Euro si dolarul au castigat teren in fata monedei nationale 

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 13:03 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei a stabilit, luni, un curs de referinta de 4,2116 lei pentru un euro, ceea ce reprezinta o apreciere a monedei europene in fata celei nationale. Si dolarul a castigat teren in fata leului.

Vineri, o moneda europeana a fost cotata la 4,1963 lei.

La randul sau, dolarul american a fost cotat luni la 3,0390 lei, dupa ce, in sedinta precedenta, avea valoarea de 2,9923 lei.

Francul elvetian s-a apreciat la 2,7846 lei, comparativ cu valoarea sa de vineri de 2,7797 lei.

Banca Nationala a decis ca gramul de aur sa fie cotat la 91,0194 lei. Vineri, un gram de aur era 91,2035 lei.


Citeste mai multe despre   










1177 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Multumim, Traian Basescu! (Luni, 15 iunie 2009, 13:15)

    jaay [anonim]

    Inca doua, trei declaratii si schimbam euro cu 5 lei! Te doare in buzunar, ca fie-ta ia salariu in euroi!
  • -1 (3 voturi)    
    nu e normal ? (Luni, 15 iunie 2009, 13:20)

    Hopa Mitica [anonim]

    Pai ce vreti mai tugulanilor ? Nu e normal cand economia marilor imperii financiare se scufunda cina in CRIZA , nu e normal sa li se intareasca moneda ?
    De ce crezi ca nu-i normal ?
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-i multumim lui Basescu (Luni, 15 iunie 2009, 13:23)

    VRAISTE [anonim]

    Declaratii precum cea de ieri pot ingropa Romania, de dragul unor voturi.
  • +8 (8 voturi)    
    Eram cat pe ce ... (Luni, 15 iunie 2009, 13:30)

    Marse [anonim]

    ...sa-i multumesc si eu, dar vad ca nu mai e cazul. EU i-as fi urat sa-si vada fetele chelneritze, sau chiar tinichigeritze auto, ca prea le graieste bine...
  • +5 (5 voturi)    
    jucătorul (Luni, 15 iunie 2009, 13:35)

    flocea [anonim]

    Declaraţiile lui TB pot fi legate şi de tranzacţii monetare spectaculoase
  • +5 (5 voturi)    
    Perle.. (Luni, 15 iunie 2009, 13:37)

    D-ale lu' MItica Basescu [anonim]

    Acest personaj,... ca presedinte nu ii mai pot spune, traieste intr-o inconstienta cronica - ii ies perle din gura cu nemiluita si mai ales acum in situatia de 2 lei in care ne aflam si pe care a creat-o si el. Rusine sa-i fie, si mie ca l-am votat, dar promit in scris ca nu se mai intampla.
  • +1 (3 voturi)    
    presedintele trollilor (Luni, 15 iunie 2009, 14:26)

    Nautilus [anonim]

    Cine agita apele pe aici si nu numai de vreo 6 luni, cu euro la 4,7, 5, 6, 7 lei la sfarsitul anului?.... :))))))

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Chestie de exprimare (Luni, 15 iunie 2009, 15:11)

    Frobenius [anonim]

    A naibii treaba, aia rai au hotarit de comun acord sa creasca. Leul cel cuminte (si de incredere, ca doar de-aia l-am botezat RON) a ramas la fel.
    Prietenii, cei de incredere, desigur, nu se schimba asa, de azi pe miine.
  • +1 (1 vot)    
    tractorist (Luni, 15 iunie 2009, 16:05)

    iul [anonim]

    S-o vad pe EBA casatorita cu un tractorist.
  • 0 (0 voturi)    
    n-as zice asa decat daca vreau sa-l infund pe base (Luni, 15 iunie 2009, 23:31)

    unu [anonim]

    nu cred ca base e vectorul principal. este o tendinta regionala + a venit deficitul la 5 luni marisor rau. ce a facut base a fost doar cireasa de pe un tort gata ornat;)