Secretul bancar din Elvetia, la dispozitia Washingtonului

Guvernul SUA si banca elvetiana UBS au semnat un acord: Gigantul bancar scapa de amenda, dar dezvaluie numele a 4.500 de clienti

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2009, 17:51 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul american si gigantul bancar elvetian UBS AG au semnat miercuri un acord in cazul legat de conturile secrete si legile bancare din Tara Cantoanelor. Cele doua parti pun astfel capat procesului de frauda fiscala, iar banca elvetiana scapa de platirea unei amenzi, a anuntat UBS intr-un comunicat citat de AFP.  

Acordul incheiat intre Statele Unite si UBS le permite autoritatilor de la Washington sa aiba acces la numele si datele a aproximativ 4.500 de clienti americani ai bancii elvetiene, despre care Internal Revenue Service (IRS) - fiscul american - sustine ca ascund peste 15 miliarde de dolari in conturi secrete din Elvetia. O decizie "fara precedent" care marcheaza "o etapa capitala" impotriva evaziunii fiscale si care "ridica valul secretului bancar", a estimat miercuri fiscul american.

Un acord care "transmite urmatorul mesaj: IRS ii urmareste si ii va urmari fara incetare in toata lumea pe cei care se sustrag fiscului", a declarat Douglas Shulman, de la IRS. Termenii acordului incheiat intre Washington si UBS prevad furnizarea catre fiscul american a numelor celor 4.450 dintre clientii bancii, acuzati de evaziune fiscala. Shulman a precizat ca aceste persoane pot inca sa se prezinte singure in fata fiscului pana pe 23 septembrie.

In ultimele saptamani, presa de peste Ocean a scris ca Guvernul de la Washington doreste sa afle numele a aproximativ 52.000 de americani. Referindu-se la acest numar, Shulman a precizat ca era vorba despre o estimare pe care UBS a facut-o in legatura cu numarul americanilor care au conturi in Elvetia.

Evaziunea fiscala nu este considerata o crima in Elvetia, in timp ce dezvaluirea numelor clientilor este o ofensa criminala. Directorii si angajatii bancilor care dezvaluie numele clientilor sunt pasibili de amenda, inchisoare si alte penalitati. In februarie, UBS a fost de acord sa plateasca guvernului american 780 de milioane de dolari, dupa ce a recunoscut ca unii angajati au ajutat clientii americani sa insele autoritatile fiscale americane.


Citeste mai multe despre   










1005 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Momentul adevarului! (Miercuri, 19 august 2009, 18:19)

    vic [anonim]

    Ar fi foarte bine daca ar afla toata lumea ca de fapt IRS si Fderal Resereve nu au nimic in comun cu Guvernul Statelor Unite!!!! Aceste doua entitati care terorizeaza viata economica americana si cetatenii americani sunt COMPANII PARTICULARE care opereaza sub controlul unor bancheri de talia Rothschild-Rcockefeller si altii fie inrutiti cu ei, fie cumparati pe viata de ei!!! Daca 'Tara Cantoanelor' prefera sa elibereze numele detinatorilor de conturi in loc de a plati o amenda substantiala, inseamna ca are un castig de zece ori mai mare din partea IRS-ului si Federal Reserve-care lucreaza pentru acelasi stapan-si efectiv discretia legendara despre sistemul bancar elvetian s-a dus de rapa! Orice constiinta are punctul ei de topire! Recomand pentru informatii suplimentare asupra terorismului financiar David Icke, prima carte "And the truth shall set you free" Ma ofer sa traduc in limba romana gratis, dar stiu ca romanii sunt foarte talentati la invatatul rapid de limbi straine
    • +1 (5 voturi)    
      The IRS is a bureau of the Department of the Treas (Miercuri, 19 august 2009, 19:19)

      fin [anonim] i-a raspuns lui vic

      Haha, auzi tu "IRS terorizeaza viata economica americana". Adica are grija ca toata lumea sa plateasca taxele, nu? Nasol. Unde n-ar fi o asa institutie si in Romania, sa terorizeze viata economica romaneasca in felul asta.
      Iar sa zici ca nu are nimic in comun cu guvernul SUA mi se pare o gogomanie cit toate zilele. Probabil e sub controlul guvernului mondial, nu?
      Iar chestia cu UBS-ul e simpla. Smecherii americani care au crezut ca pot fenta fiscul tinindu-si banii in conturi elvetiene o vor lua lejer in bot. Ce e rau in asta?
    • +1 (1 vot)    
      IRS vs UBS (Joi, 20 august 2009, 7:22)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui vic

      Puneam întrebarea în alt comentariu, cine va fi mai tare? UBS sau IRS? Un coleg de forum a pariat pe IRS. A câștigat :D

      Dragă vic, această 'firmă privată' care este o agenție guvernamentală, nu ce zici tu, terorizează într-adevăr țara. De aceea când mi-am declarat taxele în martie mi-au dat $3000 înapoi în 5 zile. Am fost terorizat căci trebuia să primesc bani... După rectificarea de -$3000, am plătit în total la stat cca 16% din venit. Tu cât ai plătit impozite la Fisc? Ce procentaj? Asigură-te că iei în calcul și sumele achitate de angajatorul tău pe lângă TOATE cele plătite de tine (impozit + șomaj + CAS + etc.)

      Mersi,
      Adrian
  • +2 (4 voturi)    
    Amenda (Miercuri, 19 august 2009, 18:45)

    TdM [anonim]

    Sunt curios cu ce autoritate pot SUA da amenda unei banci dintr-o alta tara?

    Cred ca au fost presiuni politice foarte serioase daca au reusit sa faca banca sa cedeze....
    • 0 (0 voturi)    
      e mai incurcata treaba... (Miercuri, 19 august 2009, 19:26)

      Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui TdM

      UBS are o filiala "grasutza" pe teritoriul american, care raspunde legilor de acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 19 august 2009, 19:27)

      fin [anonim] i-a raspuns lui TdM

      Cum adica cu ce autoritate?. Banuiesc ca UBS opereaza si in USA si probabil are o entitate legala constituita pe teritoriul USA.
      Ca au fost presiuni politice e clar, asa cum sint presiuni si din partea UE asupra Elvetiei si Lichtenstein-ului. Miza e foarte simpla: unii cetateni ai USA si ai UE sint mai egali (sic!) decit altii si fenteaza fiscul prin bancile din paradisuri fiscale. Asta inseamna ca statele pierd sume la buget iar asta ar trebui sa nemultumeasca pe oricare "simplu" cetatean al statelor respective care isi plateste taxele fara sa cricneasca.
    • +1 (1 vot)    
      simplu... (Miercuri, 19 august 2009, 19:41)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui TdM

      cu acelasi gen de autoritate cu care UE "amenda" Intel si Microsoft....
  • +1 (1 vot)    
    unde au ajuns!?! (Miercuri, 19 august 2009, 19:54)

    veninusrl [anonim]

    initial UBS (union des banques suisses) trebuiau sa dea o lista cu vreo 100 000 (o suta de mii) de contribuabili americani care ocoleau fiscul american, asa hotarasera la londra la summitul G20, dar s-a masluit treaba.
  • +1 (1 vot)    
    Si cine-i crede? (Miercuri, 19 august 2009, 23:20)

    Dan_captain [anonim]

    Cand numele unui evreu (vezi Shulman) este alaturat cu o actiune economica, politica sau orice altceva, trebuie avute in vedere doar interesele. Nu exista dreptate sau alte aberatii in aceste cazuri. Ca doar nu o sa scoata la iveala miliardele evreilor din bancile elvetiene, nu? :D
  • 0 (0 voturi)    
    Mergem inainte (Joi, 20 august 2009, 11:17)

    Tazy [anonim]

    Ma asteptam la asta mai de mult. Era o mare problema pentru masonii din SUA secretul bancar bine pazit din Elvetia. Au cautat motive sa scape de acest secret si iata ca pana la urma au si reusit. Sa intelegem acum ca nici Elvetia nu mai pastreaza secretul bancar cu sfintenie? Conform celor scrise aici http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08/14/din-secretele-celui-de-al-doilea-protocol-francmasonic/ se pare ca se va ajunge si mai departe.