Alegerea este clara - salarii, nu investitii si inca patru luni de calm

de Mihai Marcu     Economia pe intelesul tuturor
Vineri, 7 august 2009, 6:37 Economie | Finanţe & Bănci

Tinta originala de deficit pentru 2009 convenita cu FMI era de aproximativ 24 miliarde lei. Cel mai probabil suma va fi aproape de aproximativ dubla, la 7,2% - 8% din PIB (estimari), cu un scenariu optimist de scadere economica de doar 8%.

Cum se va finanta acest deficit?

1.5 miliarde EUR au venit de la UE;
1.2 miliarde EUR au venit din "club loan";
0.3 miliarde EUR vor veni din emisiunea de obligatiuni din 14 august;
1.9 miliarde EUR vor veni din a doua transa de la FMI.

Restul de bani de unde vor veni? Cel mai probabil tot de la BNR, insa deja mecanismul incepe sa scartaie, bancile inca cer randamente mari, pe care statul le refuza, asteptand scaderea dobanzilor spre dobanda de referinta a BNR. Vom vedea din ratele de dobanda oferite in continuare de banci cata incredere au acestea in statul roman.

Intre timp, aflam ca "FMI ne interzice investitiile". Incorect prezentat, FMI poate cere guvernului sa nu cheltuiasca niste bani pe care nu-i are. Practic, bugetul de investitii se va muta spre salarii.

Cristian Popa, ale carui declaratii sunt intotdeauna interesante, admite ca "suntem pionieri in privinta folosirii banilor de la FMI pentru deficitul bugetar". Este o distinctie foarte dubioasa.

Se sacrifica orice in favoarea linistii din aparatul de stat, fara a se tine cont de ajustarea extrem de mare a celeilalte parti a economiei - sectorul privat.

Jocul final este foarte simplu - fie deficitul bugetar va fi redus voluntar si cu brutalitate dupa alegeri, fie ne indreptam spre alte modalitati de corectie. Peste un anumit nivel (pe care nu-l cunosc), finantarea neinflationista a deficitului va deveni imposibila.


Citeste tot articolul si comenteaza pe Economia pe intelesul tuturor.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3104 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Sectorul privat (Vineri, 7 august 2009, 8:10)

    Cirpian [anonim]

    "ajustarea extrem de mare a celeilalte parti a economiei - sectorul privat"
    Sectorul privat nu este alceva pentru guvern decat o sursa de venit. Cate din impozitele luate de stat s-au intors in sectorul privat? Nici un leu.
    Daca o firma privata are probleme cu banii cum e acum cu criza economica si se intampla sa dea si faliment, statul nici macar nu-ti multumeste ca ai existat si ca a avut bani sa plateasca si aia si aia din contributia firmei falimentare. Ba pe deasupra te mai si considera "firma fantoma".
    Cine a spus ca daca furi de la stat nu patesti nimic si daca furi de la particular iti faci dosar penal mare lucru a spus.
  • +3 (7 voturi)    
    vin vremuri grele (Vineri, 7 august 2009, 8:45)

    elodia [anonim]

    asta e clar
    dar daca nu iese basescu presedinte o sa fie si mai greu, pt ca o sa fim sclavii lui patriciu, voiculescu, vintu
    • +3 (5 voturi)    
      Tumultus (Vineri, 7 august 2009, 9:45)

      Vae victis! [anonim] i-a raspuns lui elodia

      Da, vin vremuri extrem de grele cum nu as fi crezut ca este posibil. Si nu conteaza cine va fi presedinte, puteti sa-l puneti si Rockefeller in persoana, ca tot nu ne va scapa de dezastrul ce ne paste. Parere mea: orice partid care va guverna in perioda imediat urmatoare alegerilor prezidentiale (Gvernul Boc - este cel mai diletant guvern de la Burebista incoace) va fi maturat de pe scena politica. Cel mai trist este faptul ca ni se amanteaza 25 de ani doar pentru 4 luni de lniste. SI aici toti vor spune ca este vina marinarului. Da, de acord, cu mentiunea ca la fel de vinovat este si Gioana (si el vizeaza presedentia, si in mod tacit, a acceptat mituirea votantilor bugetari). SI nici nea Crinuletz nu este strain de acest fapt...
      Noul sloan: Sa supravietuiti!
    • -1 (3 voturi)    
      a (Vineri, 7 august 2009, 9:48)

      EU [anonim] i-a raspuns lui elodia

      Mai usor cu Xanax-ul si Diazepam-ul
    • 0 (2 voturi)    
      Romania hacuita (Vineri, 7 august 2009, 10:47)

      witty [anonim] i-a raspuns lui elodia

      http://www.bloombiz.ro/finante/cine-a-facut-porcaria-mai-mare

      articol de Ilie Serbanescu - fragmente:

      Comisia de la Bruxelles a facut un anunt stupefiant: nu este de acord cu majorarea de catre proprietar, adica de catre statul roman, a capitalului CEC din cauza faptului ca – si acum tineti-va tare! – banca cu pricina n-are probleme!

      Acest aviz fara echivoc in atentia celor care traiesc cu capul in nori crezand ca Romania a fost primita in Uniunea Europeana spre a fi ajutata sa se dezvolte, si nu pentru a deveni carne de tun la dispozitia corifeilor din organizatie, nu pare sa dea de gandit la Bucuresti. Comportamentul Bruxelles-ului nu poate mira. Uimire si manhire produce insa comportamentul autoritatilor de la Bucuresti.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 7 august 2009, 9:23)

    liviu_ [utilizator]

    FMIul nu am inteles inca ce polidica aplica cu romania... ca din masuri ace mai mult rau dcat bine...

    oricum probabil principiul de guvernare este sa supravietuim pana la alegeri ca dupa aceea pacalim noi iar fraierii peste 5 ani...

    sunt totusi curios cum de noi intram din ce in ce mai rau in rahat, cand celelalte tari incep incet incet sa-si revina... (o fi oare competenta guvernelor, si nu numai)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-si revine nimeni, stai linistit (Vineri, 7 august 2009, 11:25)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      e multa propaganda si praf in ochi
      SUA e in cadere, China minte ca are crestere.
      Poloniaa avut o depreciere de 37% care a ajutat-o sa aiba "crestere". Nu s-au pierdut asa multe locuri de munca, dar ratele la credite au fost foarte greu de platit.
      Banca Angliei tocmai a decis sa tipareasca mai multi bani...
      http://www.ft.com/cms/s/0/33dbf8a6-82a3-11de-ab4a-00144feabdc0.html
  • +3 (5 voturi)    
    vin vremuri grele (Vineri, 7 august 2009, 9:40)

    superior [utilizator]

    Ma intreb de ce sa orienteze banii spre salariile din aparatul bugetar si nu spre returnarile de TVA, ca si firmele care au fost nevoite sa ia credite pentru investitii sa-si recupereze banii de la STAT si sa-si poata platii angajatii.
    Viitorii platitori ai ratelor la imprumuturile facute de stat sunt din sectorul privat, iar daca guvernul mai "insista asa mult" in a-i distruge ma tem ca peste cativa ani "camasa va fi cam subtire". Ar trebui sa le dea de gandit ca daca o parte se duc sa lucreze in strainatate, pe o parte ii inchide prin jupuire si pe o parte ii fac sa-si mute afacerile in "tari mai prietenoase", ma tem ca nu vom avea nici o sansa sa ne redresam nici in 50 de ani!
  • +1 (3 voturi)    
    frumos (Vineri, 7 august 2009, 9:48)

    ion [anonim]

    Asa ceva numai la noi se putea face. Sa iei imprumut bani (bani multi chiar) ca sa platesti salarii. Cum vine asta? E ca si cum as merge la banca sa cer bani sa imi iau o paine. Pai daca nu am bani de paine, cum mai dau banii aia inapoi.
    Sa zicem totusi ca ii necesar imprumutul, pentru ca fosti si actualii guvernanti au fost niste idioti. De ce nu se iau si alte masuri pentru a se evita ca pe viitor sa se mai intample asa ceva? Se dau afara 9000 de oameni cu care se economisesc vreo 100-150 mil euro. Noi luam imprumut pentru salarii de 1,9 miliarde. Ce afacere am facut. Super
  • +3 (5 voturi)    
    CAMPANIA ELECTORALA (Vineri, 7 august 2009, 9:53)

    fraieru' contribuabil [anonim]

    ... la asta va fi folosita urmatoarea transa . Asta asa , spus mai pe sleau . Chiar e de plecat din tara asta , chiar nu mai e nici o speranta ! Gastile de infractori se lupta pentru putere si nu conteaza nimic altceva decat interesele lor ! Contribuabilul de rand n-are decat sa crape ! Sectorul privat e sacrificat pentru ca nu de acolo vine grosul voturilor .
  • +1 (5 voturi)    
    Eroare Enorma (Vineri, 7 august 2009, 9:55)

    Sorin Ionescu [anonim]

    Este o strategie profund eronata.Salarii, pensii, ajutoare de stat din bani de imprumut, care sunt si purtatori de dobanda.Guvernul Boc este o nulitate absoluta in materie de economie elementara.Deci dezastrul se va muta din noiembrie (votatzi orice dar nu Basescu), in aprilie....Domnule Boc, de demisie atzi auzit, nu de alta, dar nu ne permitem sa finantzam la nesfarsit ministere fantoma (Turism...) si incompetentza dumneavoastra...
  • +3 (5 voturi)    
    @elodia (Vineri, 7 august 2009, 9:57)

    Vuck [utilizator]

    Vremuri grele vin oricum, clasa politica a avut ultimul examen si l-a picat deja. Sunt o adunatura de incompetenti, de spagari sau chiar gangsteri.
    Intr-o tara in care cei care au devalizat tara isi au oameni care lucreaza pentru ei in fruntea ministerelor, in care fosti prim-ministrii sunt hoti sau spagari dovediti dar lasati in libertate, in care capii politiei lucreaza mana in mana cu interlopii iar episcopii te blesteama daca le ai spaga doar 500 Euro, in care politicienii analfabeti iti arata diplomele universitare luate pe spagi numai ca sa te convinga sa-i mai votezi inca o data desii stii ca toti sunt o apa si-un pamant si nu vor decat sa-si doseasca in largele lor buzunare banii publici, intr-o astfel de tara nimic bun nu se mai poate intampla pe termen scurt sau mediu.
    Doar cutremurul cel mare mai poate face curatenie aici in aceasta cloaca de sorginte latino-americana.

    Doamne ajuta !
    • +4 (4 voturi)    
      opinia civila in Romania = 0 (Vineri, 7 august 2009, 10:17)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      nu cutremurul poate sa faca aceasta curatenie ci o atitudine a societatii fata de rahaturile astea. cat timp nu iese lumea in strada, nimeni nu protesteaza si toti isi vad mai departe de televizor, al ce va asteptati? voi ce-ati face daca ati fi chiorii din tara orbilor? v-ati face de cap, asa e natura umana si cat timp cetatenii nu vor lua atitudine prin proteste de strada, nimic nu se va schimba! sa va intre bine in cap asta!
  • +1 (3 voturi)    
    grija lui Boc (Vineri, 7 august 2009, 10:04)

    radu [anonim]

    D-l Boc era foarte ingrijorat ce vor face cei 9200 de salariati ai statului care vor fi concediati. Sindicatele celor de la stat se vaitau si ele si spuneau ca 20000 de concedieri la stat ar fi o tragedie. As vrea sa-i intreb si eu pe ambii: cei peste 150000 de oameni concediati din sectorul privat de la inceputul anul ce fac? Unde se duc? Nu pasa nimanui, nu-i asa? Cei de la stat sunt importanti, aia votau pe lista de la dom' director, de aia ne pasa. Aia de munceau si plateau impozite si produceau plus produs in tara asta ce conteaza? Aia nu suntem siguri ca voteaza, asa ca nu se pune!
  • -1 (3 voturi)    
    Salarii pentru bugetari (Vineri, 7 august 2009, 10:06)

    OVE [anonim]

    Presedintele Basescu a spus cat se poate de clar guvernului: reduceti cu 20% numarul de bugetari. Guvernul s-a facut ca ploua... Sunt inconstienti! E clar ca tara asta nu poate avea atatia bugetari. Basescu a fost bland. Normal ar trebui redusi cu 50% pentru a permite si reduceri masive de taxe si impozite ca sa stimuleze cresterea economica. Guvernul nu vrea sa reduca numarul de bugetari ca sa reduca cheltuielile bugetare, nu vrea sa impoziteze bogatia - de exemplu impozite mari pentru proprietari de mai mult de 2 case - pentru a creste incasarile bugetare... Impoziteaza doar munca la din ce in ce mai putini prosti
  • +1 (5 voturi)    
    pusca si cureaua lata? (Vineri, 7 august 2009, 10:12)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Ne indatoram excesiv pentru a mentine niste salarii imense ale unor persoane ineficiente si corupte in loc sa investim in infratructura. Presedentia este cea si-a crescut considerabil bugetul, doar e an electoral, chiar daca este criza economica. Culmea cinismului ar fi reeditarea sloganului: "Sa traiti bine!" Sau se referea numai la anumite categorii si nu m-am prins. Cat despre prim minsitru si ceilalti ministrii ce sa mai zic: sunt interesati numai ca oamenii lor de baza sa stea pe functii si sa produca bani. Pentru ei, nu pentru noi.
  • +1 (3 voturi)    
    prima casa (Vineri, 7 august 2009, 10:17)

    bogdan [anonim]

    Boc e un incompetent si un aservit grupului de interese. Altfel nu vad de ce ar fi lansat programul prima casa, un adevarat program subprime.
    Mai mult decat atat, acum nimeni in Bucuresti nu mai vine o casa sub 60k. Cand piata incepuse sa se regleze cat de cat si preturile sa o mai ia si la vale, a venit legea si a stabilit un pret minim la case.
    Afara cu Boc si Basescu din tara !!!!! Ne vedem la toamna la alegeri !!
  • +3 (3 voturi)    
    Morala: (Vineri, 7 august 2009, 10:30)

    AlinN [anonim]

    Daca la americani criza a dezvaluit ca traiesc intr-un capitalism de parada, in care castigurile sunt pentru cine trebuie si pierderile sunt pentru toti, principiul fiind unul pentru unul si toti pentru unul, acel unul fiind bancherul, si la romani se constata acelasi fenomen, cu deosebire ca acel unul sunt doi:bancherul si bugetarul. Asa cum la americani decat sa ai o afacere mica, mai bine este undeva in management intr-o afacere mare (too big to fail), angajat, la romani este mai bine sa fii angajat la stat decat sa ai o mica afacere. Pentru ca, dupa cum vedem, statul baga tara (privatii mai ales) in datorii pe ani de zile, pentru plata salariilor, pensiilor, si ajutoarelor sociale 4 luni. Si chiar acum imi vine o idee pentru turismul romanesc: Romania dolce vita prin dolce far niente. Redescopera anii 1600!
  • +3 (3 voturi)    
    Raspunsuri (Vineri, 7 august 2009, 10:58)

    privitorul [anonim]

    Cine se intreba mai sus de ce unii incep sa-si revina iar noi mergem in jos? Raspuns: Pentru ca in Ro tot romanul "se pricepe la economie", altfel spus suntem o "natie de priceputi la toate" dar , in realitate, nu stim decat sa dam din gura si sa spunem ca toti sunt prosti si fiecare este buricul pamantului. Nu va mai dati mari ca nu aveti solutii la nimik, din gura este usor de spus, vreau sa vad fapte! Economisti de renume nu gasesc solutii la aceasta criza si voi vreti sa va scoata din ea oameni cu scoala facuta la ASE si Stefan Gheorghiu pe vremea lui impuscatu?? Sau poate asteptati solutii de la "somitatile" care si-au cumparat diplomele in ultimii ani pentru ca la vremea respectiva nu terminasera nici 12 clase!!! Iar politicienii actuali parca au fost alesi prin vot uninominal, atunci erau buni, acum sunt prosti??? Daca erau prosti de ce nu ati votat unii destepti? A, nu existau!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu-ti trebuie... (Vineri, 7 august 2009, 12:05)

    laurentiu [anonim]

    doctorat ca sa-ti dai seama ca cele mai bune politici economice sunt cele anticiclice...adicatelea pe "boom" pui bani deoparte, iar pe criza cheltui banii pusi deoparte...cum au facut americanii, francezii, etc.

    noi nu...politici prociclice...pe criza cand nu sunt bani...bag un forfetar ce mama ma-sii...ca asa sprijin eu investitiile care oricum sunt in scadere...
  • 0 (2 voturi)    
    4,9 mld. euro pentru salarii si pensii? (Vineri, 7 august 2009, 12:27)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Aproape 5 miliarde euro + dobanzile aferente care trebuie returnate. Si acesti bani sunt folositi pentru a prelungi agonia unui sistem de salarizare injust, ineficient si supradimensionat. Inca nu-mi vine sa cred pana unde poate ajunge tupeul. Banii acestia ii vom platii cu totii, chiar daca nu toti vom beneficia de ei.
    • +1 (1 vot)    
      calculele dau (Vineri, 7 august 2009, 12:57)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel, Deva

      nu cu totii ci PRIVATII :D

      4,9 mld / 1.5 mil bugetari / 4 luni = 816 euro = indeed 3500 RON cam cat am auzit eu ca ar fi salariul mediu pe la stat.

      dar stati pe pace. au dat 9000 afara, au economisit 50 de milioane de euro ANUAL. Super afacere!:))

      Sa traiti sclavi!
  • +2 (2 voturi)    
    Apres nous, le deluge! (Vineri, 7 august 2009, 12:40)

    Garett [anonim]

    Romania este Titanicul iar guvernul este orchestra care canta serenade la urechea capitanului atat de absorbit de propria-i persoana incat nu mai vede ca se duce la fund!
    Daca mai aveam vreo urma de indoiala vis-a-vis de "competenta" acestuia guvern mi s-a spulberat. Avem un guvern de unica folosinta a carui singura ratiune de a exista este asigurarea unei victorii in alegeri, in rest tara se poate duce de rapa. Iar partea proasta este ca chiar se duce! Alegerile vor trece, guvernul va ramane fara bani si abia atunci vom stii ce inseamna cu adevarat criza! In loc sa faca investitii cu banii de la FMI, daca tot i-a imprumutat, guvernul a preferat sa organizeze manifestari in "the land of no choice". Nota de plata va veni incepand din decembrie si din pacate vom plati cu totii!
  • +1 (1 vot)    
    ce chestie... (Vineri, 7 august 2009, 13:06)

    pesimistuloptimist [anonim]

    scapam de o criza provocata de indatorare excesiva tot cu indatorare excesiva.


    un soi de " cand intru in cac.at ma scufund cu tot cu cizme"