Leul s-a depreciat luni pana la cel mai scazut nivel din ultimele cinci luni si jumatate

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2009, 13:24 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala s-a depreciat cu aproape doi bani luni, cursul de referinta afisat de Banca Nationala a Romaniei (BNR) urcand la 4,2747 lei pentru un euro. Vineri un euro a fost cotat la 4,2552 lei.

Un nivel atat de ridicat al cursului de schimb nu a mai fost inregistrat din data de 25 martie, cand euro era cotat la 4,2838 lei.

Moneda nationala a pierdut teren in fata celei americane, pana la 2,9410 lei pentru un dolar, de la 2,9159 lei pentru un dolar, cat era vineri.

Francul elvetian a fost cotat luni la 2,8058 lei, cu 1,59 bani mai mult decat in ultima sedinta a saptamanii trecute, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,2380 lei, dupa ce vineri cursul BNR era de 3,2072 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2670 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    criza (Luni, 14 septembrie 2009, 14:04)

    aaa [anonim]

    si uite asa incepe criza ...
    din cauza euro , toate preturile o sa creasca foarte mult
    clasa de mijloc nu o sa isi mai permita nimica , pentru ca nimeni nu mai creste salarile, bugetari deja au salariul pe jumate,
    Magazinele o sa stea cu marfa in stoc etc...
  • 0 (6 voturi)    
    incepe sa iasa kktul ascuns sub pres (Luni, 14 septembrie 2009, 14:30)

    isaroiu [anonim]

    iar o sa iasa cineva in fata si o sa tipe ca din gura de sarpe ca e atacat leul.
    • +2 (2 voturi)    
      Boboc Misarescu si leul din Nimeea (Luni, 14 septembrie 2009, 20:51)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui isaroiu

      in orice tara din lume care s-a imprumutat la FMI moneda nationala s-a intarit in raport cu valuta deoarece imprumutul trebuie platit in moneda nationala si atunci exista consens general ca aceasta sa se intareasca !numai in Romanika gubernatorul Boboc vine cu caterinci de atacuri speculative ;in mod sigur e o manaraie patent Banca Nationala ,probabil lipsesc cuiva bani din casa ,vin alegerile ,chestii ,socoteli
  • +1 (3 voturi)    
    Sic ! (Luni, 14 septembrie 2009, 19:14)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    SUA depreciaza moneda de peste un an sa reechilibreze balanta de plati.Era si timpul sa creasca exporturile.Banii in circulatie sunt afara.Cei negri stau prin paradisuri fiscale.Cu exportul se pot relansa activitatile comerciale cresterea locurilor de munca insotind fenomenul,DDD
  • 0 (2 voturi)    
    IMPRUMUTUL FMI ??? (Luni, 14 septembrie 2009, 19:22)

    susu [anonim]

    Daca tot scade leu in raport cu EUR de ce a mai fost facut imprumutul de miliarde de EURO?
    Rezervele BNR sunt tot mai mari!!De ce nu intervine sa stabilizeze cursul?Prea multi mliliardari a facut Isarescu asta!!!Ceva nu este OK!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Devalorizare pe drac (Luni, 14 septembrie 2009, 21:29)

    Economu [anonim]

    Mai oameni buni, un curs care de luni de zile sta intre 4,2 si 4,3 este unul extrem de stabil!!! Romanii ca voi sunt debili si instabili, nu leul.Nu mai sariti in sus asa la fiecare zecime de ban pierduta de leu in raport cu euro, ca o sa va imbolnaviti cu capul. De 6 luni si jumatate, leul este cea mai stabila moneda europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pt Economu (Luni, 14 septembrie 2009, 22:26)

    susu [anonim]

    Cred ca te-ai molipsit de la Guvernator.Nu am o parere rea despre dansul.Acum un an 1EURO=3,5 Ron si Economu zice ca este OK.Inflatia si cursul de schimb ne loveste pe toti cei care ne raportam la leu.Unul dintre motivele imprumutului extern a fost crearea unei rezerve valutare care sa sustina moneda nationala.Cine se raporteaza la EURO zice ca este OK.
    Daca economia SUA a fost lovita crunt de criza atunci de ce moneda nationala s-a devalorizat si in raport cu moneda americana?Au fost scoase pe piata sute de miliarde de dolari si atunci normal era sa scada dolarul nu sa creasca.Prin ani 70 moneda americana avea acoperire 100% in aur acum poate nici 10% NU mai este asa.Prin cursul de schimb Finantele Mondiale fac toto felul de jocuri preverse cu statele mai mici.Avem pe dracu o moneda stabila.Daca este asa de ce creditele in cota de 60% sunt in EURO si cam 35% in LEI??
    O fi stabil LEUL dar NU in raport cu moneda EURO>>>In perioada asta apar tot felul de oameni care daca se intampla ceva rau ei spun ca este NORMAL sa fie asa mai ales dupa ani 89....Multumesc frumos.....
  • 0 (0 voturi)    
    EURO SARE CALUL cam DES (Luni, 14 septembrie 2009, 22:34)

    EURO [anonim]

    Cei care sunt platiti in EURO pot sa fie multumiti de curs dar cei care obtin venituri in RON NU.
    Moneda europeana este EURO si pt ANGLIA LIRA STERLINA.Pe noi ne doare EURO.Criza este in toata lumea dolarul american este fara acoperire asa ca....mai moale....
    • 0 (0 voturi)    
      Bine ca e Euro barbat (Marţi, 15 septembrie 2009, 2:40)

      Plapumiorul [anonim] i-a raspuns lui EURO

      Dar ce EURO e acoperit ? Poate de prostia noastra.
      S-a terminat "siguranta". Valuta forte nu mai e acoperita decat de increderea ca cetatenii ( UE , USA etc) isi vor plati cuminti taxele.
      Acoperire BETON.

      PS

      Mai sunt acoperiti si in hartia igienica echivalenta cu suprafata lor.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 14 septembrie 2009, 22:39)

    ccp [anonim]

    mai e un fenomen ciudat..unele case de schimb valutar(nu toate) opereaza sub cursul oficial(atit la cumparare cit si la vinzare)..si nu e prima data cind vad chestia asta.....cineva ,vreo explicatie?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Marţi, 15 septembrie 2009, 0:05)

      je [anonim] i-a raspuns lui ccp

      Du-te si schimba si ai sa afli!
  • 0 (0 voturi)    
    1 oct (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:33)

    Tzepuitu [anonim]

    Hehe... nea Isarescu nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase. Pai la ce curs se calculeaza taxele si accizele alea in euro? Nu cumva la scursul din 1 oct? Niste jegoshi ordinari...
  • 0 (0 voturi)    
    rasp lui je (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:37)

    ccp [anonim]

    am fost si -am schimbat si este asa cum zic eu..si-o sa mai schimb...eu ceream o explicatie nu o mistocareala(abtine-te daca nu cunosti si lasa-i pe altii)