Euro si dolarul au castigat teren in fata monedei nationale 

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 13:03 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei a stabilit, luni, un curs de referinta de 4,2116 lei pentru un euro, ceea ce reprezinta o apreciere a monedei europene in fata celei nationale. Si dolarul a castigat teren in fata leului.

Vineri, o moneda europeana a fost cotata la 4,1963 lei.

La randul sau, dolarul american a fost cotat luni la 3,0390 lei, dupa ce, in sedinta precedenta, avea valoarea de 2,9923 lei.

Francul elvetian s-a apreciat la 2,7846 lei, comparativ cu valoarea sa de vineri de 2,7797 lei.

Banca Nationala a decis ca gramul de aur sa fie cotat la 91,0194 lei. Vineri, un gram de aur era 91,2035 lei.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1177 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Multumim, Traian Basescu! (Luni, 15 iunie 2009, 13:15)

    jaay [anonim]

    Inca doua, trei declaratii si schimbam euro cu 5 lei! Te doare in buzunar, ca fie-ta ia salariu in euroi!
  • -1 (3 voturi)    
    nu e normal ? (Luni, 15 iunie 2009, 13:20)

    Hopa Mitica [anonim]

    Pai ce vreti mai tugulanilor ? Nu e normal cand economia marilor imperii financiare se scufunda cina in CRIZA , nu e normal sa li se intareasca moneda ?
    De ce crezi ca nu-i normal ?
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-i multumim lui Basescu (Luni, 15 iunie 2009, 13:23)

    VRAISTE [anonim]

    Declaratii precum cea de ieri pot ingropa Romania, de dragul unor voturi.
  • +8 (8 voturi)    
    Eram cat pe ce ... (Luni, 15 iunie 2009, 13:30)

    Marse [anonim]

    ...sa-i multumesc si eu, dar vad ca nu mai e cazul. EU i-as fi urat sa-si vada fetele chelneritze, sau chiar tinichigeritze auto, ca prea le graieste bine...
  • +5 (5 voturi)    
    jucătorul (Luni, 15 iunie 2009, 13:35)

    flocea [anonim]

    Declaraţiile lui TB pot fi legate şi de tranzacţii monetare spectaculoase
  • +5 (5 voturi)    
    Perle.. (Luni, 15 iunie 2009, 13:37)

    D-ale lu' MItica Basescu [anonim]

    Acest personaj,... ca presedinte nu ii mai pot spune, traieste intr-o inconstienta cronica - ii ies perle din gura cu nemiluita si mai ales acum in situatia de 2 lei in care ne aflam si pe care a creat-o si el. Rusine sa-i fie, si mie ca l-am votat, dar promit in scris ca nu se mai intampla.
  • +1 (3 voturi)    
    presedintele trollilor (Luni, 15 iunie 2009, 14:26)

    Nautilus [anonim]

    Cine agita apele pe aici si nu numai de vreo 6 luni, cu euro la 4,7, 5, 6, 7 lei la sfarsitul anului?.... :))))))

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Chestie de exprimare (Luni, 15 iunie 2009, 15:11)

    Frobenius [anonim]

    A naibii treaba, aia rai au hotarit de comun acord sa creasca. Leul cel cuminte (si de incredere, ca doar de-aia l-am botezat RON) a ramas la fel.
    Prietenii, cei de incredere, desigur, nu se schimba asa, de azi pe miine.
  • +1 (1 vot)    
    tractorist (Luni, 15 iunie 2009, 16:05)

    iul [anonim]

    S-o vad pe EBA casatorita cu un tractorist.
  • 0 (0 voturi)    
    n-as zice asa decat daca vreau sa-l infund pe base (Luni, 15 iunie 2009, 23:31)

    unu [anonim]

    nu cred ca base e vectorul principal. este o tendinta regionala + a venit deficitul la 5 luni marisor rau. ce a facut base a fost doar cireasa de pe un tort gata ornat;)