Moody's estimeaza ca economia Romaniei va scadea cu 5,7% in 2009

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 14:44 Economie | Finanţe & Bănci

Moody's a redus perspectivele de crestere economica a Romaniei pentru acest an, estimand ca Produsul Intern Brut (PIB) va scadea cu 5,7%, potrivit NewsIn care citeaza un comunicat al agentiei de evaluare financiara. Anterior, Moody's prognoza o scadere cu 4% a economiei romanesti.

Agentia si-a mentinut insa estimarile cu privire la evolutia economiei romanesti in 2010, analistii acestei institutii fiind de parere ca PIB-ul se va reduce cu 0,2%.

Estimarile privind inflatia au ramas, de asemenea, neschimbate, de 4,9% pentru 2009 si 3,7% in 2010.

Analistii agentiei de evaluare financiara apreciaza ca ratingul acordat Romaniei ar putea fi coborat daca programul de finantare cu FMI si CE este intrerupt sau daca UE devine mai putin inclinata sa sustina tara.

Moody's este singura din cele trei mari agentii de evaluare financiara care acorda in continuare Romaniei rating din categoria "investment grade" - Baa3, cu perspectiva negativa. S&P si Fitch au retrogradat Romania la categoria "junk" (rating speculativ) in toamna anului trecut.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

740 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Sa ne mai lase astia (Joi, 9 iulie 2009, 15:12)

    in a bad mood [anonim]

    Asa o fi dar sunt prea necredibili dupa faza cu criza. Eu prevad ca moody isi va scadea cifra de afaceri cu 80%.
  • -1 (3 voturi)    
    Of... (Joi, 9 iulie 2009, 15:13)

    Rali [utilizator]

    Astia au ceva cu noi!
    Nu au vazut ca a inceput programul prima casa si urmeaza sa demareze economia, cum adica junk?
    Eu sunt convins ca e mana lui Patriciu, nu e vina guvernului portocaliu.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu sunt convins (Joi, 9 iulie 2009, 16:53)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Ca ai facut o facultate economica particulara la fara frecventa, cred ca management, si te crezi expert in economie.

      Programul prima casa relanseaza economia. Ha ha ha
      Of ... /
  • 0 (2 voturi)    
    apreciere realista (Joi, 9 iulie 2009, 15:34)

    gurka [anonim]

    in sfarsit niste cifre credibile, dupa cifrele fanteziste ale guvernantilor la inceput de mandat si gogomaniile debitate de multi altii, intr-o directie sau alta.
    • +1 (3 voturi)    
      Si ei ar fi surprinsi daca ar nimeri (Joi, 9 iulie 2009, 16:00)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gurka

      Nu au nimerit mai nici o prognoza (vezi Islanda). Cred ca ar fi suprinsi sa nimereasca da data asta. mai ales ca nimeni nu se mai uita la prognozele lor si mai rau nu mai cumpara nimeni analizele lor. Asa ca mai bine le dau publice. Ca tot nu mai valoreaza nimic.
      Cat despre noi poate fi mai bine poate fi mai rau dar Guvernul pare sa nu aiba habar de ceea ce se intampla. Daca va reveni economia o va face prin propriile puteri chiar in ciuda unui guvern incompetent care crede ca distrugand economia privata pentru a aduna bani rudelor bugetare poate rezista.
  • +3 (3 voturi)    
    abereaza (Joi, 9 iulie 2009, 15:51)

    mihai [anonim]

    o sa fie - 7% sau - 8%
    • 0 (0 voturi)    
      Esti ultra... (Joi, 9 iulie 2009, 19:45)

      Tata Omidu' [anonim] i-a raspuns lui mihai

      super optimist amice!
      Urmeaza, Kolapsu' peron stanga!