Mugur Isarescu, interesat de un nou mandat de guvernator al BNR: Nu intentionez sa ma pensionez

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2009, 14:30 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Rompres
Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Mugur Isarescu, a declarat pentru Mediafax ca este interesat de un nou mandat de guvernator al bancii centrale, pozitie pe care o ocupa de aproape 19 ani. "Cum mai este ceva vreme pana voi implini varsta de 65 de ani, nu intentionez sa ma pensionez", a afirmat Isarescu.

Actualul Consiliu de Administratie (CA) al BNR a fost numit de Parlament la sfarsitul lunii septembrie 2004, cand legislativul a stabilit si ca mandatul conducerii bancii centrale sa fie redus de la sase la cinci ani. Astfel, mandatul actualului CA va expira in mai putin de patru luni. Noua conducere a BNR va fi stabilita de Parlament pe baza propunerilor inaintate de partide.

Isarescu, in varsta de 59 de ani, a preluat la varsta de 40 de ani, in septembrie 1990, pozitia de guvernator al BNR, pe care a parasit-o temporar doar in perioada 22 decembrie 1999 - 28 noiembrie 2000, cand a fost numit premier.


Citeste mai multe despre   










1688 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    nu numai (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:44)

    kalu [anonim]

    ca nu trebuie lasat sa se pensioneze ci ar trebui rugat sa continue sa ramana in aceasta functie. S-a descurcat stralucit cand a inceput criza si a scutit Romania de mari pierderi financiare si nu numai. Cred ca nu se mai indoieste nimeni de asta.
  • -2 (10 voturi)    
    LA MAI MARE (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:49)

    EccE [anonim]

    ..aa, de aia au declarat BNR'u pe profit anul asta. Au uitat sa zica de gaura neagra din ailalti 18 ani. Sa ne traiesti coane Isa, cu masoni si securisti cu tot sau cu cine te tine pe matale in spate. Dar tare mi-e teama ca numai prostia romaneasca ti-a alimentat mitul. Oricum, ce a fost mai rau, s-a facut. Macar de ne-ai baga in Euro, pana sa ajunga la 7 lei, sa ne mai ramana si noua de o paine
    • +3 (9 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:09)

      militaru [anonim] i-a raspuns lui EccE

      daca se va schimba guvernatorul fii sigur ca leul se va deprecia pana la 7 lei in raport cu euro...lumea asta e plina de "nestiutori" ca sa nu ma pronunt mai agresiv...cum sa criticam pe isarescu..fac pariu pe orice doresti la orice ora din zi si din noapte ca daca mugur isarescu isi va depune candidatura la prezidentiale din primul tur acesta va iesi presedinte...insa atunci ar fi o problema pt conducerea BNR..pana in prezent nimeni nu se ridica la nivelul lui...de fapt mugur isarescu este presedintele romaniei de 19 ani..si redreseaza romania de fiecare data cand politicienii nostri o duc in panta...de-ar mai fi 2 isarescu in momentul de fata am fi printre primele 3-4 puteri ale europei
  • +1 (3 voturi)    
    Vesnicul (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:52)

    samosata [anonim]

    Sa-l numim guvernator pe viata ! Si gata.
  • +2 (8 voturi)    
    Si la mai mare (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:57)

    Anominus [anonim]

    Multi ani inainte la carma BNR domnului Isarescu.
    Mai rar un om de calibrul lui.
  • +2 (8 voturi)    
    noroc cu el (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:07)

    cip [anonim]

    nu-s eu mare analist, dar mi se pare un om de bun simt ...daca nu era el cred ca le faceam concurenta de mult africanilor.
  • +1 (5 voturi)    
    caritas (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:13)

    solomon [anonim]

    Daca nu era Isarescu in 1993, Vacaroiu cu Funar si Gavra ar fi albanizat Romania. Ne-ar trebui macar 10000 de oameni atat de competenti si cu bun-simt ca Isarescu.
  • 0 (6 voturi)    
    dinastii.... (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:23)

    mihai [anonim]

    asa sa fie ...numiti pe viata la BNR,FRF,LPF,LOTO...mai e ceva in tara la fel de tare si cu banet fara frica,fara frica...????!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Oameni noi!!! (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:41)

    Gogu [anonim]

    Domnul Isarescu ar trebui sa iasa de la conducerea bancii centrale cit mai e pe val, asa cum a facuto si Greenspan cind a parasit FEDul. A condus suficient BNRul, ar fi frumos din partea sa sa lase si pe altii la carma acestei institutii.

    Pentru cei de mai sus care il ridica in slavi pe Dn. Isarescu am citeva intrebari...

    1. Cine a liberalizat excesiv creditarea cind deaja in cercurile restrinse criza actuala era clar anticipata?

    2. Cine sfatuia cetanetii tarii ca sa ia credit in lei nu in euro ... ? Cine a avut cel mai mult de suferit in aceasta perioada cei cu credit in lei sau in euro..?

    3. In toamna lui 2008 cine sfatuia populatia sa isi tina rezerva de bani in lei ca leul e puternic etc etc... unde e acuma leul... si ce face omul de rind care s-a luat dupa sfaturile sale..?

    4. Cine este principalul vinovat pentru inflatia galopanta din romania de la revolutie pina azi..? simplu.. cel care a avut controlul tiparnetei, a bazei monetare, si puterea de reglementare pentru controlul masei monetare... Cu un control strict al acestora ar mai fi existat inflatie?

    5. Oare unde este aurul din rezerva tarii? Teoretic Romania are o rezerva de peste 100 de tone aur..? Exista aceatsa rezerva in tara? Aurul nostru si nu custodial..? sau aurul a fost imprumutat in mare parte unor institutii financiare private..? (cam asta scria prin presa ceva timp in urma..). Se zvoneste ca "COMEX"... are probleme masive, ultima oara find scos din probleme de banca centrala europeana.... Daca COMEXul intra in vrie... si aurul nostru nu e in tara il mai vedem inapoi..?
    • +1 (1 vot)    
      Bravo Gogule ! (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:15)

      Nota 10 [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Sintem o turma de orbeti si cred ca trebuie sa ne deschida cineva ochii.
      E bine ca cineva totusi indrazneste sa arate bubele lu' ...benerescu.
  • +2 (2 voturi)    
    isarescu cel mason (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:07)

    remaniere [anonim]

    mare mason in Clubul de la Roma, isarescu nu este decat un produs de propaganda, unealta a bogatilor straini care fac o gramada de averi pe spinarea prostilor de romani.

    In nici o tara normala la cap nu exista banci la fiecare scara de bloc. La ce exista banci la fiecare scara de bloc cand ele nu produc absolut nimic?
    Pentru ca prin regulile facute, BNR le permite sa scoata numai din comisioane 20% la credite, plus dobanzi (variabile!!!) cu cel putin peste 5-6% decat cele din afara.
    Toate tepele date de baci ar trebui reglate de BNR, or pe maestrul de isarescu il doare-n ... el slujeste pe altii, nu interesul romanilor. Normal, sa mai ia un mandat, altul mai bun ca el nu exista!

    Pentru ca s-a cam furat ce era de furat in tara asta, mana-n mana cu guvernu si presedentia, au gasit o smecherie si mai tare, sa-i indatoreze pe prostovani la greu direct prin buget (20 miliarde euro). Daca romanu nu mai poate sa ia credit de cand cu criza, las ca a luat guvernul, ca pana la urma tot romanu plateste, cam 1000E/persoana in 5 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      isarescu cel destept (Duminică, 14 iunie 2009, 19:00)

      doru [anonim] i-a raspuns lui remaniere

      Cum era de asteptat, incep si ciumpalacii cu "mason", "evreu", etc. Clubul de la Roma nu are nimic de-a face nici cu masoneria, nici cu evreii. Oameni ca Isarescu, Dijmarescu, Georgescu sau Chirovici ar trebui sa fie rugati sa ramina in administratia publica, nu sa le fie adresate insulte. Abia avem o mina de economisti care mai inteleg cum merg treburile si tabariti cu flecmele si pe ei. Rusine!!!
  • +1 (1 vot)    
    cine mai stie? (Joi, 4 iunie 2009, 0:49)

    Anonim [anonim]

    Corect, am auzit ca e evreu... originar din Dragasani... nu stiu pe cine reprezinta... stiu doar ca atunci cand cursul o lua in "balarii" el era bine merci pe partia de la Paltinis cu zambetul pe buze! Mi se pare injust si inuman ceea ce s-a intamplat in tara catre sf anului trecut!
  • -1 (1 vot)    
    Isarescu (Joi, 4 iunie 2009, 16:37)

    Iulian [anonim]

    Ca guvernator a facut multe greseli de-a lungul timpului. Daca ar fi cumparat mai multa valuta atunci cand se putea acum stateam mai linistiti, insa de la teorie la practica e drum lung chiar si dupa ce ai stat 20 de ani in BNR. Oricum dupa 20 de ani intr-o functie se poate spune ca ai invatat la locul de munca.
    Insa Mugur Isarescu este altceva fata de oamenii politici care ne conduc si acum poporul ar avea nevoie de el intr-o alta functie(cea de presedinte).
    • -1 (1 vot)    
      da (Joi, 4 iunie 2009, 17:02)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Isarescu e scolit, spre deosebire de "burghezia" de azi a Romaniei (in frunte cu clasa politica) care este o agramata, inculta si manelista....
      In rest, e si el aservit guvernului din umbra. Acum o sa ziceti ca nu exista un guvern din umbra :))