Traian Basescu: Bancile nu mai au un sustinator in mine pana nu reiau creditarea si nu coboara batjocura din zona dobanzilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 14:32 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Traian Basescu a afirmat, vineri, la Simpozionul Ziua Campului,  referindu-se la banci, ca "In mine nu mai au un sustinator pana nu incep sa se miste, nu reiau creditarea si nu coboara batjocura din zona dobanzilor".

Prezent pe Insula Mare a Brailei, la Simpozionul "Ziua Campului", seful statului a stat de vorba cu agricultorii, carora le-a spus ca a avut, miercuri, o intalnire cu reprezentantii sectorului bancar, pe care a calificat-o drept "o mare dezamagire", potrivit NewsIn.

  • Traian Basescu: Bancile se comporta ca si cum ar avea nevoie de sprijinul statului

Traian Basescu le-a povestit agricultorilor ca bancherii s-ar fi comportat, in cadrul intalnirii, ca niste reprezentanti ai unor societati neperformante, care au nevoie de sprijinul statului. Presedintele a adaugat ca, in cazul in care bancile nu devin responsabile si nu se angajeaza serios in reluarea creditarii, Guvernul va trebui sa gaseasca o alternativa.

Traian Basescu a mai spus ca justificarea bancilor pentru faptul ca asteapta in continuare sprijin din partea statului este faptul ca acestea au injectat bani in economia romaneasca: "Bancile au injectat bani in economia Romaniei, dar nu statul a facut ca datoriile pe termen scurt din mediul privat sa fie de 24-26 miliarde de euro, ci bancile".

"Este timpul ca si sistemul bancar sa raspunda pozitiv actiunilor Guvernului, avand in vedere ca exista lichiditati, avand in vedere ca sunt foarte multe proiecte pentru IMM-uri cu finantare europeana care trebuie sa isi gaseasca parteneriatul in banci pentru cofinantare, in conditii rezonabile si nu in conditii de dobanzi foarte mari sau exagerate", a fost declaratia facuta miercuri de presedintele Traian Basescu, dupa intalnirea cu reprezentantii Bancii Nationale a Romaniei, ai Asociatiei Romane a Bancilor si ai celor mai importante banci comerciale.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3093 vizualizari

  • +1 (37 voturi)    
    de data asta, BRAVO! (Vineri, 5 iunie 2009, 14:35)

    clujean [anonim]

    cu sinceritate
    • +1 (3 voturi)    
      Bancile (Vineri, 5 iunie 2009, 16:00)

      OVE [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Daca bancile au investit 24-26 miliarde de euro in Romania, nu au facut-o in economie! Au investit, din lacomie, 80% din acesti bani in credite nerformante luate de oameni pentru apartamentele vechi si maxim 20% in constructii noi. Economie inseamna industrie, agricultura, turism, constructii,
      Bancile nu coboara dobanzile pentru ca pe plan mondial are loc, din pacate, o devalorizare a valutelor occidentale. Iar banca trebuie sa isi recupereze cu profit valoarea reala a banilor. Investitia in case vechi (pe termen de 30 de ani) este ca si cum ai investi in automobile rabla vechi de 5 ani.
      • 0 (2 voturi)    
        mai era unul prin FSN acum 20 de ani care cerea (Vineri, 5 iunie 2009, 21:47)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui OVE

        ..CEC sa mareasca dobanda ,ca nu o mareste de la el !Sunt un saustinator al presedintelui Basescu dar toate au o limita !Politica bancara nu poate face oricat s-ar stradui ! Mai bine vede ca Videanu nu a schimbat nici un director pus de PNL in energetica ;a cosmetizat doua- trei companii ,dar unul care era presedinte la ANRE este acum director la Transelectrica ,la Hidro gheata la mal -nimic, nimic- la Termo tot aia ;dom presedinte, e sigur ca Videanu nu e PNList? ca e plin de SAFI in autobiografie sa nu zic Danielescu ,Catarama si alti prieteni din petrol !
      • 0 (0 voturi)    
        problema majora in creditare (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:47)

        gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui OVE

        Nu este reprezentata de plasamentele in credite personale, ci de credite acordate IMM-urilor care reprezinta intocmai creditarea economiei. Iti spun pentru ca lucrez in sistem si toate IMM-urile care lucreaza cu statul NU ISI INCASEAZA BANII si, evident, nu isi pot plati angajamentele. Direct sau indirect, multe IMM-uri depind de stat, iar comportamentul de plata al acestuia afecteaza foarte multa lume.
  • -9 (33 voturi)    
    Pe bune ? (Vineri, 5 iunie 2009, 14:44)

    john [anonim]

    Cred ca deja au facut pe ei sefii bancilor. Mai intai ii loveste Boc in rolul lui Robin Hood dupa care vine necrutatorul Basescu in rolul lui Sandokan si ii omoara pe bancherii cei rai .In final o punem pe EBA guvernator BNR si dam cu bomba atomica sa-i scapam pe romani de chinuri. Amin !
  • +7 (31 voturi)    
    bleah (Vineri, 5 iunie 2009, 14:45)

    aurel [anonim]

    cata demagogie
    • -12 (24 voturi)    
      BANCI VS BASESCU sau invers. (Vineri, 5 iunie 2009, 15:00)

      sandokan [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Ptr:john si aurel. Are dreptate Marinarul. Sunte-ti niste cazaturi,ale vechiului sistem sau niste capuse ???????? ACTUALE.!!!!!
      • +3 (13 voturi)    
        Ai fost coleg de clasa cu EBA? (Vineri, 5 iunie 2009, 15:08)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui sandokan

        De scrii "Sunte-ti", domnule agramat?
      • +2 (12 voturi)    
        Nu prea ai avut treaba cu bancile (Vineri, 5 iunie 2009, 15:18)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui sandokan

        E vorba de bancile scolii - la ce greseli gramaticale faci. Ca sa nu mori curios iti explic: se scrie "sunteti". Pe deasupra, virgula e pusa gresit. Si "actuale!" e gresit scris - nu ai nici notiunea semnului exclamatiei. Bine ca nu ai scris mai mult. Esti cumva EBA? Sau asa de agramati si neducati sunteti cu totii?
      • +4 (6 voturi)    
        Bibicule... (Vineri, 5 iunie 2009, 16:44)

        Max [anonim] i-a raspuns lui sandokan

        De-abia astept sa se termine odata campania asta, sa scape lumea de-alde voi, ca m-am saturat de toti papagalii astia politici, impreuna cu toti aia care-i sustin si cu unicul lor neuron!
  • -3 (21 voturi)    
    si ce daca (Vineri, 5 iunie 2009, 14:50)

    bigradu [anonim]

    Pai si daca presedintele nu le mai acorda sprijinul ce se intampla? Poate basescu isi trimite cateii de la DNA sa-i stimuleze pe bancheri sa faca asa cum vrea el.
  • +1 (23 voturi)    
    Guvernul va trebui sa gaseasca o alternativa !? (Vineri, 5 iunie 2009, 14:54)

    MIHAI 2 [anonim]

    Alternativa demisiei
    este mai simpla.
    Nationalizarea bancilor rebele ar merege si ea,
    ca tot a condamnat Carmaciul comunismul si metodele lui .
    *
    Bancile ca bancile,
    dar sa vezi cand nu o sa-l mai asculte DNAul.
    Si nici Blaga.
    Si nici Berceanu.
    Si nici Videanu.
    *
    Si nici Boc....hi,hi,hi... glumeam...
    Boc va ramane atarnat ca un breloc
    la cureaua lata a presedintelui pana la sfarsit .
    *
    Mai ales ca sfarsitul este acum
  • -3 (23 voturi)    
    pai bancile fac bani de aia sunt banci... (Vineri, 5 iunie 2009, 15:01)

    ion [anonim]

    nea base imi lasi impresia ca traiesti undeva in trecutul capist al romaniei!
    de aia le-ati privatizat nea!
    ca sa faca economie si nu politica!
    in ceea ce priveste incercarea stangace de a da bine la plebe, sa stii ca suntem o specie care se adapteaza spre deosebire de politicienii romani adevarati dinozauri din acelasi regn cu judecatorii/politistii/armata/presa si unii din BOR...
    deci toate institutiile statului!
    va doresc noroc la prezenta la vot!
    o sa aveti nevoie!
    prezenta nu va depasi 15% daca aveti bafta!
  • -1 (21 voturi)    
    Basel... (Vineri, 5 iunie 2009, 15:02)

    teny [anonim]

    Whow!!!
    Zicea cineva ca suntem in o economie de piata ? :-)))

    Ma astept sincer sa se bage inapoi si mercurialul de la piata. Consecinta va fi insa nu ca preturile vor fi accesibile pentru toti ci ca produsele pur si simplu vor dispare.

    Un demagog de doi lei dar pe placul boborului....
    • -2 (4 voturi)    
      Mercurial (Vineri, 5 iunie 2009, 15:20)

      joness [anonim] i-a raspuns lui teny

      Tu probabil esti convins ca ai facut un banc. Din pacate nu este deloc asa, bancul tau e deja realitate. Cititi aici si cruciti-va:

      http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=36194&st=0
      • 0 (2 voturi)    
        ce lume (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui joness

        Ai primit voturi negative. Nu-mi vine sa cred pana unde pot sa mearga unii pentru ascunderea tristei realitati.
        Din pacate ceea ce se gaseste in link-ul pus de tine este dureros de real.

        PS: pdl-ici, nu puteti baga chiar tot sub pres.
  • +6 (18 voturi)    
    Sa inteleg (Vineri, 5 iunie 2009, 15:02)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca pana acum a fost sustinatorul lor,cand aveau tot dobanzi nesimtite,dar dadeau credite?!
  • -2 (16 voturi)    
    Marinelu are glume in program (Vineri, 5 iunie 2009, 15:05)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Daca Milica Aviatoru' nu baga tot felul de impozite forfetare si nu crestea CAS, daca aplica macar 50% din masurile anuntate de guvernul Tariceanu, atunci poate era o situatie mai buna in tara asta, si creditele ar fi fost mai ieftine.
    Dar cand principala grija e uniformizarea salariilor din sectorul bugetar si nu reducerea sectorului respectiv cu 80%, atunci e greu sa te dai mare voinic la casa de nebuni.
  • -3 (15 voturi)    
    Baselu' si boboru' (Vineri, 5 iunie 2009, 15:08)

    laur [anonim]

    Credeam ca Ilici a fost ultimul presedinte comunist al Romaniei. Greseam. Asta il intrece mult pe Ilici in modul de gandire comunist. A luptat cu patronii, acum lupta cu bancile.... Eu zic sa facem scurt o nationalizare sa-i facem pe plac Baselului si boborului.
  • +3 (15 voturi)    
    de data asta are dreptate (Vineri, 5 iunie 2009, 15:12)

    oldman [anonim]

    k la noi la nimenea. bancile romanesti au raportat profit record in 2008. sunt nenumarate articole. si cum sa nu fie asa cand te taxeaza la orice miscare. poate dupa 2011, pana cand trebe sa armonizeze sistemul de comisionare cu UE, sa beneficiem si noi de conditii decente: in austria, creditul de nevoi personale are un comision modest la acordare si altele, tot simbolice, la fiecare trei luni. oricum, pe langa dobanda, aceste comisionae sunt sub 1% pe an. la noi, comision de comision de comision, taxa pe comision, mama cainilor, etc. nu mai vorbesc de conturi curente, unde vin bani pe cont, platesti ceva din cont, ia comision. daca te duci la casierie sa retragi bani si nu merge programul lor de gestiune, zice sa vii maine sau mai tarziu. ca a-mi ridica eu numerarul trebe sa fie legat de sistemul lor de calculatoare, de abac sau ciorna de hartie de la casier.
  • -2 (14 voturi)    
    base se crede mantuitorul romaniei (Vineri, 5 iunie 2009, 15:15)

    mike [anonim]

    cand o sa-si dea seama marinarul asta ca nu prin povesti poate influenta ceva in tara ci prin fapte ! pana acum nu a stiut decat sa bage strambe , nimic concret ... cum poti tu oare obliga pe cineva ( banca ) sa dea credite la toti amarastenii deci in final sa-si piarda banii ? dar oare nu se gandeste la cauza reala ? vorba lui isarescu ... n-am fost in stare sa facem in 20 ani o autostrada si mai avem pretentii !!!
    • +3 (3 voturi)    
      chiar nu putem renunta la (Vineri, 5 iunie 2009, 16:47)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui mike

      micile orgolii si angosae ?
      -base a fost clar-daca ai citit articolul-nu s a referit la 'amaresteni',el a cerut ca bancile s a sustina investitile guv.,ex. programul 'Prima Casa' unde bancile nu isi asuma nici un risc in limita creditului de 6ok euro si totusi practica dobanzi descurajante,si in fond acesti bani unde se duc?nu se duc in ind. constructoare, generatoare de locuri de munca si de aici in banci si buget ?dar probabil ca ati fi de acord cu o masura 'liberala' marca tariceanu,adica o agentie guvernamentala condusa de don' marin dorin care s a 'investeasca' in 'dezvoltatorul' imobiliar....ai ghicit,conu dinu

      iar aspectul 2,a solicitat suport bancar pt.proiectele IMM cu finantare europeana,asta inseamna locuri de munca,incasari la buget,presiune mai mica pe bugetul de asigurari,etc ....ce naiba vezi tu rau in asta ?a da stiu, base si eba sunt intruchiparea raului,nu lacustele nu termopanele,nu turnu-severin,nu miliardari kaghebisto-securisti,etc
    • +1 (1 vot)    
      banci (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 12:23)

      Costache [anonim] i-a raspuns lui mike

      Nu spune nimeni ca ar trebui ca dobanda sa fie impusa prin decret.Dar dupa ce ani la rand, bancile au adunat mers pe o politica a acordarii de credite pentru fiecare om de pe strada, (politica creditului cu buletinul), acum spun ca Romania e o tara cu risc mare si prin urmare trebuie sa creasca dobanzile la 15% la valute.Cu alte cuvinte au introdus ele insele risc pe piata si acum tipa ca din gura de sarpe.Ar fi bine de stiut ca de exemplu banca mama a BCR adica Erste Bank sunt bucurosi daca obtin pe pietele din vest dobanzi pentru creditele acordate de 6-7%.Si vin in Romania si pretind 15%.Ce sa mai crezi?Ce fel de tara e asta si ce fel de oameni sunt acesti supermanageri de banci care fac astfel de afaceri in Romania?
  • +5 (11 voturi)    
    populist nepopulist (Vineri, 5 iunie 2009, 15:36)

    vlad [anonim]

    Base are pe undeva dreptate. Incerc sa-mi dau seama cum astia de pe aici care pana acum injurau bancile (si pe buna dreptate) acum dau cu pietre dupa marinel ca a spus ce gandeau ei mai devreme...
    Ok, bucurati-va ca aveti ocazia sa fiti jecmaniti de orice banca. Dati din coada cand o banca va ia comision ca depuneti bani in cont, asta pentru ca ati fost destul de prosti sa alegeti banca lor.
    N-am nici o simpatie pentru nici un politician. Dar nu pot nici sa am vreo simpatie pentru concetateni batuti in cap a caror singura bucurie si pricepere in viata e sa dea cu huo. Hai sictir
  • +3 (5 voturi)    
    DA (Vineri, 5 iunie 2009, 15:40)

    sabo [utilizator]

    este o chestiune...dar bancile interne ..ca c.e.c.?
    ca este a noastra ..
    dati-i bani si ...la treaba.
    nu?
    atunci este parda.
  • +4 (6 voturi)    
    Statul si bancile (Vineri, 5 iunie 2009, 15:44)

    mihai [anonim]

    Dar onor' statul are o banca la dispozitie: CEC-ul. De ce nu se lanseaza creditarea prin CEC?
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru cei cu CEC-ul (Vineri, 5 iunie 2009, 23:39)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      TOCMAI pentru faptul ca intelege principiile economiei de piata, Basescu NU ARE CUM sa ruleze programul "Prima Casa" numai prin CEC, pentru ca asta ar favoriza net CEC-ul, care de cativa anisori ruleaza dupe regulile bancare ........

      Cata ura pentru un singur om, incredibil!

      N-ar sta unu dintre voi sa se intrebe daca ceea ce se spune despre Basescu la 91% din TV-urile, ziarele si radiourile din Romania (procentaj detinut in mod oficial de membri PSD si PNL) are macar vreo urma de realitate .....

      Ce sa zic, faptul ca tocmai ne-a situat Transperancy International in privinta obiectivitatii presei pe acelasi loc cu Ucraina si Indonezia, zice foarte multe despre portia voastra de zoaie pe care se pare ca o sorbiti de zor pe Antena 3, Irealitatea TV si altele ......

      Pofta buna.
  • -1 (5 voturi)    
    Bancile... (Vineri, 5 iunie 2009, 15:47)

    Flavius [anonim]

    Pai acu' doar vreo 2 luni era cu bancile si indemna pe un ton foarte serios pe restantieri sa achite datoriile ca bancile sunt un pilon important al economiei bla bla bla... :-)
    P.S. Dobanzile erau aceleasi si atunci numai ca nu era campanie electorala ....
  • -3 (5 voturi)    
    ??? (Vineri, 5 iunie 2009, 15:50)

    goguleana lugojana [utilizator]

    asta nu e o declaratie populista?
    nu ca nu as fi de acord ca dobanzile sunt nesimtite, dar e totusi o piata libera...
    daca are o problema sa o reglementeze prinlegi nu prin declaratii
  • -2 (4 voturi)    
    V-as pesifla vreo 5-6h. Dar nu am prea mult timp (Vineri, 5 iunie 2009, 15:58)

    lupu' singuratic [anonim]

    Macar intelegeti si voi ce e aia economie de piata, comunistilor. Voi nici in ziua de astazi nu intelegi. Si stiti de ce? Pentru ca ati invatat economia centralizata. Si acu' latrati.
    Domnule pres. capul sus nu disperati. Pana la sfarsitul mandatului mai aveti timp sa deprindeti un pic din economia de piata.

    Un sfat pt. domn' presedinte - cec-ul sa-l ia de ugere ca doar el se afla in curtea sa.

    Jubilesc precum Borcea cand vad ca unii, chiar dintre cei mari si-o iau peste bot.
  • -2 (2 voturi)    
    of of, mai mai (Vineri, 5 iunie 2009, 16:17)

    s [anonim]

    si de ce crede base ca au vreo treaba bancile cu ce crede mnealui... GOD, efectiv nu stiu cu cine sa votez :(
  • -2 (2 voturi)    
    BB analistii lui peste crud (Vineri, 5 iunie 2009, 16:31)

    lupu; singuratic [anonim]

    Boc taica, ce faci? Si dumenata doreai sa pui bancile cu botul pe labe.

    Dobanzile? Cat sunt dobanzile? Juma fata de acu'?
    Oricum ireal ceea ce spui.

    Un sfat - NATIONALIZARE

    Inca odata pe ziua de astazi realitatea mi-a dat dreptate. Daca merge asa pana la sfarsitul anului nu am decat sa ma declar satisfacut, economistii si analistii lui peste crud.
  • -1 (3 voturi)    
    Chiar ne ia de prosti? (Vineri, 5 iunie 2009, 17:13)

    Max [anonim]

    Citez (aproximativ):
    - Este o minciuna ca nu sunt bani, vom mari salariile profesorilor!
    - Vom mari fondurile pentru ajutorarea IMM-urilor!
    - Nu vom face un imrpumut la FMI pentru ca nu avem nevoie!
    - Cetatenii sa faca bine si sa-si plateasca restantele pe care le au la banci!
    ===================================
    Dupa aceea, in realitate:
    - Profesorii sa mai astepte cu salariile pana trece criza.
    - O firma care nu poate sa plateasca 500 de euro pe an sa se inchida!
    - Imprumutul de la FMI este necesar pentru economia romaneasca.
    - Putem sa introducem si asa-zisa taxa Robin Hood!
    - da directive pedelicilor sa atribuie un procent de voturi pentru fie-sa mica;
    - baga capu-ntre urechi si se face ca uita de casa lu' fie-sa aia mare si de afacerile lu' frate-sau, Mircea, cu terenurile cu acelasi statut cu cele pentru care este cercetat puiu popovici...
    ==================================
    Astea sunt numai cele care mi-au trecut momentan prin minte. Dac'ar fi sa le judecam pe-ndelete, la rece, cate-or mai fi, Doamne?
    Nu cumva ar fi cazul sa ne cam lase?!?
  • -3 (3 voturi)    
    Alo... Basescule!! (Vineri, 5 iunie 2009, 20:17)

    Basescu [anonim]

    La marina la dvs. se invata si finante? Tu dai bani din buzunarul tau, traiane, sa cumpere unul un imobil care scade in valoare? Si daca esti asa naiv sa dai, e normal sa ceri un SUPER comision de risc, sau risti banii asa aiurea? Si, in sfarsit, ce creditare sa reia, daca nu e nimeni interesat ???? Cine cumpara un lucru a carui valoare e 100% sigur ca va scadea si cine e dispus sa piarda sigur bani ??
  • -2 (2 voturi)    
    ieuroii (Vineri, 5 iunie 2009, 21:50)

    iememeu [anonim]

    Iete na, ce mare sustinere a dat bolsevicu'.
    Imediat vei impune bancilor PRIVATE, dobitocule, ce vrei tu.
    Cat despre toti idiotii suparati pe banci ca au avut profit, boilor, din banii vostri si din creditele pe care le-ati luat cu " boletinu", s-au imbogatit.
    Nu va place, nu intrati in ele, nu v-o cere nimeni, dar nu se poate impune nimic, COMUNISTILOR!!!
  • +1 (1 vot)    
    Lacomie bancara (Vineri, 5 iunie 2009, 23:58)

    Ec. [anonim]

    In economia de piata pot fi luate masuri de catre guvern pentru a mai impozita profiturile nesimtite ale bancilor.
    Ati auzit ce profituri nete au realizat in 2008 de pe spatele vostru.
    Ati auzit de dobanzile si comisioanele practicate in tarile civilizate? Si de bunul simt cu care este tratat un client, acolo? V-ati gandit vreodata de ce intro tara saraca, bancile sunt mai dese decat chioscurile?
    Mult timp bancile au lucrat pe banii bugetului, au transferat profituri imense din diferente de curs... si-au batut joc de voi.
    Iar acum pentru ca base a spus ceva, v-ati transformat in avocatii diavolilor.
    Eu sunt impotriva comportamentului nesimtit si sfidator al bancilor. Sa castige dar nu sa jefuiasca!
    • +1 (1 vot)    
      erreur (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:42)

      francezu' [anonim] i-a raspuns lui Ec.

      Sigur ca ai dreptate.Pe naiba.
      Cand s-a vazut ce comisioane sau dobanzi se practica, de ce ati intrat in banci?
      De ce ati cumparat garsoniere cu 100.000 euro!!!! cu credit la care dobanzile sunt astronomice?
      Daca nu faceati asta (70% din oile umane ale romaniei) poate nu isi permiteau sa tina la cer comisioanele si celelalte taxe.
      Voi stiti ca un studio in Nice(coasta de azur) costa tot 100000 eur in anii trecuti?
      Aici in Franta o dobanda de 5-6%!!!!! este deja mult.
      Iar salariile incep de la 960 eur.Si totusi nu isi permite decat 30% din populatie creditul.Restul stau in chirie, voi ati auzit de asta?
  • -1 (1 vot)    
    Basescu vs Banci (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 6:21)

    D.Lavrancea [anonim]

    Si Bancilor li se rupe ... firma !
  • -1 (1 vot)    
    Dupa presa si moguli urmeaza bancile. Chavez? (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 10:26)

    Alin [anonim]

    Si uite asa liderul nostru providential de tara de lumea a treia si-a mai inventat un dusman: bancile domle... care nu vor mai avea in el un sustinator. Adica sa intelegem ca pana acum le-a sustinut nu? Si daca le-a sustinut, cum a facut-o?
  • -1 (1 vot)    
    ar trebui trecut la fapte nu vorbe (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 11:53)

    alexandru dobai [anonim]

    Asa numitele "Banci" din tara in realitate sant camatari cu acte in regula.Nu cred sau mai exact sant sigur in tarile lor de origine nu i-si permit o asfel de comportare, iar nivelul dobanzilor si comisioanelor este incomparabil mult mai mic.Nu va mira-ti ca firmele dau faliment si ca nu au profit.,iar somajul si infractionalitatea este in crestere.Cetatenii tarii au nevoie de mancare si locuri de munca nu de dobanzi coplesitoare Sant curios care din aceste banci va suporta consecintele blocarii economiei romanesti.Sa speram ca cuvintele d-nului Basescu sa fie si adevarate "SA TRAITI BINE" ,in complectare as adauga "CINE POATE".
  • +1 (1 vot)    
    corect (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 16:42)

    Sorin [anonim]

    E un punct de vedere corect. Cei ce au avut ocazia sa arunce o privire si prin alte tari (nu numai ca turisti) va aprecia aceasta afirmatie. Dar... mai e nevoie sa se si intreprinda ceva, astfel ca de la vorbe sa ajungem la fapte si la efectele dorite.
  • 0 (0 voturi)    
    dobitoci, da' multi! (Duminică, 7 iunie 2009, 0:49)

    Razvan_M [utilizator]

    am asa o impresie ca o sa vedem multi oameni mari plangand pe strada cand o sa ajunga euro la 5 lei!