Autoritatile din Ungaria intentioneaza sa nu acceseze urmatoarea transa a imprumutului de la FMI

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 15:31 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul Ungariei intentioneaza sa nu acceseze urmatoarea transa a imprumutului de la FMI si negociaza cu reprezentantii institutiei extinderea acordului stand-by pana in septembrie 2010, potrivit Portfolio.hu. Ministrul de finante Peter Oszko, citat de cotidianul Napi Gazdasag, a spus ca prin extinderea acordului cu FMI viitorul cabinet va avea acces la finantare, in caz de nevoie.

La inceputul acestei saptamani, Peter Oszko declara intr-un interviu la postul public de televiziune ca guvernul discuta cu FMI pentru a stabili daca este necesar ca autoritatile sa acceseze toate transele creditului in valoare de 25,1 de miliarde de dolari, deoarece economia este suficient de solida pentru a rezista fara aceste fonduri.

De asemenea, acesta a mai spus ca este posibil ca unele transe ale imprumutului de la FMI sa fie trase de urmatorul guvern. Acesta a precizat ca Ungaria incearca sa obtina o extindere a acordului, pentru a oferi urmatorului guvern "o zona de siguranta".

Ungaria a fost una dintre tarile europene cele mai afectate de actuala criza. Problemele economice au determinat guvernul lui Ferenc Gyurcsany sa demisioneze, iar tara a solicitat in luna octombrie a anului trecut un imprumut de 25 de miliarde de dolari de la FMI, Banca Mondiala si Uniunea Europeana.

In primul trimestru al acestui an, economia Ungariei s-a comprimat cu 6,7% fata de aceeasi perioada din 2008.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

734 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Putem s-o accesam noi si pe a lor? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:44)

    Nelamuritu' [anonim]

    Sau nu e voie ?
    • 0 (4 voturi)    
      fara bashcalie domnule... (Joi, 3 septembrie 2009, 16:22)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Nelamuritu'

      Indatorarea statului la FMI ti se pare motiv de bashcalie ?
      • +2 (2 voturi)    
        Guvern (Joi, 3 septembrie 2009, 16:38)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Intr-o guvernare de bascalie nu poti avea decat o astfel de atitudine.
        Din pacate multi vor iesi din criza in perioada urmatoare, la noi de-abia va incepe.
        • 0 (0 voturi)    
          criza (Joi, 3 septembrie 2009, 17:28)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Daca lumea iese din criza, noi nu putem sa ramanem in ea decat daca ne scuipam singuri in cap. Ceea ce facem foarte bine din cate vad.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca (Joi, 3 septembrie 2009, 16:24)

      Lamuritu' [anonim] i-a raspuns lui Nelamuritu'

      n-o s-o accesam, din ce o sa traim?
      • +2 (2 voturi)    
        Prin unele locuri (Joi, 3 septembrie 2009, 16:31)

        Nelamuritu' Lamurit Bustean. [anonim] i-a raspuns lui Lamuritu'

        se traieste din munca.
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Joi, 3 septembrie 2009, 17:01)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Nelamuritu' Lamurit Bustean.

          Dar prin alte locuri este incurajata munca. La noi este incurajata bascalia, incompetenta si furtul.
          Arunca o privire la actualii conducatori si ai sa vezi ca nu ma insel, ca doar fiecare popor are conducatorii pe care-i merita, asa conducatori asa popor.
  • +3 (3 voturi)    
    Baieti destepti (Joi, 3 septembrie 2009, 16:34)

    je [anonim]

    ......
  • +3 (3 voturi)    
    Ungurii.. (Joi, 3 septembrie 2009, 17:08)

    X [anonim]

    ... astia parca au un pic de "cojones" fata de scursurile care ne conduc pe noi.
  • +2 (2 voturi)    
    guvernul lor (Joi, 3 septembrie 2009, 18:27)

    florin [anonim]

    ...a demisionat la o scadere de 6.7%. La noi e vorba de 8.7%, nu ar fi trebuit ca guvernul nostru sa isi puna streangul de gat?
  • +1 (1 vot)    
    Onor PM Boc si PDL (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:48)

    Nevermind [utilizator]

    Ma insel eu sau cand au fost luate imprumuturile dom' boc zicea ca ungurii il iau de nevoie si noi doar ca masura de siguranta? Hmmm...
    Ce ti-e si cu viata asta... la un moment dat ti-o da peste bot cand minti prea mult. Pacat ca sunt MULTI romani batuti in cap care vor vota...