Economiile belgienilor sunt arhisuficiente sa cumpere tot ce produce Romania intr-un an. Adica PIB`ul

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Marţi, 11 august 2009, 9:48 Economie | Finanţe & Bănci

Depozitele bancare ale belgienilor intrec orice asteptari. Potrivit Bancii lor Nationale, in iunie nivelul acestora era de mult peste PIB`ul Romaniei, mai exact atinsesera 172,59 miliarde de euro. Fata de luna anterioara, depozitele urcasera cu peste 4 miliarde de euro.

Cu alte cuvinte, din economiile lor, belgienii ar putea lejer cumpara tot ceea ce se produce in economia romaneasca timp de un an (bunuri si servicii).

Reamintesc ca Belgia are mai putin de jumatate din populatia Romaniei (circa 10,6 mil locuitori).

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2065 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Bitchslap, Bruxelles style (Marţi, 11 august 2009, 10:34)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Jap, jap...
  • -3 (7 voturi)    
    teoretic vs. practic (Marţi, 11 august 2009, 13:28)

    Itsoc [utilizator]

    asta teoretic. practic, si cu 0 euro poti sa cumperi tot ce se produce in Romania. pt. ca in Romania nu se produce aproape nimic! importam totul :))
    • +3 (5 voturi)    
      Myth busted! (Marţi, 11 august 2009, 14:12)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

      Tot circula legenda asta, ca noi nu producem nimic, ca tot ce consumam vine de afara. Uite niste cifre: in 2008, Romania a exportat produse de 33,6 miliarde de euro, 76% din aceasta suma fiind reprezentata de marfuri din urmatoarele categorii - masini si dispozitive mecanice (de 8 mld. euro!), mijloace de transport (de 4 mld. euro!), metale comune si articole din acestea, materiale textile si articole din acestea, produse minerale, materiale plastice, cauciuc si articole din acestea. Adica in general produse cu valoare adaugata mare si foarte mare.
  • +1 (3 voturi)    
    Iar belgia? (Marţi, 11 august 2009, 14:21)

    razvan [anonim]

    Acum nici o luna cred ca ai mai scris un comentariu pe exact aceeasi tema. aasa ca o sa raspund in acelasi fel: "Romanii au economisit 40 mld. euro, adica de noua ori pib-ul Moldovei.
    Comparam mere cu pere. Belgienii au economisit in termeni absoluti de patru ori mai mult ca romanii si de vreo opt ori mai mult daca ne raportam la populatie, insa si PIB-ul lor per capita e de vreo 5 ori mai mare (adica, raportat si la PIB si la populatie, au economisit doar de 1,6 ori mai mult ca noi). Pe de alta parte, noi suntem in dezvoltare, avem multe de recuperat si cheltuim, nu economisim, in timp ce la ei sint mult mai putine de facut (atit la nivel individual - case, masini, dotarea locuintei etc., cit si la cel al companiilor - utilaje, sedii, magazine etc.). Plus ca e si o diferenta de mentalitate."
  • -1 (1 vot)    
    AMARORI IN ECONOMIE (Marţi, 11 august 2009, 15:13)

    gabi [anonim]

    gdp-ul belgiei este 500 miliarde si expertul asta spune ca economiile belgienilor sunt e 172 miliarde ,stimati cititori asa este o dovada clara de amatorism,intr-o perioada de criza numai un afon in economie care se de expert poate debita asemenea minuni.
  • -1 (1 vot)    
    ce comparatie tare :)) (Marţi, 11 august 2009, 16:23)

    dan [anonim]

    ii asteptam...
  • 0 (0 voturi)    
    putin creier n-ar strica (Marţi, 11 august 2009, 18:18)

    MirceaA [utilizator]

    Daca poate cineva sa creada ca FIECARE locuitor al Belgiei are 17200 euro in cont, este dus cu pluta. Aia sunt bani din toata lumea, nu economiile belgienilor.
  • -1 (1 vot)    
    PIB (Marţi, 11 august 2009, 18:38)

    radub [anonim]

    Sa nu uitam ca PIB-ul Romaniei interbelice (1938) era substantial mai mare ca al Belgiei de atunci. Daca le-am fi scazut belgienilor ce au jefuit din colonii, discrepanta ar fi fost si mai mare. Dar acesta este azi rezultatul a 40 de ani de "societate multilateral dezvotata" sub egida unor imbecili.
  • -1 (1 vot)    
    ...si ce? (Marţi, 11 august 2009, 19:33)

    Alex [anonim]

    in spiritul articolului o sa spun si eu ca afara sunt 33 de grade Celsius. Daca nu ati inteles care e treaba puneti-va pe citit. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    un alt sms dan popa (Marţi, 11 august 2009, 20:49)

    Ghita [anonim]

    ce s-a intamplat maestre nu stii cum sa te angajezi la bnr de duci munca asta de sisif? vezi ca a mai aparut o stire: banca x nu sorteaza gunoiul, deci boc si isarescu e de vina ;) daca zici si ceva de unguri vei avea trafic pe blog ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 4 ianuarie 2013, 19:49)

    Cryptos [utilizator]

    Si noi romanii economisim daca ne-ar lasa guvernantii...totusi depinde si pt ce economisesti...trebuie sa te gandesti ce sa faci cu banii ...nu strangi in sac si intrii in groapa cu el...exemple de motive de economisire...un teren costa cat costa...si trebuie bani pt el...ca sa faci casa ulterior pe acel teren...pui iar la ciorap pana ai banii de caramida...cumperi caramida si apoi iarasi economisesti sa cumperi cimentul si fierul cu care lipesti bucatile de caramida...etc...daca doar economisesti pana mori...inseamna ca nimeni nu va avea parte de acei bani o perioada foarte indelungata si astfel economia MOARE.