Topul celor mai scumpe credite oferite de banci

de Cristian Orgonas     khris
Marţi, 2 iunie 2009, 8:48 Economie | Finanţe & Bănci

In ultimele luni, bancile au tot marit costul creditelor astfel incat acestea au devenit prohibitive pentru cea mai mare parte a consumatorilor. Cum unele dintre credite au dobanzi de-a dreptul nesimtite, m-am gandit ca ar fi util sa fac un top al celor mai scumpe credite aflate in ofertele bancilor.

Cele mai scumpe credite ipotecare

Pentru creditele ipotecare in lei, sa luam in considerare o suma de 300.000 ron, returnabila in 30 de ani. Calculand pe baza acestor doua conditii, de departe cele mai scumpe credite se afla in oferta Bancpost, DAE fiind de 32.79%, respectiv 32.14%. Daca contractezi un credit ipotecar de la aceasta banca, primesti 300.000 de ron si returnezi 2.4 milioane ron in 30 de ani, deci de 8 ori mai mult (!!!).

Pe locul trei, la mare distanta, se afla creditul ipotecar in lei de la Millenium Bank. Acest credit presupune plata a 2.17 milioane lei pentru cei 300.000 imprumutati, DAE fiind de 27.59%.

Daca discutam despre creditele ipotecare in euro, pe primele doua locuri se afla tot doua oferte ale Bancpost cu o DAE de 20.35%, respectiv 19.75. Pentru un credit in valoare de 50.000 eur contractat pe 30 de ani, clientul este nevoit sa returneze de aproape 5 ori mai mult, suma finala fiind de 247.000 eur.


Cele mai scumpe credite pentru nevoi personale

Sa presupunem ca vrem sa luam un credit de nevoi personale fara garantii in valoare de 10.000 ron pentru o perioada de 5 ani. Deloc surprinzator, tot Bancpost se afla pe primul loc cu o DAE de 35.45%, suma totala ce urmeaza a fi returnata reprezentand dublul sumei imprumutate, desi perioada derularii contractului este de doar 5 ani.

Pe locul doi, la mare lupta, se situeaza ATE Bank al carei credit de nevoi personale are o DAE de 35.29%. Pe locul trei ii gasim pe cei de la Raiffeisen cu 35.01%.

Daca discutam despre creditele in euro, locurile se schimba in sensul ca Raiffeisen trece pe primul loc cu o DAE de 31.6%, Alpha Bank este pe locul doi cu 25.42% iar ATE Bank se situeaza doar pe locul trei cu 25.35%. Bancpost a cazut pe 4 cu 23.75%.

Scurte observatii

In mod logic, bancile care au cele mai mari dobanzi la credite ar trebui sa fie in top si in ceea ce priveste dobanzile la depozite, insa lucrurile nu stau chiar asa. Bancpost spre exemplu, nu ofera decat 10.5% la depozitele in lei pe un an, ATE doar 12%, in timp ce Millenium are cea mai buna dobanda, respectiv 16%.

La depozitele in euro pe un an, Bancpost ofera 5.3%, Alpha Bank 4.75%, ATE 5.5%, Raiffeisen 4.5% iar Millenium se situeaza pe primul loc cu 6.5% (sunt 6 banci care ofera dobanzi de 6% sau peste).

Stau si ma intreb care este motivul pentru care unele banci ofera credite atat de scumpe iar explicatiile nu pot fi decat doua: ori nu sunt interesate sa vanda credite asa ca le-au facut neatractive, ori costurile (sau pierderile) lor sunt atat de mari incat nu pot fi acoperite decat prin astfel de oferte (desi are cele mai scumpe credite si prin urmare, cea mai mare marja, Bancpost este singura banca din top 10 care a inregistrat pierderi in ultimele doua trimestre).

Care este concluzia acestui articol? Cine nu casca ochii deschide punga, fiind foarte posibil ca tocmai astfel de oferte sa genereze viitori homlesi.

Cifrele mentionate in acest articol sunt calculate cu ajutorul aplicatiei www.conso.ro.

Citeste si comenteaza pe
Khris.ro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7613 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    camatarii cresc in topul simpatiei (Marţi, 2 iunie 2009, 9:01)

    screwball [anonim]

    fereasca sfantu' sa ai acum nevoie de banca pt. a face rost de niste bani
  • -5 (5 voturi)    
    Verificati cifrele personal (Marţi, 2 iunie 2009, 9:10)

    Renato A [anonim]

    Nu toate datele sunt corecte, e bine ca ati precizat sursa, pentru ca nu este adevarat.
    Eu personal am depozite la BP cu 15% / an la 3 luni. Si sunt normale, nu negociate special.
    Deci 10.5% e din alta epoca.
    • -1 (3 voturi)    
      vechime ? (Marţi, 2 iunie 2009, 10:25)

      Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui Renato A

      cat ai vechime ? ti-au dat ceva spor ? xD
  • +2 (6 voturi)    
    Reportaj cu o singura sursa de informare?????? (Marţi, 2 iunie 2009, 9:17)

    Radu [anonim]

    Ar fi bine daca nu ati da crezare doar unei singure surse.. Era un articol super interesant daca intr-adevar va duceati la toate acele banci, si prezentati niste valori absolut reale.. De multe ori am avut surpriza ca acel "top" sa nu fie real, iar DAE-le afisat acolo sa nu aiba nici o legatura cu realitatea, tocmai pentru a induce in eroare consumatorul.
    • +1 (5 voturi)    
      situatia este reala (Marţi, 2 iunie 2009, 9:29)

      SRG1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Partial. Reflecta foarte bine trendul pietei. Intr-adevar dobanzile sunt la un nivel extrem de impovarator insa cele prezentate in articol sunt ireale de-a dreptul. Sau neactualizate/neverificate. O spun din experienta.
      Trebuiau verificate direct la sursa.
    • -2 (2 voturi)    
      Conso.ro actualizeaza permanent ofertele (Marţi, 2 iunie 2009, 17:06)

      Alexandra - Conso.ro [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Datele prezentate pe Conso.ro sunt actualizate in permanenta pe baza informatiilor primite de la banci si verificate ulterior in agentii si din alte surse. Modificarile sunt operate imediat ce le primim sau le identificam.

      Totusi, suntem constienti ca, oricate eforturi am depune - si chiar depunem - nu putem fi perfecti. De aceea, la finalul fiecarui tabel comparativ am introdus un link catre un formular in care ne puteti semnala posibilele erori.
      • 0 (2 voturi)    
        va multumim conso.ro (Miercuri, 3 iunie 2009, 0:06)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Alexandra - Conso.ro

        ca va promovati serviciile catre brokerii de credite pe hotnews sub forma de articole (asa cum face si ing-ul).
        khris nu e suficient sa spui ca s-au calculat alea pe baza conso.ro, mai tre sa verifici altfel nu esti diferit fata de colegul tau dan popa.
        fara misto, faci propaganda la conso si nu ai vrut sa iti incalci conduita buna in a scrie incat ai preferat sa faci un articol la misto pe fata!?
  • -1 (3 voturi)    
    Nesimtiti (Marţi, 2 iunie 2009, 9:18)

    Falco [anonim]

    Asta e camatarie nu e creditare , aici ar trebui sa intervina institutile statului platite de noi "fraieri" , eu ca cetatea platitor de taxe nu am nici o protectie ce face staul in situatii de acest gen . Si nu spuneti ca nu e treaba lui sa casc eu ochi nu e asa ce fac actual unele banci e hotie pe fata , nu se poate sa isi permita dobinzi efective de 35 % la credit si sa plateasca 10% la depozite . In loc de prima casa statul ar fi trebuit in primul rind sa introduca unele reguli de bun simt diferenta intre dobinda la creditare si la depozite ar trebui sa fie undeva la max 5% .
    Sper sa nu le cada prea multi in plasa la aceasta gasca de pungasi care isi spun onorific "bancheri".
  • +3 (5 voturi)    
    dle Orgonas (Marţi, 2 iunie 2009, 9:19)

    cetateanul suspendat [utilizator]

    Asteptam si un articol despre cele mai bune oferte bancare.
    • 0 (0 voturi)    
      la ce bun? cele mai bune sunt magarii curate (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:19)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

      ...de restul...nici nu se poate descrie, intrec prea mult limita bunului simt
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 2 iunie 2009, 9:50)

    mda [anonim]

    va luati degeaba de "institutii".. BNR-ul a impus creditarea aceasta..

    sa nu se mai imprumute romanii, ca deja sunt 1 milion de datornici din care jumate nu se stie daca vor reusi sa treaca de anul 2009.
    • -1 (1 vot)    
      esti sigur? (Marţi, 2 iunie 2009, 11:19)

      cabernet [anonim] i-a raspuns lui mda

      daca vorbesti de credite cu buletinul sunt de acord dar sunt unii care chiar ar avea venituri sa se imprumute dar la dobanzile si avansul acesta... Deblocarea creditelor trebuie sa se faca cu dobanzi rationale. Cine mai are chef sa investeasca intr-o afacere (cineva care are bani) daca ii poate depune cu peste 10% dobanda fara nici un risc major. In Vest daca ai 10-15% profitabilitate este foarte bun.
  • -1 (1 vot)    
    credite (Marţi, 2 iunie 2009, 14:44)

    creditor [anonim]

    De ce nu spuneti si care sunt cele mai atractive? la creditul ipotecar in euro millennium e in top cu un dae de 10,22%. de cu noferiti toate informatiile? si ing sta f bine la credite dar e asigurarea scumpa.
  • 0 (0 voturi)    
    peste 10% dobanda (nu DAE) ipotecar (euro) (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:07)

    nenea [anonim]

    ...la bcr. sunt doar curios. are cineva mai mare decat mine dobanda la imprumut ipotecar in euro? ma intreb cat o sa mai creasca?prima crestere (de la 5%) s-a motivat cu euribor. de cateva luni acesta a scazut. dobanda mea a ramas aceeasi.