Trai-ti-ar rezerva, China!

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 15 iulie 2009, 8:47 Economie | Finanţe & Bănci

Asta-i diferenta. Rezervele valutare ale Chinei sunt precum Fat Frumosul din poveste, in vreme ce ale noastre sunt ca Fetita cu Chibrituri, care-si toceste nasucul de geam sa vada cum de o duc altii mai bine. In China, potrivit Bancii Centrale, aceste rezerve au atins nivelul record de 2130 miliarde de dolari la 1 iulie, ceea ce corespunde unei cresteri de 17,8% in ritm anualizat.

La ce sunt bune rezervele, se stie. Ti se devalorizeaza moneda nationala? Pac, vinzi o cantitate de moneda din rezerva si o stabilizezi. Esti pe deficit in contul curent si trebuie achitate facturi? Tac!, iei o parte din rezerva si mai scazi din serviciul datoriei. Si asa mai departe.

Din 2006 incoace, rezervele Chinei sunt cele mai mari din lume, „motorul” acestei evolutii fiind excedentele comerciale pe care statul le inregistreaza, dar si capitalurile investite in aceasta tara. De pilda, numai excedentul comercial (export minus import, pentru cei care s-au trezit mai tarziu si nu ne-au urmarit de la inceput) a fost de 96,4 miliarde de dolari (circa jumatate din PIB-ul Romaniei). Si asta a fost un semestru prost pentru chinezi, acest indicator scazand cu 1,3% fata de excedentul pe primele 6 luni din 2008.

De asemenea, investitiile straine directe au fost de peste 34 miliarde de dolari in ianuarie-iunie, o catastrofa pentru China, care anul trecut pe vremea asta se lauda cu valori mai mari cu 20%.

O mare parte din aceste rezerve sunt investite in dolari (certificate ale Trezoreriei SUA), China fiind de departe cel mai mare creantier al SUA, cu cele 763,5 miliarde de dolari bagate in asemenea hartii de valoare. Insa, banca centrala a Chinei utilizeaza aceasta metoda in momentul de fata pentru a evita supraincalzirea, fara a pune in discutie optiunea sa pentru un yuan supraevaluat.

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3074 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Corectie (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:44)

    Justy [anonim]

    Trai-ti-ar!
    NR. Multumim, am corectat.
  • +1 (1 vot)    
    Comparatie (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:14)

    razvan [anonim]

    Asadar – Fat Frumosul chinez – 2130 mld. dolari, adica vreo 1521 mld. euro. Rezerva Romaniei (fetita cu chibrituri) – 25,23 mld. euro in iulie. De 60 de ori mai mare rezerva chinei decit a Romaniei.
    Populatia Chinei – 1,306 mld. locuitori. Populatia Romaniei – 21,7 mil. locuitori. De 60 de ori mai mare populatia Chinei decit a Romaniei. Deci?????
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:32)

      milica [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Super corect razvane.
      Insa ei mai au o problema. Au rezervele un dolari. Aici apar 2 posibilitati:
      1. daca astia vand toata rezerva de $ in cateva zile impactul pe piata mondiala o sa fie dezastruos , mai ales pentru America
      2. Daca (si este posibil) dolarul cade pe piatza mondiala, s-ar putea ca rezervele Chinei sa mai valoreze cat sa mai cumpere o duzina de biciclete..
      • 0 (0 voturi)    
        De asta nu vinde China (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:41)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui milica

        Daca ar incepe sa vanda masiv, dolarul ar scadea si asa si-ar sabota singura valoarea rezervelor.
        Asa ca stau cuminti chinezii, spera sa-si revina SUA si intre timp incearca sa impuna o alta valuta-etalon in care probabil ar vrea sa-si diversifice rezerva.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu rezerve... (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:37)

      nox [anonim] i-a raspuns lui razvan

      da, cum ramane cu datoriile ?
  • 0 (0 voturi)    
    In timp ce USA (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:43)

    Alex [anonim]

    In timp ce USA are datorii de 1000 mld $.

    Cine e cea mai mare putere in lume?

    Si nici nu trebuie sa asteptam pt asta inca 10-20 cum cred "analistii".

    Iar in topul Forbes foarte bine in primele locuri ar trebui sa fie liderii partidului comunist chinez, urmati de liderii rusi si abia mai apoi oamenii de afaceri in intelesul pozitiv al cuvantului.
  • 0 (0 voturi)    
    "Rezervele" (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:19)

    XXX [anonim]

    una dintre putinele tari daca nu chiar singura pe care sau cu care clubul bilderberg relationeaza mai greu. altfel spus nu prea se supune celor hotarate in cadrul clubului. pentru cei ce nu stiti ce este acest club cautati pe net si incercati sa mai procurati cartea cu acelasi titlu: clubul bilderberg - stapanii lumii
  • 0 (0 voturi)    
    Eu unul nu cred! (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:35)

    dalailama [anonim]

    Nu pot sa cred ca o tara comunista, o tara rosie, poate avea atatia bani si o economie performanta.
    PAI LIDERII LOR SUNT ROSII, SUNT COMUNISTI, SATRAPI, IAR economia lor planificata...
    Nu pot sq cred ca economia libera nu e in stare sa concureze economia Cineza...
    Dar poate ca lucrurile nu stau chiar asa si poate comunismul e defaimat numai de aiuritii carora 10 dolari in buzunar le tin loc de orice.
    Iata ce poate face un popor condus corect, o tara in care indivizi ca ritzi pitzi sunt executati pe loc. Mai e putin si China comunista va deveni principala putere economica si miluitara a lumii chiar daca asta le va sta in gat capitalistilor ! Bravo China!
    Bravo popor chinez! Tienanmen e o facatura occidentala!
  • +1 (1 vot)    
    Rezervele... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:33)

    calin [anonim]

    Va invit sa mergeti in China si sa castigati 100 $ pe luna (maxim) si sa contribuiti la cresterea rezervelor tarii, si sa traiti intr-o locuinta de 10 metri patrati si asa mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      ce bine (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:38)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui calin