VIDEO Mugur Isarescu: BNR a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru 2009 si 2010. Reluarea cresterii economice se va produce cel mai probabil anul viitor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 august 2009, 11:18 Economie | Finanţe & Bănci

BNR a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru anii 2009 si 2010, de la 4,4% la 4,3% pentru 2009 si de la 2,8% la 2,6% pentru anul 2010, a anuntat, joi, guvernatorul BNR. Mugur Isarescu a explicat ca rata inflatiei este in scadere, printre factorii care au determinat acest lucru fiind o volatilitate mai mica a cursului de schimb, reducerea consumului si dinamica favorabila a preturilor la combustibil.

In ceea ce priveste posibilitatea ca a doua transa a imprumutului de la FMI sa fie virata catre bugetul de stat, in loc de BNR, Mugur Isarescu a afirmat ca: "Gindit cum trebuie, pentru evitarea arieratelor, miscarea ar fi benefica"

.

Cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu:

  • BNR a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru anii 2009 si 2010, de la 4,4% la 4,3% pentru 2009 si de la 2,8% la 2,6% pentru anul 2010.
  • Intre factorii determinanti ai inflatiei din trimestrul 2: aplicarea primei etape de majorare a accizelor la produsele din tutun si, in plus, observam rigiditati pronuntate in economia romaneasca pe piata muncii, pe piata unor bunuri si servicii si cheltuielile administrative.
  • Factorii pozitivi care au dus la accentuarea tendintei de dezinflatie: avem volatilitate mult mai mica, aproape o tentinda de stabilitate a cursului de schimb, o restrangere a cererii interne, influenta pozitiva a preturilor agro-alimentare si o dinamica favorabila a preturilor la combustibil si atenuarea semnificativa a anticipatiilor inflationiste.
  • Avem o reducere clara a consumului populatiei in trimestrul al II-lea, si asa cum este normal, un asemenea fenomen tempereaza tensiunile asupra preturilor si determina consolidarea dezinflatiei. Cauzele sunt diminuarea venitului disponibil si faptul ca s-au creat asteptari pesimiste la nivelul populatiei in legatura cu situatia economica.
  • Avem o reducere dramatica a vanzarilor de bunuri de folosinta indelungata, reflectata si in reducerea importurilor, pentru ca majoritatea acestor bunuri erau importate. Se remarca o tendinta evidenta de economisire.
  • In plus, bancile nu au mai acordat la fel de usor credite de consum.
  • Avem o reducere, in general, a cifrei de afaceri din comert cu vreo 20%.
  • Avem aproape o dublare a depozitelor noi construite la termen ale populatiei. Sunt depuneri de sume noi.
  • Pretul scazut al petrolului a afectat rezultatele companiilor petroliere.
  • Nu stim cum va evolua criza economica. Sunt tot felul de prognoze, iar in aceste conditii nu putem sti cu certitudine nici cum va evolua economia romaneasca. Singura certitudine pe care ne putem baza este acordul cu FMI si CE.
  • Avem si incertitudini legate de cum va evolua pretul petrolului, care pana acum ne-au ajutat.
  • Nu avem mari modificari privind proiectiile pentru sfarsitul anului.
  • Dupa ce cativa ani am cheltuit mai mult decat am produs, a venit momentul corectiei. Este o drama ce s-a intamplat in 2007 si 2008, cand am avut un deficit extern de peste 10%, nu ce s-a intamplat in 2009, cand a venit momentul corectiei. Eu sunt multumit ca s-a putut face o asemenea corectie fara o explozie a somajului.
  • Dezbaterea publica merge pe ideea maririi deficitului bugetar, dar eu cred ca e nevoie de o discutie asupra naturii cheltuielilor bugetare.
  • Constatam, dupa 6 luni ale anului, ca singurele care au crescut au fost cheltuielile bugetare, cheltuielile de personal. Exista o multitudine de legi, hotarari, angajamente care fac ca orice miscare in domeniul cheltuielilor bugetare sa fie extrem de greoaie. Aceasta este o rigiditate si intelegem pe zi ce trece ca o asemenea reforma va fi greu de facut. Dar este necesara, oricat ar fi de dureroasa.
  • In 1990 am plecat cu 2,5 milioane de asistati social, iar acum avem 6 milioane. Economia nu poate sa reziste.
  • Ingrijorarile romanilor privind somajul sunt foarte accentuate.
  • Scaderea cresterii economice a fost un cost pe care a trebuit sa il platim pentru excesele anterioare.
  • Avem aproape o suprapunere a ratelor de dobanda, ceea ce ne da posibilitatea sa reducem dobanzile.
  • Avem o imbunatatire evidenta a fundamentelor economice care au determinat reducerea rating-ului si presiunile asupra cursului.
  • Unii asteapta de 6 luni sa ajunga cursul euro la 4,7 lei. Acest joc este vechi de cand lumea: pe piete se creeaza o anticipatie si spui ca se face cursul 4,7. Este o imbunatarire fantastica a fundamentelor care au dus la reducerea volatilitatii cursului.
  • BNR nu prognozeaza o depreciere excesiva a cursului. In plus, BNR descurajeaza deprecierea cursului, dar parca n-as incuraja nici o apreciere a cursului.
  • Noi o sa vedem reluarea cresterii economice probabil ca pe la anul. Ajustarea s-a facut, e foarte bine. Intrebarea este cum se va relua ea cu o inflatie sanatoasa si fara un deficit extern foarte mare.
  • Parerea mea este ca consumul se va relua odata cu creditarea de catre banci.
  • Un deficit bugetar mare nu e de dorit, dar el trebuie judecat intr-un context, iar in contextul actual, el nu poate fi evitat. Asistam la deficite extreme si la case mai mari.
  • Daca banii de la FMI se duc in creditare, toate datele se vor schimba.
  • Raportul productivitate-salarii s-a imbunatatit. 
  • In ceea ce priveste posibilitatea ca a doua transa a imprumutului de la FMI sa fie virata catre bugetul de stat, in loc de BNR, Mugur Isarescu a afirmat ca "Gindit cum trebuie, pentru evitarea arieratelor, miscarea ar fi benefica".
  • In final, banii de la FMI vor ajunge tot la BNR. Daca Ministerul Finantelor va cheltui aceasta transa pe plan intern, va vinde valuta catre BNR si va lua lei, iar moneda straina va intra in rezerva. Daca Finantele vor utiliza banii pe plan extern, va scuti rezerva BNR de anumite plati externe.
  • In contextul actual, reluarea cresterii economice implica un dozaj de injectie monetara, bine cantarit, gradual, in economia romaneasca. Atunci impactul nu va fi inflationist, ci de sustinere a cresterii economice.
HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia guvernatorului BNR.



Citeste mai multe despre   











3699 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Inflatia (Joi, 6 august 2009, 11:42)

    max [anonim]

    In conditiile astea poate ca o crestere a inflatiei cu citeva procente n-ar fi o idee asa de rea.
  • +5 (5 voturi)    
    a inceput... (Joi, 6 august 2009, 11:56)

    eu [anonim]

    sfarsitul. Isarescu este constient ca nu prea mai este loc de manevra, in conditiile in care guvernul tine cu "dintii" sa nu faca nici o restructurare pana la alegerilie lui Base. Deja Basescu a cerut public ca a doua transa de la FMI sa mearga la guvern pentru pensii, salarii si ... investitii. Pentru investitii doar daca mai ramane ceva, greu de crezut. Acest lucru ar insemna falimentul sigur al tarii, sa arunci bani imprumutati pe cheltuieli care nu sunt necesare si nu genereaza profit in viitor (salariile aparatului de stat in mare masura ineficient) este cea mai proasta forma de management economic.
    Ca de obicei din declaratiile lui Isarescu se pot trage niste concluzii:
    - dobanda pe leu va ajunge la 7.5% pana la sfarsitul anului (3% peste inflatie)
    - cursul a fost stabil pana acum dar daca este nevoie va fi folosit ca supapa pentru diminuarea presiunii in economie (la fel ca in Ianuarie trecut).
    - au crescut depunerile populatiei la banci, probabil majoritatea in lei, date fiind dobanzile mari. Este foarte posibil ca aceste dobanzi castigate sa fie spulberate de o corectie rapida pe curs, foarte probabila mai ales dupa 30 Noiembrie.
    - trebuie tinut cont ca insusi guvernatorul are interes "electoral" anul acesta si deci s-ar putea sa amane anuimte masuri dure cum ar fi deprecierea leului.
    • -3 (3 voturi)    
      pai da normal... (Joi, 6 august 2009, 12:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui eu

      traienel ori astiga alegerile mai domneste 5 ani si apoi nu-l mai intereseaza de partid...
      ori pierde alegerile si dupa ce se duce tara naibi o sa inceapa: "vedeti! cu mine nu se intampla asa ceva".

      ca o sa se duca tara de rapa nu intereseaza pe nimeni (din guvern)
    • -3 (7 voturi)    
      SALARII (Joi, 6 august 2009, 13:06)

      ecce [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si bugetarii ce crezi bai ca fac cu banii de salarii? Nu-i baga in economie? Nu fac cerere de bunurii si servicii? Ori crezi ca ii baga in putina cu varza? V-au spalat pe creier sa credetii ca in romania trebe salarii mici..Isarescu tipa pana acum ca va fi inflatie daca cresc salariile..uite ca au crescut salariile si la stat si mai ales la privat (nivel de occident) si nu a mai crescut nici o inflatie..ba dimpotriva a scazut..dormi in pace romane, ca si asa nu intelegi nimic
      • +3 (3 voturi)    
        fii serios (Joi, 6 august 2009, 13:30)

        fc [anonim] i-a raspuns lui ecce

        cum poti spune ca n-au crescut preturile. fa comparatie la aproape orice fata de 2007 si vei vedea (in roni).
        cine nu-si doreste cresterea veniturilor? dar cand tu platesti o mult prea mare parte a bugetului pentru administrare, cum mai faci investitii? (scuza perfecta aici e ca nici investitii serioase nu prea se fac)
        • 0 (4 voturi)    
          Tot eu (Joi, 6 august 2009, 13:45)

          ecce [anonim] i-a raspuns lui fc

          Nu eu spun ca au scazut preturile, ci Isarescu cu rata lui de 4-5 la suta pe an. Asta e statistica oficiala..ca in realitate nu e chiar asa, asta e alta poveste..in orice caz nu se compara cu anii 90 sau chiar 2000-2003..cu inflatii de peste 100% pe an. Isarescu v-a spalat pe creier sa credeti ca el vrea binele Romaniei, dar in realitate e un arogant care ii uraste pe romani..e un taran prost (auzi, merge cu tractoru' personal in timpu' liber!!) care s-a vazut chior in tara orbilor..
          • +1 (1 vot)    
            :) (Joi, 6 august 2009, 14:40)

            alex [anonim] i-a raspuns lui ecce

            Acuma serios, in administratie s-au cam depasit limitele si noroc cu criza asta ca politicienii se pot agata de ceva astfel incat sa si faca reforma si sa nu pice ca mustele in sondaje.

            Eu m-am saturat de administratia ineficienta si mai ales lipsita de orice initiativa. Pe mine asta ma roade: nu atat ca pierzi timp pe la cozi, cat ca il pierzi degeaba pentru ca in final tot nu te ajuta cu nimic. A trebuit sa vina criza ca sa se gandeasca la niste masuri minimale si la mintea cocosului: fiscul sa "ii ia de oua" in primul rand pe cei care castiga foarte mult si sa vada in fiecare an de unde le vin banii si pe ce se cheltuie, sa impoziteze proprietatea (in special cea imobiliara e subimpozitata la greu), sa eficientizeze cat de cat procedurile in administratie samd.

            Acum cand vor simti cum ii ustura fundul, sa vezi dragii nostri "administratori publici" cum vor incepe sa si gandeasca, sunt convins ca sunt capabili doar ca pana acum nu au avut nici un stimulent in acest sens.
      • +2 (2 voturi)    
        ia spune-mi.... (Joi, 6 august 2009, 14:03)

        eu [anonim] i-a raspuns lui ecce

        /
        Intr-o firma privata cand scad incasarile si nu se mai pot acoperi cheltuielile fixe (utilitati, salarii, chirii, etc) se trece si la reducerea personalului. Aceeasi problema este si la stat, au scazut incasarile din impozite trebuie redus si numarul de angajati, logic. Altfel, te imprumuti ca sa platesti salariile, adica arunci banii pe fereastra.
        Ce zici ai prins-o ? Explica-i si lui Pogea, te rog...
        • -1 (1 vot)    
          Am prins-o si o mananc (Joi, 6 august 2009, 14:34)

          EccE [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Am prins-o mai draga ca am un phd in economie. Deci matale spui bine, reducerea personalului pe criterii de competivitate, insa NU reducerea salariilor si transformarea oamenilor in sclavi si in masa de manevra. Deci d-ta la privat, chiar cand vine mama recesiunii, ai accepta sa-ti micsoreze salariul? Nu prea cred. Sa-ti explic..cand unui om ii micsorezi salariul se numeste exploatare..omul nu va iesi pe piata de munca pentru ca mai exista niste costuri de cautare de job..stress, ramane agatat. Politica corecta e ca patronul sa evalueze sincer cu angajatii situatia si sa redimensioneze personalul ca sa redevina competitivi, iar aia care sunt disponibilizati merg si cauta altceva..Asa trebuie sa faca si statul, sunt complet de accord..nu salarii mici, ala se numeste sclavagism modern. Ai priceput, mai draga? Meserie te-am mancat:)
          • +1 (1 vot)    
            Nu te-ai prins (Joi, 6 august 2009, 15:06)

            Niko [anonim] i-a raspuns lui EccE

            Somajul este o problema de cost, nu de productivitate. Scaderea salariului nu e forma de sclavagism fiindca nu e placuta. nu exista nici o obligatie undeva ca munca sa fie placuta, munca fiind o actiune prin care iti castigi mijloacele sa atingi propriile scopuri.

            "Politica corecta e ca patronul sa evalueze sincer cu angajatii situatia si sa redimensioneze personalul ca sa redevina competitivi"
            Pe scurt sa micsoreze costurile. Salariie sunt un cost. Restul e demagogie.

            PS: Unde ti-ai luat doctoratul, sa stiu sa nu angajez de acolo?
          • +1 (1 vot)    
            citeste mai atent (Joi, 6 august 2009, 15:10)

            eu [anonim] i-a raspuns lui EccE

            eu nu am scris sa le micsoreze salariile ci sa reduca numarul bugetarilor, mai ales a celor care nu-si justifica postul, adica multi rau...
            • 0 (0 voturi)    
              sa nu fim naivi (Vineri, 7 august 2009, 13:51)

              Dedalus [anonim] i-a raspuns lui eu

              Aia vor ramane, prietene. Nu vor fi dati afara decat aia care sunt in stare de ceva, ca aia nu au pile.

              Cine crezi tu ca da afara pe fiul aluia de i-a finantat campania electorala?
      • 0 (0 voturi)    
        Nivel de occidentul Japoniei (Joi, 6 august 2009, 14:27)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ecce

        pentru ca de occidentul nostru nu se pune problema.
  • -2 (2 voturi)    
    Stabilitate (Joi, 6 august 2009, 12:57)

    mihvoi [utilizator]

    Felicitari d-lui Isarescu pentru stabilitatea pe care a imprimat-o monedei nationale. Este un factor de stabilitate in economie, poate singurul.


    Daca i-as reprosa totusi ceva BNR, ar fi leul supraevaluat artificial (cand a fost pe la 32-33 mii ROL) cu ocazia milioanelor de euro veniti din privatizari.

    Valuta ieftina ar fi trebuit sa ajute retehnologizarea economiei, dar s-a dus pe consum din importuri.

    Din pacate efectele negative au fost foarte mari:
    - exporturile au devenit scumpe, economia locala a devenit necompetitiva la export si nu s-a putut dezvolta
    - deficitul extern s-a adancit
    - cand bula s-a spart, datoriile la credite au crescut foarte mult fata de salarii
    - chiar si turismul a devenit mai atractiv in afara tarii

    Sper sa invatam din greseli si sa tratam cu multa responsabilitate criza economico-financiara. Eu m-as astepta ca BNR devina mai ferm in a cere guvernului sa scada cheltuielile bugetare nesustenabile, mai ales cu salariile si pensiile.

    Guvernul ar trebui dupa parerea mea sa investeasca preponderent in "lubrifianti" ai economiei precum infrastructura rutiera, si pe cat posibil cu angrenarea directa a economiei locale.
  • +3 (3 voturi)    
    sincer, nu stiu ce sa mai cred (Joi, 6 august 2009, 13:02)

    florin [anonim]

    prin iarna zicea ca o sa avem crestere economica minim un trimestru anul acesta. acum zice de la anul.

    daca o da in bara din nou? ....cu cresterea economica, cursul valutar/inflatia
  • +1 (1 vot)    
    Crestere ekonomica (Joi, 6 august 2009, 14:58)

    Handelsblatt [anonim]

    Domnule Isarescu, am respectul pentru dumneavoastra, dar aia cu crestere economica la anu' (ati uitat sa adugati "si la mulit ani!") nu o cred. Va fi dezastru. Euro la 4,7 lei? Un vis extrem de frumos, as fi multumit daca 1 Euro va fi 10 lei!!!
    Noi nu putem plati ACUM salariile, cand NU platim nici o eurocentima inapoi din imprumuturile luate! Nivelul de trai din 2008 primavara NU va fi atins mai devreme de 10 ani!!!
    • -1 (1 vot)    
      asta-i... (Joi, 6 august 2009, 15:13)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Handelsblatt

      scenariu de apocalipsa. Nu o sa se intample pentru ca, spre norocul nostru, acum suntem in UE, am vandut tot, iar strainii trebuie sa-si protejeze investitiile facute aici :-). Altfel, era un scenariu foarte plauzibil!
    • -1 (1 vot)    
      lol (Joi, 6 august 2009, 19:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Handelsblatt

      Iti dai seama ce clasa medie noua va avea Romania daca euro se duce la 10 ron? 4 milioane de emigranti care muncesc pe valuta vor fi "noii regi" ai Romaniei.

      Hai sa fim seriosi. Vorba cuiva: iarna nu-i ca vara. Au trecut vremurile alea nasoale. Acuma depinde de noi sa tinem calea dreapta si o sa ne fie bine.
  • 0 (0 voturi)    
    ...si cand nu vor mai fi nici banii imprumutati? (Vineri, 7 august 2009, 13:49)

    Dedalus [anonim]

    "Dezbaterea publica merge pe ideea maririi deficitului bugetar, dar eu cred ca e nevoie de o discutie asupra naturii cheltuielilor bugetare."

    Aici are dreptate. Dar nu-i foloseste la nimic.

    Romania e diferita net de restul tarilor din Europa prin capacitatea si talentul ezxtraordinare de a minti.

    Minciuna este adevarata noastra natura.

    In realitate, de vreo 8-9 luni toti se caznesc sa gaseasca de unde sa mai fure: licitatii trucate, contracte supraestimate...

    Dar e nevoie de lichiditate, ca prietenii nu ti-i platesti cu promisiuni. Cu promisiuni platesti doar amaratelea alea de IMM -uri...

    Au vazut ca lumea s-a cam prins ca de acoperirea deficitului din baza de furat e vorba si acum o tin p-aia cu "cheltuielile de personal" care vor fi reduse.

    Pun pariu ca 90% din aia 9200 dati afara vor fi fix aia care munceau, fix aia competenti, fix aia de care ar fi fost nevoie.

    Vor ramane tot cei numiti pe criterii politice, tot pilele, tot aia de nu fac nimic samd.

    Cu ocazia asta Boc @ Co va da si impresia ca a facut ceva.

    Se va vedea ca au dat afara pe fix aia de care e nevoie cam la anuil pe vremea asta.

    Dar pana atunci tot ce se mai putea fura, se va fi furat.

    La asta merge imprumutul de la FMI, pentru cine nu a priceput inca: in buzunare largi, incapatoare....

    La ce fura ei, noi si copii nostri vom plati dobanzi.