Romania - locul 10 in topul statelor cu cel mai mare risc de faliment

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 19:33 Economie | Finanţe & Bănci

Romania a reintrat intre primele zece tari dupa riscul de incetare a platilor. Cu o probabilitate de incetare a platilor de putin peste 24%, tara noastra se plaseaza pe locul zece in lume, potrivit indicatorilor calculati de compania de monitorizare a pietei finaciare CMA.

Problemele de deficit bugetar cu care se confrunta California au introdus cel mai mare stat din SUA pe locul noua in topul statelor cu cea mai mare probabilitate a incetarii platilor.

Problemele legate de deficitul bugetar au urcat miercuri California pe locul 9 in clasament, cu o probabilitate de incetare de plati de 27,75%.

Saptamana trecuta, guvernatorul Californiei, Arnold Schwarzenegger, a declarat "urgenta fiscala" in cel mai mare stat din SUA si i-a convocat pe congresmenii californieni in sesiune speciala, pentru a gasi solutii la problema deficitului bugetar de 24 de miliarde de dolari.

Pe primul loc in topul statelor cu cea mai mare probabilitate de incetare de plati se afla in prezent Argentina, cu o probabilitate de incetare a platilor de 71,07%, urmata de Ucraina (67,18), Venezuela (63,37%), Islanda (37,9%) puncte), Letonia (37,7%), Emiratul Dubai (32,24%), Kazahstan (29,81%), Lituania (29,6%), California (27,75%, 363 puncte) si Bulgaria (24,94%, 405 puncte). 


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3810 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Are ceva cu noi speculatorii! (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:47)

    Anonim [anonim]

    Si cu domnul Boc care se ingrijeste de romanii fara prima casa!
    • -3 (5 voturi)    
      Pick a number ,any number ..... (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      .. e atat de veche faza asta cu clasamentul ,cu locul ,cu casa de reting incat nu ma mai mir de nimic;
      numerele intre 3 si 409 sunt interesante dar nu sunt fundamentale ;in Biblie Domnul a facut lumea in 6 zile iar o zi s-a odihnit... o dobanda de 14 % la o inflatie de 10 % este in realitate de 4% dar nu mai are importanta dupa ce ai semnat contractul de credit ; dinozaurii au disparut la linia dintre cretacic si jurasic ,acum fix 56 milioane de ani ,dar dupa probe documentate , au trait pana la anul 1400 en
      s-au gasit oseminte umane in straturi de carbune vechi de 250 milioane de ani ,dar rasa umana nu are ,oficial mai mult de 100.000 de ani ;totul e relativ iar cand trebuie sa bagi o tara la apa sa manance si gura lui CMA ,de ce nu ,cu placere !
      • +2 (2 voturi)    
        Zau? (Miercuri, 8 iulie 2009, 21:50)

        Apocalipsa dupa Eneas [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Nu pot sa zic decat... saracul de tine.
        • -1 (1 vot)    
          nu ai simtul umorului ...esti prea incordat (Joi, 9 iulie 2009, 6:40)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Apocalipsa dupa Eneas

          ...stresul atrage boala ,...relaxeaza-te!
  • +4 (4 voturi)    
    greseala in articol (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:50)

    mihai [anonim]

    Bulgaria apare ultima in care o publicati dumneavoastra dar pe site-ul de unde ati cules informatia bulgaria nicu nu apare in lista.

    Datele care le treceti in dreptul bulgariei sunt de fapt datele pentru Romania (4,94%, 405 puncte)

    http://www.cmavision.com/market-data

    patrioti patrioti dar sa fim corecti nu?
    • -1 (1 vot)    
      Merci (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:13)

      Prostanul [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sincer, nu intelegeam cum Romania poate fi in topul 10 daca ultima in acest top era Bulgaria....La tampenia jurnalistului nu m-am gandit!
      • 0 (0 voturi)    
        ce nu intelegi??? (Joi, 9 iulie 2009, 6:16)

        calu verde dupa peretele verde [anonim] i-a raspuns lui Prostanul

        este vorba de regula iliescu: cand pe lista nu mai este loc atunci se inventeaza locul 0 "zero": - daca va mai amintiti cum a facut cu prima lista a FSN-ului cand s-a trecut inaintea lui gat scurt Roman, care era pe primul loc. Asa ca daca consideram Argentina pe locul zero atunci avem si noi locul 11 pe o lista de 10 !!!! noi centram noi dam cu capul--- oricum si jurnalistul se uita pe strada cand face articolul atat de mult il intereseaza ce scrie acolo
    • +1 (1 vot)    
      Azi, 9 iulie, Romania nu mai este in top 10 (Joi, 9 iulie 2009, 11:53)

      BartSimpson [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Daca va duceti frumusel si verificati direct pe pagina web a CMA si mai intelegeti si 10-20 cuvinte in engleza, descoperiti ca azi 9 iulie Romania nu mai apare in top 10 "Top Cumulative Probabilities of Default", Bulgaria apare pe locul 10. In plus, mai spun oamenii aia ca serviciul lor minune DataVision face calcule ZILNICE pentru diversi indicatori printre care si aia pe baza carora se alcatuieste acest top (unul dintre altele de la categoria "Sovereign Risk Monitor".

      Asa ca pentru ziua de azi puteti sa va dati de ceasul mortii ca am iesit din top, maine poate aveti sansa sa va vaitati iar ca suntem in top, si tot asa, macar aveti o ocupatie sigura!
      • +1 (1 vot)    
        corect, mai usor cu panica pe scari (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 2:22)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        Criza nu a fost provocata de creditele neperformante, nici de speculatiile cu materii prime, nici de "capitalism", ci de panica starnita de aceeasi presa care ridica in slavi boom-ul preturilor la locuinte sau petrol.

        Imi fac si eu site si o sa zic ca vine sfarsitul lumii, si pun si grafice misto, sa vezi ce trafic fac.

        Chiar nu a vazut nimeni de cine tine site-ul ? "A CME Group Company", cand compania parinte se numeste CMA ... si Pinky and The Brain lucreaza pentru ACME ...
  • 0 (0 voturi)    
    hmmmm (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:40)

    Bogo [anonim]

    corect, bulgaria nu apare dar procentul pt Romania e 24.98%. nu 4.94% :)... corectitudinea pana la capat
  • +4 (8 voturi)    
    Faliment ! (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:45)

    Motul [anonim]

    Romania va fi falimentara tot timpul cat va fi condusa de romani. Conducatorii romani stiu numai sa fure !
    • 0 (0 voturi)    
      roman autentic (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:11)

      Ben [anonim] i-a raspuns lui Motul

      In sfarsit, iata un roman adevarat!
    • -1 (1 vot)    
      care romani? (Joi, 9 iulie 2009, 10:38)

      v [anonim] i-a raspuns lui Motul

      Romanii nu stiu numai sa fure? Nu e adevarat. Romanii care sunt sprijiniti de calsa politica sunt niste hoti. Pungasi. pentru ca sunt la fel si se sustin reciproc ca sa le mearga afacerile bine.

      Eu sunt din ardeal unde oamenii ar vrea ca sa le mearga bine lor si celor din jur.
      Cand ajung in schimb in Bucuresti, cum cobor din avion, sar pe tine toti taximetristii sa te fure care mai de care. De hotii de buzunare ce sa mai vorbesc.. S-a curvit Bucurestiul intr-un hal fara de hal. Iar acolo, intr-un asemenea mediu care e considerat normal incat nu se face nimic, stau si "liderii" nostrii.

      Nu ma simt reprezentat de gunoaiele care sunt acum la conducere deloc. Sunt ardelean si imi iubesc ardealul meu. Nu pot sa zic acelasi lucru despre inganfatii din sud. Tot ceea ce vad multi de acolo e cum sa ii fure pe cel din jur ca sa isi adune pentru el mai mult.

      Numai de ne-am putea separa.. sa scapam de subjugarea politica si de incultii reprezentanti.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 9 iulie 2009, 13:33)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui v

        Emil Boc! Doar atat...
  • +2 (2 voturi)    
    Ieşiţi la vot! (Joi, 9 iulie 2009, 3:40)

    diu1so [utilizator]

    Toţi ne plângem că guvernanţii României sunt cum sunt, dar în afară de a comenta pe forumuri şi bloguri, nu facem nimic. Nu ştiu, dar odată cu introducerea impozitului forfetar am impresia că defapt s-a dorit falimentarea firmelor mici, cu câţiva angajaţi. Era la mintea cocoşului că mărirea fiscalităţii va atrage la buget şi mai puţini bani şi va mări rata şomajului. Datele oficiale arată că nu mai puţin de 75.000 firme şi-au închis activitatea de la intrarea în vigoare a prezentei legi.

    Potrivit CMA, România este pe locul 9 în rândul ţărilor care au şanse să falimenteze. Procentul care se dă pentru faliment este de 25%...şi personal chiar aş plusa cu încă 25% având în vedere că măsurile anti criză s-au dovedit a fi măsuri care să încoarde şi mai mult aţa de care atârnăm în acest moment

    Deci, atâta timp cât staţi în casă nu rezolvaţi nimic, mergeţi la vot şi arătaţi ca puterea e în mâinile voastre, nu degeaba e DEMOCRAŢIE.

    O prezenţă masivă la vot va băga frica în politicieni, pentru că nu vor mai putea cumpăra voturi sau face alte manevre.

    Recunosc, habar nu am cu cine să votez, dar mă voi prezenta să arăt că îmi pasă de România.

    vedeţi aici un filmuleţ interesant care întăreşte cele spuse de mine mai sus, urmăriţi cu atenţie:

    http://www.youtube.com/watch?v=a3HyK5rB9jY

    Soluţii anti criză nu pot da, dar cred că dacă eram în locul celor care gândesc pentru binele nostru, găseam metode mai bune. Pentru că eram nevoit să am grijă de oamenii care mi-au dat puterea.
    • -2 (2 voturi)    
      lol (Joi, 9 iulie 2009, 9:55)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui diu1so

      Haha! Politicienii se vor ingrozi cand vor vedea ca mergem noi la vot in masa. Chiar nu ai inteles ca indiferent cu cine ai vota, tot EI ies castigatori? Nu ai inteles ca sunt toti la fel? Nu ai inteles ca sunt mana in mana si conduc tara impreuna? Ei bine, ei au inteles ca e in interesul lor sa nu isi scoata ochii intre ei, sa fie "prieteni" si sa imparta frateste bugetul statului! S-a demonstrat practic faptul ca democratia nu se potriveste cu caracterul romanului, care prin libertate intelege "sunt liber sa fur, sa lenevesc, sa injur, sa scuip...". Nu ma intelegeti gresit, nici comunismul nu este o varianta, dar nici democratia nu merge. Poate ar trebui sa ne integram in alt stat si sa ii lasam pe ei sa ne conduca, noi evident avem mintea mult prea afectata pentru a ne putea conduce singuri.
      • -1 (1 vot)    
        Subtire filosofie.. (Joi, 9 iulie 2009, 11:14)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui xyz

        .. de viata ai. Invins . Jenant.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Joi, 9 iulie 2009, 11:41)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Tovarase luptator, e o dovada de inteligenta sa discerni intre lucrurile pe care le poti schimba si cele pe care nu le poti schimba.
          Nu confunda mentalitatea de invingator cu lupta prosteasca pentru cauza pierdute, s-ar putea sa te faca sa iti irosesti resursele.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti tinar, (Joi, 9 iulie 2009, 14:00)

          defa [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          probabil.Te-as putea intelege,dar cind ti se iroseste tineretea intr-o "tranzitie" interminabila ajungi la concluzii ca cea de mai sus,nimic deplasat cita vreme clasa noastra politica e de ultima speta.
    • -1 (1 vot)    
      Mergem sa votam (Joi, 9 iulie 2009, 10:45)

      SanGraaL [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

      Bun ....Iesim la vot cu totii. Si...Mai departe?...Gasim niste buletine de vot pe care, surpriza!!!!!! SUNT EI!!!
      • +4 (4 voturi)    
        Care ei bre? (Joi, 9 iulie 2009, 11:16)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui SanGraaL

        ... extreterestrii? Care ei? Nu-ti place de ei? Devino el? Fii o alternativa. Da stiu nu poti nu te lasa ei. Ei sunt ca NOI. Ei suntem NOI . cand noi ne vom schimba ei se vor schimba.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu candidezi ? (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 2:03)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui SanGraaL

        ?
  • +1 (1 vot)    
    ce pacat (Joi, 9 iulie 2009, 9:18)

    Tanuki [anonim]

    ufff. niciodata nu suntem primii
  • -1 (1 vot)    
    Hai sa punem asa problema: (Joi, 9 iulie 2009, 14:18)

    AlinN [anonim]

    Sa nu discutam daca va da Romania faliment, sau cand. Sa consideram ca am fost in viitor si am vazut ca Romania a dat faliment undeva la 2 luni dupa alegerile prezidentiale. Foarte util as vedea un articol cu ce trebuie sa facem acum sa ne fie mai usor atunci, si ce se intampla efectiv atunci cand da faliment un stat.
  • -1 (1 vot)    
    economie (Vineri, 10 iulie 2009, 21:55)

    nenica [anonim]

    noi romani am iesit din criza vreo data neam nascut si vom muri intro vesnica criza
  • 0 (0 voturi)