Rigoare prusaca

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 27 mai 2009, 8:50 Economie | Finanţe & Bănci

Un austriac care avea de rambursat statului 36 de eurocenti a fost vizitat de un reprezentant al Fiscului care, pentru a`l convinge sa isi achite datoria, i`a inmanat o citatie la Tribunal. Vizita acasa a reprezentantului Fiscului a costat Statul austriac circa 5 euro, dar nu asta e important, ci principiul!

Iata ca exista romani si printre austrieci.

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1765 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    bancile austriece... (Miercuri, 27 mai 2009, 9:17)

    nenea [anonim]

    ...tot din rigoare isi trag banii castigati miseleste in ro?
  • +6 (6 voturi)    
    Austrieci nu prusaci (Miercuri, 27 mai 2009, 9:23)

    G [anonim]

    Ce treaba au austriecii cu prusacii? Sau toti mai germanici un pic sunt prusaci? Spune-le celor din Bayern ca sunt prusaci si sa vedem ce zic.

    Traind in Germania as putea califica asta mai curand drept prostie austriaca decat drept rigoare prusaca. Cam din categoria romaneasca pod peste cale ferata.

    In mai multe locuri unde am lucrat, universitate si companii mari, s-a renuntat chiar si la plata de catre angajat a convorbirilor personale, pentru ca munca administrativa costa mai mult decat banii recuperati.
    • +5 (5 voturi)    
      inca o precizare (Miercuri, 27 mai 2009, 9:52)

      V [anonim] i-a raspuns lui G

      Austriecii cred de asemenea ca a fost prostie si nu rigoare.

      Referitor la cum se incheie comentariul lui Dan Popa:
      "Iata ca exista romani si printre austrieci."
      nu pot sa spun decat ca prostia nu are nationalitate.
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa-ti explic tovarase (Miercuri, 27 mai 2009, 10:15)

    HopaMitica [anonim]

    hai sa-ti explic tovarase cum e cu datoriile la stat.

    Am avut o mica firma si cativa ani am trait din ea, fara somaj si alte chestii de la stat.
    Doar ca in timp ce barosani faceau contracte cu primaria si vindeau soft care niciodata nu a functionat corespunzator, eu m-am ales cu firma falimentara si ceva impozite restante.
    Timpul trece, m-am angajat si din mica datorie am ajuns ca-s dator 100 milioane. Restul penalizari.

    Deci..nu-mi vorbi tu mie de principii, desi stiu ca-s dator la stat si e corect sa dau datoria !
    Dar nu JEGmaneala.
  • -1 (3 voturi)    
    Riguros de fraieri (Miercuri, 27 mai 2009, 10:29)

    mircea_udrescu [anonim]

    Ceva de genul asta face statul roman cu platitorii de TVA.Evidenta ,controlul,urmarirea si incasarea TVA de la micii contribuabili se face cu efortul a zeci de bugetari bine platiti,in genul celui austriac,insa fara rezultate.Asta insemnind ca statul nu ia TVA de la respectivii si nu va lua vreo data.Plafonul de scutire nu a mai fost ajustat de 6-7 ani.Asa se duc bani grei pe apa sambetei-respectiv salarii de barosani bugetari.
    Se dovedeste inca odata cit de gospodar este statul in general si cel roman in special.
  • +1 (1 vot)    
    Prusacii (Miercuri, 27 mai 2009, 11:38)

    costi [anonim]

    Prusia denomina un teritoriu locuit de prusi ,un popor baltic inrudit cu letonii, mai tarziu in acest teritoriu au sosit cavalerii teutoni tocmiti de polonezi sa crestineze si sa aduca la ordine acest popor razboinic . Ulterior (sec.13 )cand s-a facut ordine aici au emigrat masiv germani si au devenit majoritari.Neavand alta idee au denumit noul ducat si ulterior regat Prusia dupa denumirea veche a tinutului locuit de prusi . Germano prusacii au facut tot felul de aliante si casatorii si au devenit un imperu care la 1870 batea Franta si devenea puterea majora a Europei. In tot acest timp statele germane existau,Prusia ocupand un teritoru care ar corespunde cu fosta DDR Germania de Est .
    Asadar a face uz de rigoarea prusaca ca fiind ceva german si neindoielnic foarte eficient este vis a viv de prusaci doar o rigoare de tip militar fara a avea ceva cu logica sau eficienta .
    Prusia a disparut dupa primul razboi mondial noul stat Germania incorporand toate teritoriile germane . Tocmai pentru ca era foarte prusaca .A devenit germana .
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de mine! (Miercuri, 27 mai 2009, 17:38)

    preiß [anonim]

    Sa asociezi ceva austriac cu "prusac" este pacatul absolut. Cine este eroul national austriac in veci si de-a pururea? Fotbalistul Hans Krankl, care "le-a dat-o piefchinezilor" in 1978 la Cordoba cu doua "Bummerln" la acel memorabil 3-2 de la Campionatul Mondial.
    Dar nici de reciprocitate n-am grija: in jurul lui 2000, cand Germania dadea piept cu probleme ample si variate de la economie la demografie, fostul presedinte al landului Turingia, Bernhard Vogel, declara la emisiunea "cult" a doamnei Sabine Christiansen ca intrezarea cea mai mare periclitare a oranduirii germane nu in napadirea de catre turci sau altii si mai exotici ci in "austricizarea" furisa a naravurilor. Iar eu, austriac de felul meu, i-am dat admirativ dreptate.