Prima Casa, asa cum ar fi trebuit sa fie

de Mihai Marcu     Economia pe intelesul tuturor
Luni, 17 august 2009, 9:04 Economie | Finanţe & Bănci

Statul roman ar fi trebuit sa incurajeze creditarea sanatoasa, prudenta, in loc sa vina cu solutia cea mai rapida de pompat bani in piata imobiliara.

ING s-a retras din program si a venit cu ceea ce ar fi trebuit sa contina inclusiv programul guvernamental: avansul de 25%. Acest “mic” amanunt face ca foarte mare parte din aceste credite sa fie de calitate buna, cu o rata mica de “default”. Avansul mare, impreuna cu evaluari imobiliare prudente ale garantiilor, duce la o calitate mare a activelor aduse ca garantie.

Daca programul “Prima Casa” ar fi venit cu aceste standarde marite de prudenta, atunci as fi fost de acord ca va duce la o reluare sanatoasa a creditarii, fara ca proprietarii sa-si mai permita sa creasca automat preturile doar pentru ca sunt bani in piata.

Este poate primul semn real de concurenta in sistemul bancar si asta este un merit pe care-l acord celor care au conceput programul “Prima Casa”. Celelalte banci care au oferte de credit ipotecar cu DAE 10% in EURO sunt deja prinse pe picior gresit cu produse inferioare si nevandabile in oferta. Vine perioada cand bancile nu vor mai putea sa vanda dischete la pret de cd-uri.

Citeste tot articolul si comenteaza pe Economia pe intelesul tuturor.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2671 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pret (Luni, 17 august 2009, 9:31)

    gica contra [anonim]

    O discheta e mai scumpa in ziua de azi de cat un CD
  • +1 (1 vot)    
    alegere (Luni, 17 august 2009, 9:35)

    kris [anonim]

    Pai daca se cerea avans de 25%, programul se adresa doar pentru putinii care au bani si nu mai era un program adresat tinerilor care isi doresc prima casa.
    • +1 (1 vot)    
      program social? tineri? ce treaba au aici? (Luni, 17 august 2009, 10:50)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui kris

      pai scopul unui astfel de program, in astfel de situatii, nu poate fi decat relansarea economica, in speta sprijinirea sectorului de constructii care a fost motorul cresterii economice din ultimii ani. Ce treaba sa aiba aici programe sociale? Avans de 5% = default. Poate 25% este mult, dar 5% este putin. Daca acel tanar ar fi economisit 300 euro/luna timp de 3 ani acum ar avea in cont 10800 euro + dobanda si ar avea un avans de 20..25%. Ce e asa greu sa ceri experienta unei economisiri de 3 ani unui tanar care se imprumuta pe 30 de ani?
      • 0 (0 voturi)    
        Cum????? (Luni, 17 august 2009, 14:08)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        300 Euro/luna? In Romania? Pai cum? Unde? Ce companii platesc asa salarii de poti pune deoparte 300 de Euro?
        Nici 300 de lei noi daca ai putea pune n-ar fi rau...
        Parerea mea e ca bati cimpii cu gratie amice!
        Romania, cumparata de FSN la inceputul anilor 90 prin vinderea apartamentelor catre chiriasi la pretul unui salar lunar, prin primirea pe gratis a caldurii si a apei calde, prin maririle nejustificate de salarii etse bolnava acum dupa 20 de ani. SI bolile sunt grele complexe si simultane: bolnava politic, bolnava economic si bolnava social.
        Toti vorbiti de Euro, dar moneda nationala e leul si salariile le primim in lei. Daca pentru cei cu salarii mari pot face conversia in euro si sa mai te si compari cu alte functii similare din Europa, pentru omul obisnuit, numit generic "nea Gheorghe" de parca acest prenume ar fi urit sau mai nou "pulime", euroiul este un vis.
        Observ ca vorbim de case, dar ele sunt in fond aceleasi apartamente de acum 30-40-50 de ani, cu suprafete oarecum modeste, cu acelasi sistem centralizat de alimentare cu apa si caldura. SI si mai grav este (din ce am vazut eu) ca si cele noi nu-s cu mult diferite, iar propietarul dupa ce il cumpara mai baga citeva mii de aceeasi Euroi sa-l modifice. Ca si cum n-ar plati suficient.
        A avea o casa nu e un drpet pentru toti, ci o favoare pentru unii.
        Oamenii ce au iesit si au trait in tari normale pot spune ca acolo cu 2 salarii decente (si pentru asta nu iti trebuie mari studii universitare ci poti fi un onest electrician, sudor, constructor sau casier la un magazin) poti accede la o casa (casa casa sau apartament de bloc). Ca creditul e pe 30 de ani, dar rata nu depaseste 30%. Criza plecata din USA a plecat tocmai de la idea ca au gasit artificiul sa poata da credite chiar daca indatorarea depasea 50% pe luna.
        La noi chestia cu prima casa e facuta pentru a permite unora sa ridice nejustificat retul caselor. Ca pe linga acestia mai profita si X ce are un apartament de vinzare.......
      • 0 (0 voturi)    
        CIT PE LUNA????? (Luni, 17 august 2009, 22:13)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Domnule Andrei eu cred ca dumevoastra traiti in alta tara, de unde sa isi permita un student, sau tinar casatori 300 de euro pe luna? Trebe sa luati in calcula ca multi dintre noi mai stam si in chirie, avem nevoie de haine sa mincam, studi si facultati, este aberanta suma asa mai bine astept 10 ani si mio cumpar cu bani jos. Ar trebui sa fie totul inceput de parinti, sa deschide conturi pe numele copiilor care sa nu fie acesate deci cind se casatoresc. Si in ficare luna sa puna cite 100 de lei, sau euro asa in 35 30 de ani exista posibilitatea de a cumpara ceva sau a putea ajuta un copil cu un depozit. Ori cum salariile pentru tineri in ziua de azi daca nu stiti sunt cam 700 de lei pe luna si 700 de lei vrobesc in brasov, restul tari precum in moldova salarrile sunt de 300 400 de lei pe luna.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici eu nu inteleg (Luni, 17 august 2009, 10:00)

    victor [anonim]

    Exact, daca avansul ar fi de 25% s-ar adresa mult mai putinor oameni . Si asa cu 5% avans s-au estimat a fi doar 17.000 de persoane eligibile. Si ceea ce nu inteleg este de ce un avans mai mare duce la o "creditare mai sanatoasa". Si ce inseamna "rata de default"?
    • 0 (0 voturi)    
      mda.. (Luni, 17 august 2009, 10:47)

      Profesoru [anonim] i-a raspuns lui victor

      Se pare ca nu intelegeti multe lucruri, nu doar "ce inseamna rata de default"....
    • 0 (0 voturi)    
      offff (Luni, 17 august 2009, 14:02)

      hh [anonim] i-a raspuns lui victor

      nu inteleg, nu inteleg....
      un aspect al creditari sanatoase e ca aia care au strans 25% sunt suficient de eligibili sa-si sustina creditul. si vb de "aia" pt ca la 25-30 ani nu ai cum sa strangi singur 25%, dar in 2 se poate; asta presupune ca 2 oameni sa se inteleaga;
      pe de alta parte mi se pare normal sa-ti cumperi ceva cand ai pus si tu un ban deoparte, nu sa imprumuti toata suma si sa pui toat neamu sa se imprumute pt un amarat de apartament de 2 camere
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ar fi avansul de 25% (Luni, 17 august 2009, 12:18)

    hic sunt leones [utilizator]

    crezi ca tanarul ar mai da 60k euro pe un rahat de garsoniera? Nu, ar cauta o casa la un pret normal.
    Insa scade specula iar firmele de constructii sau intermediarii... oups, scuze, conducatorii nostri iubiti nu doresc acest lucru; de ce sa nu plateasca in continuare romanul de 3 ori mai mult ca bulgarul pe o casa in tara lui, de ce sa nu plateasca la fel ca pentru o vila pe Coasta de Azur, doar Bucurestii au fost Micul Paris iar acum au devenit (la preturi) mai smecheri ca Parisul.
  • 0 (0 voturi)    
    Hello (Luni, 17 august 2009, 22:42)

    john [anonim]

    Deci am observat ca a inceput o adevarata propaganda cu programul prima casa. Vine X de la PSD arunca programul in aer si zice ca nui bun din motivul ala, nea Vasile se uita la emisiune si tine minte, se duce in fata blocului si se baga in dezbateri politice si afiseaza motivele pe care el lea auzit la televizor, in cercul de prieteni a lui nea vasile mai sunt 2 care la rindul lor se duc mai jos pe strada la urmatorul bloc si incepe telefonul fara fir.

    Asta se intimpla in Romania la ora actula, de aia nu functineaza nimica, in fata blocului unde stau am observar ca vin baeti la o bere care azi tin cu PSD peste 6 luni cu PDL dupa care cu UDMR dupa aia cu PNL. Nu exista consitenta politica la ora actuala, fiecare ne placem sa ne plingem ca la nemnti este asa si la noi este asa. Vreau si eu sa vad o actiune unita in Rominia, Sa se formeze un mars sau un proteste organizat inpotriva parlamentarilor la ora actuala, sa nu se mai fure in voturi, adica sa nu mai aceptam 300 de lei sa votam cu mai stiu eu cine, exemple ar fi multe, suntem o tara dezorganizata care nu stim sa ne facem dreptate
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa? (Luni, 17 august 2009, 23:39)

    brat cristina [anonim]

    Am fost la banca , am primit toate aprobarile, ptr.adeverinte, de la jurist , iar cand a venit evaluatorul, in urma raportului acestuia, mi-a fost respins dosarul deoarece apartamentul avea doar 49 m patrati, ceea ce implica un confort 2.Banca nu da credite pentru acest tip de confort. Si atunci te intrebi, care prima casa, daca nu-mi dai voie sa-mi cumpar ce apartament vreau?