Cum ar trebui sa se comporte bancile cu rau platnicii?

de Cristian Orgonas     khris
Joi, 20 august 2009, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

Una dintre problemele generate de criza economica este si cresterea numarului celor care nu isi mai pot plati ratele la creditele luate intr-o veselie in ultimii ani. Drept urmare, bancile au inceput sa ii streseze pe datornici cu telefoane si mesaje mai mult sau mai putin amenintatoare, iata ce declara pentru Evenimentul Zilei una dintre victime:

Am luat un credit si s-a intamplat sa intarzii cu plata ratei. Am fost sunat de trei-patru ori pe zi de catre angajatii bancii pentru a ma presa sa ma grabesc cu plata. Ma hartuiesc. Nu mi se pare o procedura legala. Ei trebuie sa faca ceea ce au de facut: de exemplu, sa-mi puna penalitati. Aceste telefoane primite zilnic, atat pe fix, cat si pe mobil, mi se par revoltatoare. Am locuit foarte multi ani in alte state din Europa, dar asa ceva nu am mai intalnit.

Cu alte cuvinte, desi nu isi mai plateste ratele, omul nostru nu doreste sa fie deranjat de catre creditor, ca are alte treburi mai importante de facut. In plus, daca stie ca in asemenea cazuri bancile de dincolo nu procedeaza la fel cum procedeaza cele romanesti, inseamna ca nu este la prima abatere de acest gen.

Acum, sa explic pe scurt de ce bancile aplica aceasta tactica de hartuire.

In momentul in care un debitor nu isi mai plateste ratele, banca poate aplica patru metode prin intermediul carora incearca sa isi recupereze banii: (i) il invita pe restantier la sediu si ii ofera posibilitatea unei reesalonari, (ii) il streseaza pe om cu telefoane si amenintari, (iii) il executa daca are ce executa si (iv), vinde creditul neperformant unei companii specializate in recuperari de credite, care incepe sa aplice metoda (ii).

In Romania, cele mai multe restante se inregistreaza in cazul creditelor de nevoi personale fara garantii. In aceste conditii, bancile nu se inghesuie sa ii execute pe restantieri pentru ca nu au ce executa si in plus, cheltuielile cu recuperarea acestor bani ar depasi in multe cazuri sumele recuperate. Nici aplicarea unor penalitati si majorari de intarziere nu genereaza rezultate - cum sa poata omul plati mai mult, daca nu are bani sa isi plateasca nici macar ratele nemajorate? Prin urmare, bancile apeleaza la tactici de guerrilla, respectiv stresarea celor cu restante pana cand acestia cedeaza.

Citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7094 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    brd (Joi, 20 august 2009, 11:03)

    carly [anonim]

    destul de nasol ... am un credit de neoi personale la BRD platesc rata 250 ron pe luna i-ar de juma de am mi-am schimbat locul de munca si banii ii primesc in data de 15 a luniii inainte ii primeam in 10 ... data scadenta a ratei e in 11 .... deci acum cu noul job nu mai pot platii rata la timp deci trebuie sa intarziu in fiecare luna cu 4 zile am fost la banca i-ar cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa platesc 35 de euro ca sa imi schimbe data scadentei pe 16 si atunci eu am intrebat-o pe doamna de la credite ce e mai bine sa intarziu in fiecare luna 4 zile pt. ca oricum nu imi pune penalitati deci eu nu am nimic de pierdut sau sa imi scimbe pe gratis pt. ca eu nu o sa platesc niciodata o asemenea taxa aberanta dar mi-a zis ca asa e politica bancii .... asa ca probabil acuma figurez si eu in fiecare luna printre restantieri :D
    • +5 (15 voturi)    
      Nu BRD ci Carly (Joi, 20 august 2009, 11:28)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui carly

      Nu e nici o pb cu BRD sau cu nici o alta banca aici.

      E o pb cu tine si de modul cum iti gestionezi resursele.

      Presupun ca daca la Electrica aveai data pe 10...pe 10 ii plateai indiferent daca luai banii pe 10 sau pe 30 ca altfel ramaneai pe intuneric si nu iti placea.

      Poti foarte bine ca atunci cand iei banii sa iti transferi rata ptr luna urmatoare si nu mai ai nici o intarziere....

      Nu cunosc cum e la BRD dar la alte banci eu rata mi-o pun in contul curent (adik vine si o dobanda) pana vine data scadenta cand se iau automat banii ptr rate.

      Daca iti punea salariul pe 30 ce faceai?
      • +3 (11 voturi)    
        Corect (Joi, 20 august 2009, 12:00)

        Fara rate [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Perfect de acord.
        E chiar asa de greu sa isi gestioneze omul resursele incat prefera sa figureze la intarzaiati si sa aiba probleme cu banca?

        Se pare ca romanu mai are de invatat chestii de bun simt...
        • +4 (4 voturi)    
          Bun simt ? (Joi, 20 august 2009, 14:11)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Fara rate

          Ce legatura are bunul simt cu asta ? Ai un contract cu o banca. In contract scrie si ce se intampla daca intarzii 4 zile - penalitati, ma raporteaza nu stiu unde etc... Daca eu imi asum toate aste si platesc cu 4 zile intarziere care e problema ? Doar banca a citit contractul si l-a semnat. Care e problema ? Ce are bunul simt cu asta?
          • 0 (0 voturi)    
            bunul simt (Joi, 20 august 2009, 19:32)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui gigi

            gigi, daca nu-ti dai seama care este legatura .... . Apropo si tu ai semnat contractul si trebuie la rindul tau sa-l respecti
      • +1 (1 vot)    
        Depinde ce resurse ai de gestionat (Vineri, 21 august 2009, 6:50)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Vanatorule - no offense - poate tu ai venituri mai consistente decat majoritatea salariatilor si atunci iti poti permite sa pui o rata in avans (bravo tie!). Insa pe cei mai multi 2-3 milioane ii sufoca. Intre chirie, intretinere, bani pt mancare si transport, daca ai un salariu de 12 milioane e cam greu sa mai pui bani si in avans. Asa ca omul merge si el in ritmul lui.
        Pe de alta parte, care dintre voi a vazut o negociere reala intre client si banca?!!! BAnca e atotputernica si amaratul care ii da banii nu are decat sa se supuna.
        • 0 (0 voturi)    
          O obligatie trebuie respectata (Vineri, 21 august 2009, 10:38)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui vasile

          Cred ca in ziua de azi, mai toata lumea are rate. Recunosc ca am fost in situatia de a nu avea bani de paine dar niciodata nu am intarziat cu ratele. Cand luam banii, eu si sotul meu ii impartim astfel incat sa imi platesc in primul rand ratele, in al 2-lea rand cheltuielile la bloc, lumina, telefoanele iar ceea ce mai ramanne dam pe mancare.
          Ceea ce vreau eu sa spun e faptul ca daca tia-i facut datorii ai si obligatia de a le respecta iar modul asta de a gandi se reflecta si in viata de zi cu zi, in respectul tau fata de societete si semeni.
          De ce nu s-a gandit persoana respectiva ca atunci cand a facut un credit vor veni si zilele in care va trebui sa il dea inapoi? Dar banii i-a folosit, nu?
          Si le dau dreptate bancilor ca pentru a-si recupera creditele trebuie sa recurga la orice mijloace pentru a le recupera. Unii s-au indatorat pana peste cap, chiar au rate mai mari decat au salariul. Asta e o dovada ca unii habar nu au sa isi gestioneze bugetul si ii fac pe altii raspunzatori pt. problemele lor.
          Nu lucrez la banca.
          • 0 (0 voturi)    
            sa nu judecam pe nimeni! (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:59)

            Draghicenoiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

            Stimata doamna.......
            Nu trebuie sa judecati pe cei care au ajuns in situatia de a nu mai putea sa isi onoreze ratele catre banci.Si eu am datorii la banci pe care nu mai pot sa mi le onorez asa cum se cuvine si ma doare enorm acest lucru.Sotul meu s-a prapadit in urma unei suferinte extrem de grele, am stat la capatiiul lui aproape un an de zile.Imaginati-va sa stati prin spitalele di Bucuresti consecutiv sapte-opt luni de zile!Sa mai treci si prin tragedia mortii, apoi sa te mai ocupi si de toate celelalte lucruri crestinesti.Daca sotul meu nu ar fi murit eu nu eram trecuta la rai platnici iar ratele erau platite la timp asa cum erau inainte de a pica la boala atit de grea.Nu puteti sa stiti dinainte ce se poate intimpla.Fereasca Bunul D-zeu pe toata lumea!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu zic nu (Vineri, 21 august 2009, 10:46)

          Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui vasile

          Ai dreptate pe de o parte.
          Dar daca privim in detaliu (am trecut si eu prin schimbarea datei de primire a salariului) atunci observam ca doar o singura luna este mai delicata.

          Mai exact ai luna asta rata pe 10 si iei prima data banii pe 15. Aici tb sa platesti rata curenta si rata viitoare dupa care de fapt e acelasi efort ca si inainte.

          Iei pe 15, ii lasi cont si luna urmatoare pe 10 sunt acolo si tot asa.

          Doar ca, precum am spus, la noi inca e lumea obisnuita sa plateasca rata exact in ultima clipa.
    • +1 (7 voturi)    
      nu e nimic (Joi, 20 august 2009, 12:17)

      CataLiN [anonim] i-a raspuns lui carly

      daca intarzii 4 - 5 zile, dar nu mai mult de atat...
      ideea e ca fiecare banca in parte raporteaza intarzierile pana in data de 15 ale fiecarei luni si 1 data intrat acolo nu prea mai ai cum sa iesi...aici e buba...
      o zi buna
    • -1 (1 vot)    
      Ce gramatica (Joi, 20 august 2009, 14:08)

      Catutzi [anonim] i-a raspuns lui carly

      Scuze, dar esti pe langa rau cu limba romana; sau din excel de zel ai zis ca "i-ar" merge si cu cratima?
  • +7 (13 voturi)    
    intrebarea este gresit pusa :D (Joi, 20 august 2009, 11:37)

    io [anonim]

    cum ar trebui sa se comporte oamenii cu bancile care le baga pe gat credite "avantajoase", te fac sa platesti dublu orice imprumut si sa le si multumesti pe deasupra si, colac peste pupaza, provoaca o criza mondiala si raman la suprafata in timp ce imm-ul tau se duce naibii?
    asa ca, ha ha ha, autorul articolasului (publicitar) de mai sus e foarte amuzant cand zice ca bancile aplica "tactici de guerrilla". mda, probabil ca, dupa incasarea ultimelor bonusuri babane "de criza", bancile si-au aruncat costumele capitaliste si au inceput sa se joace de-a che guevara si moralismul.
    • 0 (12 voturi)    
      lol (Joi, 20 august 2009, 12:49)

      sauron [anonim] i-a raspuns lui io

      Nu-ti baga nimeni credite pe gat. Ti-a taiat cineva mana pana acum sa semneze contracte cu ea si dupa sa te oblige pe tine sa platesti? Ma indoiesc. Este o aberatie ce spui. Nu-ti convine creditu la banca nu-l faci si cu asta basta. Daca ai citit (sau nu, cum fac cei mai multi) contractu de credit si l-ai semnat inseamna ca ti-a convenit asa ca n-ai de ce sa te plangi.
      Daca nu mai poti sa platesti ratele te duci la banca si vezi ce poti face, nu te plangi ca te suna aia si te streseaza. Sunt banii lor si e dreptul lor sa faca asta.
      Prostia este a celor care au semnat contracte de credit fara sa le citeasca si s-au indatorat peste masura, fara sa ia in calcul ce-ar face daca n-ar mai merge totul bine. Asa ca nu va mai plangeti de mila, fiecare si-o face cu mana lui.
      • +2 (4 voturi)    
        da, domne, (Joi, 20 august 2009, 13:23)

        exact [anonim] i-a raspuns lui sauron

        corect, uite-asa in romania noastra, daca nu esti de acord, domne, cu bancile, iti iei tu frumusel un apartament (ajuns la preturi astronomice tocmai in conditiile in care piata imobiliara nu are nici o legatura cu cea a bancilor, doamne fereste!) cu banii jos, na. ca de-aia se plimba toti romanii cu diplomatele dupa ei si in supa in loc de taitei isi pun bancnote.
        iar aia de au nevoie de un apartament si n-au bani pentru el is, din start, prosti de duduie. unde-a ajuns si prostia asta...
        • 0 (2 voturi)    
          Fiecare intelege ce vrea (Joi, 20 august 2009, 14:10)

          Sauron [anonim] i-a raspuns lui exact

          Nu esti nici prost nici altceva daca n-ai bani de casa, dar daca vrei o casa in conditiile de acum accepti ce ti se da. Daca ti se pare inacceptabil nu iei si basta.
          Asa cum am mai spus si eu am rate la banca tot pt ca am vrut casa, dar nu ma plang pt ca EU am semnat contractu, nu mi l-a bagat nimeni pe gat. A fost alegerea mea sa fac asta.
          Eu asta nu pricep. De ce sa te plangi de ceva ce ai facut tu cu mana ta?
          Probabil pt ca asta e firea omului :D Daca ii e bine zice ca uite ce destept am fost eu si cat de bine m-a dus capu, iar cand si-o ia in barba sunt vinovati altii in nici un caz el. Atitudinea asta este o aberatie, ar trebui sa invatam sa ne asumam deciziile, dar asta e un lucru greu.
          • +1 (1 vot)    
            nu-i asa (Joi, 20 august 2009, 19:27)

            io [anonim] i-a raspuns lui Sauron

            eu am unde sa stau, dar nu zic ca-s desteapta pe chestia asta. doar norocoasa. si cat o sa pot o sa fug de credite la banci ca de dracu. pentru ca in conditiile in care vrei sa-ti iei un apartament imprumuturile la banca sunt cam singura solutie, iar bancile scot de cand e lumea profituri imense - recte folosesc niste bani pentru care muncesc alti oameni. eu numesc asta hotie, chiar daca banca pune pe banii astia o suta de hartii si de contrăcţele. sistemul bancar este echivalent cu camata, iar camata, dupa capul meu, e hotie, pentru ca depaseste cu mult ratele justificabile ale dobanzilor. astfel, nu am nimic cu functionarii bancari, daca as incheia un contract l-as citi de zece ori inainte, si, in masura in care banca l-ar respecta, nu as mormai. dar sistemul bancar il injur din toata inima. pentru ca el e cel ce detine monopolul pe posibilitatea mea de a-mi achizitiona o casa. asa ca nu mai spuneti ca suntem liberi sa nu ne luam credite.
            • 0 (0 voturi)    
              asa e (Joi, 20 august 2009, 19:44)

              Sauron [anonim] i-a raspuns lui io

              Vine banca va baga mana in buzunar si va ia banii. Nu aveti nici un fel de alegere in a face sau nu credit, sunteti obligati.
              Ei surpriza nu toata lumea trebuie sa aiba casa si nu toata lumea trebuie sa aiba de toate.
              Nu vrei credit la banca nu-ti iei casa e simplu.

              Bag seama ca e f greu de inteles gandirea pragmatica, dar stii care-i treaba banca asa gandeste, nu se gandeste la emotiile oamenilor. Ea vrea profit. Nu face camata pt ca aia inseamna altceva, cauta termenu in dictionar si ai sa gasesti diferenta.

              Repet este de datoria ta ca individ sa iei decizii si sa ti le asumi cu toate implicatiile => iei bani sau nu de la banca + toate implicatiile
              • +1 (1 vot)    
                eu imi cunosc datoriile ca indivi, (Joi, 20 august 2009, 20:11)

                io [anonim] i-a raspuns lui Sauron

                banca, in schimb, nu isi recunoaste nici o datorie.
                imi pare rau, dar camata inseamna fix dobanda excesiva - uitati-va in dex. daca din dobanzi banca isi scoate un profit imens, atunci practica dobanzi, comisioane etc. excesive. e simplu. am vorbit de monopol, adica de faptul ca achizitionarea unei case de un individ care nu invarte cine stie ce afaceri trece inevitabil prin banca; deci bancile castiga din treaba asta, iar onestitatea acestui castig eu o pun la indoiala; nu e deci nevoie sa replicati ca nu toata lumea tre sa aiba o casa. pur si simplu nu aveti cum sa demonstrati ca plata dubla a unui imprumut nu este hotie. puteti incerca insa :D
                e datoria mea ca cetatean sa sabotez bancile daca mi se pare ca procedeaza necinstit. drept pentru care nu imi fac credite si incerc sa le dau cat mai putine ocazii sa le dau banii.
                by the way, faptul ca o banca vrea profit nu inseamna absolut nimic din punct de vedere al justetei actiunilor sale. e inutil sa spui ca vrea profit si de-aia imi cere dobanda cu pricina. toata lumea vrea profit, e omeneste. asa ca, intr-un context uman, se pot discuta numai mijloacele prin care poti obtine cinstit acel profit.
                • 0 (0 voturi)    
                  raspuns (Joi, 20 august 2009, 23:14)

                  Sauron [anonim] i-a raspuns lui io

                  Hotie este atunci cand iti da in cap sau iti baga mana in buzunar, daca semnezi un contract (bun sau rau n-are nici o relevanta) nu mai este hotie.
                  Poti sa le sabotezi daca vrei nu zice nimeni ca nu, dar cu argumente relevante.
                  Ca sunt dobanzile mari sunt de acord, ca profita bancile sunt de acord.
                  Dar cu faptul ca fura sau ca esti obligat sa faci credit NU. E o aberatie.
                  Repet nu vrei rate la casa nu-ti iei casa. Am sustinut si cu alte ocazii faptul ca in Romania e fffffffff greu daca nu imposibil sa stai in chirie fara sa ai belele dar sincer nu obliga nimeni pe nimeni la credite. Totul este in capatana noastra.
                  De cand e lumea si pamantul omul (care traieste in minunata lui societate) face ce face si societatea, daca toata lumea are TV LCD tre sa am si eu. Asa ca ne obligam noi intre noi si ne facem standardele in functie de asta iar cei ca bancile nu fac decat sa vina in intampinarea nevoilor noastre (asa cum spun ei, sau mai corect spus sa profite de nevoile noastre - asta se numeste afacere).
                  Concluzie: nu banca te obliga, singur te obligi raportandu-te la altii.
                  Banca a venit cu creditele pt ca oamenii au vrut asta nu pt ca i-a venit unuia intr-o zi ideea ca hai sa-l oblig pe asta sa ia bani de la mine.
                  Ar mai fi destule de zis dar deja e prea lung comentariul.
                  • +1 (1 vot)    
                    iar nevoile cine ti le creaza? (Vineri, 21 august 2009, 2:33)

                    ioja_d [utilizator] i-a raspuns lui Sauron

                    Sa-ti spun eu. Tocmai televizorul ala blestemat, LCD sau tub catodic, cum o fi el, pe care ironia sadica si sarcasmul fac ca tot tu sa ti-l cumperi, singur, ba chiar ravnesti la el. De la Edward Bernays incoace (nepotelul lui Freud, parintele PR-ului si publicitatii) cam toti mancam si ne comportam cum vedem in globul fermecat. Suntem ca niste oi manate cu salbaticie spre pasuni pentru care n-avem destui dinti. Cititi macar de curiozitate despre el si gandurile sale, sa vedeti cum au ajuns cerealele, ouale si bacon-ul pe masa voastra de mic dejun. Nu documentare paranoia si schizoide, ci fapte istorice, acceptate official, care se invata la scoala. Nu poti sa condamni un om lobotomizat dupa manuale ca nu judeca, ce naiba. Spre nefericirea mea am facut o scoala pe tema asta, iar titlul lucrarii mele de licenta s-a numit “Asemanari si diferente intre propaganda totalitara si advertising-ul contemporan”… Am luat o nota buna, dar nu vreti sa stiti la ce concluzii am ajuns  In fine, poate e si vina noastra, nu stiu, dar parca nu-mi vine sa condamn niste oameni drogati si tinuti voit asa, dependenti de bullshit. Sunt o mana de oameni acolo, din media, banci, companii petroliere si farmaceutice care au grija de toate nevoile noastre. Unii le creaza si altii pariaza ca noi o sa percutam imediat la ele - ca intr-un Cazino. Si ca oricarui mare jucator, nu le place sa piarda… Cu o mana iti dau pe la nas, in repetate randuri, zi de zi, iar cu alte trei iti iau. Asta daca ai ce sa-ti ia si nu s-a tzepit cu tine vreo fufa blonda care acorda credite pe zambete calde. Ca daca e asa, te trag de ciuf, iti dau niste spituri in cur si-ti vorbesc pe un ton moralist si superior: cine te-a pus?

                    PS: va recomand si un documentar facut de un professor de istorie si economie de la Harvard, Niall Ferguson, despre criza, bani si de ce…
              • 0 (0 voturi)    
                chiar, cauta termenul in dictionar (Vineri, 21 august 2009, 1:28)

                ioja_d [utilizator] i-a raspuns lui Sauron

                sa vezi ce supriza n-o sa ai.
      • -1 (1 vot)    
        hai chiar? (Joi, 20 august 2009, 16:52)

        valy70 [anonim] i-a raspuns lui sauron

        Nu-ti baga nimeni credite pe gat?.Hai chiar!!Nevoia iti baga credite pe gat,bataia de joc a celor care ne platesc la misto in asa fel incat sa fi obligat sa iei un credit care mai apoi te face sclav pe viata.Sau noi pleava ar trebui sa ne uitam la acelasi tv cu lampi a lui bunicu,sa dormim in patul mostenit de la baba si sa ne batatorim podelele.Nu stiu ce salar ai de iti permiti sa vorbesti asa flexat despre o problema care pe noi prostimea, ce munceste 12 ore zilnic pt 300 de euro ,ne baga in pamant.Dar banuiesc ca ai facut eventual un credit sa-ti schimbi bmv-ul cu lamborghini.Sau l-ai luat cu banul jos?
        • +2 (2 voturi)    
          =)) (Joi, 20 august 2009, 17:29)

          Sauron [anonim] i-a raspuns lui valy70

          Ca idee eu n-am TV in casa, asta pt ca am dat toti banii pe lamborghini, =)))).
          Vreau TV dar momentan nu am pe ce asa ca ma abtin. Rate am pe ce sa fac pt TV dar mai bine strang banii si de dobanda pe care as da-o la banca imi mai iau ceva frumos, inca un TV =))) sau un bmv =))))
    • +1 (5 voturi)    
      corect. (Joi, 20 august 2009, 12:49)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui io

      Corect. Adica cum, dupa ce ca o ademenesc cu iarba proaspata pe degeaba, oaia naibii, cand vreau sa o mananc face gat? Lupul moralist.
      • +1 (1 vot)    
        Daca esti oaie (Joi, 20 august 2009, 14:49)

        oaie [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

        Daca te comporti ca o oaie, esti oaie! Si te manaca lupul, oricat scandal ai face.
  • +3 (15 voturi)    
    amenintari si stress (Joi, 20 august 2009, 11:50)

    simona [anonim]

    Cand vad comentariile nu stiu daca sa rad sau sa plang.Lucrez afara pt. o banca cu investitii in toata lumea, sunt ofiter de credite si faptul ca ai obligatia ca angajat sa suni clientul de cate ori e posibil , sa-i expui situatia in care se afla si sa inecrci sa ajungi la o intelegere cu el, sa-i expui posibilitatile pe care le are si nicidecum sa-l stresezi nu este privita cu ochi rai decat de cei care chiar vor sa dea "tzeapa" ca in Romania.
    De fapt in Romania trebuie facuta educatia clientului care nu intelege ca daca banca i-a pus la dispozitie o suma de bani atunci cand el clientul a avut nevoie, obligatia lui este sa si returneze acea suma, chiar daca poate gandi ca e putin , ce ma tot preseaza sa dau inapoi, ca danu nu vreau sau nu pot sa platesc banaca are destiu bani sa acopere gaura. gresit!
    Abordarea este tipic romaneasca, de victimizare, de incultura, de lipsa de educatie. Cei in cauza nu se gandesc ca in situatie lui banaca poate avea sute sau mii de clienti, iar pt. entitate asta inseamna FALIMENT!!
    Eu cred ca ar trebui sunati dimineatza , pranz si seara, poate asa li s-ar "destepta" cumva constiinta!
    • +1 (3 voturi)    
      marginiti-va la a le intelege (Joi, 20 august 2009, 14:08)

      io [anonim] i-a raspuns lui simona

      "ai obligatia ca angajat sa suni clientul de cate ori e posibil , sa-i expui situatia in care se afla" - foarte inteligenta remarca. adica banca se simte obligata sa explice - nu sa sicaneze, fiti atenti - clientilor sai de trei ori pe zi acelasi lucru. cu alte cuvinte banca a fost intr-atat de iresponsabila incat a incheiat contracte cu persoane care nu pricep un lucru decat daca li se explica de trei ori pe zi.
      nu, domnisoara, cuvantul potrivit este "sicanare".
      cuvantul de ordine al bancilor este "ipocrizie". in cazul in care nu-si primeste banii, banca renunta la sclipiciuri si-si arata coltii; devine, deci, recuperator. nu este treaba bancilor daca oamenii au sau nu constiinta, pentru ca nici bancile nu au asa ceva. nu este o chestiune de civilizatie faptul ca lucrati intr-o banca si le-ati adoptat limbajul de lemn.
      iar banii bancii sunt fix diferenta aia colosala dintre dobanzile pe care le incaseaza banca de la datornici si dobanda firava pe care trebuie sa o dea deponentilor. aia sunt banii, pe veci si irevocabil, ai bancii. in rest, banii din care se face creditarea sunt banii depusi sau platiti de alti amarasteni. cum a demonstrat-o si criza, falimentul unei banci este doar falimentul meu si al tau, nicidecum al bancherilor.
    • -1 (1 vot)    
      Romania (Joi, 20 august 2009, 14:18)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui simona

      "Abordarea este tipic romaneasca" - sa intelegem ca doar in Romania exista problema asta ?? Ciudat parca citisem ceva si despre America !! Dar NU , nu cred ca ei ar putea face asa ceva !! Clar, doar romanii fac asta - /!
    • -1 (3 voturi)    
      tzeparilor (Joi, 20 august 2009, 15:08)

      Un roman [anonim] i-a raspuns lui simona

      Sunteti cu totii niste hoti. Ne faceti educatie? Ce prostii vorbesti ? Sunteti niste camatari lipsiti de scrupule. Ce educatie vreti sa ne faceti voi? Tu esti complet spalat pe creier. Exista un contract. Nu tre' sa suni pe nimeni. Plateste omu' restante. Daca in loc sa dati credite oricui, evaluati problema inainte, nu ajungeati aici. Ati vrut tot mai mult si mai mult si ati ramas cu ochii in soare. Ne-ati speculat visele si dorintele, ati primit bonusuri grase pentru sudoarea noastra, iar acum suferiti ca ati luat tzeapa. Papagalilor. Faliment usor ;)
    • -1 (3 voturi)    
      speculatori de vise, dorinte si nevoi (Joi, 20 august 2009, 15:25)

      ioja_d [utilizator] i-a raspuns lui simona

      Scrie in contract foarte clar ce se intampla daca intarzii cu plata, nu trebuie sa te sune non-stop si nici sa te streseze nimeni cu amenintari si reprosuri penibile. Platesti pentru fiecare zi. Dupa ce ati inghesuit oamenii cu credite - ca e usor, ca e bine etc. - acum va simtiti voi prostititi. Doar pentru voi e criza? Voi ati provocat-o!!! Iresponsabilitatea voastra. Stiati ce vine. Cand mi-am luat eu credit incepuse in SUA criza. S-au facut ca ploua si acum se dau cu curu de pamant. Ba’ mai mult. M-au inghesuit sa iau in Euro, chit ca eu voiam in lei. Ghici de ce? La o luna a inceput sa urce… Creditele bancare sunt un sistem de iobagie moderna. Voi nu realizati? Iti doresti, vrei, cumpara, mult, mai mult, si mai mult, poti, utie, iti dam noi, e atat de simplu. Si acum plateste triplu, na! Suntem sclavii vostri. Macar sa ne lasati in pace, ca in contracte nu era stipulat ca vin peste tine la birou sa te faca de ras ca ai doua restante. Nu va mai platiti creditele, sa dea toti faliment. Cineva trebuie sa le bage pumnu’-n gura. La fiecare colt e o banca, nu vi se pare suspect? Sunt ale noastre? Nu. Cica platesc taxe aici. Ha. Ha. Ne-a cucerit imperialismul economic si acum sterg cu noi pe jos, ce naiba. Welcome to prison earth.
    • +1 (1 vot)    
      banci in faliment? (Joi, 20 august 2009, 17:01)

      valy70 [anonim] i-a raspuns lui simona

      Nu zau,chiar dau bancile faliment in Romania?.Conform ultimelor declaratii date de ministerul de finante,singurele institutii care au inregistrat profit in aceste vremuri de criza sunt bancile.Oare de ce?.Pentru ca ei au dreptul sa mareasca dobanzile cum ii taie capul?Pai daca eu le dau mai putin bani inapoi ei accepta?Nu,dar eu trebuie sa accept o dobanda majorata.
    • +1 (1 vot)    
      DUBLU ... (Joi, 20 august 2009, 19:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui simona

      Am cumparat in rate , o masina de spalat si regret amarnic .Am platit-o DUBLU .
      Nimeni nu m-a informat ca dobinda la Raiffeisen BANK este atit de inpovaratoare .De fapt , ce interes ar avea inspectorul bancar din magazin sa te informeze si ce implica inprumutul . Eu consider ca lacomia bancilor ar trebui tratata ca atare !!! Cum dau ei tzepe asa sa le si primeasca !
  • -1 (9 voturi)    
    Sa fim seriosi (Joi, 20 august 2009, 11:59)

    lolex [anonim]

    Voi plangeti de mila bancilor ? Cred ca nu aveti habar de o vorba din batrani:" mila mi-e de tine, dar de mine, mi se rupe sufletul".

    Bancile care se laudau cu profituri de 350% sunt planse acum de unii sau de altii ? :)) Nu sunteti nromali la cap, serios. E criza. Nu si-a pus nimeni in cap sa NU plateasca rata la banca, ci pur si simplu , au intervenit o serie de factori care ingreuneaza acest lucru, dar de aici si pana la a plange de mila unei banci pentru ca oamenii nu mai au bani sa plateasca ratele (au fost dati afara, inflatia a explodat, etc), e un drum cam lung, nu credeti?

    SI eu am avut probleme cu ratele cateva luni. Cumulasem restante pe vreo 80 de zile.Nu aveam efectiv de unde. Imi rupeam painea de la gura ca sa platesc banca.Pai asa ceva, sa imi fie cu pardon.

    Iar telefoanele de hartuiri....ohohoooo.... primeau telefon pana si rudele, prietenii, etc etc.... de cate 3-4 ori pe zi , cate o persoana suna sa intrebe de sanatate, daca nu ai fugit din tara, daca mai traiesti,etc. Nici unul nu a intrebat daca ti-e foame :))

    Cand am avut bani din nou, m-am dus si le-am achitat 3 luni restante + una avans, ca sa ajung la zi si sa am si o rezerva. Le platesc atunci cand am, dar niciodata nu voi plange de mila bancii. Banii din credit nu sunt ai bancii ci tot al altor fraieri ca mine ce au devenit sclavi si apoi cotizeaza cu dobanzi de le sar capacele.

    La RBS, pentru un credit de 5300 de euro, in total, trebuie sa returnez 9700..... cativa ani am tot platit rate,iar zilele trecute aflu ca mai am de platit 4700 €, deci pana acum am platit dobanzi si comisioane.... Sa le plang de mila? .. hai ma....sa fim seriosi..
    • +1 (11 voturi)    
      ? (Joi, 20 august 2009, 12:57)

      Sauron [anonim] i-a raspuns lui lolex

      Da n-ai semnat cu mana ta contractu?? De ce iti plangi de mila acum?
      Si eu am rate la banca dar mi-am facut-o cu mana mea. Nu m-a obligat nimeni. Pe tine te-a obligat cineva?
      Iti spun eu ce solutie aveai daca ramaneai fara bani. Te duceai singurel la banca si le spuneai frate n-am cu ce sa platesc da-mi o solutie. Nu sa astepti sa te sune ei.
      Evident ca ei isi vad interesu. Tu nu faci la fel? Sau in fiecare luna te gandesti prima data la interesu altora si apoi la al tau?
      Hai sa fim seriosi, va plangeti de mila degeaba.
      Nu neaga nimeni ca se pot intampla si chestii nasoale si sa nu-ti poti plati ratele la banca dar sunteti absurzi cei care va plangeti ca bancile sunt niste nenorocite care va streseaza. Ati semnat cu mana voastra, scrie acolo tot ce trebuie. Mai bine va bagau la executare silita si sa va puna sechestru pe bunuri si nu va mai stresau.

      Atitudinea ta este exact a unuia care s-a umplut de datorii peste masura si nu si-a luat nici un fel de masuri de precautie. Sper pentru tine ca din toata chestia asta macar sa fii invatat ceva.

      Bafta multa
      • -2 (2 voturi)    
        bai Sauroane (Joi, 20 august 2009, 14:32)

        homo homini lupus est [anonim] i-a raspuns lui Sauron

        Ia mai du-te tu, tata, in octzident si lasa-ne pe noi, amarastenii astia de romani, in pace. Unu la mana: criza asta mondiala a fost declansata de sistemul bancar, mai bine spus de lacomia acestui sistem, de aia suntem in kk acum pana la gat si nu ne putem plati ratele. Doi la mana: banii pe care ti-i imprumuta sunt luati tot de la amarasteni ca noi. Trei la mana :in cazul meu, personal, mi-a scazut venitul brusc si deodata cu fooooooaaaaaarte multe milioane pe luna, cam cat aveam rata...si desi m-am adresat bancii (culmea, chiar RBS) de n-spe mii de ori, le-am facut si adresa scrisa, cu dovezi despre noul salariu, despre cheltuielile pe care le am si le-am cerut o solutie...ba mai mult, am oferit si garantii pentru reesalonare un teren in oras si o casa la tara....solutia lor a fost ca nu se poate face nimic, dar ma au in vedere pe viitor....sa crapi de ras, nu alta....si ma tot frecau cu telefoane.....ba ca se poate, sa le trimit copie dupa cartea de munca, ba ca nu se poate.....habar nu aveau unii de altii(probabil erau de la departamente diferite, deh, si, ca o banca respectabila, nu stie stanga ce face dreapta)...totul pana m-am enervat si le-am zis clar ca m-am saturat de bataia lor de joc si ca rata nu o platesc nu pentru ca n-am altceva mai bun de facut ci pentru ca mi-e aproape imposibil la momentul de fata...le-am zis sa-mi puna porpire pe salariu, daca sunt asa de imbecili si nu vor sa inteleaga ca n-am de unde la momentul de fata si am nevoie de o reesalonare. Asa ca, Sauroane, nu le mai sari atata in aparare bancilor, ca nu au facut decat sa provoace criza si acum, culmea, vor sa aiba aceleasi marje de profit nesimtit. Iar in Romanica e mai nesimtit ca in multe parti....ia numai si vezi ce dobanzi avem aici si ce dobanzi sunt prin UE...deci las-o mai moale, sau poate lucrezi prin vreo banca, puisor?... Iar la chestia ca nu ne-a obligat nimeni...hai las-o balta...sa-ti iei tu casa sau masina cu banii jos, daca muncesti cinstit.
        • 0 (2 voturi)    
          Bravo (Joi, 20 august 2009, 15:15)

          Sauron [anonim] i-a raspuns lui homo homini lupus est

          Altul care a avut semnatura la el, si acum se plange ! Daca iti luai si creierul ....
          • -2 (2 voturi)    
            Stai cuminte ca sigur am mai mult creier k tine (Joi, 20 august 2009, 15:34)

            homo homini lupus est [anonim] i-a raspuns lui Sauron

            Diferenta dintre noi doi e ca eu privesc lucrurile in ansamblu, cu toate ramificatiile pe care le presupun acestea.....iar tu, puisor.....vezi doar linia din fata ta. Deh, fiecare cat poate. Daca ar fi sa ne luam dupa astia ca tine, nimeni n-ar mai trebui sa-si ia credit ca, nu se stie, daca peste o bucata de timp vine vreun guvern imbecil care ne duce de rapa, daca ramai somer, daca se taie salarii, etc, etc......eventual ar trebui sa stam toti in colibe si sa mergem cu caruta, ca nu se stie ce ne rezerva viitorul. Bai, pamfletarule, echitatea spune ca ala care a provocat ceva nashpa sa-si asume macar o parte dintre consecinte.......ca daca bancile nu erau asa lacome nu era criza....si daca nu era criza nu ramanea lumea fara loc de munca, nu se taiau salarii, etc, etc......si nu le-am cerut pomana, le-am cerut reesalonare....iar asta, daca ai asa mult creier, ti-ai da seama ca e in favoarea bancii.....ca daca iti accepta reesalonarea inseamna perioada mai mare de plata a ratelor, cu dobanzile aferente, cu comisioanele aferente.......scuza-ma, reusesc sa scriu suficint de citet pentru tine sau trebuie sa astept sa-ti iei dexul......inteligentule.
            • +1 (3 voturi)    
              Mda (Joi, 20 august 2009, 16:30)

              Sauron [anonim] i-a raspuns lui homo homini lupus est

              Trec peste faptul ca ma jignesti cu toate ca eu n-am facut lucrul asta si inerc sa raspund totusi civilizat.
              Solutia nu e sa stai in coliba, ci sa faci rate mai putin si sa poti sa si economisesti. Este o regula care spune ca orice om ar trebui sa-si puna la ciorap in fiecare luna 10% din venituri, daca cheltuiesti mai rational si pui si la ciorap in zile de restirste ai bani sa te scoata din rahat, cel putin o perioada.
              Si nu ca as vrea sa fiu eu lupu moralist ca nici eu nu pun la ciorap cat ar trebui si pe mine m-a prins criza cu economia in vine dar am luat masuri in sensul asta cat am mai putut. Iar daca mi-as fi luat-o in barba cu seriviciu (si precizez ca nu consider ca este vina omului chestia asta - presimt ca ai avea ceva de zis si aici - poti sa fii cel mai muncitor si mai bun pe postul tau daca firma vrea te zboara sau iti taie la salar) as fii spun in continuare ca e vina mea.
              Fiecare trebuie sa-si echilibreze bugetu pe venituri, cheltuieli SI ECONOMII. La noi nu se face lucrul asta si nu este o chestie inteleasa de la sine fapt pt care se trezesc oamenii in situatii din astea.
              Iar faptul ca toata criza a pornit de la banci, spune-mi alta chestie, daca oamenii n-ar fi luat bani imprumut peste masura cu cine ar fi fost bancile calice?
              E la fel ca moda la haine, unii inventeaza idiotenii si altii le cumpara :D De ce nu-i injuri si pe aia? Banca iti da TU trebuie sa decizi pana unde.
        • +1 (3 voturi)    
          fiecare intelege ce vrea (Joi, 20 august 2009, 15:22)

          Sauron [anonim] i-a raspuns lui homo homini lupus est

          ... sau ce poate. nu am luat apararea bancilor. am spus doar ca daca iei credit la banca si te plangi ca te jupoaie banca e o aberatie. dar asa cum am mai spus e greu sa-ti asumi ce-ti faci cu mana ta.

          ai facut credit cu mana ta, n-ai vazut dobanzile alea cand ai semant contractu, sau erau invizibile pe vremea aia? le vezi numai acum.

          sa-ti mai spun eu un secret aia in afara unde zici tu ca au dobanzi mai mici au si o chestie care se cheama economii, adica bani pusi la ciorap fix pt chestii de genul asta.

          iar banii pe care ti-i da banca tot de la amarasteni intra la acelasi capitol: aia au pus bani ca au vrut la banca, nu pt ca i-a taiat banca cu lama si le-a pus sare pe rana sa le ia banii.

          eu n-am de ce sa plec din tara pt ca simt f bine aici, cu tot cu rate =)))

          si tie multa bafta.
          • +1 (1 vot)    
            Siiiiiigur ca da (Joi, 20 august 2009, 15:58)

            homo homini lupus est [anonim] i-a raspuns lui Sauron

            N-ai inteles nimic din tot ce-am scris. Nu ma plang de nivelul dobanzii.....am fost de acord cu asta.....si, in general, eu nu ma plang.....n-ai inteles ca e vorba de revolta si indignare fatza de nesimtirea cu care sunt tratat. Si le-am explicat si lor lucrul asta......si le-am spus ca daca prefera, n-au decat sa-mi puna poprire pe salariu, ca oricum n-am garantat creditul decat cu veniturile....si, prin lege, pot popri maxim 1/3.....adica mai putin decat le datorez eu acum lunar.....works for me, daca ei chiar nu vor sa inteleaga ca e o perioada mai dificila si sa ajungem la o intelegere. Oi fi eu mai socialist, dar mi se pare fair ca atunci cand faci parte dintr-un sistem pe care chiar tu l-ai cam pus pe butuci, dupa ce ai profitat la greu de pe urma lui, sa ai bunul simt si sa-ti aduci aportul pentru a-l pune pe linia de plutire (vorbeam despre banci, in caz ca m-ai pierdut). See Ya
        • +1 (1 vot)    
          ai mare dreptate (Joi, 20 august 2009, 17:03)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui homo homini lupus est

          in ceea ce priveste politica bancilor!!!!!

          Inca nu sunt in situatia de a nu plati rata dar stiu sigut ca din Martie viitor voi fi in imposibilitatea de a plati aceasta rata.

          Atunci cand am semnat contractul, 3 ani in urma, pentru constructia unei case, rata era accesibila, din septembrie anul trecut nemernicii, mi-au marit-o cu 50%!!!!!!!!!

          Cat despre dobanzi..... stiu firme ce au semnate contracte de finantare cu programe europene si cand au mers la banca duduia cu zambetul pe buze zice 25%......... Ce zici nu e frumos?

          Cine mai vrea? Nu va ingramaditi......

          Normal, omul s-a dus si la CEC si acestia i-au zis 14%.

          Eu am vorbit cu sefii mei si vom aduce o firma de creditare straina, special pentru a ajuta aceste firme. Dobanda de 8%.

          Banca este camatarie cu acte in regula
          • 0 (0 voturi)    
            ??? aberatii pe cm2 de mesaj (Vineri, 21 august 2009, 2:25)

            alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

            ba andrei, vb sa nu taci, nu altceva... habar nu ai cum se formeaza dobanda... creditor strain, dobanzi de 25%, 14%?? aberezi fratioare.

            Dobanzile din contractul de credit sunt variabile in functie de dobanda de referinta ROBOR (pentru credite in lei), EURIBOR pentru credite in euro, iar aceasta dobanda este cea la care se pot imprumuta bancile romanesti pentru acumularea de capital pe care sa il ruleze.

            Ce inseamna asta, fratioare?
            Banca ta romaneasca nu are euro, pentru ca deponentii (adica acei clienti ai bancii care isi constituie depozite la banca, si fata de care banca are o datorie pt care platesc dobanda clientilor) NU aduc valuta bancii, pentru ca disponibilitatile acestora sunt in moneda nationala (RON).
            Bun! Ce face banca daca vine Andrei sa ceara niste euro sa isi cumpere un bemveu SH din Munchen?
            Banca imprumuta de la o alta banca care are disponibiltati in euro (aceasta provenind de regula din UE) la dobanda EURIBOR; aceasta dobanda a scazut dramatic in ultimele luni (sub 1% la 1 luna) , pentru ca exista exces de lichiditate pe piata.
            Asta a fost partea cu creditele in EURO.

            Acum, sa vb de RON!
            Banca de la care iei tu credit in RON isi stabileste dobanda la care iti da tie credit in functie de rata de referinta ROBOR (vreo 14% la o luna, cred), si dobanda asta este enorma pt ca nu sunt lichiditati pe piata romaneasca, statul roman se imprumuta scump la banci romanesti.
            Intelegi matale Andrei??

            Daca iti creste ROBOR/ EURIBOR, creste si rata ta, in functie de moneda in care ai imprumutul.
            Daca scade acesta dobanda de referinta, scade si rata ta! SIMPLU, nu?

            Acum... ce treaba are dobanda in RON pentru investiile europene, si finantarea prin creditorul strain in moneda straina? Compari mere cu gaini.
            Aberezi frate... consumi curent electric pentru a scrie aberatii pe net.

            Creditorul strain va imprumuta in EUR la dobanda variabila (EURIBOR + marja sa), deci la dobanda mai mica decat creditorul roman in RON (ROBOR + marja).
    • +1 (7 voturi)    
      daca esti serios... (Joi, 20 august 2009, 12:57)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui lolex

      nu ma mai mira de ce totul merge atat de prost. cand ai luat creditul te-ai dus cumva silit de banca? ai avut un contract. l-ai citit? te-ai gandit in ce fel iti vor fi afectate veniturile pe termen mediu si lung? NU?!! cam nasol prietene...
      bancile nu sunt societati de binefacere. in plus ele contribuie la economia tarii (sau nu, depinde daca de-al-de lolex isi restituie ratele), atat prin taxele si impozitele pe care le platesc, cat si prin salariile pe care le ofera, si care tot in piata monetara intra.
      nu plang de mila bancilor, plang de mila unora ca tine, care nu inteleg ca sunt si ei parte responsabila, si care au impresia ca daca se victimizeaza au ceva de castigat.
      multa bafta, chiar ai nevoie!
    • -1 (5 voturi)    
      pai de, (Joi, 20 august 2009, 13:21)

      viomobil [utilizator] i-a raspuns lui lolex

      daca te'ntinzi mai mult decat iti poti permite, ca multi altii in tara asta, si daca nu te uiti macar de curiozitate pe un grafic de rambursare sa vezi cum evolueaza soldul tau (in cazul in care dobanda ar ramane fixa). asta e, mananci si plangi, mananci.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 20 august 2009, 14:12)

        Sauron [anonim] i-a raspuns lui viomobil

        Nu numai la noi isi face toata lumea credit. Aminteste-ti de unde a pornit tot balamucu cu creditele.
        In rest sunt perfect de acord cu ce spui.
  • +3 (7 voturi)    
    :) (Joi, 20 august 2009, 13:31)

    romanu' [anonim]

    Bai neniculee....

    Mai e cineva in tara asta care nu si-a facut credit ?
    Hai sa vedem de ce isi face lumea credite mai intai. Hmm...pentru ca au o nevoie financiara pe care nu si-o pot satisface imediat, ci treptat.Pana aici ,nimic in neregula. Cu totii ne mai imprumutam cand avem nevoie. Ne obliga nevoia. Sunt situatii in care nevoia nu este un televizor color sau un telefon mobil, ci o afacere sau o operatie sau o casa.

    Atunci, de ce sa fim absurzi si sa ne scoatem ochii prin expresii de genul "te-a obligat cineva sa semnezi si sa iei creditul". Pai trebuie sa te oblige cineva? Cand ti-e foame, trebuie sa te oblige cineva sa mananci? Nu.

    La nevoie, unii aleg sa devina hoti si sa fure sau sa dea spargeri,iar altii ,isi fac niscaiva credite.

    Sa fim intelesi,economia este sustiunuta si de imprumuturile bancilor,dar la noi nu ssunt imprumuturi , ci jecmaneli. Voi aveti habar de dobanzile si comisioanele practicate de banci ?! Nu a cerut nimeni credit pe degeaba, tre' sa "mananca" si gura bancii, dar hoooo....,mai domol nenicule, ca astia te mananca cu totul.

    Aratati-mi unul care se duce sa ia credit si sta sa citeasca contractul.Jur, JUR !!! si vb serios, ca il mananc cu rahat cu tot pe ala care a stat si a citit tot contractul. Omul cand se duce la banca, nu se duce sa citeasca contracte, ci se duce pentru ca are nevoie de bani, ca e saraciee baaa in tara asta,iar camatarii (bancile) profita din plin de faptul ca x si y are nevoia x si stie ca papagalul nu va sta sa citeasca.

    Daca erau si ei putin mai decenti, nu cred ca avea cineva ceva de comentat,dar in momentul in care tu il jupoi practic pe om,dupa ce ca nu ii dai din banii tai,mai ai si pretentii de mare moralist ?

    Sa fim intelesi, bancile NU lucreaza cu banii proprii, ci cu banii vostri, ai celor care isi deschid depozite si conturi... Cei care isi tin banii in banca ii imprumuta de fapt pe aia de isi fac credite.Banca doar profita de pe urma tuturor. Hai sictir, cu bancile voastre cu tot !
    • +1 (1 vot)    
      romanule... (Joi, 20 august 2009, 13:56)

      ailui [utilizator] i-a raspuns lui romanu'

      poti sa te apuci de mancat! este ok sa iti exprimi parerea, nu este ok sa generalizezi!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai jura asa tare ! (Joi, 20 august 2009, 14:05)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui romanu'

      Eu am citit contractul si de aceea nu am mai luat creditul ! Problema nu era suma pe care urma sa o dau inapoi, pentru ca aia mi-o asumasem. Problema era ca in cazul in care de exemplu muream, nevasta-mea trebuia sa ramburseze intreaga suma imediat ( chiar daca ar fi putut plati ratele ). N-am inteles de ce ma mai punea sa fac si asigurare in favoarea bancii !
      Acum ar trebui sa ma mananaci cu totul, dar as prefera doar a doua parte din juramantul tau !

      PS exista foarte multa lumea in tara asta care nu a luat credit !
    • +4 (4 voturi)    
      Pofta mare (Joi, 20 august 2009, 14:20)

      Sauron [anonim] i-a raspuns lui romanu'

      Ei atunci te invit sa ma manaci pe mine. Eu am citit toate actele pe care le-am semnat. Absolut toate. Am stat in banca aproximativ 4 ore si chiar am citit absolut tot, am intrebat ce m-a nelamurit si apoi am semnat.
      In ziua in care am semnat actele pt casa am fost la banca la ora 9 de dimineata, dupa la notar, dupa iar banca si am terminat la ora 5 dupa amiaza. E un tur care-ti pune rau rabdarea la incercare dar vrei sa-ti spun ceva a meritat pt ca m-am facut datoare de o poala de bani si mi se pare normal sa stiu in ce conditii.
      Deci pofta buna :D. Am si martori daca e necesar =))), inclusiv pe aia de la banca care nu cred ca or sa ma uite prea curad.
      Si imi sustin ideea, nu te vrei dator la banca nu te faci. Si nu-mi veni cu chestii de genu ca mori de foame, nu si-a facut nimeni credit pt mancare. Aia care au facut credite cu nemiluita au facut pt alte rahaturi (tv lcd nu tine de foame si nici nu crapi fara el, la fel si masina de spalat si la fel si multe altele. Sunt lucruri care iti fac viata mai frumoasa si mai usoara dar de aici pana la a crapa de foame e cale lunga. Concluzia: nu va mai plangeti de mila ca v-ati facut-o cu mana voastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Banca m-a "ajuta" sa devin restantier (Joi, 20 august 2009, 13:54)

    Silviu [anonim]

    Am un credit de nevoi personale cu ipoteca. 6 luni a fost dobanda fixa 289 EUR dupa care a crescut la 411 EUR. Cand a luat creditul cei de la banca mi-au spus ca rata dupa ce cele 6 luni nu o sa depaseasca 350 EUR dar uite ca au facut-o 411. I-am intrebat cum au reusit sa faca o asemenea rata si am primit cateva explicatii ambigue legate de majorarea extreama a dobanzii si riscului de tara pe timp de criza. Deci pe timp de criza banca mi-a crescut rata mai mult decat cea care mi-au sugerat ca o sa fie. Cand am luat creditul mi-am calculat bugetul conform ratei maxime sugerate de banca. Se pare ca nu e deloc greu sa ajungi restantier mai ales cu ajutorul bancii care te-a imprumutat.
  • +1 (1 vot)    
    raspuns (Joi, 20 august 2009, 14:05)

    alex [anonim]

    Ar trebui sa se poarte asa cum se poarta si statul cu bancile....
  • +1 (1 vot)    
    restantier credite (Joi, 20 august 2009, 14:26)

    geta [anonim]

    in primul rand bancile trebuie sa actioneze legal, adica sa urmeze procedura pe care o au aprobata iar datul tel nu face parte din procedura... in al doilea rand bancile trebuiau sa se gandeasca la acest aspect cand au acordat credit cu buletinul....
  • -1 (1 vot)    
    Plusuri (Joi, 20 august 2009, 14:45)

    Plus [anonim]

    Dupa cum se acorda plusuri si minusuri, se pare ca multi si-au luat-o cu banca ! De, daca au avut semnatura la ei !
  • +2 (2 voturi)    
    Viata mea a devenit insuportabila (Joi, 20 august 2009, 15:20)

    dana [anonim]

    prima varianta de cum se comporta banca e aceea cu telefoane si amenintari pana iti vine acru si ai chef sa iti iei campii. Sunt patita. Am avut probeleme cu plata ratei, si primeam telefoane, saptamanal de 2-3 ori, fie de la acelasi angajat, fie de la angajti diferiti. M-a afectat c at se poate de tare. Nu am negat niciodata datoriile pe care le am fata de banca, le-am solicitat intelegere in vreun fel - prin reesalonare, prin acceptarea platii de penalitati mai mari, sau orice altceva, doar sa inceteze odata cu telefoanele, dar nu a fost chip sa scap de hartuirile bancii.

    Viata mea a devenit insuportabila.
  • +2 (2 voturi)    
    Camatari (Joi, 20 august 2009, 15:26)

    dan [anonim]

    Bancile se comporta ca niste camatari legali. Nu le mai plangeti de mila ca ele au profocat toata criza datorita lacomiei. Nu mai zic de cate fraude au fost descoperite acum facut de banci, angajatii bancilor (vezi soc. general), investitori (Madoff) etc.
  • +1 (1 vot)    
    PARADOXAL (Joi, 20 august 2009, 15:42)

    Alin [anonim]

    Din pacate daca nu te nasti fiul lui Nastase, Boc, etc..... este foarte greu sa reusesti sa cumperi, eventual sa faci o mica afacere fara sa treci si pe la banci. Eu am luat tot felul de credite, si am reusit cu ajutorul lor sa ma descurc, din pacate dobinzile si comisioanele foarte mari impreuna cu un comportament mizer al celor care reprezinta bancile ma face sa am o parere foarte proasta despre intregul sistem bancar din Romania ( am lucrat cu mai multe banci). Se cred mai presus de lege si de oameni, motiv pentru care nu le doresc (pe linga faliment) decat sa ajunga sa se roage ei de noi sa luam credite si sa putem impune si noi conditii in ce priveste conditiile de acordare, lucru care nu cred ca se va intampla vreodata in Romania.
    O zi buna tuturor !
  • 0 (0 voturi)    
    Credit (Joi, 20 august 2009, 15:49)

    GB [anonim]

    Scrie in contract ca banca are voie sa vand creditul?
    Eu nu cred
    GB
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Joi, 20 august 2009, 16:23)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui GB

      De obicei scrie. Cel putin la mine scrie !
  • +1 (1 vot)    
    credit brd (Joi, 20 august 2009, 16:45)

    carly [anonim]

    nu ati inteles nimic .... intarziu in general in fiecare luna pt. ca nu am nimic de pierdut ... nu ma sunat niciodata banca in alea 4 zile si nu ma stresat nimeni tomai de aceea eu m-am dus la banca sa-mi modific data scadentei insa ei mi-au cerut bani chiar daca telefonic cei de la bucuresti au zis ca nu trebuie sa platesc nimic
    .... sincer decat sa dau 35 euro degeaba prefer sa intarziu
    PS . nici pe lista "neagra" nu am aparut :D
  • +3 (3 voturi)    
    Faza tare (Joi, 20 august 2009, 18:39)

    John Doe [anonim]

    Eu pana mai ieri ma ocupam cu sunatul celor care aveau restante la noi la banca. Acum am fost disponibilizat. Ma intreb oare cat o sa dureze pana ajung ca ei. Oricum, nu-i tratam de sus, oamenii care chiar aveau probleme veneau singuri la banca si cautau o rezolvare. Cei carora nu le pasa se lasau sunati si raspundeau de fiecare data cu nonsalanta ca platesc "luni".
  • +3 (3 voturi)    
    Rai platnicii sunt din vina bancilor. (Joi, 20 august 2009, 19:37)

    liviau2005 [utilizator]

    Am in acest moment in atentie cazul unui credit ipotecar pentru cumpararea unui aparatament la EUROPE BANK SA ,SUCURSALA IASI.Imprumutantii sunt o familie tanara ,ambii ingineri,cu un venit lunar sub 1800 lei, la data contractarii creditului ipotecar.Operatoarea bancara a recurs la mai multe ilegalitati,inclusiv prin "marirea "artificiala cu manuta ei,a venitului net/luna,dar si prin acceptarea unor codebitori care declarasera (sunt si-n evidenta bancilor, evidenta la dispozitia tutror operatorilor bancari)din start ca sunt ei insasi debitori la alta banca.Deasemeni in contractul de credet NU exista contractele de garantie pentru codebitori asa cum se prevede prin clauza in contract.
    De ce procedeaza asa operatorii bancari?Motivul este simplu comisioane consistente si astfel marite incat debitorii sa devina insoLvabili.
    Sa va mai spunem ca sunt sute deasemena contracte de credite ipotecar(sumele sunt foarte mari si comisioanele percepute de operatori sunt pe masura creditelor),credite luate de familii tinere care au nevoie vitala de un acoperis deasupra capului, adica PRIMA CASA,prima casa care li se rezuza de catre politrucii romani?
    Sa va mai spunem ca in cazul stiut de mine familia de tineri ingineri, electronisti,sefi de promotie, inovatori,au parasit definitiv Romania si urmeaza sa plateasca ,acum cand si-au gasit intr-o tara din U.E. locuri de munca plAtite de masura pregatirii lor ,creditul ipotecar IMPOVARATOR din tara, credit pe care il platesc triplu decat au imprumutat?Aceasta este politica bancara romaneasca, controlata de politrucii comunisti romani.
  • +1 (1 vot)    
    credit (Joi, 20 august 2009, 21:15)

    gabriela n. [anonim]

    am luat un credit in 2007 de aprox.88000 lei, de la brd, am garantat cu un teren, pentru a-mi termina o casa. rata lunara fixa timp de un an a fost de 860 lei, pe care am reusit sa o platesc. din februarie 2009 rata lunara a crescut la 1360 lei, si desi am spus ca nu pot sa platesc atat, mi s-a facut o reesalonare in sensul ca am platit penalitati de 5200 lei pentru 3 luni in care nu am platit decat 1000 lei in loc de 1360 lei, ca cica a fost o perioada nefasta si a crescut ROBOR-ul, dupa multe tergiversari si discutii mi-au stabilit o rata lunara de 1000 lei, atat cat pot sa-mi permit, culmea pe aceeasi perioada pe care am contractat creditul, spunandu-mi-se ca ... a scazut ROBOR-ul. nu stiu cu ce dobanda, ei spun ca variabila de aprox. 12-14%, dar socotiti si voi 1000 lei pe luna x 12 luni x 23 de ani, cat poate fi dobanda? din pacate, nu ai alte variante, nu poti strange banii astia niciodata, dar te sacrifici o viata sa-ti platesti creditele. politica bancara proasta,in tarile vecine sunt conditii de creditare mult mai bune, poate in curand vom beneficia si noi de ele... o data si o data tot va fi bine si pentru noi si nu vom mai fi stresati de astfel de probleme. succes si nervi de otel pt cei care contracteaza credite.
  • +1 (1 vot)    
    Cum? (Joi, 20 august 2009, 22:27)

    Ioana [anonim]

    Simplu! Sa falimenteze, sau sa ceara de la Bildenbergi. :))))))))))))))))
  • 0 (2 voturi)    
    pe bune...? (Joi, 20 august 2009, 23:02)

    cristi [anonim]

    Sport national la romani: carcoteala.
    Alt sport national: vaicareala.
    Atitudine la moda: sila si scarba
    Actiune preferata: observarea paiului din ochiul altuia

    Hai, pe bune... ne-au speculat dorintele? Ne streseaza ca ne reamintesc ca avem un contract de respectat? WTF?!?

    Pai... speculatul dorintelor e foarte OK!!! Asta e comertul, asta e marketing-ul. Daca resuesti sa satisfaci nevoile (cererea) sau si mai bine, sa le anticipezi, esti tare! Asta e capitalismul, cerere si oferta.

    Parerea mea: indiferent de motivatia si/sau motivele care au stat in spatele deciziei de a semna un contract de credit, cel care a semnat si-a asumat irevocabil toate consecintele contractului respectiv. Daca nu le-a inteles din timp, e problema lui. Daca il deranjeaza banca sunandu-l prea des... nu e impotriva contractului.

    Restul sunt carcoteli, vaicareli, sila si scarba, observarea paiului.

    PS. Am trei credite din care doua ipotecare in EUR. Sun foarte nefericit cu situatia actuala, dar in ceea ce ma priveste imi asum consecintele, sunt venite din DECIZIA MEA de a contracta un credit. Grow up!
    • 0 (2 voturi)    
      eh, na (Vineri, 21 august 2009, 3:03)

      ioja_d [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Dupa vocabular esti publicitar sau lucrezi intr-un domeniu de genu' si te-ai simtit :) Specula, dupa dictionar, nu este foarte ok, prietene; nici daca iti permiti trei credite din ea. Iar asta nu mai e marketing, cand creezi tu cererea. E o contradictie aici, nu vezi? Si nu e marketing nici sa speculezi o nevoie primordiala a omului, pentru care il jecmanesti ca sa si-o satisfaca. Iar asta, oricum, nu e capitalism, te-ai oprit cu studiul la niste prostii pe care le-ai auzit la televizor. Adam Smith spunea ca o sa ne fie bine tuturor, nu doar celor 20% de smecheri nesimtiti si nesatui. Spunea ca bogatia celor care fac piata se va reflecat in viata celor din jurul lor. Un cacat.

      Cat despre contract, scrie acolo clar cat platesc daca intarzii si niciunde ca voi fi sunat zilnic. Pe bune, e o taranie sinistra, termina cu morala.
    • +1 (1 vot)    
      rezerve (Vineri, 21 august 2009, 10:27)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cineva mai sus empatiza la suferinta saracilor oameni care traiesc de pe-o zi (luna) pe alta, fara nici un fel de rezerva intre 2 salarii.

      Poate cineva cu un IQ peste nivelul de imbecil manelist sa inteleaga ce i-a adus pe astia la banci, contractand credite?

      Cunosc prea bine genul de personaj cu nivel zero de cultura economica sau macar bun simt prudential. Nici nu se pune problema sa fie muritori de foame, asa cum se plang celor care sunt obligati sa-i asculte.

      Au salarii? Le topesc instantaneu in doua zile dupa ce le-au incasat. Au si descoperire de cont pentru situatii de urgenta? Au cheltuit deja tot creditul pana la limita maxima atasata nivelului lor salarial si acum se plang disperati ca banca le cere dobanda pe creditul pe care si-ar dori sa nu-l mai returneze.

      Si evident, acum cer imprumut de la mine.
  • 0 (4 voturi)    
    Despre Sauron si Cristi... (Vineri, 21 august 2009, 10:40)

    ccc [anonim]

    Ori sunt incuiati la minte de-a binelea, ori sunt haini, ori sunt obligati de conducerile bancilor la care lucreaza sa afiseze atitudinea de "gica contra". Personal, dupa ce le-am citit toate post-urile, inclin sa cred ca sunt aserviti conducerilor bancilor straine si /sau romanesti.

    Ar fi intelept sa-i ignoram.
    • +1 (1 vot)    
      distributia de inteligenta (Vineri, 21 august 2009, 13:36)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui ccc

      Sauron si Cristi confirma ca in tzara asta bunul simt si gandirea rationala sunt rare exceptii intr-o mare de "romani adevarati".
  • +1 (1 vot)    
    pai vs barna, cum ziceam... (Sâmbătă, 22 august 2009, 11:18)

    cristi [anonim]

    Pentru cei cu pretentii de "Mama Omida" - nu lucrez in domeniul bancar, nici n-am avut vreodata alta legatura cu acest domeniu decat cea de client. Experienta mea este in marketing si vanzari FMCG.

    "M-am simtit" pentru ca am ajuns sa-mi fie sila de sila altora; am obosit sa tot vad carcoteli si vaicareli de la "romanii adevarati" despre care vorbeste si domnul Popescu.

    Nu m-am referit la specularea dorintelor in sensul din dictionar... ci doar la satisfacerea acestora, scuze daca s-a inteles altceva. Pe scurt, banalizat si dus la extrem, la modul cel mai primar: ti-e foame - iti ofer ceva de mancare, E PROBLEMA TA DACA ALEGI SA CUMPERI DE LA MINE SAU NU. Daca ai cumparat, iti asumi consecintele pe care le prevede sau permite contractul dintre noi, ok? Nu e ilegal sa te sun si sa-ti amitesc ca trebuie sa respecti acest contract.

    Altfel, a se avea in vedere ca bancile NU SUNT fundatii de binefacere.
    • +1 (1 vot)    
      So true! (Marţi, 25 august 2009, 16:42)

      HappyEnd [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Ce nu inteleg cei mai multi dintre romani (si cam 90% din cei care au postat comentarii aici) este ca bancile nu s-au inventat ca sa-i ajute pe cei napastuiti de soarta, ci ca sa faca PROFIT, la fel ca orice alta societate comerciala. De aia trebuie sa casti ochii de ZECE ori inainte sa semnezi un contract de credit si sa stii de la bun inceput caror riscuri te expui.
      Observ ca mai toti restantierii manifesta o atitudine de profunda nemultumire fata de functionarul de la banca atunci cand li se reaminteste ca trebuie sa-si indeplineasca obligatiile asumate prin contract, fara sa realizeze ca nenea care-i suna este la fel de amarat ca si ei si ca nu-si face decat datoria. Poate ar fi mai convenabil sa-i mai scuteasca cu telefoanele si sa le trimita direct executorul judecatoresc.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 28 august 2009, 6:05)

    Alx [anonim]

    Pacat, mare pacat. Multi dintre voi se cred inteligenti si isi arata "muschii" pe aici. Probabil ca sunteti din gasca frustratilor ascunsi in spatele tastaturii.
    Tanar fiind (22 ani) ma gandesc de ceva vreme cum sa fac sa-mi iau si eu un apartament, ca m-am saturat sa platesc chirie 230 E/ luna...raspunsul mi-l dau tot singur..si e al dracu de crud...trebuie sa astept sa-mi moara parintii ca sa pot vinde apartamentul din orasul natal si casa de vacanta, ca sa-mi pot permite o "cutie de chibrituri" in TM.
    Multi iau apararea bancilor...probabil ca nu au calatorit si prin tari straine sa vada cum stau treburile si pe acolo si de aceea au orizontul inchis. Pai voi aparatori ne nadejte ai bancilor ROMANESTI, voi stiti ce dobanzi au bancile de prin tarile vecine?, voua nu vi se pare ciudat ca pe poporul asta Roman toata lumea il jecmaneste? Avem dobanzi la credite cel putin duble fata de straini, avem motorina/benzina la acelasi pret cu nemtii, uleiul (de gatit) la fel si multe altele, DAR avem si salariile de aprox. 10 ori mai mici ca ei (real vorbind). Chiar acum am facut o simulare la un credit de nevoi personale pe site-ul de la BRD (fara ipoteca) la suma de 43000 lei(aprox 10000 eur) in 10 ani platesti in jur de 91000 lei...Am un prieten care locuieste in Grecia de 8 ani, si-a facut omu un credit de 1000 euro pe o perioada de 1 an.La sfarsitul perioadei omul a platit 1030 euro.
    Ati auzit de concurenta?? la ce e buna concurenta asta...stiti??? In domeniul bancar nu exista concurenta (la noi) toate bancile sunt mana`n mana tin toti dobanzile sus (ca doar tot ei au de castigat), iar romanul nu are de unde alege...peste tot e la fel...dar are nevoi, care trebuiesc satisfacute. Cand ne ducem sa luam credit banca "face regulile", cand ne ducem sa depunem bani, tot banca face regulile. De ce banca nu ne lasa si noua gaj ceva cand depunem bani...ca poate dau si ei faliment si eu raman cu ochii in soare(ca n`ar fi prima data)????
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 28 august 2009, 6:08)

    Alx [anonim]

    Continuare....Am si eu un cont la reiffeisen si o suma depusa (vreo 4000 de lei)....comisioanele de administrare a contului sunt mai mari decat dobanda....e ok??? .....e vai de Romanica noastra....