Traian Basescu: E timpul ca sistemul bancar sa raspunda pozitiv actiunilor Guvernului, in conditii rezonabile si fara dobanzi exagerate, pentru ca exista lichiditati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2009, 17:40 Economie | Finanţe & Bănci

"Este timpul ca si sistemul bancar sa raspunda pozitiv actiunilor Guvernului, avand in vedere ca exista lichiditati, avand in vedere ca sunt foarte multe proiecte pentru IMM-uri cu finantare europeana care trebuie sa isi gaseasca parteneriatul in banci pentru cofinantare, in conditii rezonabile si nu in conditii de dobanzi foarte mari sau exagerate", a afirmat, miercuri, presedintele Traian Basescu, dupa intalnirea cu reprezentantii Bancii Nationale a Romaniei, ai Asociatiei Romane a Bancilor si ai celor mai importante banci comerciale.

Declaratiile lui Traian Basescu:

  • "Nu a fost o intalnire care viza decizii, nu cu mine iau bancile decizii referitoare la politica lor. A fost dorinta mea de a le transmite un mesaj in continuarea aceluia pe care l-am transmis in luna decembrie, dar si in ianuarie, cand le vorbeam despre un parteneriat intre Guvern si sistemul bancar pentru a sprijini economia romaneasca in asa fel incat efectele crizei economice sa fie diminuate."
  • "Au fost obligatii asumate de catre Guvern si am dorit sa arat bancilor ca, din punctul de vedere al Guvernului, obligatiile au fost indeplinite, si ma refer in principal la acordul cu FMI, la acordul cu UE si la acordul cu Banca Mondiala, ceea ce a fost de natura sa mareasca nivelul de incredere in economia romaneasca."
  • "Am precizat ca acum este timpul ca si sistemul bancar sa raspunda pozitiv actiunilor Guvernului, avand in vedere ca exista lichiditati, avand in vedere ca sunt foarte multe proiecte pentru IMM-uri cu finantare europeana care trebuie sa isi gaseasca parteneriatul in banci pentru cofinantare, in conditii rezonabile si nu in conditii de dobanzi foarte mari sau exagerate."
  • "In plus, administratiile locale au proiecte care deja au obtinut finantare europeana, singura problema ramanand aceea a cofinantarii, fie ca ne referim la proiectele de izolare termica a blocurilor, fie ca ne referim la proiecte de infrastructura, inclusiv locala, iar apelul meu catre banci a fost sa-si analizeze sau sa reanalizeze posibilitatea de a cofinanta administratiile locale sau pe cei care obtin finantari pentru dezvoltarea de intreprinderi mici si mijlocii cu bani europeni, in conditii rezonabile."
  • "Acesta a fost mesajul, nu am asteptat neaparat un raspuns, vom vedea reactiile bancherilor in perioada urmatoare."


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

830 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    EBA (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:48)

    Dan [anonim]

    Votati un independent la alegerile europene.
    Votati EBA !
    • +3 (3 voturi)    
      E, NA! (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:36)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Mult te-ai gandit, Lenuto? Pai n-ai anuntat ca intri in PDL imediat dupa ce te alegi? Ce independenta e aia? De tati?
      • -1 (1 vot)    
        Votati Iliescu! (Miercuri, 3 iunie 2009, 21:31)

        Luk [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Sa-l trimitem si-n Europa!
    • -1 (1 vot)    
      Votati Pacuraru! (Miercuri, 3 iunie 2009, 21:30)

      Luk [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Votati un barbat independent la alegerile europene!
      Votati Pacuraru!
  • +2 (4 voturi)    
    Povestea asta (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:11)

    Lucian_Mares [utilizator]

    cu "exista lichiditati" am mai auzit-o. Bine-ar fi sa nu se mai amestece unde nu se pricepe.
    • +2 (2 voturi)    
      Lichide (Miercuri, 3 iunie 2009, 23:58)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      La alte lichiditati se referea.... If you know what I mean ;)
      • +2 (2 voturi)    
        frumos.. (Joi, 4 iunie 2009, 1:04)

        Je [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        Bravo... frumos comentat.. :D lichiditati... inca exista... si mai apar in toamna :)
  • +2 (4 voturi)    
    Base, ai uitat un lucru, cheltuielile bugetare... (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:19)

    Anonim [anonim]

    ... se sustin din taxe, nu din imprumuturi la banci.....
  • +3 (5 voturi)    
    hotnews (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:21)

    dracowar [utilizator]

    Super interesant. Am acordat un vot negativ comentariului cu reclama la pitipoance electorale, dar minunea minunilor, in 10 secunde votul meu a disparut si daca incerc sa votez din nou mi se spune ca am votat deja. interesant bug
    • +2 (4 voturi)    
      Si eu (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:42)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dracowar

      i-am dat vot negativ, dar vad ca nu se tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa te tii (Miercuri, 3 iunie 2009, 19:39)

    Pantera Roz [utilizator]

    puhoi de credite rezonabile,fara dobanzi exagerate,de acum...Daca a zis Base ca e timpul...Numai sa nu ne spuna bancile bancul cu timpul...
  • +2 (2 voturi)    
    indicatii pretioase (Miercuri, 3 iunie 2009, 21:20)

    ploiesteanu [utilizator]

    - E timpul ca sistemul bancar sa raspunda pozitiv actiunilor Guvernulu, zise Traian.
    - Sa traiti Domn" PRESEDINTE, zise bancile, asa vom face, negresit, de maine dimineata ne apucam si dam la credite...!
  • +2 (2 voturi)    
    FRAIERI.... (Joi, 4 iunie 2009, 6:45)

    luputehno [utilizator]

    bancile nu cred in lacrimi....nici in noi.avem dobanzi si comisioane de tara bananiera nu membra ue.ptr ei suntem o tara de manelisti.sunt reci si calculati si cred ca s au uitat la base ca la un mascarici...si s au amuzat.
    • 0 (0 voturi)    
      manelisti (Joi, 4 iunie 2009, 13:40)

      alti fraieri [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Pai daca eram o tara de manelisti nu mai aveam nevoie de credite ca toti aveam palate gigante si jipuri mercedesuri de nu ne mai ajungeau nici cu prajina pe la mirositoare !!!
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 4 iunie 2009, 8:11)

    ken [anonim]

    care masuri?