VIDEO Bogdan Baltazar: Cred ca ar merita sa impingem adoptarea euro cu 2 ani

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 19:27 Economie | Finanţe & Bănci

Pastrarea calendarului de adoptare a monedei euro in 2014 este foarte greu de realizat, si acest lucru ar implica masuri drastice precum "austeritate totala, reducerea deficitului, a declarat pentru HotNews.ro analistul financiar Bogdan Baltazar.

Acesta a mai explicat care sunt solutiile realiste pe care statul ar trebui sa le adopte si ca un termen realist ar fi cel de 2 ani mai tarziu fata de calendarul actual.



Declaratiile au fost facute cu ocazia seminarului „20 de ani in urma – 20 de ani ce vor urma: etape si perspective pentru Europa Centrala si de Est”, organizat de Institutul Aspen.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2304 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Corect.. sa ne fure cat mai mult. (Joi, 10 septembrie 2009, 20:09)

    Socrate [anonim]

    De ce sa amanam doar cu 2 ani, nu mai bine amanam cu inca 25?
    Asa o sa poata bancile sa faca profituri uriase si sa ne jupoaie cu nesimtire de bani inca un sfert de secol invocand riscurile provenite din diferenta de curs. Si toate firmele care traiesc din importaturi o sa justifice marirea periodica a preturilor folosind acelasi argument. In schimb, firmele exportatoare o sa fie mereu fripte.
    Hotii de importatori si bancheri sa traiasca si sa ne fure pe noi, pe copiii nostri si pe nepotii nepotilor nostri.
    • +1 (1 vot)    
      eram prin anul ... (Joi, 10 septembrie 2009, 22:40)

      cica [anonim] i-a raspuns lui Socrate

      nu stiu care la ase dar muram de ciuda cind colegi care lucrau cu firme straine erau platiti in lei la cursul zilei leu/dolar iar noi ne chinuiam la alte firme romanesti, private si luam doar leuti. era intainte de 2000 si intrebarile catre nea isarescu era de ce nu raportam totul la dolar(pe vremea aceea), ne pacalea pe noi majoritarii ca si acum;atunci mai era si inflatia mare si cica asa o stapinea din curs. dar acum sint banii nostri munciti din greu la capsuni ma, masonule
      • 0 (0 voturi)    
        INGINERII FINANCIARE NE TIN PE LOC DE 19 ANI (Vineri, 11 septembrie 2009, 11:50)

        inginerfinanciar [anonim] i-a raspuns lui cica

        inflatie, devalorizare controlata, fonduri de risk a se citi pacalit, fni, safi, afaceri piramidale, etc. toate permise de autoritati au jefuit poporul roman in ultimii 19 ani.
        ce mai urmeaza ne spune dl. baltazar care oricum va urmarii de la pensie evolutia romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      criza (Vineri, 11 septembrie 2009, 0:47)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Socrate

      Hai Romania, la culcare ca lucreaza guvernul pentru noi. Putem dormii linistiti.

      Avem nevoie de un justitiar...unu cu topor.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Vineri, 11 septembrie 2009, 10:30)

      constantin cojocaru [anonim] i-a raspuns lui Socrate

      Bravo, Socrate! Cauta-ma.
  • +5 (7 voturi)    
    Baltuy pe linia de aparare Namoloasa -Focsani (Joi, 10 septembrie 2009, 20:13)

    Eneas [anonim]

    .-.Voiculescu -Patriciu via Isarescu ;
    in anul 2006 Voiculescu und Patriciu ne asigurau ca nu e nici o nenorocire ca mai intarziem un an doi ,intrarea in UE;acum baltazar incearca temporizarea in buna traditie romaneasca -sa nu ne grabim ;asa am ajuns sa avem proiecte in hidro incepute de 25 de ani si neterminate-sa nu ne grabim;blocuri incepute in 1980 si neterminate-sa nu ne grabim;statii de metrou nexam in Drumul Taberei -sa nu ne grabim;mai moshule stai in pensia ta de securist de frunte si nu mai taia frunze la caini de pomana consultantului !
  • +4 (4 voturi)    
    Euro (Joi, 10 septembrie 2009, 20:23)

    Un european convins [anonim]

    Daca va mai aduceti aminte pentru integrarea in UE, tarile candidate au avut de respectat un "acquis" comunitar format din 31 de capitole. Credeti ca integrarea Romaniei s-a produs pentru ca s-au indeplinit conditiile incluse in acel acquis? Raspunsul este categoric NU. Unele prevedri au fost trecute cu vederea, pentru altele ni s-au acordat perioade de tranzitie record (14 ani pentru mediu) iar pentru o parte mai sensibila am platiti in natura (gen privatizari dilematice in favoarea unor tari care ne-au sustinut cauza). Importanta a fost decizia politica la nivelul principalelor tari din UE. Asa si cu adoptarea Euro. Economia Romaniei este deja euroizata, bunurile si serviciile sunt pretuite in Euro cu toate ca romanii sunt remunerati in lei. De unde stie domnul X care imparte cu atata usurinta declaratii hazardate ca daca amanam cu 2 ani calendarul adoptarii, vom reusi sa indeplinim conditiile? Cu cat adoptam Euro cu atat mai bine. Vor avea altii mai inteligenti si chibzuiti grija de finantele noastre. Intr-un an de criza economica severa, cand alte tari inregistreaza deflatie, Romania a reusit performanta de a inregistra cea mai inalta rata a inflatiei din UE. Asa ca mai bine am face cu totii lobby pe la UE sa primim accept politic pentru adoptarea Euro ca tehnic s-ar putea sa fie practic imposibil. Peste 3 ani vom avea din nou 2 ani electorali....
    • +3 (3 voturi)    
      adoptare euro (Joi, 10 septembrie 2009, 20:58)

      P un ctu pe i [anonim] i-a raspuns lui Un european convins

      Excelent!E absolut adevarat.Cu cat se va amana adoptarea euro cu atat institutiile statului se vor culca pe o ureche.Si-asa nu exista aparatchikul necesar pentru adoptarea euro.Nu da guvernatorul BNR o rezolutie prin care de maine se adopta euro.Baltazarul a cam imbatranit si se gandeste la salele lui de azi nu la viitorul nostru apropiat de peste 2 sau trei ani.In orice caz , daca guvernul nu creeaza de-acum structurile institutionale temporare necesare, vom adopta euro, fix atunci cand se va integra in UE, Rusia.
  • 0 (2 voturi)    
    marele Baltazar (Joi, 10 septembrie 2009, 20:45)

    naufragiatul [utilizator]

    bine ca a plecat de la BRD ca sa poata si aceasta banca sa se dezvolte, vai de noi cu asemenea economisti.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e economist! (Joi, 10 septembrie 2009, 22:32)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

      Omul e, din pacate, o mare greseala a guvernarii Roman, care a propulsat multe nulitati intre care Baltazar. E SECU! sau criptosecurist, (meseria de baza, e cea de inginer, dar nefiind unul capabil, s-a lasat metamorfozat de revolutie in "finantist"!).
      • 0 (0 voturi)    
        inginerii sunt de baza peste tot (Vineri, 11 septembrie 2009, 10:16)

        dreamer [anonim] i-a raspuns lui anonim

        @anonime vad ca esti invidios frate, pe un inginer care a reusit in alt domeniu decat al lui !!! Apoi daca e asa cu atat mai mult e de apreciat omu!

        Odata cu aderarea la euro Guvernu si Bnr nu mai au posibilitatea sa controleze/influenteze atractivitatea Romaniei ca si piata de munca.

        ce vreau sa spun este ca daca patronu strain la care potential lucrezi iti negociaza salariu in euro si apoi constant vrei sa castigi tot mai mult in euro la un moment o sa fi la fel de costisitor ca unu angajat in Vest, si atunci care ar fi motivu pentru care respectivu patron ti-ar da de lucru? eu spun ca sigur nu esti constincios precum un neamt si nici la fel de muncitor.

        Daca extinzi problema la nivelul tarii, atunci o sa realizezi si tu mai economistule ca in matematica profitului nu sunt sentimente.
        Pe patron il intereseaza profitu, pe tine te intereseaza salaru, pe Guvern si Bnr ii lintereseaza sa ai tu de lucru. Daca nu ai de lucru nu colecteaza taxe, tre sa iti dea somaj, esti in general o problema.

        Daca patronu ti-ar propune o taiere a veniturilor de 20 de de procente, sigur nu ti-ar place si nu ai accepta-o fara proteste... etc
        Insa daca in mod magic in prezent castigi cu 20% mai putin in euro decat anu trecut ...sigur datorita cursului de schimb a lui Isarescu, fara sa vrei tu accepti situatia si tot fara sa vrei tu esti cu 20% mai atractiv pentru patronu vestic si este un argument bun sa nu mute afacerea una doua tari mai la est.

        M-ai inteles mai finantistule frustrat pe ingineri, ori ai nevoie de o schita.
        Astia ca tine merita sa fie condusi de altii care inteleg cate ceva din lumea asta si ingineria ei.
        • 0 (0 voturi)    
          Aveti 10 clase sau 8 sau 4? (Vineri, 11 septembrie 2009, 22:36)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui dreamer

          peste tot lipseste articolul hotarat. Salariu' (fara apostroful care sa indice absenta VOITA, pentru obtinerea efectului de oralitate), patronu', profitu'... Va propun sa conduceti un tractor prin ograda. Daca nu, faceti-va "finantist". Tara va vrea!
  • +6 (6 voturi)    
    vrem DM (Joi, 10 septembrie 2009, 20:55)

    isa [anonim]

    ptr ca exportul companiilor romanesti e de kko, oricine poate spune ca leul nu isi mai are rostul. sustinind leul sustinem toate pierderile si viclesugurile celor ce stabilesc cursul de schimb si ajutam companiile straine care platesc de rahat in ro.
  • +1 (1 vot)    
    hoti (Joi, 10 septembrie 2009, 21:23)

    bm [anonim]

    ca sa ne puteti voi fura cu fabrica de bani !
  • 0 (0 voturi)    
    leul burtos (Joi, 10 septembrie 2009, 22:13)

    zdragomir [utilizator]

    Probabil ca prin 2015, la un an dupa ce va fi ales alt cap de mafie, Romania va contracta un nou imprumut international in valoare de 1 trilion de euro ca sa acopere datoriile, pensiile, salariile, vilele si conturile secrete din Elvetia sau alte zone pentru smecheri cu bani furati.
  • 0 (0 voturi)    
    necesar rapid.. (Joi, 10 septembrie 2009, 22:19)

    ady [anonim]

    este greu de realizat dar nu imposibil...
  • 0 (0 voturi)    
    ce idiot! (Joi, 10 septembrie 2009, 23:26)

    NIcky [anonim]

    Cetatenii raporteaza de mult totul la euro, firmele au numai oferte in euro, pana si statul fixeaza taxe si imposite in euro...... Eu nu pricep de ce se pierde atat de mult timp pretios! Sa se faca ce trebuie facut si gata! Doare? Ok, si la dentist doare, dar nu moare nimeni!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar :) (Vineri, 11 septembrie 2009, 4:10)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui NIcky

      http://www.foxnews.com/story/0,2933,289171,00.html
      http://abclocal.go.com/kabc/story?section=news/local&id=6011739

      Numai 2 din multe altele.
  • 0 (0 voturi)    
    Intarzierea trecerii la euro este un dezastru nati (Vineri, 11 septembrie 2009, 8:28)

    Costica [anonim]

    Nu e nici o noutate ca in Raomania capitalul strain face lucruri pe care NU SI LE PERMITE in tarile de origine. Insasi situatia actuala se datoreaza bancilor straine care au aruncat cu euro in noi in nestire in anii 2004-2007 la dobanzi ridicate (duble fata de Europa) si acum si-i ia inapoi la dobanzi TRIPLE pfata de Europa... capitalizarea bancilor straine se face prin devalizarea nationala, unicul scop parand a fi sclavagizarea cetateanului roman pentru "investitorul" european sau de aiurea.
    De aceea mi-am inchis toate conturile de la bancile straine si mi-am mutat toate activitatile la banci romanesti. Chiar daca sunt romani , acesti rechini bancari iubesc banii mai mult ca orice (nu seamana cu altii, politicienii de exemplu?) si nu nici o legatura ca aceasta natiune pe care deja o considera pe cale de disparitie. Nu prea pot sa-mi imaginez Europa peste 200-300 de ani decat avand in componenta un trib de inapoiati , ce aveau origini in zona Carpatica , fostii romani, actuali...rromani...
    Suntem cu toiti vinovati pentru ce le pregatim copiilor nostri! Si va fi vai de ei. Iar pentru cei ce muncesc acum, va spun: adio pensie. Nu vad cine o sa munceasca pentru voi la varsta pensionarii !
    Cand ma gandesc ca mai tot romanul, cand e intrebat ce realizari are , vorbeste de copiii lui....si cand vad in ce hal e tara si ce se prevede....NU avem nimic de mandrie, poate de o fandoseala de fraier....
    • 0 (0 voturi)    
      Un pic mai optimist (Vineri, 11 septembrie 2009, 10:46)

      constantin cojocaru [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Fii un pic mai optimist. Cand ai timp, mai citeste prin istoria noastra. Am plecat de la cateva sute de mii si suntem peste 30 de milioane. Am fost ocupati, inselati, jefuiti, prigoniti, macelariti, dar ne-am continuat existenta. Am crescut. Este adevarat, trecem printr-una dintre cele mai grele si urate perioadae din istoria noastra. Poate cea mai grea si mai urata. Trebuie sa ne strangem randurile. Si gandurile. Avem un proiect in jurul caruia ne putem uni. Cauta-ma.
  • +1 (1 vot)    
    De ce s-o mai lungim oare ? (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:04)

    ATX [anonim]

    Cu cat trecem mai repede la EURO, cu atat mai bine.
    Cum MUNTENEGRU foloseste Euro chiar neoficial ?
    Cum bulgarii au LEVA stabila in raport cu Euro ?

    Numai in Romania trebuie sa avem RISC VALUTAR f mare ! Sa castige bancile mult, cum zicea cineva mai devreme !

    EURO - moneda oficiala (nu putem zice nationala)in Romania cat mai curand !
    • 0 (0 voturi)    
      Daca s-ar putea (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:10)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ATX

      chiar de ieri as adopta-o!!!