Masurile de redresare ale economiei

Statul roman cheltuieste eficient, dar nu poate colecta taxele

de Mihai Marcu     Economia pe intelesul tuturor
Miercuri, 19 august 2009, 9:50 Economie | Finanţe & Bănci

Toata lumea asteapta masuri si am primit 32 de masuri: unele amuzante, putine utile, multe fara dinti. Statul roman nu poate face foarte multe pentru a sprijini direct economia. De ce?

Statul roman cheltuieste "eficient" dar nu poate colecta eficient taxe

Statul roman nu poate colecta eficient taxele de la toti contribuabilii. Ati intrat vreodata intr-o administratie financiara? Daca nu, faceti asta. Lipsa de proceduri de lucru si starea de confuzie generala este extinsa pana sus, deoarece vine de sus.

Statul roman poate lua taxe doar de la cei care bat voluntar la usa, cu banii in mana, de aceea solutiile sunt tot timpul de crestere a taxelor sau de a impune taxe forfetare, de inspiratie medievala la nivelul intregii economii.

Din acest motiv, statul nu poate stimula economia cu nimic - nu are cu ce. Statul poate fi cel mult stimulat cu bani proaspeti, pe circuitul BNR -> BANCI.

Solutia riscanta

O posibila solutie, cu grad mai mare de risc, este cresterea datoriei publice, care este prea redusa. Statul roman se mai poate inca indatora pana la nivelul de 60% din PIB adica aproximativ 70 miliarde EURO.

Datoria publica nu poate fi ingropata in pensii, salarii sau buzunare corupte; datoria publica trebuie folosita pentru proiecte care aduc bani sau bunastare si care vor permite rambursarea acestei datorii. In plus, spectrul falimentului national ar putea sa disciplineze desfraul bugetar pe bani publici.

Trebuie sa renuntam la inaltul standard criminal cu care ne-a obisnuit Ceausescu - "fara datorii".

Citeste si comenteaza pe Economia pe intelesul tuturor.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1594 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Starnirea cititorilor... (Miercuri, 19 august 2009, 10:07)

    FLORIN [anonim]

    "inaltul standard criminal - "fara datorii"" Asta a fost adaugata probabil pentru rating, pentru a ne starni la comentarii :))) Tactica de 2 lei.
    • +4 (4 voturi)    
      pentru florin (Miercuri, 19 august 2009, 11:10)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      aici te inseli.

      toate statele moderne s-au dezvoltat pe datorie, nu e nimic gresit in asta.

      daca tu nu mai tii minte cu ce sacrificii enorme a platit ceausescu datoria, fara sa i-o ceara nimeni, doar dintr-o ambitie personala, ei bine, altii mai tin minte.
      • -2 (2 voturi)    
        Si (Miercuri, 19 august 2009, 11:49)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        De ce este plata datoriilor externe o crima?!
        • +1 (1 vot)    
          Nu intreba (Miercuri, 19 august 2009, 12:52)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Ca nu vor sti sa iti explice. In principiu ca un stat sa ia pe datorie ar trebui sa fie o crima.

          E interesant ca aceiasi oameni ar zice ca un om care nu isi plateste datoriile e un criminal, dar un stat care isi plateste datoriile e criminal.
          • +2 (2 voturi)    
            re (Miercuri, 19 august 2009, 13:22)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Niko

            datoriile, inclusiv ale statului se platesc, cel mai adesea prin rostogolire.

            cand se platesc - asa cum a facut ceauseascu - prin:

            - stingerea curentului electric;
            - cartele la alimente;
            - penurie de produse de baza;
            - construirea de "circuri ale foamei" si infometarea populatiei;
            - ratii de benzina;

            da, atunci e criminal. Imi mentin cuvantul.

            cati din cei care viziteaza "mall vitan" stiu ca era gandit ca o imensa cantina populara, unde toti oamenii muncii trebuiau sa vina cu sufertasul la pranz?
            • +1 (1 vot)    
              Poftim? (Miercuri, 19 august 2009, 14:02)

              Niko [anonim] i-a raspuns lui mihai

              "datoriile, inclusiv ale statului se platesc, cel mai adesea prin rostogolire."

              Pai de ce nu ii spui asa si omului care ii tatatie fundul ca nu mai poate sa isi plateasca rata? Arata-i cum sa o rostogoleasca. De fapt de ce sa se mai chinuie sa mai plateasca? Invata-l sa o rostogoleasca si el, si copiii lui si tot asa.
            • +2 (2 voturi)    
              Ba.... (Miercuri, 19 august 2009, 14:09)

              sorinel [anonim] i-a raspuns lui mihai

              Daca un stat trebuie sa-si plateasca datoriile prin rostogolire, inseamna ca starea normala a statului e de imprumutat. Ca el nu se simte bine daca n-are datorii (am eu o vecina care zice asta :D).
              Se poate ca statul sa-si plateasca datoriile si fara sacrificii, daca isi esaloneaza datoria in timp si cheltuieste cat i-e plapuma. Numai ca teoria asta economica e facuta sa manipuleze oamenii. TREBUIE sa avem datorii, ca asa e bine. Dar DE CE e bine? Ca asa vrea FMI si Banca mondiala? :p
      • +1 (1 vot)    
        Alo, domnu' Mihai (Miercuri, 19 august 2009, 17:01)

        EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Sa inteleg ca tari ca Norvegia, care n-au datorie externa deloc (sunt net external creditor) sunt state criminale? Sa inteleg c-o duc foarte prost?

        Vorbesti in clisee. De aia am ajuns unde-am ajuns cu economia, pt. ca tot felul de neaveniti isi dau cu parerea. Macar de si-ar da numai pe forum-uri, dar ajung in Guvern si Parlament si fac varza tot ce ating.

        Putin mai multa luciditate n-ar strica din partea ta, papagalicisme de astea am tot auzit de 20 de ani si uite unde-am ajuns.
    • -2 (4 voturi)    
      Ai dreptate... (Miercuri, 19 august 2009, 11:23)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      3 idei, fara nimic in spate ca sa se agite lumea.
      Na ca am pus si eu un post sa fie mai multe!
  • +3 (7 voturi)    
    Uiti cine ne conduce... (Miercuri, 19 august 2009, 10:07)

    ADI [anonim]

    Acum ne-am imprumutat cu zeci de miliarde si la ce ne-a folosit? Eu zic ca este un standard inalt sa nu avem datorii. Macar suntem si prostiti si cu banii luati. Daca avem datorii suntem si prostiti si cu banii luati si cu datorii. Ca de facut oricum nu se va face nimic chiar daca ne indatoreaza Basescu si cu 100 de miliarde.
    • 0 (2 voturi)    
      la ce ne-a folosit (Miercuri, 19 august 2009, 11:12)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ADI

      fara imprumut, euro nu mai era acum 4.2 lei.
      • +1 (1 vot)    
        Fara BNR (Miercuri, 19 august 2009, 11:54)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Nu ajungea sa fie 4.3 la un moment dat. Au cumparat euro in 2007 2008 tiparind lei si acuma ne dau lectii de doi bani ca "ce, 4.2 vi se pare mult?"

        Si stundenti de ai lor au blog-uri cretine.
  • +4 (4 voturi)    
    ba nu! (Miercuri, 19 august 2009, 10:18)

    igs [anonim]

    Mihai, nu sunt de acord! Solutia e sa dam afara toti functionarii care fac "mint rubbing"! Dupa parerea mea, cam 60% din total.
    Problema e cine sa ii dea afara? Ca si primul ministru si ministrul de finante intra in aceeasi categorie...
    Colectarea veniturilor poate sa fie imbunatatita, si asta chiar foarte repede, dar pentru asta ne trebuie o mana de fier, nu un premier care se vede in poza doar daca se ridica pe varfuri si un ministru de finante care pana anul trecut era sef peste niste muncitori care taiau pietre...
    • +2 (2 voturi)    
      Desfiinare posturi (Miercuri, 19 august 2009, 11:11)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui igs

      Am dat afara oameni prin desfiintarea posturilor, desfintare care s-a facut fie prin restructurarea compartimentului in cauza si reducerea numarului de posturi, fie prin reducerea activitatii respective si taierea tuturor posturilor necesare acelei activitati. In ambele cazuri am urmat procedura solicitata de Codul Muncii. Au fost cele mai simple modalitati prin care au plecat din organizatie oameni.
      Daca e sa dai afara, se poate, totul e sa nu faci fara cap si sa iei decizii logice, de inteles atat pentru angajatii care pleaca, cat si pentru angajatii care raman.
    • +1 (1 vot)    
      sa crezi tu (Miercuri, 19 august 2009, 13:02)

      mim [anonim] i-a raspuns lui igs

      daca nu se schimba legile care permit "tepele" nu o sa reusesti sa colectezi taxele eficient nici daca dai afara toti functionarii. dar imi place comentariul tau. are elan patriotic. dar din pacate atat...
  • +1 (1 vot)    
    Altfel spus (Miercuri, 19 august 2009, 10:31)

    MariusG [anonim]

    Daca detii o firma si nu-ti platesti deloc taxele firma ta functioneaza fara nici o problema.
    Sunt firme care nu au tinut contabilitatea 2 ani de zile fara sa pateasca nimic si functioneaza si acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Fara datorii (Miercuri, 19 august 2009, 10:38)

    mircea [anonim]

    "fara datorii" este cu adevarat un standard. prin faptul ca romania imprumuta bani iar "baietii destepti" stiu cum sa-i fure, denota coruptia si incompetenta administratiei romanesti. trebuie adoptat de urgenta sloganul: toate persoanele fizice, juridice si statul roman trebuie sa-si plateasca toate obligatiile. acesta trebuie pus in aplicare imediat legislativ si executoriu. este principala cale pentru insanatosirea noastra ca natie.
  • +8 (8 voturi)    
    partial corect! (Miercuri, 19 august 2009, 10:47)

    Nicky [anonim]

    "statul roman poate lua taxe doar de la cei care bat voluntar la usa, cu banii in mana" asta e partial corect!
    corect e asa: statul roman poate lua taxe doar de la cei care bat voluntar la usa, cu banii in mana si au rabdare si timp sa stea la coada sa-i plateasca!
  • +3 (3 voturi)    
    Platataxelor (Miercuri, 19 august 2009, 11:07)

    Platitordetaxe [anonim]

    Plata taxelor in Ro e o adevarata rusine. Cozi, buluc la ghishee, o situatzie anacronica intrun secol al informaticii. Contribuabilul nici n-ar trebui sa-shi mishte fundul din fotoliu, cu conditzia sa ajunga la o tastatura.
    In al 2-lea rand, evaziunea marunta e in floare: ati primit vreodata bon de la spalatoria auto, de la frizer, stomatolog, etc? Nimeni nu-i controleaza.
  • -1 (3 voturi)    
    plata taxelor (Miercuri, 19 august 2009, 13:24)

    observator [anonim]

    Eu nu inteleg un lucru simplu: daca sistemul privat din Romania este attat de performant cum ne putem plange de dificultati in plata impozitelor?
    Sa fie vorba de nivelul nemaintalnit al evaziunii fiscale?
    Sa mai fie vorba de faptul ca statul e slab deoarece instituriile lui sunt subminate constant de mediul privat?
    Nu in ultimul rand sa mai fie vorba si de conducerea iresponsabila a afacerilor interne? (flota, ritzi-pitzi, udrea berceanu, blaga s.a)
    • 0 (0 voturi)    
      vorba lu' cantecu' (Miercuri, 19 august 2009, 14:05)

      mim [anonim] i-a raspuns lui observator

      dam tepe ca este bine si inca se mai poate (ai zice de ei ca sunt varza dar eu zic ca sunt la curent cu realitatea romaneasca).
      mediul privat functioneaza dupa legea maximizarii profitului si daca poate sa evite o plata o va face fara ezitare. incercati sa scoateti portitele legislative si rezolvati problema.
    • +1 (1 vot)    
      simplu! (Miercuri, 19 august 2009, 14:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui observator

      Mergi sa platesti impozite si taxe. Programul e f scurt (de regula pana la ora 13,00) si cozile imense. Dat fiind ca nu iti place sa pierzi timpul la cozi, o amani. Daca se intampla sa depasesti termenul si vezi ca n-ai patit nimic, iti pui problema "hei! dar eu stau aici ca sa DAU bani, nu sa iau bani - de ce sunt tratat(a) asa? ce-i cu bataia asta de joc?" Si poate iei decizia sa nu-ti mai pierzi timpul si sa-ti consumi nervii cu cozile alea... samd...
  • +3 (3 voturi)    
    nu zau (Miercuri, 19 august 2009, 13:31)

    Nevermind [utilizator]

    Cheltuieste eficient ?!?! Eficient pentru cine?
    Apropo de colectare... Care sunt marii datornici la buget? Nu cumva entitati controlate de stat? De ce se aplica legea diferit in cazul lor?
    • +2 (2 voturi)    
      normal! (Miercuri, 19 august 2009, 16:17)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      Normal ca cele de stat sunt marii datornici....
      O firma privata daca are datorii la bugetele statului..... pa credite, pa licitatii....pa fonduri europene. etc, etc