Banca Comerciala Feroviara a primit autorizatia de functionare de la BNR

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2009, 17:37 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Comerciala Feroviara, controlata de omul de afaceri Valer Blidar, a primit luni autorizatia de functionare din partea BNR si va incepe sa functioneze pana la finalul lui 2009, potrivit NewsIn care citeaza un comunicat al noii institutii financiare. Capitalul social initial al bancii este de 45 milioane de lei, integral romanesc, iar noua banca este una de tip universal.

Directorul general si presedintele Bancii Comerciale Feroviare este Petre Tulin, care a condus anterior BCR Banca pentru Locuinte si HVB Banca pentru Locuinte. Functiile de director general adjunct si de vicepresedinte al Consiliului de Administratie vor fi detinute de Laurentiu Bouleanu. Tot in functia de director general adjunct va fi numita si Cornelia Barbu.

Din Consiliul de Administratie mai fac parte Nicolae Dardac, prorector al ASE, Vasile Raileanu, decan al Facultatii de Contabilitate si Informatica de Gestiune, si Gheorghe Sirbu, director financiar la Astra Vagoane Calatori.

"Politica de dezvoltare a bancii vizeaza o crestere sustenabila a cifrei de afaceri, bazata pe o atitudine prudenta in administrarea riscurilor specifice care sa asigure stabilitatea si viabilitatea bancii pe termen lung. Banca Comerciala Feroviara va oferi servicii bancare tuturor categoriilor de clienti, persoane fizice si juridice", se mai arata in comunicat.

Reprezentantii institutiei si-au propus sa deschida cinci sucursale pana la finele acestui an.

Valer Blidar detine 90,5% din capitalul bancii, din care 39,5% in mod direct si 51% prin intermediul a doua firme pe care le controleaza, respectiv Astra Vagoane Calatori SA (26%) si Tristar SRL (25%). Restul de 9,5% din capitalul social al bancii este detinut de Atelierele CFR Grivita Bucuresti.

Banca Comerciala Feroviara a fost inregistrata si la Registrul institutiilor de credit si va putea astfel sa isi desfasoare activitatea in Romania si celelalte state membre ale Uniunii Europene (UE).


Citeste mai multe despre   










4733 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Interesant (Marţi, 18 august 2009, 17:47)

    marius [anonim]

    De mult nu am mai auzit de o banca noua in Romania
  • +5 (5 voturi)    
    Succes, e o banca 100% romaneasca (Marţi, 18 august 2009, 18:15)

    Credit cu buletinu' [anonim]

    E bine ca se intareste concurenta intre banci, mai ales ca e vorba de capital romanesc, oameni de afaceri si experti romani.
  • -2 (2 voturi)    
    e oficial: inca mai este loc de vampirizat (Marţi, 18 august 2009, 18:23)

    Razvan_M [utilizator]

    Tarii cat mai multe banci!
    • -4 (4 voturi)    
      daca e feroviara ,sau fluviala ,sau maritima , (Marţi, 18 august 2009, 20:03)

      Ludovica [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      ..si omul de afaceri de care nu a auzit nimeni,controleaza banca , incep sa fiu sigura ca nu m-am inselat cu Mugur Isarescu
  • +1 (1 vot)    
    5 sucursale (Marţi, 18 august 2009, 18:46)

    andi matei [anonim]

    Astia spun ca vreau sa deschida 5 sucursale pana la sfarsitul lui 2009. Sunt curios sa aflu in ce orase. Una va fi in Arad, asta e clar, alta in Bucuresti. Ce mai urmeaza? Timisoara, Constanta, Cluj?
  • +7 (7 voturi)    
    Foarte bine... (Marţi, 18 august 2009, 19:17)

    Sorin IONESCU [anonim]

    Capital romanesc, banci romanesti, antreprenori romani...Este solutzia iesirii din criza...
  • +1 (1 vot)    
    denumirea? (Marţi, 18 august 2009, 19:58)

    Sakura [utilizator]

    Mi se pare nu prea inspirată asocierea prin denumire cu un colos cu grave probleme financiare şi de eficienţă, CFR-ul...
    • +2 (2 voturi)    
      Scopul ? (Marţi, 18 august 2009, 22:17)

      Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Pai tocmai pentru a salva salvabilul se creaza aceasta banca ! Au nevoie de bani ca de aer ! Nu degeaba toti actionistii au legaturi serioase cu CFR si materialul rulant !
  • -2 (4 voturi)    
    CFR ? (Marţi, 18 august 2009, 22:21)

    ion [anonim]

    Astia isi bat joc de noi. CFR-eul e mort de mult, Basescu a hotarat de aproape 20 de ani falimentarea acestuia. S-au vandut locomotive, vagoane, sine, totul s-a dus la fier vechi, banca asta e un fel de gluma sinistra cu mortul mare investitor. Pe ceferistii concediati de Berceanu i-a intrebat cineva ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      pentru dumneata.... (Miercuri, 19 august 2009, 8:20)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Feroviar e totuna cu CFR-ul? Sunt mult mai multe companii cu specific de transport feroviar. Iti garantez ca CFR-ul nu e totuna cu firma lui Blidar.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt curios ce viitor o sa aibe (Marţi, 18 august 2009, 22:32)

    vecinu" [anonim]

    Cu un asa presedinte sunt curios daca si aceasta banca o sa aiba "dezvoltarea" HVB BpL ( a trebuit data) si chiar a BCR BpL caruia nu-i vad obiectivele atinse nici pe departe. Aceleasi obiective neatinse o sa se arate si aici? Poate ca nu... Oare mai exista in firmele mari (banci, multinationale, etc) decizia de a da afara la timp oamenii care nu-si ating obiectivele indiferent de nivel ?
    Succes si noroc BCF!
  • 0 (0 voturi)    
    Aloooooo (Miercuri, 19 august 2009, 14:40)

    Andreisfr [anonim]

    Dragii mei, chesti asta pute de la 3 km a lucrare securista. Este o alta falie asta e tot. Cum au ajuns in posesia acestor active s-a intrebat cineva???????????
  • 0 (0 voturi)    
    Si cum te poti angaja la ei ? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:06)

    Eu [anonim]

    Cum se poate depune un CV la ei ?
  • 0 (0 voturi)    
    Banca Feroviara (Joi, 19 noiembrie 2009, 21:45)

    gabriela donea [anonim]

    Cu asemenea oameni la conducere BancaFeroviara va ajunge departe
  • 0 (0 voturi)    
    adresa (Marţi, 3 august 2010, 21:50)

    lili constantinescu [anonim]

    stie cineva unde are adresa banca asta?
    sau macar o adresa de mail?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se pot depune eventualele CV-uri? (Joi, 6 ianuarie 2011, 10:43)

    eugenia [anonim]

    Buna ziua, in acest articol se face referire la aceasta banca. As dori sa stiu unde se pot depune eventualele CV-uri, adresa sau cel putin un nr. de telefon unde as putea sa ma informez cu privire la o posibila angajare . Va multumesc .