Cat de mult se va deprecia leul pana la sfarsitul anului?

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 12:37 Economie | Finanţe & Bănci

De o vreme incoace, dezinteresat sau nu, tot mai multi analisti ne anunta ca la toamna vom asista la un colaps al monedei nationale care, potrivit acestora, va depasi nivelul de 4.5-4.6 lei/euro, unii urcand chiar stacheta la 4.7-4.8, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Dupa ce am scapat de sperietoarea numita “deficit extern”, acum aceste predictii sunt justificate de catre cei care le fac prin deteriorarea activitatii economice, relaxarea politicii BNR si agravarea deficitului bugetar. Sa vedem cine si ce predictii face.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   










3554 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    hehe (Marţi, 21 iulie 2009, 13:16)

    hehe [anonim]

    uhh sa vedeti criza in toamna-primavara 2010, atunci e jale, cand ajung ratele la os, si nu se mai pot plati.

    sincer ma bucur extrem de mult ca nu m-am inhamat la o rata ipotecara... prefer sa raman in chirie si sa mai rabd putin, decat sa mor de foame si dat afara din apartamentul de 2 camere cumparat cu 100.000 euro :)))

    acu o sa se vada cei care chiar au bani, si cei care s-au lafait si si-au tras apartamente si audi-uri sau bmw-uri :))
    • 0 (12 voturi)    
      haha (Marţi, 21 iulie 2009, 14:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui hehe

      Felicitari, te roade invidia si astepti sa crape capra vecinului.
      Cu o astfel de gandire cred ca si la 80 ani vei sta in chirie, asteptand pensia platita tot de restul prostilor. Sau crezi ca daca tuturor le va merge prost tu vei fi scutit de asta?
      E clar va fi sfarsitul lumii cum apare un titlu de genul asta toate tatele prevad numai nenorociri.
      • 0 (10 voturi)    
        muhahaha (Marţi, 21 iulie 2009, 14:54)

        muhahaha [anonim] i-a raspuns lui anonim

        tu esti din ala care plateste acu rate de se indoaie... si nu apuca sa mai doarma noaptea cand se gandeste ca o sa creasca euro :))))

        muhahaha, asa va trebuie voua celor care ati fost prostiti de banci.

        prostia se plateste, mai devreme sau mai tarziu, vine si rasplata.. in cazul vostru, o sa va vindeti tot ce aveti si va mutati la tara cu parintii sa traiti din gradina de zarzavaturi :)))

        muhahaha
        • -1 (7 voturi)    
          ras plans ... (Marţi, 21 iulie 2009, 15:29)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui muhahaha

          a sta in chirie in romania se lasa cu insomnii.
          deocamdata tu esti la cheremul proprietarilor si nici macar nu ai garantia ca luna viitoare nu tre sa te muti.
          in mod sigur platesti chiria mai mult decat e rata mea si poti primi un sut in fund oricand
          nu ai nici un fel de siguranta.
          daca ar fi treburile ca pe dincolo unde ai contracte de inchiriere pe termen de peste 5 ani atunci as fi de acord cu balariile tale insa pe aici dintr o hruba intr alta (asta daca vrei sa ma reasiguri ca ai chiria mai mica decat rata mea) senilizez inainte de vreme.
          sa nu uit de fidelitatea fata de mobila veche, indoita si putrezita a romanilor. zici ca in aia sta averea lor :))
          mah eu nu inteleg de unde ranjitul tau fericit pentru problemele bancare. daca ai chef sa comentezi atunci critica adevarata prostie( vezi manelo mania, politicieni) nu riscurile asumate de unii pe care ii doare in cot de existenta ta.
          • -1 (5 voturi)    
            muhahahaha (Marţi, 21 iulie 2009, 15:56)

            muhahahah [anonim] i-a raspuns lui anonim

            nenea gigica, eu am contract de 3 ani cu proprietarul meu, platesc 130 euro chirie pentru o garsoniera in centrul piatra-neamutului.

            nu mi-a lasat mobila, eu mi-am cumparat-o, si imbunatatirile care le-am facut, mi le-au scazut din chirie. As pune si centrala, dar e multa bataie de cap, si nu se merita.

            dorm atat de linistit, incat nici nu ai habar, mai ales ca proprietarul nu are voie sa ma dea afara decat cu 40 zile pre-aviz.

            iar tie.. iti moare sufletul pe zi ce trece, cand te stii ca trebuie sa dai 180% inapoi la banca, si incepe sa creasca euro :)))))))

            ma bucur enorm ca m-am inhamat la rate, pfii, cea mai mare prostie romaneasca, sa te inhami la rate cu DAE 35% :)))))

            sincer asa va trebuie, chiar MA BUCUR de necazul vostru, pentru ca eu am zis ca mai bine platesc chirie intr-o garsoniera modesta decat sa locuiesc in LUX si banca sa-mi ceara lunar socoteala :))))

            astept sa ajunga euro 5 lei... PT CA AM SALARIUL IN EURO.. muhahahaha
          • 0 (2 voturi)    
            Exact. (Marţi, 21 iulie 2009, 16:04)

            anticus [anonim] i-a raspuns lui anonim

            Am stat 10 ani in chirie, nu e niciun motiv de lauda. Daca vrei sa stai intr-o zona buna platesti de te usuci.
            Toate chiriile sunt in euro, la fel ca si ratele ipotecare. Majoritatea celor cu credite au ratele egale sau mai mici decat chiriile, dar sunt si exceptii printre cei care au cumparat in 2008. Daca casele ar costa 10.000 euro tot ar fi avantaj fata de chirii.
            In viata uneori castigi, alteori pierzi, dar casa ta nu trebuie privita ca o afacere. E un loc in care sa stai linistit, sa-ti schimbi mobila, geamurile, usa, sa-ti trantesti o teava in sufragerie etc.
            Le doresc celor care stau in chirie sa isi imagineze urmatorul scenariu: casatorie si un copil. Sau sa incerce sa gaseasca o fata care sa stea in aceste conditii.
            Asta e, unii nu sunt in stare sa vada dincolo de ziua de azi.
        • +1 (3 voturi)    
          hihihi (Marţi, 21 iulie 2009, 15:53)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui muhahaha

          Iti doresc sa ti se intample exact ceea ce imi doresti tu mie. Sa nu mai dormi noaptea pentru ca te da proprietarul afara.
          Tu vei plati chiria la acelasi curs, deci bucuria asta a ta nu denota decat niste frustrari innabusite. Sau prostie.
          Nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca am un credit ipotecar, eu nu am afirmat acest lucru.
          Las-o mai incet cu arogantele astea de mahala, pana una alta cred ca din moment ce stai in chirie sigur esti venit dintr-o gradina de zarzavat, asta ca sa te citez. Nu generalizez in cazul altora este un raspuns la invectivele aruncate pe forum.
          Numai un individ iresponsabil se poate bucura de raul altuia, asta am incercat sa-ti spun, dar vad ca nu pricepi. Nu te obosi sa imi raspunzi.
  • +3 (9 voturi)    
    Sfarsitul anilor. (Marţi, 21 iulie 2009, 13:28)

    AlinN [anonim]

    1Eur=11.26RON. Somaj 73%. Singurii care lucreaza sunt trupele de reprimare si Parlamentul. Guvernul ca si pana acum nu lucreaza. Sau ca sa fiu mai corect lucreaza doar sporadic. Impotriva tarii. Tot ca si pana acum. Implicit apar revolte. Pe fondul revoltelor justificate apar crime, razbunari, violuri. Cativa politicieni mai isteti reusesc sa ia elicopterul si sa fuga. Altii sunt linsati. Societatea se destrama si se formeaza mici celule sociale fiecare functionand dupa legea ei. Aceste celule se grupeaza in jurul detinatorilor de arme furate din fostele cazarme militare. Sub pretextul apararii propriilor baze militare SUA trimite un portavion cu 1500 de puscasi marini, incercand sa ajute Guvernul sa restabileasca ordinea de drept. Din pacate anarhia este deja instaurata. Reporterii straini transmit in strainatate cazuri de canibalism, dar membrii Guvernului, din adapostul Casei Poporului, unde au fost nevoiti sa se retraga, infiereaza cu manie astfel de denigrari. In aceeasi zi Ungaria anexeaza Transilvania, Bulgaria anexeaza Dobrogea, Serbia Banatul, si Republica Moldova anexeaza Moldova. Poate singura noastra consolare ca romani este ca nu ajung sa se bucure foarte mult de "anexate" pentru ca aceleasi fenomene se vor extinde si la ei. Zvonuri cum ca acelasi fenomen se petrece si in SUA si in Rusia nu vor fi confirmate decat de arma nucleara trimisa de Rusia impotriva Romaniei, dar datorita consumului de votca ajunsa in Franta, Paris.
    • -1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 21 iulie 2009, 14:57)

      whiteadi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      shi atunci steaua lu vadim, pardon becali, va cashtiga din nou campionatul
  • 0 (0 voturi)    
    rromanii (Marţi, 21 iulie 2009, 16:10)

    denisa [anonim]

    AlinNe, m-ar interesa situatia rromilor.... ;-)