Presedintele BRD: Profitul din creditele pentru Prima Casa va fi foarte marginal pentru banci

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2009, 16:24 Economie | Finanţe & Bănci

Profitul obtinut de BRD-SocGen din acordarea de credite ipotecare prin programul "Prima Casa" va fi "foarte marginal", in conditiile in care costurile de finantare sunt in continuare ridicate, declara presedintele BRD, Patrick Gelin, citat de NewsIn.

"Trebuie sa fim realisti. Facem un efort pentru ca este vorba despre un program social, insa marja noastra este redusa, iar profitul va fi marginal, foarte marginal pentru acest segment de credite. Pentru depozitele in euro, dobanzile sunt in continuare destul de ridicate, 5-5,5%, iar pentru atragerea de finantari in euro trebuie sa luam in calcul Euribor, costurile cu rezervele minime obligatorii, de aproximativ 2 puncte procentuale, si costul riscului", a explicat Patrick Gelin.

El a completat ca BRD este dispusa sa acorde imprumuturile ipotecare la dobanzi reduse, care vor varia insa in functie de o serie de factori.

Gelin a afirmat ca, in prezent, la nivelul pietei, exista o "lipsa de vizibilitate", inclusiv privind procesul de reluare a creditarii.

"Nu sunt garantii ca vom asista la o relansare a creditarii in perioada urmatoare, chiar daca dobanzile vor mai scadea. Este o problema de cerere mai degraba decat una de oferta", a explicat Patrick Gelin.

El a adaugat ca imprumuturile nou-acordate de banca de la inceputul anului reprezinta aproximativ o treime din nivelul realizat in perioada similara a anului trecut.

Miercuri, premierul Emil Boc a declarat ca programul "Prima Casa" va fi functional in jurul datei de 20 iunie. Prin alocarea celor 100 milioane euro pentru acest program, prin Fondul de Garantare, ar putea fi achizitionate in 2009 locuinte in valoare totala de un miliard de euro.

Statul garanteaza un imprumut de cel mult 60.000 euro, acesta fiind pretul mediu de achizitionare a unui apartament, la nivel national.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2031 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    BRD si alte banci (Joi, 4 iunie 2009, 16:32)

    eta [anonim]

    bancile straine ,venite in Romania au jagmanit buzunarul romanului cu dobinzi uriase si au avut cistiguri care le-au dus in tara lor.
    ar fi cazul sa se faca ceva si pentru romanii din tara.
    bravo guvernului BOC
    • +1 (1 vot)    
      AFARA DIN TARA (Joi, 4 iunie 2009, 20:43)

      Banksteri [anonim] i-a raspuns lui eta

      Afara cu bancile straine din TARA . Mars inapoi in austria , Grecia sa ude unde naiba ati aparut.

      Sunteti niste BANKSTERI si va bateti joc de romani.

      Ar trebui sa va batem cu pietre si sa va ardem sedii. Inca 3 ani de criza si ajungem si la asta . Se va lasa cu spanzurari de bancheri in toti copacii.
  • +3 (5 voturi)    
    marginal? (Joi, 4 iunie 2009, 16:36)

    marius [anonim]

    pai da, cind e vorba de profituri mici, firesti, e "marginal". dar cind ne puneau dobinzi cu doua cifre era bine? de ce nu spun ca atunci aveau profituri uriase? Mama lor de profitori!!!
  • 0 (2 voturi)    
    parca ne scapa ceva (Joi, 4 iunie 2009, 16:36)

    Alex [anonim]

    "alocarea celor 100 milioane euro" ...
    "ar putea fi achizitionate in 2009 locuinte in valoare totala de un miliard de euro"

    100 milioane = 1 miliard ??!?!?

    e greseala de tipar ... sau ?!
    • +1 (1 vot)    
      nu e (Joi, 4 iunie 2009, 18:11)

      re [anonim] i-a raspuns lui Alex

      fondul de garantare capitalizat cu 100milioane inseamna garantii de 1 miliard. adica se lucreaza in marja de 10%. marja/leverage bat-o vina!
  • +7 (7 voturi)    
    osanale pt BRD (Joi, 4 iunie 2009, 16:36)

    m [anonim]

    mie mi-au dat lacrimile - brd se sacrifica pentru societatea noastra. mare efort mare
  • +6 (6 voturi)    
    Tam tam (Joi, 4 iunie 2009, 16:37)

    Alexandru C [utilizator]

    Atata tam tam pe un proiect de 2 lei. Mai vorbim peste cateva luni, acest proiect va fi un fiasco total.

    Si daca scade dobanda la Eur cu 3% nu stiu cine se baga in vremurile astea sa-si ia credit pentru casa. Tot un ipotecar e ca daca nu platesti iti ia casa, diferenta ca in programul asta ti-o ia statul.

    Nu mai punem la socoteala ca trebuie sa ai venituri de minim 5000 lei pe luna curati (fara sa fie afectati de alte rate, carduri etc.) ca sa poti sa te lipesti de un credit. Cate persoane mai sunt fara case si cu venituri de peste 5000 lei?
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit, mai rau e (Vineri, 5 iunie 2009, 20:14)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Total gresit, nu e totuna. Statul iti ia casa in 3 luni, daca ai ghinionul sa nu poti sa platesti ESTI EXECUTAT. Banca iti marea dobanda, mai tragea de comisioane, dar nu te arunca pe strada!! IN plus, statul NU TE LASA SA VINZI CASA TIMP DE 5 ANI! E f. important. Daca cumva nu mai poti sa platesti, ura si la gara. Cand era ipoteca in favoarea bancii macar puteai sa vinzi casa singur, daca nu iti mai convenea sau nu mai faceai fata la plati.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce gluma buna (Joi, 4 iunie 2009, 16:40)

    eugenrc [utilizator]

    Sa inteleg ca nu veti mai percepe pe linga dobanzi si alte taxe iar dobanda nu va mai fi ANUALA si va fi globala ?
  • 0 (2 voturi)    
    iti sta mintea-n loc (Joi, 4 iunie 2009, 16:41)

    c'mon [anonim]

    risc mic, margine mica... uite cum au descoperit bancherii de la socgen apa calda!

    :))
  • +1 (1 vot)    
    100 mil (Joi, 4 iunie 2009, 17:30)

    Alexandru [anonim]

    100 mil $ e corect scris. Acesti bani garanteaza 1 miliard. Adica statistica lor arata ca dintr-un miliard maxim 100 milioane nu vor putea fi returnate de cetateni.

    Eu cam asa am inteles de la Boc. Ce e clar e ca e vb de 100 milioane de $ implicati direct. Diferenta pana la 1 miliard e un fel de leverage.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa se dea imprumuturi numai in lei (Joi, 4 iunie 2009, 17:34)

    Cristina [anonim]

    Daca tot scade inflatia, de ce nu s-ar putea da in lei. Oricum la un avans asa de mic se vor califica multi. Eu as lua mai degraba un imprumut in lei...
    Am gasit un articol care zice de ce devalorizarea monedei letone este un risc pentru sistemul bancar din toate tarile din regiune. Desi tarile baltice sunt mici, pot antrena un efect de domino.
    while some banks are indeed able to shoulder the inevitable losses which will come in a CEE context, some are threatened on their life [1]. Finally, there is the risk that if one bank decide to give up its support for the subsidiary and thus the domestic economic edifice in its current form, so will other banks do the same. On a macroeconomic level this would of course be tantamount to one economy deciding to devalue which would immediately, one would assume, force others to follow suit.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Joi, 4 iunie 2009, 17:39)

    dan03 [anonim]

    ce se intelegem de la tov. de la brd? ca banca domniei sale se transforma intr-un fel de asociatie de caritate? sau poate ca la dobanzile de acum profitul lor nu e marginal ci foarte consistent si implicit ei jefuiesc cetateanul. astia ar trebui toti sa dea faliment ca sa le mai scade din nesimtirea de care dau dovada.
  • 0 (0 voturi)    
    tineretul pacalit (Marţi, 9 iunie 2009, 14:51)

    popys [anonim]

    cea mai mare teapa daca criza persista si posibil sa ramineti fara loc de munca de unde veti plati ratele ? parerea mea sa mai asteptati preturile vor scadea si mai mult dai dracu sa stea cu casele alea pina o ajunge 20.000 euro nu va aruncati cu capul inainte .
    • 0 (0 voturi)    
      ehh (Marţi, 29 septembrie 2009, 2:04)

      ded [anonim] i-a raspuns lui popys

      Incep sa creasca din nou preturile...unii si-au luat-o in cap cu prima casa.Daca exista credite cu dobanzi mai mici de ce sa nu profite si proprietarii?Cand euro era 3,7 ron..o garsoniera costa vreo 23-24 000 euro.Acum o gasesti si la 17 000 neamenajata..poate chiar mai ieftin.Dar daca faci un calcul,tinand cont ca euro e 4,3 ron..ai sa constati ca diferenta de pret e destul de mica.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai repede castiga asa (Marţi, 29 septembrie 2009, 1:59)

    fvffv [anonim]

    Din pacate marii bosi ai bancilor nu au gandit prea bine...nu cred ca au castigat mai mult asumandu-si riscul de a nu le fi platite creditele acordate.Dobanzile au fost mult prea mari...inca sunt mari.Sunt o multime de persoane care au ajuns in imposibilitatea de a achita ratele.Nu e normal sa nu poti cumpara nici macar o nenorocita de garsoniera intr-o viata intreaga.Mai bine rate mai mici,profit mai mic dar sigur.
    Ma ingrozesc aproape in fiecare zi cand vad familii intregi inghesuite intr-o garsoniera de 18-30-37 MP.Sunt familii cu copii,cu bunici...cate 3-4-5 persoane intr-o camera,unii in locuinte de nefamilisti