitare ( in domeniiile sanitar, educatie, administratie centrala sunt foarte multi cu postuniversitare si doctorate).
    4. O mare parte dintre bugetari ( functionarii publici si cei cu statut special) nu au voie sa desfasoare alte activitati remunerate ( respectiv sa-si mai ia un job).
    Concluzie: da, este normal ca in conditiile de mai sus, salariul mediu in sectorul bugetar sa fie mai mare decat in domeniul privat.
    • -1 (1 vot)    
      pentru Diana (Miercuri, 20 mai 2009, 12:30)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui diana

      Ai tu impresia ca in sectorul privat 90% din salarii sunt la negru! 80% din PIB provine din sectorul privat!
      Unde in lume ai mai auzit ca salariile din sectorul bugetar sa fie macar egale cu cele din sectorul privat?!
      Lasa ca la noi in agentii sunt salarii nerusinat de mari fata de cele din sectorul privat!
      • 0 (0 voturi)    
        draga vanatoareasa (Miercuri, 20 mai 2009, 16:46)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Ai auzit tu pe undeva ca daca folosesti procente sansele ca sa fii crezuta cresc cu 90 % ??? :)))
        Asa este, stim ca tu stii, dar ce tu nu stii este ca noi stim si ca tu doar crezi ca stii ce este la negru si ce nu....

        Marian las-o sa incaseze taxa auto , ca precis cu asta se ocupa....
    • -1 (1 vot)    
      zau? (Miercuri, 20 mai 2009, 12:31)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui diana

      adica cum?
      1.cu munca la negru las-o mai moale fatuc-o ca nu-i chiar asa, argumenteaza ,nu te trezi vorbind aiurea in tren. sectorul bugetar sustine bugetul! mai sa fie! daca statul se sustine singur ce nevoie mai e de privati?
    • +3 (3 voturi)    
      Te iseli... (Miercuri, 20 mai 2009, 13:27)

      tic [anonim] i-a raspuns lui diana

      Esti intr-o mare eroare....
      1. In sectorul privat, ponderea este data de firmele multinationale (Nokia, Siemens, Alcatel, Vodafone, Orange, Carefoure, Metro, Cosmote, Unilever, McDonald, etc.), care platesc salariile si impozitele 100% legal (nu si-ar permite altfel!). Firmele care platesc la negru sau gri, sunt cele cu max. 20-30 de angajati si nu au o pondere mare la evaluarea salariului mediu in sectorul privat.
      2. In sectorul de stat (primarii, administratie locala, etc.) sunt zeci de mii de angajati care abia au terminat liceul (unii nici pe ala): casieri, dactilografe, sefe de cabinet, inspectori (pe la spatii verzi, pe la mediu, pe la salubritate, etc), primari chiar (vezi Vanghele si Piedone, dar si marea majoritate a primarilor din zonele rurale).
      3. Statistic. persoanele fizice care desfasoara si alte mici actifitati private sunt tot majoritar din randul bugetarilor (tarabe in piete, ateliere de incarcat cartuse de imrimante, distribuitori produse cosmetice Oriflame, etc), pentru ca au si timp pentru asa ceva. Cei ce lucreaza la multinationale, din cauza target-urilor, dead-line-urilor, evaluarilor, etc, ajung acasa deobicei noaptea.
      4. Contributia pentru pensie si asigurari de sanatate este fireasca si personala, dar restul banilor (aia cu care te duci acasa in ziua de leafa) sunt bani proveniti din sectorul privat, pentru ca activitatea ta de bugetar nu a adus plus valoare (n-a produs bani).
      Cred ca acum ti-e mai clar!
  • 0 (0 voturi)    
    solutia:reasezarea sal si pensii pe un pct 0 (1) (Miercuri, 20 mai 2009, 13:25)

    salariat numai cu sporul de vechime [anonim]

    patriotic act,un nou punct 0 pt salariatii bugetari si pensiile sistemului public***
    dlor guvernanti,masinaria(dezmatul,obezitatea salariala si de schema(conf.celor afirmate de dvs),nu se poate remedia prin fitness sau jogging,ci chirurgical, prin liposuctie) trebuie sa poata fi oprita,exact cum,la avarie,tragi un heblu,la nevoie,deconectind curentul. altfel,se alege praful.constitutia,nu contine precizari exprese,in acest sens,dar are un articol generic(53 )[b],cred, pt.cauze de "forta majora"*****deci,intrebare:

    ce se intimpla daca alunecarea economiei nationale (publice si private) pe toboganul crizei mondiale globale actuale se apropie de un punct critic-de faliment(ceeace nu ne dorim sau poate chiar si am atins acest punct, deja)?pt.eliminarea("tunderea") aberatiilor si dezmatului in sectorul de stat(nu uitati, obama, a umblat,recent, chiar la salariile directorilor de banci private) a sporurilor si pensiilor speciale(acumulate in 20 de ani de experimente, asa zis democratice), aducerea lor chiar prin diminuare(recalculare) la acelasi numitor pt. toti cetatenii tarii conf. unor noi legi unitare de salarizare si pensii, care sunt in curs de elaborare la ministerul muncii,pt. o reasezare a lor pe principii economice,predictibile de incadrare in posibilitatile bugetului de stat,in baza actualei constitutii[b],conf cu ARTICOLUL 53- restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati(slava domnului ca, parintii constitutiei s-au gindit si la "forta majora",nedeclarata explicit)- se poate da o lege in parlament de situatie de urgenta(sau altfel denumita),un fel de "patriotic act", care sa rezolve aceste probleme,precum si altele grave cu care ne vom confrunta(de ex criza alimentara,sa),fara a invoca cutuma "bunului odata cistigat..."?trebuie interesat si la ue.****://***.hotnews.ro/stiri-international-5668597-ungaria-pregateste-majoreze-tva-reduca-pensiile.htm
  • 0 (0 voturi)    
    solutia:reasezarea sal si pensii pe un pct 0 (2) (Miercuri, 20 mai 2009, 13:26)

    salariat numai cu sporul de vechime [anonim]

    nu vad cum s-ar asigura stabilitatea economiei nationale daca nu se vor tine in friu, predictibil salariile si pensiile publice,prin legi unitare si omogene.nu mai vb ca media salariilor publice trebui sa ajunga sub cele din privat,ca si in statele cu regim politic similar noua.e bine sa ne gindim din timp,inainte de a ajunge "acolo".asa ar gindi orice contabil,chiar din fostele cap-uri:intai trebuie tinute in mina cheltuielile cu salariile(forta de munca) si cu mijloacele de productie,binenteles mai mici decit veniturile.ori la noi acum e pe dos: veniturile la buget mai mici decit cheltuielile=> f a l i m e n t!
    ********
    [b]constitutia romaniei-****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
    ARTICOLUL 53 Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
    "(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
    2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii."
  • +1 (3 voturi)    
    Domnilor bugetari.. (Miercuri, 20 mai 2009, 15:33)

    george [anonim]

    1. sa stabilim cat la suta din PIB este destinat pentru plata salariilor din sistemul bugetar.
    2. daca PIB-ul creste, cu un anumit procent va cresc salariile cu acel procent, daca PIB-ul scade, va scad salariile.
    3. cum va stabiliti criterii de ierarhizare a functilor publice e treaba dumneavoastra, dar atentie, sa nu depasiti PIB-ul!
    4. nu sufocati sectorul privat cu taxe si impozite, pentru a sustine un sector bugetar numeros si tot mai flamand.
    • 0 (0 voturi)    
      asta e o idee buna (Joi, 21 mai 2009, 2:23)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui george

      procentul cheltuit din pib pentru functionarea sectorului as zice, nu doar salarii. de acolo se poate optimiza intre domenii sau intre diverse cheltuieli in cadrul aceluias domeniu.

      poate asa vor fi si ei mai motivati sa reduca numarul. bine, si legislativul cu executivul ar trebui sa realizeze ce inseamna administrare eficienta, nu legile lor, adesea, imbecile!
  • 0 (0 voturi)    
    salariu de muritor de foame (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:36)

    razasul [anonim]

    unii se plang de faptul ca privatii vireaza mai multi bani la stat si ca la privati sunt salariile mici insa, pe privati ii obliga statul sa plateasca minimul pe economie altfel, acestia ar plati probabil si mai putin si asa, platesc o multime de angajaqti la negru, fara vechime si fara viitor. Cum se poate concepe, ca un angajat in domeniul privat, la peste 50 ani, cu o vechime in munca de 30 ani sa primeasca un salariu net de 430 lei (patru milioane si trei sute lei vechi). Un salariu de mizerie. Cine si cui da lectii de salarizare si altele!