Ministerul Turismului vrea sa cumpere indicatoare de 500.000 euro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 16:04 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Turismului intentioneaza sa cheltuiasca aproximativ 500.000 de euro pentru achizitionarea si amplasarea unor indicatoare turistice. Potrivit unui anunt de atribuire de pe site-ul e-licitatie.ro, Ministerul Turismului va organiza o licitatie deschisa pentru realizarea a minim 3.750 de indicatoare, in valoare de 498.750 euro.

Potrivit anuntului de participare, indicatoarele vor fi folosite pentru dezvoltarea sistemului informational pentru monumentele de patrimoniu mondial UNESCO. Durata contractului este de trei luni de la data atribuirii.

Una dintre conditiile pe care companiile participante la licitatie trebuie sa le indeplineasca este o cifra medie anuala de afaceri pe ultimii 3 ani rezultand din activitatea corespunzatoare obiectului procedurii de cel putin 1,4 milioane euro. Principalul criteriu de atribuire este cel mai scazut pret.

Termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28 august 2009.

Filme publicitare de 336.000 lei

Acest anunt nu este singurul postat pe site-ul e-licitatie.ro de catre Ministerul Turismului. Printre cele mai importante se afla o invitatie, publicata pe 15 iulie, pentru o achizitie publica in vederea creatiei campaniei nationale de promovare a Romaniei, valoarea contractului fiind estimata la 336.000 lei. Principalul criteriu de atribuire este oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere  economic, iar obiectul contractului reprezinta productia de filme publicitare.

Cititi aici si alte anunturi ale Ministerului Turismului.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1330 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Excelent (Marţi, 21 iulie 2009, 16:13)

    RTT [anonim]

    Excelenta initiativa.
  • +3 (7 voturi)    
    SI?? (Marţi, 21 iulie 2009, 16:14)

    ionion [anonim]

    Asta chiar nu mi se pare un lucru asa rau? E chiar util, si normal. Sunt sigur ca sunt destui oameni care nici macar nu stiu ce obiective turistice sunt, sau unde se afla acestea in localitatea de domiciliu.
    • +3 (9 voturi)    
      autoritatile locale (Marţi, 21 iulie 2009, 16:39)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ionion

      E obligatia autoritatilor locale sa le marcheze (si chiar SUNT marcate, aproape in orice sat se vede cate o placuta cu semnul de "monument istoric") - dar de banii aceia se mai pot face muuuuuuulte pancarte cu moaca lui Base... "se poarta"... ar fi interesant CATE pliante si afise portocalii s-au facut din banii de "diseminare" din fondurile structurale... :-p
      • -2 (8 voturi)    
        Corecta apreciere, esti informata (Marţi, 21 iulie 2009, 16:54)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        de la cap la coada.
        Este treaba autoritatilor locale, bine punctat.
        Ma bucur ca nu esti in gasca derbedeului
      • +2 (2 voturi)    
        Nu Codruta (Marţi, 21 iulie 2009, 22:48)

        adik [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        la mine in oras nu sunt indicatoare.
        Si daca ar fi, nu ar strica sa fie mai multe.
        Ai trecut prin multe sate, ca vad ca generalizezi.
        Eu iti inteleg suparerea pe Base dar poti fi mai subtila.
        • -1 (1 vot)    
          :) (Miercuri, 22 iulie 2009, 0:11)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adik

          Am trecut, intr-adevar, prin foarte-foarte-foarte-foarte multe sate (si orase ;)
          Am zis "aproape in orice sat" (deci nu generalizez mai mult decat realitatea) - si sa tinem cont ca NU exista in fiecare sat / oras, "obiective turistice".

          Oricum, indiferent cat as fi eu de "subtila", e obligatia autoritatilor locale (nu a MT) sa puna indicatoare.
          Asa ca tu trage-ti de maneca primarul - ca ma indoiesc ca o fi bagat toti banii P_rimariei in vreo statie de epurare sau in asfaltarea strazilor de la periferii >:)
  • +7 (7 voturi)    
    Cam mult... (Marţi, 21 iulie 2009, 16:16)

    S-turist [anonim]

    ..cam multi bani cheltuie Miss turism, dar sper ca a facut calcule si banii astia se vor amortiza in timp scurt multumita investitiei. Numiti-ma naiv, dar insist sa gandesc logic si pozitiv in ciuda tuturor argumentelor contra. Mai ales ca a vazut ce a patit Ritzi
  • +4 (8 voturi)    
    Pute a schema CFR cu 800000 ROL surubul (Marţi, 21 iulie 2009, 16:16)

    Titirca1 [utilizator]

    Poate intra cineva pe fir si se sesizeaza.
    E adevarat ce le fabrica la Monaco ?
    • -2 (6 voturi)    
      tu (Marţi, 21 iulie 2009, 17:09)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      cite conturi ai mai postacule pnldsr, sapte,opt, de-ti dai singur plusuri? Sau iti dau colegii de celula din kiseleff 10? Sau va cadorisiti pe rind?
    • -1 (3 voturi)    
      Sefu, (Marţi, 21 iulie 2009, 22:51)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      ai auzit. E licitatie deschisa.
      Mergi tu cu 799999 ron surubu' si castigi. Om te faci.

      Apropo, e deschis sediul asa tarziu?
  • +2 (10 voturi)    
    idei ptdna udrea (Marţi, 21 iulie 2009, 16:16)

    scepticu [utilizator]

    1. indicatoarele sa indice doar hoteluri agreate de pdl
    2.indicatoarele sa indice palatul cotroceni si sub ele poza dlui basescu presedinte
    3.sa se faca indicatoare cu locurile pe care le-a vizitat dna udrea+dnul basescu, ca sa mergem si noi p'acolo.

    si mai veniti si voi cu idei bune
    • +3 (9 voturi)    
      in fata Ministerului Turismului (Marţi, 21 iulie 2009, 16:28)

      marius [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      un indicator cu "Atentie la blonda!"
  • -1 (9 voturi)    
    idei ptdna udrea (Marţi, 21 iulie 2009, 16:16)

    scepticu [utilizator]

    1. indicatoarele sa indice doar hoteluri agreate de pdl
    2.indicatoarele sa indice palatul cotroceni si sub ele poza dlui basescu presedinte
    3.sa se faca indicatoare cu locurile pe care le-a vizitat dna udrea+dnul basescu, ca sa mergem si noi p'acolo.

    si mai veniti si voi cu idei bune
    • 0 (6 voturi)    
      Nu te mai bilbii (Marţi, 21 iulie 2009, 17:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      Vezi ca poate se bilbiie si ministresa de la turism si dubleaza suma alocata programului.
      Si asa este vai de capul nostru, in loc sa se ocupe de strategii fiscale pentru turism, blonda stie doar lucru manual.
      Cam asa vad eu initiativa acestui ministru.
      Domenste peste un ditamai ministerul si mintea o duce doar la indicatoare turistice - proasta sau incompetenta ?
      Lacheii sa faca alegerea.
    • -1 (5 voturi)    
      postacu' asta (Marţi, 21 iulie 2009, 17:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      nu se multumeste cu un mesaj. E asa zelos ca pune mesajul de doua ori. Foame mare, baieti.
  • +8 (8 voturi)    
    133 Euro / indicator ??? (Marţi, 21 iulie 2009, 16:18)

    un oarecare [utilizator]

    Pot eu face oferta mai buna. Cum pot participa la licitatie?
    • +2 (4 voturi)    
      pretz la pachet :-p (Marţi, 21 iulie 2009, 16:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Io crez ca in pretz este inclusa si cate o iecscursie a D-ei Udrea, pentru cate o conferinta de presa la fiecare dintre indicatoare >:)

      O sampanie, un mic, o maslina, o... cevaaa... ;)
    • +1 (1 vot)    
      cam ce nu pricepi din dedicatie? (Marţi, 21 iulie 2009, 18:59)

      Io [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Daca ai vandut in ultima vreme indicatoare de un milion jumate', poti intra pe e-licitatie.ro.

      Daca intr-adevar lucrezi in domeniu ar trebui sa ne spui care e firma aia care se califica; de obicei dedicatiile se fac in asa fel incat sa se califice _doar_ cine trebuie.
      Un lucru bun a facut si PSD-ul: macar e simplu de aflat cine da parandaratul.
  • +1 (1 vot)    
    indicatoare (Marţi, 21 iulie 2009, 16:21)

    indicatoare [anonim]

    ca cel care indica atractie turistica "castelul santamarieorlea" care de fapt e un hotel in forma de castel - care cica asa a fost construit, nu ca ar fi cine stie ce punct de interes turistic... bravo la voi!
  • +3 (3 voturi)    
    haa?? (Marţi, 21 iulie 2009, 16:22)

    adi [anonim]

    La noi ca la nimeni. Intai punem indicatorul si apoi facem drumul spre obiectiv...

    Oricum asta nu e o chestie nasoala. Daca pleci intr-o excursie pe cont propriu, de exemplu in Maramures, stai sa cauti de nebun o anume biserica de lemn din sat. Cu ceva noroc o gasesti singur, daca nu, vei fi nevoit sa intrebi pe vreun localnic...
  • -2 (4 voturi)    
    pai, da... :) (Marţi, 21 iulie 2009, 16:25)

    Codruta N [utilizator]

    Cate panouri se pot face "la pachet", in "oferta" castigatorului, cu mutra lui Base - sau cu decolteul lui Nuti? ;)

    heheheheeee.... >:)
  • +5 (5 voturi)    
    aoleu!!! (Marţi, 21 iulie 2009, 16:27)

    vortex [anonim]

    ..pai daca ies asa scumpe o sa le fure vestitii turisti indiromi si o sa le puna la portile palatelor....
    • 0 (6 voturi)    
      10 Euro (Marţi, 21 iulie 2009, 16:43)

      Super oferta SRL [anonim] i-a raspuns lui vortex

      Am oferta de indicator la 10 Euro (deci total cost 37500 Euro), dar cifra de afaceri 1.399 milioane euro. Cum fac? :)
      • +1 (3 voturi)    
        Le si instalezi in banii astia? (Marţi, 21 iulie 2009, 17:11)

        im [anonim] i-a raspuns lui Super oferta SRL

        Le si instalezi in banii astia?
  • -1 (7 voturi)    
    3750 (Marţi, 21 iulie 2009, 16:41)

    Codruta N [utilizator]

    3750 de indicatoare, asta inseamna aproape 100 pe judet, looool...... :)))
    • +2 (6 voturi)    
      Ideea este ca (Marţi, 21 iulie 2009, 16:57)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu conteaza cate indicatoare se vor produce, ci de catre cine si cat de mare va fi tzeapa din buget!

      PDL-ul s-a lansat in tzepuirea romanilor si ii dau bice cat incape ca sa termine repede cu banii.

      Nici macar FSN-ul n-a facut atat rau tarii, in primii 6 ani dupa revolutie, cat fac astia acum intr-un singura an.
  • +2 (4 voturi)    
    indicatoare ? (Marţi, 21 iulie 2009, 16:44)

    roberto [anonim]

    Cel mai de succesuri indicator va fi cel cu textul SPRE AUTOSTRADA A ....
  • +3 (5 voturi)    
    La banii astia (Marţi, 21 iulie 2009, 16:45)

    un roman [utilizator]

    Le fac eu artizanal pe toate!

    Sa fim seriosi, 133 de Euro / indicator?!
    Bataie de joc nu altceva.

    Ma intreb cat va costa montarea indicatoarelor si firma carui mare om politic la va monta?!
    • 0 (4 voturi)    
      va zic io cat poa sa coste >: (Marţi, 21 iulie 2009, 17:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Anul trecut, o "institutie finantatoare" a aprobat un proiect in care erau alocati 800 ron (8 milioane!!!) pentru... montarea cate UNUI banner! Era vorba despre bannerele alea, care se pun pe strada (sau intre 2 cladiri).
      Se considera ca "manopera" pentru montarea UNUI banner... nu mai putin de 16 (sasesprezece!!!) ore!!!
      Anul asta o fi costand mai mult... ca, deh... leul e mai slabutz, foamea e mai mare... >:)
    • +1 (3 voturi)    
      LoL (Marţi, 21 iulie 2009, 17:13)

      scharke [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      O coala de tabla zincata de 1,6 mp de 3,5 mm e 5 euro, hai inca 5 euro pt un stalp, vopsea + manopera inca 5 euro maxim de indicator, restu e profit curat...
      • 0 (2 voturi)    
        aluminiu (Marţi, 21 iulie 2009, 17:51)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui scharke

        Zice acolo, ce cerinte trebuie sa indeplineasca: tabla de aluminiu de min. 2mm, cum sa fie vopsita, sisteme de prindere samd...
  • +3 (3 voturi)    
    Indicatoare (Marţi, 21 iulie 2009, 17:19)

    Cititor [anonim]

    Oare ce va scrie pe acele indicatoare?
    In mod normal cred ca.. Groapa 1, Groapa 2, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    costuri reale (Marţi, 21 iulie 2009, 17:45)

    anonim [anonim]

    Costul real de realizare al unui panou de 1,5m2 este:
    tabla Al = cca. 50 EUR
    folie retroreflectiva = cca. 30 - 40 EUR
    stalpi, coliere, bride, alte maruntisuri: minim 10 EUR

    La cantitati mari se pot achizitiona materialele la preturi mai bune, dar diferentele nu sunt enorme.

    Cititi si caietul de sarcini inainte de a posta, documentatia este gratuita si disponibila pentru toti doritorii.

    Adaosul nu este grozav de mare si un astfel de panou daca ar fi realizat la nivelul de calitate solicitat nu ar fi deloc scump. In legatura cu montajul: stiti ce inseamna sa montati 3.500 de panouri in TOATA Romania? Calculati 2 oameni x maxim 2 indicatoare/zi + scule + masina + costuri de deplasare si vedeti atunci ce resurse trebuie sa fie alocate.

    Nu voi participa la licitatia respectiva dar sunt cat de cat in domeniu si pot sa va spun ca nici o firma care va respecta caietul de sarcini nu va ramane cu mai mult de 10% profit, ceea ce nu poate nimeni sa spuna ca este mult.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai dat-o-n bara ! (Marţi, 21 iulie 2009, 18:50)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Vezi ca mai sint destui cei care lucreaza in domeniu.
      Aluminiul tabla laminata il cumperi cu 1.740 USD/tona. Pe o suprafata de 1,5 mp, cu o grosime de 2 mm pretul rezulta la 12 USD/bucata. Este un pret corect.
      Poti sa obtii un alt pret, cu minim 3-4% mai mic, pentru o cantitate serioasa.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e asa (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:30)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Pentru costul tablei de Al m-am interesat la distribuitori locali de materiale publicitare. Nu neg ca daca o cumperi de la Slatina sau de la alta fabrica sunt alte preturi, dar sunt si alte termene de livrare si nu te mai incadrezi in timp.
        Firmele din industria publicitara nu lucreaza direct cu fabricile pt. simplul motiv ca vorbesc limbi diferite si au nevoie de timpi de livrare extrem de mici.
        Repet: nu este intentia mea sa particip la aceasta licitatie dar ca si un simplu observator, facand calculele la rece, pot sa dovedesc ca pretul nu este exagerat si adaosul cu care ramane orice firma care le va executa va fi rezonabil.
        Pentru cei care cred ca indicatoarele se vopsesc cu pensula: este nevoie de cerneluri speciale si o protectie suplimentara pentru ca imprimarea sa reziste ani de zile, asa cum se solicita in caietul de sarcini. Termenul de garantie solicitat daca nu ma insel este de 7 ani.
        In rest totul este doar poveste, daca cineva chiar are posibilitatea sa le faca mult mai ieftin este liber sa participe la licitatie. Legea permite si asocierea de firme si persoane fizice, a.i. sunt liberi toti cei care striga ca pot face indicatoarele la 30% din pretul bugetat sa se asocieze cu o oferta comuna.
        In ceea ce priveste oportunitatea achizitiei, aici intr-adevar este o discutie politica si nu tehnica, unde fiecare este liber sa-si refuleze nemultumirile.
  • +2 (2 voturi)    
    133 nu e mult (Marţi, 21 iulie 2009, 17:45)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Ca sa-mi pun doua firme din care una la cucurigu, pe o cladire m-a costat cam 700 de euro. E drept, nu in Romania, ci in Japonia. Dar, tinind seama ca toate indicatoarele se vor face manual, pe comanda, nu e mare pretul unitar, nici chiar la preturile din Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    Indicatoare (Marţi, 21 iulie 2009, 17:46)

    Turist [anonim]

    In ce limbi......straine, ca sa stie turistii atractiile: atentie ciini vagabonzi ; linia de centura $50 = 20 minute;spre Golden Blitz ,etc
  • 0 (4 voturi)    
    ura (Marţi, 21 iulie 2009, 18:29)

    cp [anonim]

    bravo!!!! chestia cu autostrazile e o nuca prea mare pt voi!!!!ce dracu hai sa cheltuim banii pe table puse pe niste drumuri in care numai cu tancul poti intra!!!!traiasca partidul!!traiasca poporul!!!traiasca guvernu base udrea si ce mai vreti voi!uraaaaaaaaaaaaa
  • 0 (2 voturi)    
    carul inaintea boilor (Marţi, 21 iulie 2009, 18:41)

    ionel [anonim]

    In opinia mea Udrea pune carul inaintea bolilor. Inainte de a cheltui milioane pt reclame si indicatoare ar fi trebuit sa investeasca in infrastructura, in restaurarea monumentelor in paragina, in parcari, in asigurarea de standarde atractive calitate pret la cazari si restaurante.
    Acum cateva zile citeam un reportaj despre Sarmisegetuza lasata la izbeliste. Nu exista ghid pt turisti, vestigiile sunt lasate in voia lor neprotejate, etc. Sau cetatile si bisericile fortificate din Transilvania, marea majoritate in paragina. Cu toate ca sunt capodopere a arhitecturii (romanica, gotica, militara). Multe dintre ele sunt pe cale sa se piarda definitiv. Sau inchise, deci si daca vine un turist trebuie sa caute timp de ore persoana care are cheia.
    Investiti mai intai in restaurare si infrastructura si pe urma in reclama! Daca infrastructura e okay turistii oricum vor veni singuri.
    • +1 (3 voturi)    
      Mai sefu (Marţi, 21 iulie 2009, 22:59)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      cum naibii sa investeasca Udrea in infrastuctura, in restaurari, in parcari (pardon, aici a investit)?
      Este doar ministrul Turismului. Deocamdata.

      Pai. Mai ionele, lasa limba de lemn, "hai ca vorbeste presedintele si pierzi ceva extraordinar".
  • +1 (1 vot)    
    cat de utile sunt acum? (Marţi, 21 iulie 2009, 18:48)

    laurici [anonim]

    Nu neg utilitatea unor indicatoare, dar nu stiu daca era o urgenta, mai ales in perioada asta de criza. Totusi este vorba de 500.000 euro...
  • +1 (3 voturi)    
    ~560 RON pe Indicator? (Marţi, 21 iulie 2009, 21:15)

    turist [anonim]

    Nu e cam scump pt o bucata de table si niste vopsea?
  • +1 (3 voturi)    
    indicatoare (Marţi, 21 iulie 2009, 22:20)

    radu [anonim]

    In timp ce in spitale se reduce mancarea pentru bolnavi altii pun indicatore ''aurite''[altfel nu-mi explic costul;sau se banii se duc acolo unde se duc toti banii care dispar in tara asta]
  • 0 (2 voturi)