FMI: Reduceti cheltuielile la nivel local, sintem dispusi sa acceptam un deficit bugetar de 7,2% din PIB

de Redactia Economic     HotNews.ro
Joi, 6 august 2009, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci

Reprezentantii FMI au avertizat ca deficitul bugetar poate depasi 8% din PIB la sfirsitul anului si au cerut reducerea cheltuielilor publice, cu accent pe "responsabilizarea autoritatilor locale". Oficialii FMI au facut aceste declaratii in timpul intilnirilor de joi, 6 august, cu delegatiile PSD si PNL, fiind citati in comunicate oficiale ale celor doua partide.

Jeffrey Franks, seful delegatiei FMI, a declarat ca Fondul nu vrea sa impuna Romaniei masuri specifice, cum ar fi concedierea a 20% dintre angajatii din sectorul bugetar, sustine PSD intr-un comunicat.

„Solutiile sunt variate. Mai putine creṣteri de salarii ṣi micṣorarea unor cheltuieli, reprezinta o varianta simpla ṣi, e adevarat, dureroasa, pentru a reduce deficitul bugetar,” a spus Franks, potrivit aceleiasi surse. Oficialul FMI a mai spus ca Fondul va da dovada de mai multa flexibilitate, pentru a preveni greselile facute in urma cu un deceniu in Asia.

Economia romaneasca va inregistra o scadere de 8,5 sau chiar 9 procente in 2009, conform estimarilor FMI, iar deficitul bugetar va atinge cota de peste 8% din PIB in absenta unor masuri de reducere a cheltuielilor din partea Guvernului. Franks a mai declarat ca FMI este dispus sa accepte un deficit bugetar de pana la 7,2% din PIB. Partii romane ii revine astfel sarcina de a reduce cheltuielile cu circa 0,9% din PIB.

In timpul intilnirii cu PNL, Jeffrey Franks, a accentuat importanta reducerii cheltuielilor salariale in domeniul public, care au ajuns la un nivel nesustenabil, de 9% din PIB. Alte masuri cerute de FMI sunt adoptarea legii salarizarii unice si responsabilizarea autoritatilor locale fata de cheltuirea banului public, informeaza comunicatul de presa al PNL.


Citeste mai multe despre   










1638 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Datoria PUBLICA locala lasata de PSD.PNL in 2008 (Joi, 6 august 2009, 17:02)

    PSD.PNL.SECURITATE.Tv [anonim]

    dac-am avea jurnalisti economisti buni, acum am fi stiut cum stau lucrurile.

    sau poate am fi stiut INAINTE ca PSD si PNL sa faca datoria asta
    • -2 (2 voturi)    
      mazare a facut parte (Joi, 6 august 2009, 18:02)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui PSD.PNL.SECURITATE.Tv

      din delegatia psd ? sau nu are 'fundul' asa de apetisant pt. FMI?,in urma cu 2 zile a trimis clar o 'invitatie' lui Boc referitor la restrangerea cheltuililor bugetului local
      PDL are in fata 2 optiuni
      a] s a faca reduceri bugetare masive ,fapt exploatat media de pnl+psd in detrimentul pdl
      b]s a amane aceste reduceri bugetare, cu consecinte dezastruoase pt Ro
      cele 2 variante sunt fatale pt pdl,insa in prima varianta poate evita intrarea Ro in colaps economic,cu toate ca nu este sigur ca o data cu revenirea pnl+psd la guv. aparatul bugetar nu v a capata iar proporti monstruoase,clentela politica trebuie recompensata cu 'borcanul cu miere'
      • +2 (2 voturi)    
        Daca "Media" dicteaza masurile pe care le ia PDL (Joi, 6 august 2009, 20:07)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Atunci PDL sa se retraga de la putere si sa lase pe cei care au PUTEREA adevarata sa-si asume conducerea, in locul lor

        Ai spus aici - fara sa vrei - un adevar pe care altfel nu l-ai fi recunoscut niciodata: tara e condusa de cei care-i fac sa joace pe PDL-isti cum vor ei

        Un partid care nu e capabil sa-si faca in 20 de ani de politica o singura televiziune nationala, este un partid santajat de cei care *POT*
        Deci nu merita sa conduca o tara
        • -1 (1 vot)    
          nu inteleg aceasta logica, (Joi, 6 august 2009, 21:53)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Andra

          pdl nu este demn de guvernare fiindca nu are televiziune ?atunci ce rost mai are votul democratic si liber exprimat ?s a numim guvernul si s a formam Parlamentul ,CCR,ICCJ,etc, doar dupa gradul de audienta al televiziunilor ?am avea un guvern 'otevist' si asta ar fi un dezastru
          Si ce s a faca tv-ul lui Boc ?s a angajeze ciutaci,ciuvici,laptopisti,etc,sau ii vede ti pe Sever,TRU sau Liiceanu pe post de tonomate?
          Am avut decenii o televiziune de partid,sau mai bine spus de familie,nu mai doresc s a deschid tv si s a apara aceleasi figuri sterse de oportunisti lipsiti de coloana ,daca presa este astazi o cloaca de afaceristi verosi nu este vina numai a mogulilor,intra in ecuatie si lipsa de demnitate si duplicitatea jurnalistului piscotar
          • 0 (0 voturi)    
            Daca PDL i-e frica de campaniile media (Joi, 6 august 2009, 22:28)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

            pentru ca-i afecteaza procentele, deci daca PDL sta sub santajul Mogulilor orice ar face - atunci PDL nu merita sa guverneze

            Daca PDL spune prin gura lui basescu ca mogulii afecteaza "democratia" - dar PDL nu-si face televiziune sa "apere democratia" - atunci nu merita sa guverneze

            Daca PDL lasa sa-si fie desfiintate mediatic de Moguli toate proiectele POLITICE fara sa miste un deget ca sa le apere, dar STIE in schimb s-o promoveze pe Udrea si pe EBA, atunci nu merita sa conduca o tara

            Si mai inseamna nu e nicio pierdere pentru romani ca Basescu si PDL sa fie sacrificati de moguli doar ca mogulii sa treaca mai usor criza
            • 0 (0 voturi)    
              sunt 'lucruri' (Joi, 6 august 2009, 23:00)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Andra

              care se apara numai din 'interior'.ce sa i faci lui ciutacu? el se simte perfect in rolul de lacheu ,s a emiti o lege pt. emanciparea lui ?v a contesta legea in virtutea dreptului la libera alegere,iar asta se intampla si in justitie,judecatori care au o nevoie organica de stapan,base a spus un lucru corect,fiecare ne luam atata libertate cat ne dicteaza constiinta
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti chiar prost (Joi, 6 august 2009, 21:27)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui PSD.PNL.SECURITATE.Tv

      E vorba de deficitul pe 2009, n-are nici in clin nici in mancea cu ce s-a intamplat in primele 11 luni din 2008.
  • -1 (3 voturi)    
    ha ha (Joi, 6 august 2009, 17:46)

    Gigi [anonim]

    Scopul FMI-ului e acela de a da cat mai mult imprumut, conditiile sunt doar formale. Indiferent de conditiile economice ei vor acorda imprumutul, doar unchiul sau, FED-ul, creeaza banii din nimic, nu ? :)
    • +3 (3 voturi)    
      ho ho (Joi, 6 august 2009, 19:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Prietene, cred ca nu intelegi niste kestii simple:

      1. Daca zic ca scopul unei banci e doar sa dea imprumut, conditiile sunt doar formale, cam ce zici? Io cred ca banca e interesata sa dea imprumut, dar e si interesata sa platesti inapoi. La fel si FMI- de-aia pun conditii ca sa se asigure ca la scadenta platim si nu incepem sa ne lamentam ca idiotii "vai doamne ce-am facut cu banii".
      2. FMI nu opereaza cu dolari ci cu DST (drepturi speciale de tragere). Desi SUA e vioara-ntai in FMI, nu fac chiar totul de capul lor si nu emit ei DST. Nu numai unchiu' Sam sta la tiparnita de bani ca sa aiba FMI ce sa imprumute.
  • -2 (2 voturi)    
    deci stai ca nu inteleg... (Joi, 6 august 2009, 18:32)

    liviu_ [utilizator]

    daca reduci cheltuielile, adica in principiu dai afara oameni, deci alimentezi criza...
    isi dau imprumut si accepta un deficit mai mare...

    principiul care este??? daca o duceti mai prost decat speram noi va permitem sa o duceti si mai prost??? nu prea inteleg...
    • +3 (3 voturi)    
      intrebare (Joi, 6 august 2009, 19:46)

      alex [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Daca ai o firma cu 5 angajati din care doar 2 fac treaba, iar tu ai nevoie doar de 3...ce faci? Tii 5 oameni ca altfel alimentezi criza??

      Statul elibereaza bani prin concedieri. Bani care pot fi folositi pentru investitii, recalificare de personal samd. Si somerii isi vor gasi din nou loc in sistemul de munca. Asa statul sta cu mainile legate (ca tre sa plateasca o armata de trepadusi care nu fac nimic) si nici aia nu invata nimic si nu evolueaza profesional.
      • +2 (2 voturi)    
        Cuvinte, cuvinte... (Joi, 6 august 2009, 20:26)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui alex

        Statul sta. Caci de aceea este stat.
        Un stat care nu sta e o anomalie. Pina si Pogea-Boc-ul aplica acest adevar elementar.
      • 0 (0 voturi)    
        eu (Vineri, 7 august 2009, 9:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex

        pun pariu pe ce vrei cu tine ca banii din concedieri o sa fie folositi tot pe benzina, borduri si alte d-astea...

        nu poti da afara 30000 de mii de oameni odata ca faci mai mult rau decat bine...

        restructurarea, informatizarea etc trebuie facute treptat nu dintr-odata ca se duce dracu tara...
  • 0 (0 voturi)    
    DL GOE (Vineri, 7 august 2009, 12:07)

    miki [anonim]

    Ce este mai costisitor:
    1.sa platesti un an intreg un taietor de frunze la ciini in minister cu cca 45000 ron
    sau
    2.sa dai afara 10 taietori de frunze si sa cumperi un calculator
    Taietor de frunze cheltuieli45000x10=450000 ron/an
    Calculator 1600 ron/o singura data
    Economie de cca 43000 ron X numarul de dati afara mai putin 6 luni somaj!CUM VI SE PARE?IEFTIN BANUIESC!