Ministrul Muncii: Coeficientii din legea unica de salarizare ar putea fi redusi cu circa 40%. Premierul Emil Boc nu confirma aceasta informatie

de D.G., Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 20:20 Economie | Finanţe & Bănci

Marian Sarbu
Foto: Agerpres
Coeficientii discutati, miercuri, in sedinta de Guvern pentru stabilirea grilei de salarizare unica in sectorul bugetar sunt cu aproximativ 40% mai mici raportat la nivelurile analizate anterior, au declarat surse guvernamentale pentru NewsIn. Nivelurile de salarizare vor fi cuprinse intre 5,4 si 2,3 salarii minime pe economie.
Update1: La randul sau, ministrul Muncii, Marian Sarbu, a confirmat ca salariile din Legea unica au fost reduse cu 40%. "Cele trei niveluri de referinta din grila de salarizare a Legii unitare a salarizarii se apropie de 5,4, 3,8 si 2,3, insa propunerile "sunt inca in negociere", a declarat miercuri, la Realitatea TV, ministrul Muncii, Marian Sarbu.
Update2: Premierul Emil Boc a declarat ca nu poate confirma aceasta informatie.

Coeficientii se aplica la fiecare grila de ierarhizare a functiilor.

Proiectul de lege urmeaza sa fie discutat in continuare de Guvern cu sindicatele.

Update1: Ministrul Muncii, Marian Sarbu, a afirmat, miercuri, la Realitatea TV ca, in cadrul discutiilor din sedinta de Guvern, ministrilor li s-a prezentat proiectul Legii unice de salarizare iar grila ramane in negociere: "acesta este un procent aproximativ, usor exagerat, noi am facut niste ajustari".

Update2: Premierul Emil Boc a declarat dupa sedinta de Guvern ca nu poate confirma informatia privind reducerea coeficientilor. Boc a precizat ca marti, 30 iunie, va avea loc o discutie pe tema salarizarii unice. Pana atunci, Ministerul Finantelor trebuie sa faca o evaluare in ceea ce priveste impactul asupra bugetului. Dupa aceea, proiectul va fi supus unei dezbateri publice, urmand ca la inceputul lunii septembrie sa fie decisa forma in care va fi adoptat proiectul de act normativ. Premierul a mai afirmat ca Executivul isi mentine pozitia privind asumarea raspunderii in Parlament asupra proiectului de lege.

De asemenea, Boc a precizat ca varianta de proiect, discutata intr-o prima lectura in sedinta, respecta principiile stabilite de Guvern: raportul intre salariul minim si cel maxim sa fie de 1 la 15 si toti bugetarii sa fie cuprinsi in grila unica de salarizare.

"Proiectul respecta principiile cadru. Aceasta lege reglementeaza salarizarea tuturor categoriilor de personal platit din bani publici, desi au existat tendinte de a exclude unele autoritati, agentii guvernamentale sau neguvernamentale, dar platite din bani publici. Raportul dintre salariul de baza minim pe economie si cel maxim este prevazut la 1/15, unde 1 este salariul minim brut pe economie. Astfel, a fost redus decalajul dintre salarii", a a declarat Boc.

In ciuda deselor intalniri ale grupului de lucru, proiectul de lege nu a fost finalizat, existand inca unele divergente care trebuie rezolvate. Una dintre probleme este ca Ministerul Justitiei nu a reusit sa faca propuneri pentru grila unica astfel incat sa se incadreze in parametrii conveniti cu Ministerul Muncii. Aceste propuneri nu respecta ierarhia convenita in cadrul negocierilor cu toate partile implicate.



Citeste mai multe despre   










5395 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Reducere 40% = greva generala (Joi, 25 iunie 2009, 0:08)

    patrunjel [anonim]

    si asa e lege cu scandal si multe categorii sociale au fost extrem de reticente.

    Greu au impacat / negociat / fortat pe unii si altii sa accepte.

    Acum cu reducere de 40% la toti si-au dat foc la valiza. Ii paste o greva generala in toata Romania .
    Mai bine isi fac bagajele de pe acuma .
    • +3 (15 voturi)    
      da da, f buna ideea (Joi, 25 iunie 2009, 1:41)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      NU e rea idee cu greva, macar in perioada grevei nu mai sunteti platiti, chiar e cea mai buna solutie in momentul asta , la mai mare
      • -1 (5 voturi)    
        si medicii, politistii etc sunt tot bugetari... (Joi, 25 iunie 2009, 9:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui /./

        sa te vad eu pe tine ce-ai face daca intra astia-n greva... asa prosti cum sunt ei...

        sunt curios de unde ai tras concluzia ca patrunjel e bugetar...

        salariile bugetarilor (inafara celor din conducere) sunt de mizerie asta-i adevarul... legea asta e o prostie este la fel de adevarat...
        DAR este logic ca o sa urmeze greve... vezi ce s-antamplat cu profesorii...
        zic ca iti dau ceva si apoi nu iti mai dau... e greseala guvernului care trebuia sa gandeasca bine legea...
        • -1 (1 vot)    
          ii cunosc prea bine (Joi, 25 iunie 2009, 14:47)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Dc intra medici in greva ce???Si asa desi platesc pe luna bani la CAS cand merg sa imi fac si eu o analiza o platesc.Pt ce mai platesc at CAS-ul???Dc esti la spital si nu dai banu nu te opereaza, chiar daca o sa mori asa ca mai lasa-ne cu trantori astia.Cat despre garcea astia oricum o freaca toata ziua, mai mult cei cu radarul te vaneaza acolo unde ai limitare de 30 , doar doar sa te prinda.Niste mizeri ale societati acesti politisti.
          • 0 (0 voturi)    
            mda... (Joi, 2 iulie 2009, 13:54)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui /./

            ce sa mai zic la asemenea raspuns...

            buni rai cum sunt medicii in tara asta tot salveaza zilnic o gramada de vieti... fa calculu ce s-ar intampla daca ar intra in greva...
      • +2 (4 voturi)    
        pe dracu... buna (Joi, 25 iunie 2009, 10:03)

        one [anonim] i-a raspuns lui /./

        avand in vedere ca raporturile de munca/de serviciu nu sunt suspendate (nu inceteaza) pe perioada grevei, oamenii incaseaza salariul in continuare.
        tonul tau rautacios si atitudinea belicoasa ar trebui indreptate catre cei care au aruncat samanta discordiei, respectiv politicienii (vorba vine politicieni) incompetenti care nu mai stiu cum sa suga bani pentru a-si finanta nevoile personale si de partid
        • 0 (0 voturi)    
          mai vedem, mai vedem (Joi, 25 iunie 2009, 14:29)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui one

          Adica dupa logica ta astia dc ar sta si tot anul in greva primesc bani???Cam greu de crezut ca altfel ar sta tot anul in greva ca oricum nu le convin salariile.Nu PRIMESC NIMIC pe timp de greva asta e clar, iar in conditiile actuale o sa se multumeasca si cu mai putin decat cu zero..
      • +5 (5 voturi)    
        ...mai ganditi si voi (Joi, 25 iunie 2009, 10:10)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Daca salariile la bugetari nu cresc atunci in veci nici salariile la privati nu vor creste.

        Daca salariile bugetarilor s-ar fi mentinut la 50$ ca acum 20 de ani si cei de la privati acum ar fi fost muritori de foame cu salarii de 45$

        Trebuie sa fii naiv sa crezi ca privatii ar da salarii mai mari daca ar avea ocazia. Asa este in toata lume si asa va fi intodeauna. Privatii vor mari salariile doar fortati de trendul salariilor bugetarilor. Daca la bugetari scade, atunci si la privati va scadea.

        In loc sa militati pentru drepturile voastre, sa cereti sa fiti platiti de catre patron la adevarata valoare a muncii voastre voi mai bine ii dati in cap aluia de langa voi care castiga aceeasi bani pe munca mai putina. Tipic romanesc. De ce sa castige altul mai mult., nu?
        Ideea e nu ca bugetarii (si aici nu ma refer la exemplele aiuritoare de care e plina media, ci la majoritatea care care nu freaca menta cum se tot induce ideea), bugetarii, nu ei sunt mult prea bine platiti ci angajatii de la privat sunt foarte prost platiti.
        Cred ca patronatele isi freaca mainile de fericire cand vad ca angajatii lor in loc sa le ceara lor bani mai multi pentru munca lor le dau in cap acelora care castiga mai mult ca ei.
        • -1 (1 vot)    
          dc noi nu gandim voi ati muri toti de foame (Joi, 25 iunie 2009, 14:40)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui zambara

          Interesanta logica, deci dc "la bugetari scade, atunci si la privati va scadea".Problema e ca in economia de piata e tocmai invers din cate stiu eu.Ala de la privat il tine in spate pe ala de la stat, rezulta ca dc la ala de la privat ii scade venitul trebuie si la cel de la stat sa ii scada si nu invers. Dar se pare ca in Romania oamenii gandesc invers nici nu e de mirare ca nu evoluam deloc.
          IN vremuri de criza toate firmele mari si multinationalele si-au inghetat salariile , ba mai mult f multe dau oamenii afara.Te poti duce tu la patron sa ii spui sa iti creasca salarul si o sa iti rada in nas, sti ce iti zice??Sunt 100 de oameni la poarta si chiar te poti uita asa de curios de ex pe best jobs sa vezi cati oameni aplica pt un singur job.Dc pana acum un an aplicau cateva zeci pt unul acum deja sunt sute si chiar trece mia.
    • -4 (4 voturi)    
      Prioritate (Joi, 25 iunie 2009, 9:48)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Ce nu inteleg bugetari si in special sefii lor este ca pe primul loc nu sunt banii.
      Daca prima conditie la angajare sau la negociere sunt banii rezultatul nu poate sa fie decat unul negativ.

      Pe primul loc in aceasta negociere, mai ales in aceasta perioada de criza, trebuie sa fie eficientizarea activitatii. Daca iti pui in primul rand astfel de intrebari:
      -cum facem mai repede treaba asta?
      -cum o facem cu mai putine resurse materiale si umane?
      - care sunt nemultumirile clientilor si cum le remediem?
      gasesti solutii si le aplici, banii vor veni de la sine.
      • -1 (1 vot)    
        Minusuri si lene (Joi, 25 iunie 2009, 10:29)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Se pare ca romanilor le e lene sa gandeasca si sa-si puna intrebari folositoare.
        Nu vedeti unde v-a adus unica intrebare care v-o puneti la servici, ce fac sa obtin mai multi bani la salariu? Mai deschideti-va creierul ca mai sunt si alte lucruri la servici in afara de bani care va pot da satisfactie, si credeti-ma, eu am obtinut satisfactii de la servici mult mai intense decat satisfactia salariului.
  • +1 (7 voturi)    
    Uite pupăza, nu e pupăza (Joi, 25 iunie 2009, 0:35)

    Wasile [utilizator]

    Ce interesant o să fie când, în loc de creșteri de salarii, vor ajunge la niște micșorări de salariu...
    Oricum, legile din Românica nu sunt făcute pentru a fi respectate (vezi legea măririi salariilor bugetarilor cu 50%). Deci, facem pariu că o să o mai tărăgăneze pe legea asta până aproape de alegeri, se votează, după care o să dispară în neant? Și nu se va modifica nici o schimbare?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu inteleg... (Joi, 25 iunie 2009, 8:23)

      blackjedy [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      ...rationamentul tau.
      OK, inteleg ca au toate motivele sa taraganeze micsorarea pana la alegerea noului (aceluiasi?!) pres, insa din ce motive sa dispara de tot apoi?
      Pentru ca nu este vorba de majorare (asa cum bine observi cu 50% in cazul legii pentru profesori), ci de MICSORARE!!!
      Cu alte cuvinte, dupa ce sa vad cu sacii in caruta ce alt motiv mai au sa taraganeze?
  • -2 (4 voturi)    
    interesant (Joi, 25 iunie 2009, 0:46)

    rick [anonim]

    uitati aici un reportaj interesant http://www.youtube.com/watch?v=3HrSN7176XI
  • +2 (2 voturi)    
    Praf in ochi (Joi, 25 iunie 2009, 7:02)

    ion [anonim]

    Legea o vor emite prin ordonanta sau asumarea raspunderii guvernamentale pana la alegeri, sa arate ce bune intentii au dupa care ea nu se va aplica in buna traditie romaneasca (vezi legea de salarizare a profesorilor). Apoi legea va fi ajutata sa cada in derizoriu prin metode bine puse la punct si uite-asa a mai trecut un rand de alegeri urmand sa le suporti incompetenta, marlania, prostia inca 4 ani. Totul depinde de votul romanilor. De aceea trebuie sa si-l exprime toti macar sa-si asume fiecare o parte din aceasta parodie.
  • -6 (10 voturi)    
    Afara cu bugetivorii (Joi, 25 iunie 2009, 7:45)

    Ion [anonim]

    Toate putorile care stau degeaba si "taie frunza la ciini" in birourile aparatului birocratic vor sa fie bine recompensati pentru plictiseala lor!

    Solutia nu poate fi decit una singura - desfiintarea a 90% din institutiile de stat!
    • +1 (5 voturi)    
      ce spui...... (Joi, 25 iunie 2009, 9:39)

      hernandez [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      intr-adevar , sunt multi care iau bani degeaba, dar ce vrei tu seaman cu anarhia...
      • 0 (4 voturi)    
        Lamuriri (Joi, 25 iunie 2009, 10:24)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui hernandez

        Anarhia = absenta oricarei forme de proprietate (nici de stat , nici privata);

        Comunism = maximizarea proprietatii de stat si minimizarea proprietatii private (stat totalitar)

        Piata libera = maximizarea proprietatii private si minimizarea proprietatii de stat (stat minimal)

        Piata libera (liberalismul) accepta proprietatea privata in timp ce anarhia o respinge categoric!

        Asadar, domnule ' hernandez ' habar nu aveti ce vorbiti!
  • +13 (13 voturi)    
    s-a cerut grila de salarizare... (Joi, 25 iunie 2009, 8:05)

    eeeuuuu [utilizator]

    si guvenul se executa: ofera gratiile!
  • -9 (11 voturi)    
    salarii (Joi, 25 iunie 2009, 8:11)

    marin [anonim]

    In sfarsit o masura inteleapta. Sper din tot sufletul sa sa fie adoptata si aplicata. Si bugetarii trebuie sa inteleaga care este nivelul de salarizare in Romania. Sa nu uite ca traiesc din bani nostri si nu sunt alesi de Dumnezeu. In special cei din invatamant si justitie. Cand scolile in care predau vor intra in primele 20 - 25 din Europa ca performanta atunci sunt deacord sa le creasca nelimitat salariile.Terminati o data cu ideea ca nu se face scoala din cauza salariilor. Au si acum salari mai mari dacat noi, cei care aducem bani la bugetul de stat. Nu se face scoala din cauza incompetentei dascalilor . La fel si in justitie . Cand nu vom mai avea atatea plangeri la adresa jutitiei pe care o fac ei, cand increderea populatiei va creste iar justitia se va face conform legilor si nu pe bani atunci sa le creasca si lor salariile.
    • +12 (16 voturi)    
      si tu traiesti din banii mei! (Joi, 25 iunie 2009, 9:49)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui marin

      cand iti fac consumatie, iti dau si bacsis, cu conditia sa te porti frumos si sa nu-mi scuipi in farfurie! asa ca, las-o mai moale cu "cine pe spinarea cui traieste", ca esti in romania. singurii care aduc bani sunt cei care muncesc (sau fura) pe-afara!
      • -10 (14 voturi)    
        Lamuriri (Joi, 25 iunie 2009, 10:20)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Tu platesti daca vrei sa cumperi un bun sau serviciu. Statul te obliga sa platesti "serviciile sociale" indiferent daca ai nevoie sau nu de ce iti ofera!

        Asadar sectorul privat ofera bunuri utile cetatenilor care ii recompenseaza platind, in timp ce sectorul de stat tilhareste cetatenii obligindu-i sa-i cedeze peste jumatate din venituri in schimbul a NIMIC!
        • +8 (12 voturi)    
          nu toate serviciile sociale sunt inutile (Joi, 25 iunie 2009, 13:46)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

          ai medic de familie, pe care il platesti din asigurarile de sanatate. de asemenea, un minim de pensie ti se asigura prin taxa de rigoare, administrata de stat. ai absolvit niste studii (macar medii) intr-o institutie de invatamant public si probabil si copiii tai isi sunt educati tot in sistemul public. ca unii din cei platiti din buget isi fac treaba si ca altii nu, este o alta problema (tine de cat sunt de motivati, iar cand nu exista motivatie extrasalariala, cum ar fi bacsisul, de calitatea fiecaruia). dar iti e mai usor sa-i cataloghezi pe bigetari drept paraziti, asa cum pot si eu sa spun despre toti privatii ca sunt ciubucari, escroci si trantori (crede-ma am destule motive) la gramada, fara discernamant!
          • -10 (12 voturi)    
            Statul = parazitul societatii (Joi, 25 iunie 2009, 14:46)

            Sargon [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

            Statul ma obliga sa ii platesc asigurari sociale 50% din salariul meu complet; si ramin astfel fara bani sa platesc un medic bun de la o clinica privata!

            Cind cumpar orice bun pentru consum ( ex: o piine) pretul unitar al acelui produs contine toate impozitele corespunzatoare. Deci fiecare dintre noi in ipostaza de consumator final platim impozitele!

            Si iata de ce nu pot sa-mi educ copiii la scoli bune , sa platesc doctori buni, s.a.m.d.

            Daca ai fi avut un minim de cultura economica nu ai mai fi scris mesajul de mai sus!

            Da, statul este imoral pentru ca impozitele sint imorale deoarece sint luate prin amenintarea cu agresiunea!
            • +8 (10 voturi)    
              gaseste tu... (Joi, 25 iunie 2009, 17:07)

              eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

              un model de administrare superior, care sa nu perceapa taxe! daca n-ai idee de asa ceva, contribuie la ce exista si lasa teoreala de doi bani! si statele din europa vestica percep taxe, si sua, si chiar si paradisurile fiscale. sa-ti mai pomenesc ceva de china sau rusia? da, ai dreptate: ca sa fiu de acord cu tine imi trebuie doar un minim de cultura economica. daca am mai multa, nu te mai pot aproba! si inca o intrebare: daca asministratie=parazit, doar pentru ca tu nu esti multumit de serviciile oferite, cum pot cataloga eu sectorul privat, daca gasesc un sobolan intr-o paine?
              • -8 (10 voturi)    
                Piata libera (Joi, 25 iunie 2009, 20:02)

                Sargon [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

                Exista sistemul pietei libere care presupune existenta statului minimal, deci cheltuieli bugetare foarte mici, deci impozite foarte mici!

                Am scris clar ca statul = parazitul societatii pentru ca isi obtine veniturile cu forta, in timp ce orice intreprindere privata isi vide produsele doar prin liber schimb. Adica cumperi daca tu consideri ca ai nevoie de acel bun sau serviciu!

                Pe o piata libera daca bunurile sau serviciile au o calitate proasta nu te obliga nimeni sa le platesti; statu te obliga sa platesti indiferent daca ii apreciezi sau nu calitatea sau utilitatea serviciilor!

                Asta-i marea diferenta dintre sistemele etatiste (comunism si corporatism) si sistemul de piata libera!
                • +10 (12 voturi)    
                  nerelevant! (Joi, 25 iunie 2009, 20:41)

                  eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

                  tocmai statele care intervin mai putin in economie isi platesc mai bine functionarii. de ce? pentru ca nu directioneaza fondurile spre agentii economici privati neperformanti, dar inregimentati politic, ca in romania, ci numai spre serviciile de utilitate publica! durerea ta cea mare e ca nu poti face evaziune fiscala in voie, ca trebuie sa-ti "ungi" sefii ca sa te trimita la clientii cu spagi grase, ca trebuie sa mituiesti militianu' ca sa circuli brambura prin oras, fara sa tii seama nici de normele bulului simt, cu atat lmai putin de legislatia rutiera. si cu toate astea tot militianului (il numesc dupa ce este, nu dupa cum il cheama) trebuie sa-i fi recunoscator, ca nu ma lasa sati zbor creierii, cand te prind ca vrei sa ma escrochezi cu marfa proasta, sau cand te chem sa repari ce ai stricat, sau cand nu-mi livrezi un serviciu la parametrii stabiliti contractual!
                • +10 (12 voturi)    
                  nerelevant! (Joi, 25 iunie 2009, 20:58)

                  eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

                  tocmai statele care intervin mai putin in economie isi platesc mai bine functionarii. de ce? pentru ca nu directioneaza fondurile spre agentii economici privati neperformanti, dar inregimentati politic, ca in romania, ci numai spre serviciile de utilitate publica! durerea ta cea mare e ca nu poti face evaziune fiscala in voie, ca trebuie sa-ti "ungi" sefii ca sa te trimita la clientii cu spagi grase, ca trebuie sa mituiesti militianu' ca sa circuli brambura prin oras, fara sa tii seama nici de normele bulului simt, cu atat lmai putin de legislatia rutiera. si cu toate astea tot militianului (il numesc dupa ce este, nu dupa cum il cheama) trebuie sa-i fi recunoscator, ca nu ma lasa sati zbor creierii, cand te prind ca vrei sa ma escrochezi cu marfa proasta, sau cand te chem sa repari ce ai stricat, sau cand nu-mi livrezi un serviciu la parametrii stabiliti contractual!
                • +9 (11 voturi)    
                  nerelevant! (Joi, 25 iunie 2009, 20:59)

                  eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

                  tocmai statele care intervin mai putin in economie isi platesc mai bine functionarii. de ce? pentru ca nu directioneaza fondurile spre agentii economici privati neperformanti, dar inregimentati politic, ca in romania, ci numai spre serviciile de utilitate publica! durerea ta cea mare e ca nu poti face evaziune fiscala in voie, ca trebuie sa-ti "ungi" sefii ca sa te trimita la clientii cu spagi grase, ca trebuie sa mituiesti militianu' ca sa circuli brambura prin oras, fara sa tii seama nici de normele bulului simt, cu atat lmai putin de legislatia rutiera. si cu toate astea tot militianului (il numesc dupa ce este, nu dupa cum il cheama) trebuie sa-i fi recunoscator, ca nu ma lasa sati zbor creierii, cand te prind ca vrei sa ma escrochezi cu marfa proasta, sau cand te chem sa repari ce ai stricat, sau cand nu-mi livrezi un serviciu la parametrii stabiliti contractual!
                  • -9 (11 voturi)    
                    parvenitule (Joi, 25 iunie 2009, 22:08)

                    Sargon [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

                    Toti escrocii din ziua de azi si-au facut averile imense in cirdasie cu statul. Majoritatea covirsitoare a "patronilor" nu sint altceva decit clienti politici care fura din sacul numit bugetul de stat.

                    Cu cit e mai mare acest sac constituit prin furturi de la cetatenii de rind (ex: salariatii) cu atit vor fura mai mult.

                    Doar daca exista un buget mic (stat minimal) vor fura mai putin, pentru ca nu prea vor mai avea de unde!

                    Deci dragul meu functionar shpagar, statul fura cetatenii de rind luindu-le banii cu forta prin impozite si apoi ii impart functionarii si clientii lor politici! Acum vor si salarii imense, nu le mai ajung shpagile!

                    Asta vreti voi birocratii : imbogatire fara munca (utila), doar prin tilharirea cetatenilor!
              • -10 (12 voturi)    
                referitor la... (Joi, 25 iunie 2009, 21:13)

                Sargon [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

                Referitor la sobolanul din piine, cind fabricarea piinii era monopolul statului (inainte de 89) se producea o piine de 100 de ori mai proasta calitativ decit cea din prezent.

                Inainte de 89 am gasit coji de seminte in piine si alte mizerii ...ce-i drept atunci cind reuseam sa cumpar piinea pe cartele ca de multe ori se termina inainte ca toti clientii sa cumpere!

                In prezent, poti sa cumperi piine de unde crezi ca e cea mai buna. Eu nu am mai gasit mizerii in piine, dar sigur nimic nu este perfect. Totusi, aici discutam care sistem este mai bun: statul sau piata?
    • +2 (2 voturi)    
      Produs expirat al scolii romanest (Joi, 25 iunie 2009, 10:48)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui marin

      Ai o gandire de tinichigiu. Cred ca esti si mandru de asta. Sper din tot sufletul ca plozii tai sa fie produsul acestui mod de gandire si sa-si petreaca viata tot ca sclavi, servind ospatareste la masa plina de succesuri a stapanilor tai.
  • +1 (3 voturi)    
    relansare... (Joi, 25 iunie 2009, 8:52)

    Igor [anonim]

    Chiar nu inteleg de ce se tot cauta solutii pentru marirea bugetului prin tot felul de arficicii de 2 bani, cand o solutie 100% functionala este de la reduce impozitarea la profitul reinvestit.
    Chiar atat de greu este?
    • +1 (3 voturi)    
      aha (Joi, 25 iunie 2009, 9:18)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Igor

      este chiar mai greu de atat ...
      Bugetul este intr-o mare gaura, bani nu sunt si tu vrei reduceri de impozite :D
  • +4 (4 voturi)    
    E dus cu pluta! Traieste in iluzoriu! (Joi, 25 iunie 2009, 9:25)

    Rica [anonim]

    "Astfel, a fost redus decalajul dintre salarii", a a declarat Boc.

    In mintea lor decalajul deja a fost redus !!!!

    Guvernul, prin vocea lui Boc, considera ca problema a fost deja rezolvata!

    Conform conceptului gubernamental, reglarea trebuia sa se faca prin cresterea salariilor mici si inghetarea salariilor mari pana se ajungea la raportul de 1/15.

    In realitate nu s-a modificat nimic, din contra, cei cu salarii mici vor avea salarii si mai mici decat pana acum.

    Atunci, cum poate considera Primul Ministru ca decalajul dintre salarii a fost redus?

    E dus cu pluta! Traieste in iluzoriu!
  • +4 (4 voturi)    
    salut, c'est encore moi (Joi, 25 iunie 2009, 9:29)

    joe dassin [anonim]

    Continuarea invrajbirii claselor si categoriilor sociale continua acum sub forma impaciuirii. Da, o reducere a salariilor din grila ii va aduce pe bugetari mai aproape de cei care lucreaza la privat. Totusi, un lucru ar mai fi de spus. Exista in capitalism o lege de fier, anume ca patronii tind intotdeauna sa fixeze cuantumul salariilor angajatilor lor la nivelul supravietuirii muncitorului si eventual a familiei sale. Deci, in sistemul economic privat nu sunt salarii mari preponderent nu din cauze economice, ci psihologice. De aceea, statul justitiei sociale ar trebui sa se instituie ca element de referinta pentru salariile functionarilor si muncitorilor din sistemul privat. Ca acestea sa creasca la particulari si nu sa scada. Si in acest sens este statul roman unul social. Cedarea sistemului de referinta demonstreaza ca statul tinde a-si pierde caracterul social. Solutia economica a problemei este una singura: cresterea veniturilor statului prin transformarea functionarilor si a pensionarilor in elemente productive. Credeti ca nu se poate ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da se poate (Joi, 25 iunie 2009, 10:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui joe dassin

      Am mai avut asa ceva in perioada comunismului.

      Ideal ar fi ca politicienii sa se ocupe exclusiv armonizarea de cadrului legislativ si institutiilor statului cu nevoile de dezvoltare si sociale ale societati, si, din restul populatiei, cei cu initiativa sa dezvolte mediul economic. Ingerinta statului direct in economie trebuie sa tinda catre zero cum de altfel e dentinta in comunitatea europeana.
  • +4 (4 voturi)    
    lege tipic romaneasca.... (Joi, 25 iunie 2009, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    la ce mariri erau cu legea unica era clar si logic ca o sa intre romania in faliment daca pun in aplicare legea...
    erau oameni care sareau de la 8-10 milioane la 30-40...
    dar atunci ma intreb... la ce dracu au mai dat-o??
    daca stiau ca e impracticabila d c au facut-o?
    cu salariile profilor am inteles... vroiau voturi... da acu nu inteleg... se asteapta s-o amane pena dupa alegere???
    • +13 (13 voturi)    
      ca sa-l votezi tu pe spanchiu! (Joi, 25 iunie 2009, 9:55)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca esti bugetar, sa speri ca o sa-ti mareasca salariul (la pastele cailor), daca lucrezi la privat, sa te bucuri c-a murit si capra vecinului! in final sa fi multumit de spanchiu, indiferent daca te bate sau iti da de mancare si sa-l mai bagi odata in urna! si eu l-as baga, dar nu-mi pot cumpara luneta, ca am auzit ca se pedepseste fapta...
    • 0 (0 voturi)    
      foarte simplu (Joi, 25 iunie 2009, 15:02)

      xy [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      pentru ca este angajament fata de FMI. chiar daca e inaplicabila, ei trebuie sa bifeze ca au adoptat-o.

      Guvernul s-a angajat, printr-o scrisoare de intentie, in fata FMI sa finalizeze pana la 31 august legea salarizarii unice, care trebuie prezentata, impreuna cu planul de implementare, pana in 30 noiembrie. (ziare.com)
      • 0 (0 voturi)    
        corect... (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xy

        dar nu sa angajat cat sa dea acele salarii (sau cel putin sper)...
        eu tot ma intreb d c le-au dat asa...
  • +1 (1 vot)    
    Guvern de amatori (Joi, 25 iunie 2009, 10:10)

    voichitza [anonim]

    Vreau sa felicit Hotnews ca da dovada de luciditate, lasand PDL-ul din brate.
    Daca ati fi contiunuat pe linia "PDL e buni, restul e rai", riscati sa deveniti nepopulari si sa va scada audientza.

    Nimeni nu mai crede pe nimeni, se fura pe fatza si cu arogantza.
  • +1 (1 vot)    
    incompetenta (Joi, 25 iunie 2009, 10:13)

    one [anonim]

    proiectul de lege nu a fost finalizat... si nici nu va fi, pentru ca niciunul dintre actorii implicati nu doreste asta. ca de obicei, la comanda unora sau altor institutii inernationale, guvernantii se fac ca fac. ca pe vremea epocii de aur: noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc. rusine!

    in loc sa creeze conditii ca tara asta sa se dezvolte ca potential are: locuri frumoase, resurse logistice si oameni tineri si (inca) dornici sa faca ceva pentru Romania, odata ajunsi sa imparta ciolanul, patricii, baselii & co. nu stiu cum sa-si rotunjeasca mai rapid burtile si gusile - pe ale lor si ale clientelei/sponsorilor unsurosi si semi-analfabeti care au furat si fura sub ochii blajini ai contribuabililor. care contribuabili sunt ulterior manipulati viclean sa se revolte impotriva sectorului public de parca acolo era problema si sa inchida ochii la averile nerusinate care se multiplica nestingherit ale unei clici de fosti-actuali si, probabil, viitori
  • 0 (0 voturi)    
    tot inainte (Joi, 25 iunie 2009, 12:33)

    machiavelly [utilizator]

    Asa a fost inca de la revolutie.
    Salariile normal ca vor scadea, nu mai au de unde (ar trebuii sa se lase de tunuri).
    De restructurat nu-i vb., nici aici nu mai au de unde. Pe degeaba dau afara pe cei care muncesc, de obicei ei nu au salarii mari. Pilele nu vor fi date afara.
    Imprumuturile luate trebuie platite + dobanda.
    Cel mai probabil va fi cresterea tva sau cota unica, probabil desfintarea cotei unice.
    Sistemul sanitar va fi unul cu plata (nu coplata). Deja exista multi oameni care traiesc la limita, de unde vor platii. Plus se va introduce asigurarea obligatorie pt. locuinta (loot for all).
    Preturile la produse deja sunt destul de mari, vor fi mai mari odata cu terminarea sezonului agricol.
    S-a dat liber la consumul resurselor/fodurilor de toti cei baietii destepti.
    Mie personal i-mi pare mai mult a o cetate care a fost cucerita si este acu jefuita de cuceritori.
    Cand nu o sa se mai poata si va fi probabil un faliment national, toti responsabilii (daca exista cineva responsabil) vor fugi care incotro apuca.
    I-mi pare chiar rau sa vad ce se intampla.
    I-mi pare rau ca romanii sunt dezbinati, din cate se pare cand zice cineva ceva intodeauna exista cineva care sa introduca o opinie contra.
    Pe forum-uri nu am vazut nici o discutie constructiva, ci numa ca ba ii asa ba ii altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    grila de salarii-update (Joi, 25 iunie 2009, 12:42)

    salariat la privat [anonim]

    pai,nu e normal ca grila sa poata fi finantata si in conditiile reale de criza, de acum?ce, au facut-o pt o alta tara,cu alt buget de salarii,decat tara noastra?
  • 0 (0 voturi)    
    Valoarea coeficientui (Joi, 25 iunie 2009, 14:53)

    coeficientul x [anonim]

    va fi stabilita zilnic, la fel ca si cursul valutar, in functie de interesul politic de moment al alesilor!