Despre modul in care unele case de schimb valutar isi trag clientii in piept

de Cristian Orgonas     khris
Luni, 15 iunie 2009, 9:42 Economie | Finanţe & Bănci

Sambata am tras o fuga pana in centru Timisoarei pentru a cumpara niste euro, asa ca am profitat de ocazie pentru a face cateva poze prin care sa arat modul in care unele case de schimb valutar isi trag clientii in piept.

Nu sunt primul care scrie despre acest subiect si stiu ca la ANPC exista o gramada de plangeri facute de catre cei care au luat teapa cand au schimbat euro fara sa fie atenti la cifrele mentionate pe panou, insa m-am gandit ca un articol in plus nu strica. Sa vedem cum isi inseala clientii proprietarii unora dintre casele de schimb valutar.

Ingramadesti cat mai multe cifre pe acelasi panou si le aranjezi in asa fel incat sa induca in eroare clientii

Vezi pozele, citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9568 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    eu sunt inspector ANPC (Luni, 15 iunie 2009, 10:12)

    Ovidiu [anonim]

    si am 2 case de schimb de genul acesta in Cluj Napoca, evident pe numele soacrei si a unui cumnat.

    Toti colegii mei au 2-3 case de schimb care lucreaza asa...

    Cat timp legea cere sa se afiseze preturile si acestea se afiseaza, nu este absolut nimic ilegal...
    • +2 (10 voturi)    
      dlui Inspector (Luni, 15 iunie 2009, 10:49)

      Aussie [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Si mai poti dormi noaptea linistit stiind ca banii castigati din casele de schimb provin din inselaciune care este fapta penala, iar tu esti un presupus "om al legii"?
      • +5 (5 voturi)    
        Eu cred ca (Luni, 15 iunie 2009, 11:48)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Aussie

        A scris omul "la misto" :).

        Oricum, revenind la realitate, e bine sa si intrebi inainte sa dai banii, nu? Te uiti, vezi ca scrie comision 0%, intrebi cati RON primesti pt X EUR (sau ce vrei sa schimbi).
    • +3 (5 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 15 iunie 2009, 11:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Genial! Faci reclamatie la ANPC ca te-a jecmanit unul la o casa de schimb si casa de schimb apartine tocmai inspectorului ANPC. Ar fi culmea eticii sa te autosanctionezi.
      Daca hotii ar fi si politisti, piromanii-pompieri si criminalii, medici prin spitale... ar fi o tara interesanta. Din pacate, multe din dualitalite astea chiar exista.
      • +2 (2 voturi)    
        re: (Luni, 15 iunie 2009, 16:59)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        "Daca hotii ar fi si politisti, piromanii-pompieri si criminalii, medici prin spitale... ar fi o tara interesanta. Din pacate, multe din dualitalite astea chiar exista. "

        Pai hoti politisti chiar exista (vezi cazul de la vama Giurgiu, unde se pare ca doar jumatate din taxele luate pentru trecerea podului ajungeau la stat.). Cu medicii............ numai pe hotnews sunt poate zeci de exemple de pacienti care au ramas cu traume pe viata.
    • 0 (0 voturi)    
      traim in romania (Luni, 15 iunie 2009, 14:17)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      asa a fost inselata o d-na in cj ca schimbat 500 de euro si nu sa uitat ce semneaza si apoi a putut plange....dar de ce nu i se spune la om uitate pe suma de primiti atatia bani sau valuta....dapoi daca d-voastra care esti inspector faci deastea ce sa te mai astepti mai sus...in cj din 1000 de case cam 10 is bune
  • 0 (2 voturi)    
    Pacat! (Luni, 15 iunie 2009, 11:00)

    AlinN [anonim]

    In felul asta casale de schimb valutar, valutistii, smenarii de piata isi pierd credibilitatea si populatia ii va percepe ca pe banci sau societati de asigurari.
  • +1 (1 vot)    
    anpc (Luni, 15 iunie 2009, 11:03)

    ady [anonim]

    parerea mea, ca persoana trecuta printr-o asemenea experienta, este ca protectia consumatorului si celelalte institutii abilitate in protectia cetateanului nu isi dau silinta prea mult in rezolvarea acestor situatii, ba chiar cred ca la nivel local sunt in cardasie cu aceste case de schimb valutar, a caror activitate nu poate fi stopata cand este evident ca desfasoara o inselatorie la adresa celor neatenti sau grabiti. acete case de schimb valutar desfasoara activitati de foarte multi ani si imi este greu sa cred ca pana acum, daca se voia cu adevarat nu se putea stopa activitatea lor. dar este ca peste tot in tara, spaga rezolva orice problema.
  • +5 (5 voturi)    
    Va dau eu solutia (Luni, 15 iunie 2009, 11:06)

    Porcurorul General [utilizator]

    Am fost tras in piept de un comision de 10% si nu la Bucuresti, ci la Praga. Solutia este urmatoarea:

    1. Intri in casa de schimb si te duci la ghiseu, ignorand toate panourile de la intrare.

    2. Intrebi cat primesti NETTO sau IN MANA pentru suma pe care o ai.

    3. Scoti un calculator de buzunar si iti calculezi cursul REAL la care se efectueaza tranzactia.

    4. Daca iti convine, schimbi. Daca nu, iesi.
    • +5 (5 voturi)    
      degeaba (Luni, 15 iunie 2009, 12:15)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      am fost eu si am intrebat la o astfel de casa smechera cat este cursul, cat imi dau pe un euro si raspunsul a fost : "SCRIE PE PANOU".
      desi am insistat de mai multe ori am primit acelasi raspuns.

      sunt hoti nu tepari.
      • +1 (1 vot)    
        o sa-mi iau injuraturi (Luni, 15 iunie 2009, 20:00)

        akanom [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        Daca cineva va raspunde urat sau intr-o doara oriunde, in orice magazin sau casa de schimb, refuzati sa faceti afaceri cu ei: nu cumparati, nu schimbati bani, nu nimica. Alftel, e clar ca va iau de fraieri.
        Intotdeauna se va gasi altcineva care sa fie dragutz cu dumneavoastra pe banii dvs.
        Si nu mai vanati si ultimul ban la o casa de schimb valutar (care mi se pare oricum dubioasa), pentru ca astfel se ajunge la fraiereli d'astea: credeti ca voi sunteti mai smecheri decat aia care vor sa va dea teapa ?
        Mai stiu eu pe cineva care batea tot orasul sa cumpere 20k cartofi mai ieftini cu 5 lei, si dupa dadea 300 de lei pe medicamente sa-si revina.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu este chiar asa (Luni, 15 iunie 2009, 21:13)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

        Daca intrati si intrebati "cat e un euro", este clar ca de fapt vreti sa aflati cursul real si chiar ... scrie despre asta afara. Mergeti si intrebati cat va ofera pentru 237 de euro, caci nu aveti calculator. Si dupa ce va spune, scoateti calculatorul si vedeti.
    • 0 (0 voturi)    
      si daca... (Luni, 15 iunie 2009, 23:55)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      ...una iti spune ,si dupa ce ai semnat ,alta suma iti pune in mana(mai mica,cu 5-10 %,cat e comisionul),ce mai faci?-trebuie sa citesti si sa recitesti ceea ce iti da sa semnezi,altfel vei fi o alta victima. cu bine
  • +1 (3 voturi)    
    aha (Luni, 15 iunie 2009, 12:28)

    moshu [anonim]

    da de ce nu mergeti la banci sa schimbati?

    aaaa, are casele curs mai bun?
    inteleg...
    atunci n-aveti decat sa schimbati la casa
    cu riscul s-o luati in freza
    • -3 (5 voturi)    
      moshule, ce prost mai esti (Luni, 15 iunie 2009, 17:13)

      salea [utilizator] i-a raspuns lui moshu

      Ba, "moshule", daca esti mos (?), scrie romaneste ca lumea, agramatule ! auzi: "ARE casele curs mai bun"... se spune: "AU casele ..." becalistule - pune mana pe carte sau, inapoi, la oi ...ciobanule !
      • 0 (0 voturi)    
        adbunda inteligenta si in matale... (Marţi, 16 iunie 2009, 16:44)

        cristik [anonim] i-a raspuns lui salea

        daca pui botul si la figuri de stil d-astea simple...:)
  • +4 (4 voturi)    
    M-am ars si eu...si inca rau de tot... (Luni, 15 iunie 2009, 12:39)

    Daniella [anonim]

    am ajuns in romania anul trecut prin decembrie. am lucrat in italia si venisem cu o bruma de bani...munciti ca ma ustura inima numai cand imi aminteam cat de greu am muncit ca sa ii castig. desigur ca am cautat sa ii schimb la un pret mai bun...dar la omul sarac nici boii nu-i trag...am vazut preturile la casa de schimb de pe magheru, cea d epe colt, vis-a-vis de blocul eva, pe latura cu teatrul nottara. erau preturi pentru valuta si pentru cecuri de calatorie...dar puse in asa fel incat preturile de la cecuri(care erau mai mari) sa para ca sunt pentru cash. intru, si intreb daca au comision, caci pretul era mare. poate o numiti lacomie...dar nu am schimbat decat 100 eur...casiera ma pune sa semnez chitanta...dar m-a grabit intr-un fel aparte sa semnez...m-a pus pe ganduri, dar in naivitatea mea nu am intrebat nimic...la roma casele de schimb nu fraieresc clientii..semnez, si numar banii..stupoare - lipseau 800.000 lei vechi - era totusi o suma. ii spun casierei - imi spune ca ala e pretul si ca nu se poate face nimic odata ce am semnat chitanta. numai ca nu imi radea in fata zicandu-mi - daca ai fost fraiera, ce sa iti fac? am iesit plangand de acolo, caci numai eu stiu cata nevoie aveam de banii aia...dar ce puteam sa mai fac? am observat insa ca in romania, daca nu esti atent, te fura pe strada cu totul...e trist
    • +1 (1 vot)    
      Imi pare rau... (Marţi, 16 iunie 2009, 0:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Daniella

      am veri care lucreaza in italia...vin cu euro si ii schimba la o casa valutara in care au incredere, DAR INTOTDEAUNA SE INTERESEAZA DE CURSUL DE SCHIMB LA O BANCA COMERCIALA SI DE CELE MAI MULTE ORI SCHIMBA LA BANCA. Cand nu stii sa citesti si sa intrebi, platesti. Domnia si prostia costa, ever.
  • +2 (4 voturi)    
    schimb (Luni, 15 iunie 2009, 13:14)

    arici [anonim]

    banii se schimba la banci punct
    daca vrei sa castigi 2.5 lei in plus iti asumi un risc nejustificat.casele de schimb valutar sunt exclusiv folosite de bisnitari si de fraieri, fiecare cu piatra lui
    • +1 (1 vot)    
      Eronat (Luni, 15 iunie 2009, 13:34)

      Punct ce? [anonim] i-a raspuns lui arici

      Incearca tu sa schimbi la banca daca ai nevoie in weekend , vezi ce banca si unde gasesti deschis. Si mai vezi daca esti turist in alt oras cam pe unde le cauti. Vorbim de zone ultra-centrale, in weekend unde nu exista varianta "banci" PUNCT
      • 0 (6 voturi)    
        te inseli (Luni, 15 iunie 2009, 14:50)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Punct ce?

        Te contrazic ! Sa stii ca in weekend gasesti sucursale bancare deschise . Lucrul asta pot sa ti-l spun cu certitudine . Lucrez intr-o banca cu program inclusiv sambata si duminica. Asa ca daca vrei sa schimbi valuta la banci iti garantez ca gasesti. Problema e ca, la fel cum spunea si colegul de articol "arici", cei care schimba la casele de schimb, care majoritatea sunt nebancare, vor sa aibe si castig. Un castig care pana la urma se dovedeste a fi o pierdere.
        • +2 (2 voturi)    
          Bou? (Luni, 15 iunie 2009, 18:44)

          Pogonici [anonim] i-a raspuns lui radu

          radu mami radule, era sa lasi impresia ca e ceva de tine dar cum am citit al doilea rand mi-am dat seama ca te afli intr-o stare de letargie. Unde mama saraciei poti schimba la ora 11 noaptea sau 5 dimineata forinti sau euro? Care-i banca asta minune? care bineinteles se afla in fiecare oras din tara.
        • +1 (1 vot)    
          banca (Luni, 15 iunie 2009, 20:48)

          Du-te tu in centrul [anonim] i-a raspuns lui radu

          Du-te tu in centrul oricarui oras din Romania sambata pe seara sau mai bine duminica dupa-amiaza. Ia zi-mi cate banci ai gasit? aaa. da...multe..inchise, da. Nu asta e solutia, oamenii pacaliti nu cautau curs mai bun (ei nici afiseaza curs mai bun sa nu atraga atentia!), ci pur si simplu si-au folosit instinctul de incredere in buna intentie .
          Asta pana la proba contrarie, acum sufla toti si in iaurt.
          Dar tara e plina de fraieri noi si de turisti in tranzit , oricum pica in navod.
          Dle Isarescu : aveti legatura.
          • 0 (0 voturi)    
            teapa.. (Marţi, 16 iunie 2009, 10:59)

            EmuS [utilizator] i-a raspuns lui Du-te tu in centrul

            In centrul fiecarui oras din romania bancile care se respecta au automat de schimb valutar... asa ca nu va mai plangeti....
            fiecare cu teapa lui.....
            daca fiecare citea ceea ce semna probabil ca si resursele din marea neagra erau ale noastre...
            no comment... mai devereme sau mai tarziu va trebui sa deschidem ochii....pentru unii va fi prea tarziu
    • 0 (0 voturi)    
      Corrreeeeect !!! (Marţi, 16 iunie 2009, 0:52)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui arici

      Nimic de zis decat ca sunt 100% de acord cu tine.
  • +2 (2 voturi)    
    BRASOV : o rusine pe strada Republicii! (Luni, 15 iunie 2009, 13:29)

    INA [anonim]

    Atentie in Brasov , str. Republicii, la casa de schimb Best Exchange!! In urma cu cateva zile am fost tepuiti prin aceiasi metoda cu 2 milioane schimband 200 $. Panoul era 2.96 (afisat pentru cumpararea a 100 yeni japonezi !!) si langa cursul de dolar sua , care insa cumparat cu 2.096 ron (mentionat mult mai jos pe lista) ! Si la euro afisau la cumparare 3.96 (de fapt spuneau ca e cursul pt vanzare lira ), dar plateau de fapt 3.096!! Desi cand am semnat i-am spus tipei ca a gresit , apucasem sa semnez, si gata ! in loc de 600 ron am primit 400, ‘” nu mai putem anula, ati semnat, depuneti o cerere si va suna patroana…” Am depus o reclamatie, si pana in ziua de azi, desigur ca nu m-a sunat nimeni. Cand am vazut pe internet ca acesta este un sistem practic de inselatorie (prin confuzia cifrelor alaturate intentionat pe panouri/liste comune) , m-am gandit sa cer autoritatilor sa emita o regula simpla: “Fiecare valuta , curs cumparare si vanzare, pe panoul/lista sa, individualizata”.Toate aceste inselatorii , si care sunt in totalitate refuzate la anulare , se bazeaza pe confuzia celui care vinde casei de schimb valuta ! asa cum bine a spus dra care m-a sfidat pur si simplu pe banii mei :”Fiecare citeste cursul asa cum ii place sa creada ca e” Trebuie facuta o asociatie a pagubitilor si mers in instanta cu toate probele ca sa le treaca de castiguri false! Trist este ca primarul , prefectul , ANPC Brasov..etc stiu demult despre aceste practici si ii lasa sa faca Brasovul de ras si sa i se duca vestea in lume (vezi si turistii straini ce au patit in acelasi loc). PACAT , o imagine buna se construieste greu si se pierde foarte repede!
  • +1 (1 vot)    
    acelaşi lucru (Luni, 15 iunie 2009, 13:43)

    valer [anonim]

    comision de 16%, dar scris în josul tăbliei sub toate valutele, unde nu se mai uita nici naiba

    circumstanţe atenuante (pentru prostia mea):
    1. mai schimbasem la case de schimb şi nu
    avusesem absolut nici o problemă
    2. la şapte seara când am reuşit să ies de la serviciu nu mai găseam bănci deschise

    m-am dus la OPC - "păi dacă aţi semnat nu mai putem face nimic" ...
  • +3 (3 voturi)    
    FRAUDE (Luni, 15 iunie 2009, 14:02)

    Constantin [anonim]

    stima noastra si mandria e minciuna si hotia!
  • +2 (2 voturi)    
    Altă metodă (Luni, 15 iunie 2009, 16:18)

    Sakura [utilizator]

    La Reşiţa am păţit altfel, la o casă de schimb renumită, Birta. Am avut o sumă destul de mare în lei, deci câteva teancuri de bancnote. Le predau, spun câţi euro doresc şi cele 2 fufe încep să numere banii. Cu mâna, cică nu aveau numărătoare automată. Între timp una se mai învărtea pe acolo, mai manipula şi altţi bani, mai sorbeau cafeaua. Au tras mult de timp. În timp ce una chiar termina cu numărătoarea banilor, cealaltă vine la fereastră şi schimbă hârtia cu o alta, cu curs schimbat. La protestele mele spune că cică tocmai s-a schimbat cursul. Fără să primească un telefon, ceva, aşa telepatic i s-a transmis că s-a schimbat cursul. Dar dacă vreau îmi dă banii înapoi. Nu i-am mai luat deoarece pierdeam doar cam 100.000 lei vechi la "noul" curs şi sunt convins că dacă luam leii înapoi lipseau deja din teancuri mult mai mult de atât la cum au numărat banii...
  • 0 (2 voturi)    
    BNR este de vina (Luni, 15 iunie 2009, 18:37)

    forumul civic: BNR este de vina [anonim]

    deoarece nu le retrage autorizatia de functionare. smecheria patronilor de inselat clientii veniti la ghiseu mai functioneaza doar in Romania. O mae rusine ptr tara noastra si imginea ce o lasa la turisti. Germania a bagat la bulau citiva patroni ptr aceasta susanea gen "alba-neagra"
  • 0 (0 voturi)    
    Alo, BNR-ul? (Luni, 15 iunie 2009, 19:57)

    autorizatie [anonim]

    La cel mult 3 reclamatii de acest gen , dovedite cu poze si chitante ( e super transparenta pt oricine intentia de inselatorie) sa le ridice BNR-ul pe loc autorizatia. Ia sa vezi ce frumos si legal lucreaza apoi baietii pe noile autorizatii scoase cu greu ! Alo, BNR -ul ai internet ?
    ia vezi: http://www.timisoreni.ro/info/afaceri/Circ_la_o_casa_de_schimb_valutar_din_Timisoara.html

    http://www.cancan.ro/2007-12-01/Smenuri-la-casa-de-schimb-valutar.html

    http://www.arges.tv/fapt-divers/3051-vrut-dea-foc-casei-schimb-Saralex.html
    http://www.dailymotion.com/video/x8k26t_bataie-la-casa-de-schimb-valutar_shortfilms

    http://www.dailymotion.com/video/x8kkj8_casa-de-schimb-valutar-incendiata_shortfilms

    http://intactmedia.ro/video/intactnews/11327/

    http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/student-pacalit-de-o-casa-de-schimb-valutar~ni40pi

    http://www.newstimisoara.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=405:a-amenintat-ca-si-da-foc-dupa-ce-a-fost-inselat-la-o-casa-de-schimb-valutar-&catid=34:stiri&Itemid=55

    http://www.studentie.ro/ATENTIE_LA_CASELE_DE_SCHIMB_VALUTAR_SE_FURA-a596-489797909.html

    never ending story??
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Marţi, 16 iunie 2009, 1:02)

    unu nepatit (inca) [anonim]

    desi, cunosc mai multe intamplari (adevarate) petrecute incepand cu anii '90 cu celebrii valutisti si pana la cele cu case de schimb, eu pana acum nu am patit-o. poate tine si de atentia si abilitatea omului de "a casca ochii." culmea e ca la casele la care schimb cel mai des au si cel mai bun curs real. probabil ca se rezuma la castigul din rulaj.

    e drept ca nu merg la casa se schimb nepregatit, adica stiu care e cursul oficial pentru orientare. sau chiar mai intru si intr-o banca ca sa vad care e piata.

    evident, toate lucrurile acestea la limita (cu afisaje dubioase, mici etc.) se petrec repetat doar cu concursul autoritatilor. nu stiu insa daca ar fi bine sa ramanem doar cu schimbul valutar al bancilor care cel mai adesea e destul de "cranat". exceptii, cateva banci mai mici care practica cursuri valutare foarte bune avand in vedere siguranta oferita.

    din pacate asta e tara, iar vina e numai a noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    @ (Marţi, 16 iunie 2009, 15:18)

    angel64 [utilizator]

    Asa ceva se intampla doar (cred si sper ) la periferiile capitalei si a oraselor mari, sau acolo unde "e multi tigani" !
    Dar avand in vedere ca in RSR majoritatea sunt tigani, atunci la ce va asteptati tovarasi ?