Autoritatile din Ungaria intentioneaza sa nu acceseze urmatoarea transa a imprumutului de la FMI

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 15:31 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul Ungariei intentioneaza sa nu acceseze urmatoarea transa a imprumutului de la FMI si negociaza cu reprezentantii institutiei extinderea acordului stand-by pana in septembrie 2010, potrivit Portfolio.hu. Ministrul de finante Peter Oszko, citat de cotidianul Napi Gazdasag, a spus ca prin extinderea acordului cu FMI viitorul cabinet va avea acces la finantare, in caz de nevoie.

La inceputul acestei saptamani, Peter Oszko declara intr-un interviu la postul public de televiziune ca guvernul discuta cu FMI pentru a stabili daca este necesar ca autoritatile sa acceseze toate transele creditului in valoare de 25,1 de miliarde de dolari, deoarece economia este suficient de solida pentru a rezista fara aceste fonduri.

De asemenea, acesta a mai spus ca este posibil ca unele transe ale imprumutului de la FMI sa fie trase de urmatorul guvern. Acesta a precizat ca Ungaria incearca sa obtina o extindere a acordului, pentru a oferi urmatorului guvern "o zona de siguranta".

Ungaria a fost una dintre tarile europene cele mai afectate de actuala criza. Problemele economice au determinat guvernul lui Ferenc Gyurcsany sa demisioneze, iar tara a solicitat in luna octombrie a anului trecut un imprumut de 25 de miliarde de dolari de la FMI, Banca Mondiala si Uniunea Europeana.

In primul trimestru al acestui an, economia Ungariei s-a comprimat cu 6,7% fata de aceeasi perioada din 2008.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

735 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Putem s-o accesam noi si pe a lor? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:44)

    Nelamuritu' [anonim]

    Sau nu e voie ?
    • 0 (4 voturi)    
      fara bashcalie domnule... (Joi, 3 septembrie 2009, 16:22)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Nelamuritu'

      Indatorarea statului la FMI ti se pare motiv de bashcalie ?
      • +2 (2 voturi)    
        Guvern (Joi, 3 septembrie 2009, 16:38)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Intr-o guvernare de bascalie nu poti avea decat o astfel de atitudine.
        Din pacate multi vor iesi din criza in perioada urmatoare, la noi de-abia va incepe.
        • 0 (0 voturi)    
          criza (Joi, 3 septembrie 2009, 17:28)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Daca lumea iese din criza, noi nu putem sa ramanem in ea decat daca ne scuipam singuri in cap. Ceea ce facem foarte bine din cate vad.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca (Joi, 3 septembrie 2009, 16:24)

      Lamuritu' [anonim] i-a raspuns lui Nelamuritu'

      n-o s-o accesam, din ce o sa traim?
      • +2 (2 voturi)    
        Prin unele locuri (Joi, 3 septembrie 2009, 16:31)

        Nelamuritu' Lamurit Bustean. [anonim] i-a raspuns lui Lamuritu'

        se traieste din munca.
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Joi, 3 septembrie 2009, 17:01)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Nelamuritu' Lamurit Bustean.

          Dar prin alte locuri este incurajata munca. La noi este incurajata bascalia, incompetenta si furtul.
          Arunca o privire la actualii conducatori si ai sa vezi ca nu ma insel, ca doar fiecare popor are conducatorii pe care-i merita, asa conducatori asa popor.
  • +3 (3 voturi)    
    Baieti destepti (Joi, 3 septembrie 2009, 16:34)

    je [anonim]

    ......
  • +3 (3 voturi)    
    Ungurii.. (Joi, 3 septembrie 2009, 17:08)

    X [anonim]

    ... astia parca au un pic de "cojones" fata de scursurile care ne conduc pe noi.
  • +2 (2 voturi)    
    guvernul lor (Joi, 3 septembrie 2009, 18:27)

    florin [anonim]

    ...a demisionat la o scadere de 6.7%. La noi e vorba de 8.7%, nu ar fi trebuit ca guvernul nostru sa isi puna streangul de gat?
  • +1 (1 vot)    
    Onor PM Boc si PDL (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:48)

    Nevermind [utilizator]

    Ma insel eu sau cand au fost luate imprumuturile dom' boc zicea ca ungurii il iau de nevoie si noi doar ca masura de siguranta? Hmmm...
    Ce ti-e si cu viata asta... la un moment dat ti-o da peste bot cand minti prea mult. Pacat ca sunt MULTI romani batuti in cap care vor vota...