Despre creditele la domiciliu cu 432% DAE

de Cristian Orgonas     khris
Joi, 4 iunie 2009, 11:06 Economie | Finanţe & Bănci

Am scris in urma cu doua zile despre cele mai scumpe credite oferite de catre banci, insa acum a venit vremea sa scriu despre cel mai scump credit existent in Romania (din cunostintele mele), credit care are o DAE de 432.42%, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Acesta este un produs oferit de catre o companie ce promoveaza creditul la domiciliu, oferind clientilor sume mici pe perioade scurte.

Provident 1
Provident 1
Foto: khris
In imaginea din stanga se poate observa o simulare facuta pentru un credit in valoare de 1.000 ron returnabil in 26 de saptamani, rata saptamanala fiind de 57,8 lei, in timp ce suma totala ce va fi rambursata se ridica la 1.502,8 lei. DAE este de 432.42%.

Trebuie spus ca aceasta companie are toate costurile la vedere (lucru laudabil de altfel), insa si pe pachtele de tigari scrie ca fumatul ucide dar nimeni nu se uita.

Unii pot spune ca cei 500 de lei pe care debitorii ii dau in plus in jumatate de an nu inseamna foarte mult, insa trebuie sa judecam aceste cifre in context.

Cui se adreseaza acest tip de credite? Se adreseaza celor mai saraci dintre romani, respectiv celor care nu au fost in stare sa economiseasca nici macar cateva milioane de lei vechi (spre ex., pensionarii iau astfel de credite pentru a-si plati iarna intretinerea). Pentru acestia, plata unei asemenea dobanzi se poate dovedi un sport extrem.

Desi un cost efectiv de peste 400% pare ireal, se poate si mai rau. Aceeasi companie ofera in Marea Britanie credite ce pot avea o DAE de peste 500%, dupa cum se poate observa in simularea din dreapta.

Ideea este ca multi dintre cei care contracteaza un asemenea credit nu stiu la ce se expun. Ok, ai nevoie disperata de 1.000 de lei, dar inainte de a lua un asemenea credit trebuie sa ne punem urmatoarea intrebare: daca acum nu am 1.000 de lei, cum voi putea returna 1.500?

Sau se poate merge pe traditionala abordare: las` ca ma descurc eu….

Comenteaza pe khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   










4231 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    DAE (Joi, 4 iunie 2009, 11:12)

    Aciduzzu32 [anonim]

    Asa cum s-a mai vorbit p-aici , asteptam si o analiza privind cele mai avantajoase (ieftine)credite !
    • +1 (1 vot)    
      o stiti pe aia (Joi, 4 iunie 2009, 11:53)

      fixpix [anonim] i-a raspuns lui Aciduzzu32

      o stiti pe aia cu
      Doamne fereste-ma de prieteni ca de dusmani ma feresc singur ?
      ha ha ha
      nu exista credite avantajoase in Ro in momentu asta.
      sigur ca se poate face o clasificare cu cele mai putin dezavantajoase, dar lucru asta e simplu si accesibil la oricine pe net la conso.ro
  • +4 (6 voturi)    
    matematica (Joi, 4 iunie 2009, 11:21)

    ardei [anonim]

    adica 43%.
  • +6 (6 voturi)    
    /... (Joi, 4 iunie 2009, 11:22)

    ionut [anonim]

    Te inseli, daca la o suma de 1000 ron imprumutata pe 6 luni, se returneaza aprox 1500 ron atunci DAE este 50 %/6 luni adica 100 %/1 an. De unde ai ajuns tu la 432??
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 4 iunie 2009, 11:27)

    johndoe [anonim]

    cred ca s-a strecurat o eroare materiala in articol...daca 1.000 lei este suma imprumatata iar 1.500 este suma ce urmeaza a fi returnata cred ca DAE ar tr sa fie de 50% si nu 500%...asta in cazul in care nu ma inseala matemetica
  • +3 (3 voturi)    
    Economie (Joi, 4 iunie 2009, 11:37)

    DanDa [utilizator]

    Chiar asa sa fie??? Ce trebuia sa observi tu din print-screen-ul publicat era ca pe site-ul respectiv separator zecimal este virgula (vezi suma 1.000,00) si nu punctul care este separator de mie. Asta inseamna ca DAE calculat acolo ar fi de patru sute de mii la suta. Asta ridica un mare semn de intrebare. Si verificam in mod aproximativ daca acel DAE este corect calculat. Deci in jumatate de an platesc cost credit 500 lei la 1000 imprumutati. Adica 50%. Asta inseamna ca anual DAE va fi undeva pe la 100%, cu aproximatie. Altfel spus daca ar fi fost 400% DAE, la 1000 de lei costul ar fi fost 4000 lei anual. Adica 2000 lei dobanzi in jumatate de an. Vezi undeva o eroare de calcul???

    PS: nu stiu sa calculez exact DAE dar in linii aproximative cred ca nu sunt departe de adevar. Daca gresesc imi cer scuze, daca ai gresit tu poate ar trebui sa faci la fel. Cu stima!!!
  • +1 (1 vot)    
    Greseala de calcul si de interpretare (Joi, 4 iunie 2009, 12:58)

    Pisi [anonim]

    Din pacate este o mica greseala de ambele parti.
    Pe site-ul companiei apare intradevar un dae mare, MULT mai mare de 432%, apare 437420 % ("." nu delimiteaza zecimalele, "," delimeteaza zecimalele)
    La o matematica simpla se vede ca dobanda este de 52% pe juma de an(73% pe an), iei 1000 lei dai inapoi in juma de an 1502 lei.
    Deci nu e chiar asa de rau.
    Bafta in clasa 1!
  • 0 (0 voturi)    
    DAE aproape CORECT (Joi, 4 iunie 2009, 13:19)

    adrian [anonim]

    daca la 1000 de lei returnezi 1500 de lei in jumatate de an inseamna ca la 1500 de lei returnezi 2250 lei in jumatate de an adica la 1000 de lei la inceputul anului returnezi cam 2250 la sfarsitiul anului. dar daca la 1000 de lei dobanda este 1250 lei nu inseamna ca DAE e 125% pentru ca returnez si pe parcurs. DAE corect este pe la 146%.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie sa.... (Joi, 4 iunie 2009, 14:38)

    eu [anonim]

    tineti cont ca ratele se platesc saptamanal, deci rezulta un DAE de 171%.
    Foarte ciudat cifra de pe site-ul firmei, ori mai sunt niste comisioane ascunse, ori este o greseala.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Joi, 4 iunie 2009, 15:12)

    STF [utilizator]

    Nici unul din voi nu stie sa calculeze DAE, mai bine cautati un calc de DAE pe net , introduceti acolo suma pe care o imprumutati , perioada, suma care se da inapoi sa vedeti ca e un calcul corect cu dae de 432%.
    • 0 (0 voturi)    
      da-ne (Joi, 4 iunie 2009, 16:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui STF

      tu calculul corest daca esti asa destept, dar plecand doar de la informatiile cunoscute!
  • 0 (0 voturi)    
    greseala evidenta (Joi, 4 iunie 2009, 20:47)

    prost sa fii jurnalist de cacao sa fii [anonim]

    sa scoti inca 2 lei vanzand acest articol minicnos cu care sa iti cumperi paine sa te faca fericit...e cam gretzos...orice tembel isi da seama ca e eroare informatica acolo...si ca de fapt dobanda reala e de 50.28 %...si in nici un caz de aberanta 432%?..orice moron care ar fi citit aceasta cifra imensa in prima secunda in capul lui ar fi zis ca este siugur o greseala si in a2-a secunda s-ar fi uitat si ar fi descoperit eroarea...asha ca 2 optiuni: ori ai iq sub 60-70 ori minti cu o mare nerusinare ca sa mai scoti o para in plus si sa sperii niste oameni cu titlu asha pompos...mare dezamagire pt un site pe care il credeam mai decent ca acest hotnews.ro ca permit asemenea aberatii ale naturii sa scrie in paginile sale.punct.si de la capat alti prosti maine
  • 0 (0 voturi)    
    DAE ERONAT (Vineri, 5 iunie 2009, 9:56)

    oldman [anonim]

    pai daca DAE reprezinta DOBANDA ANUALA EFECTIVA, insemna ca se calculeza pe an. daca in fiecare luna da 57,8 lei rezulta ca intr-un an da 3005 lei inapoi, adica suplimentat, cca 2000 lei.
    mie-mi pare ca a luat banii cu dobanda de 200%