Emil Boc: Guvernul a cheltuit, pana la sfarsitul lunii iulie, 45% din banii alocati pentru investitii

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2009, 14:26 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a cheltuit, pana la sfarsitul lunii iulie, patru miliarde de euro din banii alocati de la buget pentru investitii, reprezentand 45% din suma totala alocata in acest scop, a declarat vineri premierul Emil Boc citat de NewsIn, apreciind ca "suntem pe drumul cel bun". Primul ministru s-a aratat insa nemultumit de faptul ca, la nivelul administratiilor locale, planul de investitii a fost realizat doar in proportie de 15-17%.

"Am spus ca am alocat 20% din banii tarii pentru investitii anul acesta. Pana la sfarsitul lunii iulie am cheltuit patru miliarde de euro pentru investitii, asta inseamna 45% din programul pe care l-am avut. E mult, e putin? Fara a fi pe deplin multumit, spun ca suntem pe drumul cel bun", a precizat premierul Emil Boc, vineri, dupa ce a verificat stadiul lucrarilor de reabilitare termica a unui imobil din sectorul 2 al Capitalei, cuprins in Programul multianual de reabilitare termica al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei.

Boc a aratat ca bugetul de stat pe 2009 fost aprobat la sfarsitul lunii februarie, ceea ce inseamna ca licitatiile au inceput practic din luna martie. "Am avut constrangerea din luna iunie pentru a ne incadra in deficitul trimestrial si semestrial cu FMI si cred ca acum, avand august, septembrie, octombrie, noiembrie luni pline pentru investitii, vom realiza programul propus de a ne atinge obiectivele, a salva locurile de munca", a spus primul ministru.

Economia va reveni pe crestere in primul semestru din 2010

Emil Boc a apreciat ca din ultimul semestru al acestui an scaderea economica se va opri, iar in semestrul I din 2010 va exista "o usoara crestere economica". "Cu alte cuvinte, acum e momentul sa apasam si mai tare pe acceleratie, sa sustinem investitiile, dezvoltarea", a spus premierul.

Produsul Intern Brut al Romaniei a scazut in cel de-al doilea trimestru al anului cu 8,8% fata de acelasi trimestru al anului trecut, dupa ce in primul trimestru economia romaneasca s-a contractat cu 6,2%. In prima jumatate a acestui an, PIB a scazut cu 7,6% fata de aceeasi perioada a lui 2008.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

710 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    unde frate....? (Vineri, 21 august 2009, 14:51)

    unde? [anonim]

    Care sunt investitiile alea? Ceva de genul strazii care s-a surpat dupa cateva zile? Anul asta nesimtirea si-a aratat frumoasa fatza... nu aveti nici o treaba cu noi, va rog eu, nu va mai deranjati sa dati declaratii, chiar nu ne mai intereseaza pe ce ati furat si cat. :). Faceti economie la vorbele goale macar. :)
  • +1 (3 voturi)    
    din care 50% udrea... (Vineri, 21 august 2009, 14:51)

    geo12 [utilizator]

    jumate din bani au fost " investiti" de udrea pt preaslavirea "the end of choise"... si acum nota de plata pt incompetenta guvernului si a furtului de ban public: cresterea taxelor si impozitelor.
    • +2 (2 voturi)    
      investitii (Vineri, 21 august 2009, 15:24)

      pop [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Ai dreptate! Investitii in ce? In becuri, cruci, biserici, spectacole, sarbatori campenesti? Din acele "investitii" se poate fura bine!
  • -1 (1 vot)    
    Guvernul a cheltuit (Vineri, 21 august 2009, 15:04)

    Geta Beu [anonim]

    fie 45 % din suma alocata investitiilor fie 15 - 17 % din acea suma ? Dupa cum se stie BUGETUL RO include si bugetele administratiilor locale !!!! Am uitat, ne-a servit o LECTIE de drept ,dar nu administrativ ,renumitul nostru PM !!! Va spun drept,voi intelegeti cum vreti cele 45 de procente,doar se apropie campania prezidentiala !!!
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 21 august 2009, 15:37)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Geta Beu

      gresesti.Bugetul de stat nu include bugetele locale. Au zis ca au pregatit 20 miliarde pentru investitii din care nu cred ca mai mult de 5 miliarde sunt la bugetul de stat. Deci s-au cheltuit aproximativ 2,5 miliarde. Cam putin pentru o tara cu un pib de 140 miliarde. Si mare parte din acesti bani s-au dus pe investitii de stat deja desfasurate dar neplatite.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu gresesc (Vineri, 21 august 2009, 16:03)

        Geta Beu [anonim] i-a raspuns lui radukku

        utilizatorule,mai documenteaza-te ! Nici vorba de miliardele de care faci vorbire. A fost vorba initial de 10 miliarde Euro ptr.investitii,in buget 2009,la care 45 % inseamna ~ 4,5 miliarde E.
        In discurs face referire la BUGET deci tot bugetul RO in 2009 !
  • 0 (0 voturi)    
    45%...... (Vineri, 21 august 2009, 15:18)

    Dany [anonim]

    "Guvernul a cheltuit, pana la sfarsitul lunii iulie, 45% din banii alocati pentru investitii" spunea superpremierul nostru. Important ar fi sa ne spuna si pe ce s-au cheltuit, ca de vazut, s-a vazut la Gherla cum s-au cheltuit. Cum a taiat panglica inaugurala, cum s-a dus drumul la vale......
    Mda.......tare panglica asta...........
  • 0 (0 voturi)    
    incorect (Vineri, 21 august 2009, 15:51)

    rakkone [utilizator]

    Domnul Boc a avut un lipsus, cred ca vrut sa spuna ca guvernul a FITUIT 45% din banii de investitii. Cheltuiriea presupune ca dai niste bani si obtii un rezultat, cand ii imprastii pe nimic util ca la noi se cheama ca i-ai fituit :)
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu spui prostii (Vineri, 21 august 2009, 16:05)

    papillon_gs [anonim]

    inseamna ca 90% sunt furati de voi ca nu se vede nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur ca ma cenzurati... (Vineri, 21 august 2009, 16:39)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Sunteti din ce in ce mai tristi... Va si dati de gol aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    Din aia 4 miliarde, 3 s-au dus pe spagi la PEDELEI (Vineri, 21 august 2009, 17:16)

    Ionut [anonim]

    Un asfalt colo, o bordura dincolo ....
    Noi cu noi, ei cu ei ...
  • 0 (0 voturi)    
    Rugăminte (Sâmbătă, 22 august 2009, 3:24)

    ady624 [utilizator]

    Rog ziariștii să nu lase subiectul baltă și să investigheze/afle o listă defalcată a acestor investiții. Aș vrea să văd în ce s-au dus aceste N miliarde.

    Vin în România o dată sau de două ori pe an și văd de fiecare dată cum Bucureștiul nu s-a schimbat deloc, cum Ploieștiul e identic (ba chiar mai în paragină). Singurele lucruri noi sunt denivelările alea din nordul capitalei. Sau cocoașe, cum le zice lumea. Iar din ce văd la știri... mă îngrozesc.

    Vă mulțumesc,
    Adrian
  • 0 (0 voturi)    
    nebuni (Sâmbătă, 22 august 2009, 22:03)

    spy [anonim]

    bre, daca e criza, stopati toate investitiile si bagati banii unde e nevoie stringenta. ajung oamenii pe drumuri. acum v-ati trezit cu investitiile?