Constatarea amiabila de accident se va putea aplica de la 1 iulie, in pofida nemultumirii asiguratorilor

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2009, 19:01 Economie | Finanţe & Bănci

Bucurestiul, un oras care le da batai de cap scotienilor
Foto: DGP / HotNews.ro
Procedura de constatare amiabila de accident se va aplica incepand cu 1 iulie, Consiliul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) respingand marti solicitarea Uniunii Nationale a Societatilor de Asigurare si Reasigurare din Romania (UNSAR) privind amanarea datei de incepere a aplicarii acesteia, a anuntat miercuri arbitrul asigurarilor. Procedura nu este o obligatie pentru conducatorii auto implicati in accident, ci o alternativa la procedura actuala de constatare de catre politie.

In fundamentarea acestei decizii, Consiliul CSA a apreciat ca nu exista nici un motiv obiectiv pentru amanare, avand in vedere faptul ca societatile de asigurare care practica asigurari obligatorii RCA au semnat Protocolul de colaborare privind constatarea amiabila de accident inca de la inceputul lunii aprilie a acestui an.

Comisia sustine ca asiguratorii au avut la dispozitie suficient timp sa se pregateasca pentru aplicarea constatarii amiabile de accident, dat fiind faptul ca CSA a publicat normele care reglementeaza aceasta procedura inca din decembrie 2008.

Mai mult, autoritatea sustine ca a informat permanent publicul larg cu privire la aceasta procedura si organizeaza in tara, in aceasta perioada, seminarii tehnice de informare privind constatarea amiabila, cu participarea reprezentantilor regionali ai asiguratorilor si brokerilor, ai politiei rutiere si ai mass-media.

Data de 1 iulie 2009 a fost prevazuta in Ordinul CSA nr. 21/2008, act care explica utilizarea formularului Constatare amiabila de accident. Actul normativ precizeaza ca pentru evenimentele in care au fost implicate doua vehicule din care au rezultat numai prejudicii materiale, avizarea societatilor din domeniul asigurarilor se poate face si in baza formularului Constatare amiabila de accident, fara a mai fi nevoie de procedura de constatare a politiei.

CSA mai aminteste ca utilizarea acestui formular nu este o obligatie pentru cei doi conducatori auto implicati in accident, ci o alternativa la procedura actuala de constatare de catre politie si ca in multe state europene aceasta procedura se aplica cu succes de foarte mult timp, simplificand circuitul administrativ specific obtinerii de catre persoana prejudiciata a despagubirii la care este indreptatita in baza asigurarii RCA.

Mai multe detalii despre utilizarea formularului Constatare amiabila de accident aici.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5810 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Intrebare la un caz concret (Miercuri, 20 mai 2009, 19:42)

    Sofer [anonim]

    Nu dau prioritate in intersectie, il lovesc pe unul... completam acest formular... asta inseamna ca asiguratorul meu pe RCA va despagubi daunele lui si pe CASCO pe ale mele, iar eu, nefiind cazul sa mai mergem la politie, scap fara cele doua luni de suspendare a carnetului...

    E corect ce am scris mai sus sau nu? Ma refer mai ales la faza cu suspendarea...
    • +1 (1 vot)    
      (ne)lamurire (Miercuri, 20 mai 2009, 20:34)

      dumerit [anonim] i-a raspuns lui Sofer

      "din care au rezultat numai prejudicii materiale" (unul, din formularea ta poate sa insemna un pieton)

      exprima-te mai cu atentie data viitoare inainte sa-ti dai cu parerea. si pentru ca treaba asta sa mearga, trebuie ca toti cei implicati in accident sa fie de acord.

      acuma, daca tot e sa facem scenarii, curiozitatea mea e alta: daca sunt beat manga (sa zicem de caz penal), conduc fara permis (ca mi-a fost anulat) o masina neinmatriculata in parcarea din fata blocului si zgarii dacia vecinului meu (prieten bun cu mine), merge sa facem constatare amiabila (a doua zi, normal)???

      Dar daca zgarii zece masini (actul normativ specifica clar doua masini sau e balarie de la hotnews?) si ma inteleg cu totii?

      Nu e sange, nu e nimic grav, "doar" unu, mort de beat, fara carnet dar baiat de tata bine sus-pus. si cu care te "intelegi".

      asa ca politia poate ca ar mai trebui sa aibe un cuvant de spus.
      • +1 (1 vot)    
        ia-le pe rand (Joi, 21 mai 2009, 8:34)

        Catelu [anonim] i-a raspuns lui dumerit

        Daca lovesti 10 masini poti spune ca le-ai lovit pe rand. In general asa se si intampla, masina ta loveste, pe rand, mai multe obstacole. Impactul simultan a 10 masini este foarte greu de coordonat, iti trebuie tehnica si indemanare!
        Evident ca cei de la asigurari, daca suspecteaza o incalcare e legii, te vor trimite la politie. Si evident ca vor suspecta, pentru ca altfel vor plati fiecare pietricica sarita in capota, fiecare zgarietura din parcare si fiecare smen pe care inventivitatea mioritica nu va intarzia sa-l descopere.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Miercuri, 20 mai 2009, 21:07)

      asdf [anonim] i-a raspuns lui Sofer

      Din cite am citit pentru ca procedura sa se poata aplica trebuie ca ambii soferi implicati sa semneze acel formular. Daca ai lovit pe cineva prin neacordare de prioritate fii sigur ca persoana respectiva nu-ti va semna formularul si va solicita sa mergi la politie.
      Aditional, se pare ca acest formular foloseste _doar_ pentru deschiderea dosarului de daune, el nu stabileste raspunderea soferilor pentru accident.
      Totusi, este clar ca lucrurile nu sint suficient de bine puse la punct, ar trebui sa se specifice mai exact ce se intimpla pentru stabilirea raspunderii legale si aplicarea sanctiunilor necesare.
      • +2 (2 voturi)    
        revin cu completari (Joi, 21 mai 2009, 2:19)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui asdf

        "Art. 5. - Completarea și semnarea formularului Constatare amiabilă de accident nu reprezintă o recunoaștere a răspunderii conducătorilor auto, ci un cumul de elemente și fapte care vor contribui la soluționarea dosarelor de daună."

        deci de partea cu "cine a fost de vina" tot politia se ocupa. cumva.
    • +1 (1 vot)    
      Corect... (Miercuri, 20 mai 2009, 22:08)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Sofer

      Da, asa-i. Daca nu-s decat tinichelele bulite (si nu face nimeni apel la politie) se completeaza si semneaza cate un PV amiabil pentru fiecare doua masini dintr-o coliziune. Adica daca esti prins la mijloc, completezi doua formulare. Formularul e acelasi pe tot teritoriul UE.

      Mai departe e treaba asiguratorilor:
      - sa constate cine-i responsabil pentru accident si in ce masura.
      - sa va ramburseze reparatiile
      - sa-si scoata pe urma banii cu varf si indesat (malus).

      Formularele tre' musai semnate de ambii soferi.
      In cazul tau risti o suspendare de permis doar daca nu ajungeti sa completati PVu... Atunci faceti apel la poiltie. Sau daca incurcati prea mult intersectia si se sesizeaza ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Normele de aplicare in UE (Joi, 21 mai 2009, 19:43)

        Sofer [anonim] i-a raspuns lui calin

        De fapt, corect... ar trebui sa fie exact aceleasi norme de aplicare ca in UE... acum avem experienta cum noi importam o directiva si o "cosmetizam" dupa bunul plac... sper sa fie chiar asa...

        Deci, intrebare pentru cei ce lucreaza in uniune: cum se intampla acolo in acest caz?

        Daca e asa cum speram noi, chiar mi s-ar parea corect sa platesc in plus prima de asigurare pentru ca am lovit... dar sa nu raman fara carnet...

        Acum, cat de aberant sa fii daca te-a lovit cineva din vina lui sa nu fii de acord sa semnezi acordul amiabil si sa insisti pe politie?
    • +1 (1 vot)    
      nu as fi asa sigur (Joi, 21 mai 2009, 2:15)

      alt sofer [anonim] i-a raspuns lui Sofer

      se prea poate ca asiguratorul sa anunte politia de accident [pana la urma urmei politia tot trebuie sa tina cumva o evidenta a evenimentelor rutiere], caz in care vei fi cumva [prin posta?] anuntat ca trebuie sa te prezinti la sediu pentru predarea permisului de conducere. sau poate ti-l retin chiar cei de la casa de asigurari si-l trimit ei la politie.
      mai trebuie sa ne interesam de protocol.
  • +1 (1 vot)    
    Ciudat... (Miercuri, 20 mai 2009, 20:14)

    Body [anonim]

    Din pacate asiguratorii solicita si in conditiile actuale (cu pv de la politie) reconstituiri, constatari , samd, pentru ca apoi sa speculeze orice ca sa dea bani mai putini celor in cauza...imi vine greata cand ma gandesc ce se va intampla de-acumincolo...
  • +1 (1 vot)    
    lasa (Miercuri, 20 mai 2009, 21:01)

    EUPATORUS GLACILICORNIS [anonim]

    pai si in alte state europene cun crezi ca se fa ce
    stau in spania de la vastra de vreo zece ani ,
    pacat ca romania inca mai sunteti cu mintea inchisa.
    Va mai trebui mult timp pana va veti scapa de comunism
    • +1 (1 vot)    
      lasa-ne, lasa-ne (refren) (Joi, 21 mai 2009, 10:18)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui EUPATORUS GLACILICORNIS

      stimabile cu spania ta civilizata, daca nu stii care e faza aici cu asiguratorii mai bine taci....cetateanul se confrunta zi de zi cu hrapareala si nesimtirea firmelor de asigurare iar aceasta lege incurajeaza acest tip de comportament intrucat nu face referiri si la obligatia firmelor de -si schimba metehnele. vaya con dios si sa nu mai aud de tine.
  • 0 (0 voturi)    
    avantaje si dezavantaje (Joi, 21 mai 2009, 18:52)

    maius [anonim]

    o sa fie mai simplu pt automobilisti dintr-un singur punct de vedere:ca nu or sa mai uble pe drumuri si sa piarda o gramada de timp,dar in schimb companiile de asigurare or sa mareasca premiile de asigurare pt cei care fac accidente
  • 0 (0 voturi)    
    Asiguratori (Vineri, 22 mai 2009, 10:54)

    Mircea [anonim]

    Practic nu stiu nici macar un singur asigurator RCA sau CASCO care sa fi platit daunele corect in 2009, la timp si fara sa se foloseasca de toate tertipurile posibile ca sa insele clientii.

    Deci atentie! Asiguratorii din Romania stiu foarte bine sa ia banii pentru o asigurare pe care n'o vor onora niciodata fara sa puna clientul pen drumuri pe la CSA, zeci de ghisee si reprezentante si alte porcarii inutile care nu apar nicaieri in vreo lege sau contract dar fara de care esti despagubit la pastele cailor.