Sindicatele propun reducerea programului saptamanal de lucru, ca sa nu piarda bani la pensie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 8:16 Economie | Finanţe & Bănci

Liderii Blocului National Sindical si ai Cartel Alfa propun reducerea numarului orelor de munca lucrate de angajatii din sectorul bugetar la 38 sau chiar 20 de ore pe saptamana si spun ca daca ar fi reduse zilele de lucru, s-ar reflecta si in calculul pensiilor.

"Nu putem accepta concediul fara plata de 10 zile. Trebuie ca fiecare institutie sa discute cu sindicatele si sa convina asupra reducerilor de personal sau sa faca alte reduceri pe care nu le-au avut pana acum in vedere. O alta varianta pe care o vom avansa in discutiile de saptamana viitoare cu premierul va fi reducerea saptamanii de lucru de la 40 de ore la 38 de ore pentru ca daca ai 10 zile fara plata aceste zile nu vor vi luate in calcul la pensie si vor duce la diminuarea acestora", a declarat marti pentru NewsIn, vicepresedintele Cartel Alfa, Luca Octavian.

El a precizat ca ar fi de acord si ca reducerea orelor de lucru saptamanale sa fie aplicata si anul viitor daca aceasta masura ar ajuta la reducerea cheltuielilor salariale.

La randul sau, presedintele BNS, Dumitru Costin, a afirmat ca o solutie de reducere a cheltuielilor salariale ar reprezenta-o reducerea zilei de lucru de la opt ore la patru ore pentru o anumita perioada de timp.

O alta solutie inaintata de liderul sindical vizeaza reducerea orelor suplimentare efectuate de angajatii din sistemul bugetar si diminuarea drastica a deplasarilor nejustificate.


Citeste mai multe despre   











3480 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Daca acest ministru de finante... (Miercuri, 12 august 2009, 9:03)

    voda pleava cel din teava pustii [anonim]

    nu poate rezolva problema intr-o alta maniera, acest lucru ii dovedeste incompetenta. Nu inteleg de ce din banii nostri trebuie platita cu un salariu deloc mic o incompetenta atat de crasa. Ca angajator al sau - in calitatea de contribuabil al acestui stat de rahat - il declar pe acest ministru - si pe seful au direct - concediat. Rog si pe alti contribuabili care comenteaza aici sa-l concedieze la randul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      am inteles sugestia. Nu am inteles motiul (Miercuri, 12 august 2009, 11:25)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui voda pleava cel din teava pustii

      habar nu am cat de competent e ministrul, dar clar nu vad legatura intre incompetenta si daca cele 10 zile de concediu fortate de FMI sunt date intr-un fel sau altul. In mod cert ca exista variante mai bune si mai proaste dar mie personal mi se pare o problema minora.
  • +2 (2 voturi)    
    pensia ? (Miercuri, 12 august 2009, 9:03)

    pensia ? [anonim]

    Nu inteleg, pensia se calculeaza dupa numarul de zile lucrate sau dupa contributia la fondul de pensie
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de ex. de pensia anticipata (Miercuri, 12 august 2009, 9:34)

      a [anonim] i-a raspuns lui pensia ?

      la barbati trebuie sa ai 60 de ani inpliniti si 35 de ani vechime totala pentru a iesi; macar si o ora lucrata intr-o zi participa cu o zi la vechimea respectiva; deci nu cuantum de pensie ci momentul cand ai cel mai devreme ocazia sa o ceri, ce mai conteaza cunatumul, sa fie ceva acolo..., ca dupa 60... (poate gresesc)
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 12 august 2009, 10:19)

    Adi [anonim]

    "diminuarea drastica a deplasarilor nejustificate"? Ce dracu ar trebui sa insemne asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Idioti (Miercuri, 12 august 2009, 10:32)

    Daniel [anonim]

    lejer s-ar putea reduce 15% dintre cei care f..buha.

    asta ar fi un picior in fund care i-ar determina pe ceilalti sa faca un pas inainte si sa renunte la lene si comoditate!

    dar ca de obicei in tara asta de c...t cei care muncesc cu adevarat trebuie sa plateasca pentru idiotii care o freaca.

    apropo, si popii sunt tot bugetari nu-i asa?
  • 0 (2 voturi)    
    F tare (Miercuri, 12 august 2009, 10:42)

    Gigi [anonim]

    Si fix la asta s-au gandit sindicatele in acest moment...la iesirea la pensie a actualilor angajati? Nu e de mirare ca avand asemenea conceptii am ajuns sa avem 11 mil de asistati sociali.

    Oricum...am vazut aseara un calcul foarte interesant (la emisiunile alea ale tonomatelor lui Voiculescu in care este criticat, nejustificat, non-stop Basescu :)). Cu banii pe care ii cheltuie Ministerul Turismului (facand Dumnezeu stie ce), adica 75 mil E (numai bani de investitii) se pot plati 15,000 de salarii medii de functionar intr-un an....dar ma rog...pt tanti Nuti Udrea, se merita!
  • +2 (2 voturi)    
    Numarul bugetarilor. (Miercuri, 12 august 2009, 10:57)

    cristi [anonim]

    Numarul bugetarilor este prea mare iar presiunile pe sistemul privat prea apasatoare. Avem in fata 2 sisteme, unul concurential, responsabil pt. profit ce se auto finanteaza prin munca, stres, transpiratie si un alt sistem total neconcurential format din oameni fara nici un fel de motivatie catre productivitate, oameni paraziti ce stau si traiesc bine merci pe spinarea celui care munceste, fara a produce performanta.
    Nu toti bugetarii trebuie inclusi in aceasta categorie dar cu siguranta mare parte din invatamint si administratia locala trebuie reformat (a) din temelii chiar si prin masuri: drastice, draconice, dramatice, dureroase.
    Daca aceasta 100 de mii nu poate fi absorbita de sistemul privat intodeauna este nevoie de capsunari si mai ales de milioanele de euro adusi de acestia o data la 6 luni.
    Pogea are dreptate, FMI'ul are dreptate. Economia este un sistem armonios construit matematic si cit mai echilibrat. Nu toti oamenii isi regasesc utilitatea muncii intr-o societate. Unii din ei trebuie sa paraseasca din mers trasura, doar cei mai performanti ramin.
    • +1 (1 vot)    
      ..... (Miercuri, 12 august 2009, 14:22)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui cristi

      bine punctat cristi.

      nu e normal ca intr-o economie sanatoasa sa fie mai multi angajati in domeniul bugetar si mai multi pensionari decat angajati in domeniul privat (cei care si platesc pentru restul).
      • -1 (1 vot)    
        Nu sunt mai multi bugetari (Miercuri, 12 august 2009, 12:47)

        voda gheorghe [anonim] i-a raspuns lui razvan

        Conform Institutului National de Statistica, numarul celor activi in sectorul privat este de 3 ori mai mare decat al celor activi in sectorul de stat si cooperatist laolalta. Din acest punct de vedere stam destul de bine.
  • 0 (8 voturi)    
    eu propun o alta masura... (Miercuri, 12 august 2009, 12:24)

    liviu_ [utilizator]

    care ar prinde bine tuturor romanilor: impuscarea tuturor celor care se afla la putere...
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala maxima! (Miercuri, 12 august 2009, 12:37)

    traian [anonim]

    Este incredibil nivelul de influenta politica pe care continua sa il aiba in romania incompetentii si impotentii din toate domeniile!
    De ce sa bagi in aceeasi oala profesionistii si paratii din sistemul bugetar?Nu era mai simplu sa ii puna pur si simplu pe liber pe nenumaratii taietori de frunza la caini din sistem?
    Statul a devenit un fel de tata ranitilor ! De ce pleava bugetarilor nu este recompensata exclusiv ce ceva bani de somaj si apoi pa! Sa se descurce,sa emigreze,sa dispara!
    Sistemul public trebuie curatat!
    Sincer,ma mir ca nici un lider sindical nu cere excluderea pilelor si incompetentilor din sistemul public!Ma mir ca presa romana nu comenteaza,ca a coborat pana la nivelul de obedienta pe care se parea ca il atinge doar Radio Romania Actualitati!
  • +1 (1 vot)    
    guvern incompetent! (Miercuri, 12 august 2009, 12:57)

    parvu [anonim]

    daca si-ar dori reducerea nr de salariati bugetari ,nu ar trebui sa faca decat atat:
    reducerea birocratiei.sa nu ne mai plimbe pe drumuri cu atatea "declaratii peste declaratii"inutile pe care le-a creat si inventat fiecare minister pentru a-si angaja sustinatorii politici!
    • 0 (0 voturi)    
      stai tu linistit (Miercuri, 12 august 2009, 11:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui parvu

      ca o sa reduca bungetarii dar birocratia nu, dimpotriva fiind mai putini oameni o sa stam si mai mult la coada... computerul este interzis in tara asta ca usureaza prea mult munca si nu ne trebuie...
      • 0 (0 voturi)    
        100% (Miercuri, 12 august 2009, 14:21)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        deacord 100% cu liviu_ ... sunt multe fosile in administratia publica care stiu doar sa apese tasta enter si 3 click-uri cu mouse-ul. Daca doamne fereste se misca mai la dreapta fereastra programului in care lucreaza... PANICA .... asa ca binenteles ca o sa stam si mai mult la cozi.
  • 0 (0 voturi)    
    bugetari vs productivi (Miercuri, 12 august 2009, 13:40)

    je [anonim]

    Romania: 8 milioane de oameni ai "muncii". Din care 3 milioane in sectorul privat, 5 milioane la stat (din care 2->3 bugetari). Reducerea de 150000 de locuri de munca dintre bugetari = frectie.
    • -1 (1 vot)    
      Fals (Miercuri, 12 august 2009, 12:43)

      voda gheorghe [anonim] i-a raspuns lui je

      Populatia activa a Romaniei este de circa 10 milioane persoane, din care in urma cu cativa ani cca 75% activau in sectorul privat. Ar fi de asteptat ca procentul sa fie ceva mai mare in prezent. Datele sunt de la Institutul National de Statistica, pentru anul 2006.