FMI: Am fost citati gresit. Mentinem calendarul initial de adoptare a legii unice de salarizare

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 17:20 Economie | Finanţe & Bănci

Fondul Monetar International (FMI) mentine termenul pana la care autoritatile romane trebuie sa adopte legea unica a salarizarii bugetarilor, dar reprezentantii sai au aratat disponibilitate pentru discutii cu Guvernul pe aceasta tema, a declarat, miercuri, seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks, citat de NewsIn.

"Am fost citati incorect ieri (marti n.r.). Noi ne mentinem calendarul initial de adoptare a legii unice de salarizare, insa vom avea discutii in acest sens cu Guvernul", a declarat, miercuri, Jeffrey Franks, dupa intalnirea cu reprezentantii Ministerului Finantelor.

Liderul Cartel Alfa, Bogdan Hossu, declara, marti, ca Guvernul a cerut Fondului Monetar International (FMI) sa ii permita sa amane finalizarea legii unice a salarizarii, iar Fondul ar putea fi de acord cu amanarea termenului de 31 octombrie "cu cateva luni, posibil pana la finalul acestui an".

In acordul semnat cu FMI, finalizarea legii unice a salarizarii la 31 octombrie este una dintre conditiile ca Romania sa primeasca urmatoarele transe de la Fond.

FMI si Guvernul iau in calcul o contractie economica de 8-8,5%

Noul scenariu luat in calcul la stabilirea noului cadru macroeconomic, in contextul primei evaluari a acordului stand-by, arata o scadere a economiei cu 8-8,5% in acest an, estimare avuta in vedere atat de expertii FMI, cat si de Guvern, au declarat, pentru Mediafax, surse participante la negocieri.

"Atat Fondul Monetar International, cat si Guvernul discuta in momentul de fata pe un scenariu de baza care are in vedere o scadere a economiei cu 8-8,5% in acest an, fata de 4,1% cat a fost luat in calcul la semnarea acordului", au afirmat sursele. 


Citeste mai multe despre   










1230 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Fe-me-i (Miercuri, 5 august 2009, 17:36)

    x [anonim]

    Nu iubesc "femei-ul", dar cred ca fara acest jandarm extern conducatorii nostri isi vor face de cap in continuare.
    Macar sa se sperie si ei de cineva, ca de alegatori ...
    PS. Cred ca acest final negativ de 8-8,5, va fi fost ceva optimist ... cind vom trage linia pentru TOT anul 2009.
  • +1 (1 vot)    
    Contractia economica (Miercuri, 5 august 2009, 17:49)

    Cora D. [anonim]

    la sfarsitul lui 2009 va fi de 11 - 12 % fata de finele lui 2008 conform altor "surse",iar criza economica in RO nu va fi nici sub forma de W,nici U ,nici L ci sub forma de SINUSOIDA cu amplitudine max in acest sfarsit de an 2009 ,urmate de altele mai mici ca amplitudine pana la finele lui 2010,urmata de o stabilitate liniara ,dar ATENTIE numai in functie de stabilitatea pretului petrolului timp de 2 - 3 ani la max 75 $/baril,la orice fluctuatie mai mare de 20 % a acestui pret criza putand reizbugni !
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu ma mira (Miercuri, 5 august 2009, 17:59)

    nurnea [anonim]

    ...cel mai mult din legea asta pierde clientela de incompetenti pnl-psd. Mass-Media e a lor. Atunci de ce nu ma mira ca ne mint zilnic?
    • -6 (6 voturi)    
      nu pricep (Miercuri, 5 august 2009, 18:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui nurnea

      nu vad logica - inteleg doar ca trebuia sa bagi

      undeva cuvintele cheie mint, clientela, incompetenti si pnl-psd

      primesti vreun spor pentru dibacie?
    • +4 (4 voturi)    
      E simplu (Miercuri, 5 august 2009, 18:49)

      bosco [anonim] i-a raspuns lui nurnea

      o sa incerc sa iti explic eu:

      1. in perioada cat pnl a fost la guvernare a dat pe scurt posturi la toti ciumpalacii de partid. a infiintat zeci de agentii, angajat mii de oameni . a dat peste un salariu de 100 de ron bonusuri de 1000 (exemplul e pur orientativ). psd a fost prelungirea pnl din opozitie, cred ca si tu pricepi asta.

      2. legea salarizarii unice ar face ca multi din acesti ciumpalaci sa aiba salariile intoarse la cat merita sa aiba de fapt.

      3. psd s-a pronuntat de la inceput impotriva ei

      4. mass media e controlata de psd-pnl.

      5. capisci?
  • +3 (3 voturi)    
    criza e benefica (Miercuri, 5 august 2009, 18:03)

    noki [anonim]

    cred ca aceasta criza e benefica pt romani.
    Doar asa vor inelege, ca salariile nu pot creste la infinit, fara munca.
    De asemenea numai in aceste conditii de criza, se trece la legea unitara a salarizarii, la cea a pensiei, ca si la restructurari de agentii, personal, etc.
    Daca si in aceasta situatie, romanii se lasa greu, fara criza nu s-ar fi putut face nimic din aceste schimbari.
    Ba mai invatam si sa facem economii, sa nu facem rate in prostie, sa pretuim mai mult banul.
    Orice guvern ar fi fost, fara criza nu putea face ceea ce se propune acum.
  • -1 (3 voturi)    
    Romani ? (Miercuri, 5 august 2009, 18:04)

    motul [anonim]

    Crede cineva ca un sef de stat si un guvern format din cetateni de etnie romana , vor guverna in folosul poporului ?Niciodata !!! Se vor ocupa numai de furat !
    • 0 (2 voturi)    
      te rog (Miercuri, 5 august 2009, 19:43)

      xy [anonim] i-a raspuns lui motul

      nu-i mai judeca pe toti romanii dupa tine.
  • +2 (2 voturi)    
    hotii (Miercuri, 5 august 2009, 18:05)

    radu [anonim]

    Categoriile persoanelor cu statut special se vor uni impotriva legii cu salarizare unica deoarece vor pierde din privilegiile castigate abuziv in dispretul banului public.Sunt sanse mici ca sa apara si sa fie aplicata corect.Fara aceasta lege se intra intr-un sistem piramidal tip CARITAS carte va baga statul in incapacitate de plata.Economia noastra nu isi poate permite sa plateasca salariisi pensii de lux fara sa aibe acoperire prin rezultate economice.Sistemul se va prabusi.
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna-i sport national la romani! (Miercuri, 5 august 2009, 20:05)

    mm [anonim]

    Declaratia incepe cat se poate de clar si de grav: "Am fost citati incorect ieri" un alt mod de a spune ca "ati mintit populatia dand vina pe noi!" Cine sunt cei care au citat incorect ieri FMI-ul? Nu-si asuma nimeni raspunderea? Nu-si da nimeni demisia? Tot ei ne-au mintit si in ultimii 20 de ani zi de zi! In fata noasta ei nu mai valoreaza nimic de 20 de ani, de ieri insa nu mai valoreaza nimic nici in fata FMI!
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta fata de comunism... (Miercuri, 5 august 2009, 21:13)

    stancu [anonim]

    ...e ca acum ne mint niste mafioti motivati de bani, iar atunci ne minteau niste mafioti motivati doctrinar.

    In rest, e la fel, in acest moment, trusturile infratite au instaurat cenzura si dezinformarea in Romania. Hotnews e un mica insula intr-o mare de minciuni.
  • +1 (1 vot)    
    functionari publici (Miercuri, 5 august 2009, 21:23)

    roman [anonim]

    si astazi tocmai am aflat ca prin zona prin care imi duc viata, dragutii de functionari de la finante au incasat stimulentele: 2-3 salarii in plus de caciula. pentru ca meritati. uite asa domnule boc se face cost reduction in sectorul public in romania. mi-e greata. foarte greata. cred ca ma duc sa ma culc. poate maine aflu altceva mai hidos care ma va face sa uit ca am aflat acest lucru astazi...