Dinu Patriciu ar fi cumparat pachetul majoritar de actiuni al Bancii Populare din Georgia impreuna cu ex-premierul Gurgenidze, suma vehiculata este 7 milioane de dolari. "Nu confirm, dar nici nu infirm informatia" - Gurgenidze pentru HotNews.ro

de Redactia Economic     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:26 Economie | Finanţe & Bănci

Dinu Patriciu
Foto: AGERPRES
Site-ul georgian Commersant anunta, citand surse apropiate tranzactiei, ca Dinu Patriciu ar fi cumparat impreuna cu fostul premier Vladimer Lado Gurgenidze pachetul majoritar de actiuni al Bancii Populare din Georgia (Narodny Bank). Un reprezentant al bancii a refuzat sa confirme tranzactia, dar a declarat pentru HotNews.ro ca directorul general al Bancii Populare va sustine saptamina viitoare o conferinta de presa in care va face "un anunt important". Dinu Patriciu nu a putut fi contactat pina la aceasta ora.

"Avem confirmarea din partea unei persoane foarte apropiate de Gurgenidze", a declarat pentru HotNews.ro un ziarist georgian. "Stim ca dl. Patriciu este in Georgia, dar nu a facut inca anuntul oficial", a declarat unul dintre ziaristii de la Commersant, sursa primara a informatiei.

"Din informatiile noastre, dl. Patriciu ar fi platit 7 milioane de dolari (aproximativ 10 milioane laris - moneda locala) pentru pachetul de actiuni", a mai spus sursa citata.

Narodny Bank - 3% din piata bancara georgiana

Banca Populara (Narodny Bank) are o cota de piata de 3%, cu 200 de filiale si sucursale in intreaga tara. In primele doua trimestre ale anului, banca a postat pierderi de 17 milioane de dolari, dupa ce in ianuarie fusese cumparata de grupul Evroil.

Dinu Patriciu, incintat de Modelul georgian

Dinu Patriciu a publicat la 21 august un editorial in Adevarul in care scria in termen laudativi despre "Modelul georgian". Omul de afaceri isi incheia articolul cu urmatorul Post Scriptum: "Pentru adeptii teoriei conspiratiei, marturisesc ca am interese de afaceri in Georgia. Nu pentru asta am scris acest articol. Mi-am adus aminte ca acum vreo doua zile, dupa un an de la notificare, Georgia a iesit definitiv din CSI".

Dinu Patriciu este unul dintre cei mai mari posesori de lichiditati din Romania dupa ce la 26 iunie 2009 a anuntat ca a vandut companiei KazMunaiGaz restul de 25% din actiunile The Rompetrol Group (TRG). Din momentul vinzarii primului pachet de actiuni al TRG, Patriciu a investit in real-estate si presa.

Dinu Patriciu nu ar fi la prima afacere in Georgia. The Rompetrol Group, cu Dinu Patriciu actionar si administrator, a deschis o filiala in Georgia si a operat statii de alimentare cu carburant.

Lado Gurgenidze
Lado Gurgenidze
Foto: Guvernul Georgiei

Potentialul partener al lui Patriciu, un om de afaceri din noul val


Vladimer Lado Gurgenidze (38 de ani) a fost premier al Georgiei intre noiembrie 2007 si noiembrie 2008. Gurgenidze, unul dintre exponentii noului val al oamenilor de afaceri georgieni, are cetatenia georgiana si britanica. A detinut mai multe functii de conducere in domeniul financiar-bancare, la societati precum ABM AMRO Corporate Finance sau Putnam Lovell NBF.

Dupa revolutia trandafirilor din Georgia a revenit la Tbilisi, unde a fost numit director executiv al Bank of Georgia.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4125 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Inca o tara penibila care accepta eludare taxelor (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:57)

    pippolino [anonim]

    Dupa ce a dat tunul cu Rompetrol prin care a platit ZERO lei catre bugetul de stat, se plimba linistit prin fostele state CSI. PENIBIL.
    • +5 (11 voturi)    
      inca o lovitura a KGB-ului in Georgia! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:12)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui pippolino

      au vazut ca nu pot ingenunchia tzara si l-au trimis pe Paturiciu la inaintare. faliment scrie pe banca aia - apoi vinzare catre patronul sovietic al Paturiciului.
    • 0 (4 voturi)    
      pai (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pippolino

      acolo e la el acasa.
      • 0 (0 voturi)    
        E stire de stire:7 milioane de coco,astronomic (Miercuri, 16 septembrie 2009, 20:06)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        update 1;update 2 ,revenim cu amanunte ,uluitor o suma care nu suporta imaginatia (cat e castigul reportat la loto -amaratele aleaa de 4 milioane ??? -dar 7 milioane ,e altceva nu ? aiiiiii,tiiiii;
        ba daca ma posteaza astia va spun ca s-au vandut lui patriciu si eu le zic adio !
        • +1 (1 vot)    
          suma este 'astronomica', (Miercuri, 16 septembrie 2009, 21:14)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          reprezinta aproape bugetul lui udrea la turism,dar asa cum am scris si in comentariul de la ora 16-cenzurat-este o bresa creeata de 'varful de lance' kaghebist ;patriciu,urmeaza 'privatizarea' unui cotidian-de prefarat 'pravda' ,apoi cumpararea unor tonoma....analisti la kg si fandaxia este gata
  • +4 (10 voturi)    
    De ce (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:06)

    radu [anonim]

    nu pune capat cineva la klepto capitalismul romanesc ? pana cand va poporul roman un popr de oameni saraci?
    • +5 (9 voturi)    
      Pentru ca (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:34)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui radu

      cei care ne conduc fac parte din sistemul asta klepto capitalist. Si are grija sistemul sa nu cumva sa putem alege si oameni din afara sistemului.
  • -6 (10 voturi)    
    Oare?! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:20)

    pragmaticul [anonim]

    Cand vad in ce situatie se afla Romania si cum se duc banii de la buget, inteleg de ce Patriciu s-a ferit de impozite...
  • +7 (13 voturi)    
    pai nu se muta? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:27)

    sadwank [anonim]

    Domnu' Patriciu, zau daca va inteleg. 7 milioane de dolari e o suma, totusi. Nu v-a fost frica sa cumparati acolo cind stiti ca rusii sint calare pe georgieni? Sau astia sint chiar bani de la rusi?
    M-am prins si de ce n-ati investit banii astia in Romania: nu prea mai e nimic de cumparat (furat) la o suma atit de mare.
    • 0 (8 voturi)    
      hm (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Nu stii nimic despre Georgia. Mai citeste.

      Foarte bine a facut Patriciu ca a cumparat.
      • +1 (5 voturi)    
        poate ne explici dumneata ce este bine (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:45)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui alex

        poate ne impartasesti de ce este bine ceea ce a facut domnul patriciu.
        • +1 (5 voturi)    
          citeste (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:55)

          bh [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

          Citeste link-ul http://www.adevarul.ro/articole/modelul-georgian.html
          si iti vei da si tu seama de ce a investit. Pentru ca lucrurile sunt mult diferit de cum sunt in romanica- au facut reforme si acum chiar dupa razboi economia lor tot creste si va creste in continuare. Si la urma urmei sunt banii lui si face ce vrea cu ei.
          Daca as avea bani sa investesc as merge pe mana lui.
          • 0 (6 voturi)    
            Nedumerit... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 17:22)

            ???? [anonim] i-a raspuns lui bh

            Dar la puscarie dupa el (Patriciu) ai merge? Ca daca tot esti tentat sa mergi pe "mana lui" Patriciu daca ai avea bani (sic!), mi-e greu sa cred ca n-ai ajunge sa-l urmezi si la mititica... Care il asteapta cu bratele deschise. Cat despre "banii lui"... Ma faci sa zambesc amar. Banii aia "ai lui" sunt bani furati! 100%.
            • +3 (5 voturi)    
              Patriciu nu va infunda puscaria niciodata. (Miercuri, 16 septembrie 2009, 20:19)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui ????

              Este destept si extrem de bogat. A stiut cum, cand si de unde sa fure....si gata.
              Si el a furat o companie....nu bani. O companie pe care a administrat-o intr-un mod profesionist si pe care a vandut-o. Deci nu toti banii sunt furati.
              Sa crezi ca Patriciu va pati ceva vreodata e o dovada de naivitate.
              Mai probabil ar fi sa intre Basescu decat Patriciu.
              Banii ofera putere....iar la cati bani are Patriciu...imagineaza-ti ce putere are.
              Nu-l admir ca om....insa as vrea sa am mintea lui de afacerist-hot...
              • +1 (1 vot)    
                Deci ai vrea sa fii hot... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 21:31)

                ???? [anonim] i-a raspuns lui bgd

                cu alte cuvinte. Auzi ce enormitate... "A furat o companie... nu bani". Zau? Compania aia insemna si a insemnat bani naivule!
                Observ ca ai fascinatia hotiei si a hotilor. Asta spune multe despre ce fel de personaj esti.
                • +1 (3 voturi)    
                  Tu nu citesti tot ce scriu? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 23:36)

                  bgd [anonim] i-a raspuns lui ????

                  Sau te enervezi pe parcurs si-mi raspunzi fara sa mai conteze ce am scris. Am zis ca nu toti banii care-i are sunt furati dupa aia....numai o parte din ei adica !
                  Si nu...n-as vrea sa fur de la oameni. In schimb as vrea sa nu mai platesc nici o taxa si nici un fel de contributie....pt ca de pe urma lor nu primesc nimic inapoi. De 20 de ani platesc taxe si impozite si tot prin aceleasi gropi merg cu masina, sistemul medical tot prost este, etc...n-are rost sa ma lungesc pt ca stii despre ce vorbesc. Deci as vrea sa-mi "fur" banii inapoi si sa nu mai platesc nici o taxa...de exemplu.
              • +1 (1 vot)    
                ? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:50)

                ileana [anonim] i-a raspuns lui bgd

                Ai uitat niste campuri petrolifere ( tot furate,Statului Roman)...si niste datorii astronomice ale aceleisi companii, neplatite Statului ( tolerant cu el) Roman.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu sunt banii lui!!? (Joi, 17 septembrie 2009, 9:09)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui bh

            Sunt bani furati, bani din preluarea ilegala a Petromidiei si ulterior din vanzarea ei. Daca tu crezi ca noi avem in tara oameni de afaceri, te inseli.
            Toti cei din top 300 (exceptie sportivi) ar fi strans acele averi in generatii intr-o economie si o societate normala. La noiau rezolvat totul in 5ani max.
          • 0 (0 voturi)    
            buna idee, oare si originala? (Joi, 17 septembrie 2009, 10:01)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui bh

            Real estate sunt cele cele mai bune investitii acum. Stie el ce stie.
            Despre Georgia, da, e o idee foarte buna. Se pare ca cineva totusi citeste rapoarte de geostrategie...
        • +1 (3 voturi)    
          mda (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:49)

          alex [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

          pentru ca a cumparat ieftin. f ieftin.

          multumit?
  • -4 (6 voturi)    
    Treaba clara (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:56)

    Klaus Steinberg [anonim]

    Totul in GEorgia e cumparat de Israel.Ministriii din Georgia sunt 80% evrei.Georgienii nu mai au nimic al lor
  • +5 (7 voturi)    
    un mizilic pt. Romania (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:12)

    proto [anonim]

    Cu 7 mil dolari, in Romania, ar fi cumparat doar vreo 10 sucursale/agentii ale unei banci, adica vreo 3% dintr-o banca. De unde dreaq afla ei de afacerile astea, prin alte tari?
  • -2 (6 voturi)    
    2010 este scadenta datoriilor lui Patriciu? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:26)

    un bizon artagos [anonim]

    Si sa mai zica cineva ca patriciu este liberal. ha,ha,ha, marele liberal are relatii de afaceri prin kazahstan, giorgia, dar mai putin in Romania. Astazi parca trebuia sa fie patriciu pe la dna, nu?
  • +2 (6 voturi)    
    Daca nu pierdea la adevarul cumpara 2! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:48)

    Liviu Iordache [anonim]

    Ba chiar vreo 4, daca ma gindesc bine. Daca este adevarat ca la adevarul a pierdut 13 milioane de euro anul trecut, iar banca asta a preluat-o impreuna cu un baiat cu 7 milioane de dolari, adica vreo 5,5 de euro, inseamna ca daca nu baga banii in adevarul cumpara in georgia vreo 4 banci ca asta! Ca sa vezi ce afaceri face patriciu in romania, pe pierdere, dupa care baga banii in alte tari (ba prin olanda, ba prin kazahstan, acum in Georgia). Asa, simplu spus, de aici ia bani, ca patriot ce se afla, si ii baga in alte tari! Hai liberale!
  • 0 (2 voturi)    
    Coane Costache (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:04)

    Lampedusa [anonim]

    Si cat te costa lobbyul asta pe langa cei mai buni prieteni ai lobbystilor evrei? stiut fiind ca Gurgenidze a cerut binecuvantarea spirituala a lui Rabbi Aharon Leib Steinman cand i-a incercat pe rusi in Abhazia. Ai niste ponturi bune pe unde sa circuli banii fara taxe? Zi si noua.
  • +1 (5 voturi)    
    Cine trage sforile? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:09)

    Gaby [anonim]

    Daca Patriciu ar fi facut banii curat asa cum ar fi normal, el era astazi cu siguranta presedinte. Numai ca sa faci bani luand de la stat activele de miliarde iar statul sa suporte pasivele este favoritism si nu afacere (milioane de romani ii platesc acum afacerile). Este chiar mai grav pentru ca este iselaciune pe fata. Dar trecand peste astea: cine l-a urmarit pe Patriciu in ultimul timp a putut constata cat de "laminat" este omul in gandire (impozite zero, stat minimal, etc). Intrebat despre alternative, a facut un reload al acelorasi lucruri. Ori nefiind un "3D" adica un om cu viziunea business-lui in spatiu se autodefineste ca un mecanism care lucreaza la comanda. Cine este de fapt in spatele lui caci daca era un fenomen ajungea demult in Wall Street luat pe sus de Bush sau Obama!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Excelent (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Gaby

      Excelent punctat, Gaby. Demult ma gindesc la lipsa de consistenta a acestui om, prezentat prea des ca un mare om de afaceri. Pare mai degraba un simplu pion...
  • +4 (4 voturi)    
    afaceri... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:53)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Cand mediu de afaceri devine neprielnic te muti acolo unde e prielnic...

    Eram prin 1996-1997 pe aeroportul din Baneasa asteptand avionul Chisinau. Pe acelasi aeroport la cativa pasi de mine era Patriciu. De pe telefonul mobil si-a chemat un colaborator pe care l-a instruit sa cumpere dolari motivand ca dolarul urma sa se aprecieze...

    Cand ai informatii, prieteni binevoitori prin toate partidele, mediu neconcurential cum era si cum mai e inca in Romani nu e foarte greu sa faci afaceri si sa te imbogatesti.

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
    • -2 (4 voturi)    
      Cresc capsuni si in Canada? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 20:22)

      ???? [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Mai intai invata sa articulezi cuvintele. Apoi fa un efort si incearca sa aberezi in asa fel incat sa pari cat de cat credibil. Daca tot incerci sa livrezi fraierilor povesti pe nemestecate. Intr-adevar, in ultimii ani, si acest lucru i se datoreaza si lui Basescu, mediul de "afaceri" a devenit cam "neprielnic" pentru "liberalul" Patriciu. De ce? Oare pentru ca n-a mai putut pune mana gratis pe vreo rafinarie ca apoi sa o vanda pe bani multi, asa cum se intampla pe vremea lui Nastase?
      • +2 (2 voturi)    
        capsuni si credibilitate... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 23:20)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui ????

        da, cresc capsuni si in Canada... mai mult chiar se gasesc tot timpul anului la preturi accesibile chiar daca sunt din SUA sau America de sud...

        Apoi crezi ca daca as fi articulat corect niste cuvinte ma facea un martor mai credibil? Poate-ti pare necredibil ceea ce spun eu si mie care la vremea respectiva eram mai credul si mai tanar mi s-a parut ciudat, dar eram cu un coleg. L-am intrebat si pe el daca a auzit ce am auzit eu si mi-a confirmat. Crezi ca am ceva de castigat din asta? Nu sunt fan liberal sau PSD, sau PDL, sau Basescu, etc. Am depasit cam de mult faza asta...

        numai bine
        UnCapsunarCanadian
    • -2 (2 voturi)    
      Nu te-ai prins. Era 1 APRILIE !!! (Joi, 17 septembrie 2009, 8:31)

      MIHAI 2 (viitor capsunar in Abhazia) [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Cand spunea ca trebuie
      investit in USD
      Patriciu vorbea la telefon cu
      Basescu care era Ministru al transporturilor.
      *
      Nastase , care era si el inteles
      cu Patriciu ,
      i-a servit aceeasi informatie
      fraierului, cand s-au intalnit pe scara vilei
      (ieseau amandoi cu covoarele la
      batut, ca se apropiau Sfintele Paste)
      ..... ca stie sigur de la Hrebenciuc,
      ca trebuie mizat pe dolar.
      *
      Traian nu s-a bunghit
      ca era Ziua Pacalelior
      si a investit in dolari
      tot ce agonisise din delapidarea flotei...
      ....in acel moment avea ceva
      depozite in lei vechi
      pentru ca tocmai vanduse prin consignatia
      wiskyul si tigarile
      pe care le primise de la grecii si norvegienii
      cu care facuse afacerea
      (tariful afisat la intrarea in minister
      era cam asa:
      - un petroler = o naveta de Ballantine,
      - doua vase de transport
      pt marfuri generale = 5 cartuse de Kent,
      - 10 slepuri = un pachet de supa
      Maggy ...supele le-a folosit
      doamna Maria
      la mese festive
      cand venea in vizita
      prietenul Cocos cu iubita lui,
      una Nuti, care, fiind in clasa a 10 la liceul
      de mecanica auto, mai desfacea
      o bujie, mai desfunda un jigler,
      inclusiv la Dacia 1300 a familiei Basescu.
      *
      Cand a constatat
      tarziu, in noapte ,
      ca ajunsese falit
      deoarece
      dolarul s-a devalorizat spectaculos,
      .....ca de fapt
      cei doi facusera misto de el ...
      ...Basescu i-a sunat la telefon
      si le-a spus ca vrea sa ajunga Presedintele
      Romaniei si ca o sa le
      arate ..si lor ...si tot neamului
      romanesc cum e cand se alege praful...
      Nastase a zambit,
      Patriciu a ras in hohote...
      ...ambii au crezut ca e tot
      o pacaleala....nu si-au dat seama ca trecuse de ora 24.00 si era deja 2 aprilie.
  • 0 (2 voturi)    
    Care e substratul stirii? (Joi, 17 septembrie 2009, 8:12)

    Gheorghe [anonim]

    Easte ilegal ce a facut? Are intentia prin secretizarea stirii sa nu plateasca anumite taxe? Daca e legala,bravo lui! Daca e ilegala spuneti-o pe sleau si nu mai lasati pe toti neavenitii sa-si dea cu parerea!
  • +4 (4 voturi)    
    Georgia 2009 = Romania anilor "90 (Joi, 17 septembrie 2009, 9:04)

    gabifm [utilizator]

    Patriciu, "marele om de afaceri", aplica in Georgia, care este acum precum Romania la nivelul anilor "90, aceeasi reteta de succes: agata un fost premier, se foloseste de relatiile acesuia, de vidul legislativ, de facilitati fiscale, etc.
    El nu are nici o vina! Vinovati sunt cei ce au tolerat ceea ce a facut el in Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    fura in Georgia (Joi, 17 septembrie 2009, 9:32)

    jos_iliescu [anonim]

    N-a furat destul in Romania? Vrea sa fure acum si in Georgia?
  • -1 (1 vot)    
    Ei si... (Joi, 17 septembrie 2009, 11:46)

    Observator [anonim]

    ...de ce ne-ar interesa care sunt investitiile lui Costache Patriciu? Hotul neprins... As putea numai sa adaug ca 'prin partea locului' (Georgia) populatia e mai putin pasiva decat poporul vegetal din Romanica. E bine sa nu le traga tzeapa "din prima" ca dupa aia... harssssst!
  • -1 (1 vot)    
    UE ne impinge agricultura la sapa de lemn (Joi, 17 septembrie 2009, 11:58)

    loredana [anonim]

    Politica agricola comuna a Uniunii Europene este devastatoare la adresa Romaniei. In conditiile in care subventiile fermierilor din Vestul Europei sunt duble fata de cele ale fermierilor romani, in conditiile in care bancile comerciale se feresc ca dracu de tamaie de creditarea sectorului agricol, Comisia Europeana ne va taia de anul viitor si dreptul de a mai acorda ajutor de stat.
  • -1 (1 vot)    
    Patriciu - agent KGB (Ziua 11.07.2008) (Joi, 17 septembrie 2009, 12:34)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ......."Veriga Rompetrol
    Managerii acestor mari companii rusesti sunt la randul lor membri in Marea Loja a Rusiei. Intre timp, fratele lui Anatol Coman a devenit director in Rompetrol Chisinau, iar sotia lui Eugen Ovidiu Chirovici, Mihaela Chirovici, este director la Rompetrol Bucuresti. Un personaj de frunte al masoneriei moldovenesti cu stranse legaturi la Bucuresti, mai ales la Grupul Rompetrol, este Ion Sturza, fost premier in 1999.
    Ion Sturza a fost o piesa de marca a gruparii Lucinschi. In 1987, il gasim ca participant la infiintarea Organizatiei de Comert Exterior "Moldex" (OCEM), de pe langa Guvernul RSS Moldovenesti, institutie controlata de KGB. Sturza, fost director general al Rompetrol-Moldova si fost consul onorific al Kazahsta¬nului in Republica Moldova este unul dintre intermediarii principali ai "afacerii secolului", vanzarea Grupului Rompetrol catre KazMunai Gaz. In prezent este considerat Numarul 2 in Rompetrol, dupa Dinu Patriciu."
  • -1 (1 vot)    
    La Famiglia (Joi, 17 septembrie 2009, 12:36)

    mm [anonim]

    Cand intri in familie, ai si obligatii nu doar favoruri! Nu uitati ca aceasta cumparare a unei banci se produce in plina criza financiara in estul Europei!
  • +1 (1 vot)    
    vorbe goale (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:31)

    Cip [anonim]

    Comentarii facute de oameni care nu au vazut macar 10.000 de euro cum arata adunati toti odata...
    Mai bine ati sta linistiti si v-ati plati ratelele la banci, pentru creditele luate din motive care oricum sunt penibile, decat sa vorbiti fara sa habar nu aveti, despre subiecte care va depasesc. Daca Dinu Patriciu a furat, si stiti asa bine, de ce nu va duceti sa depuneti plangere impotriva lui sau macar sa prezentati unui ziar dovezile pe care le aveti? Sa va spun eu...pentru ca nu aveti nimic, nici material nici spiritual, si toata viata voastra veti avea buzunarele goale si gura mare. Doar atat.
  • +1 (1 vot)    
    emigrati in belarus, poate asa scapam de alde voi (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:02)

    Artistu [utilizator]

    Siguranta cu care vorbesc toti sarantocii frustrati despre cum a dobandit averea Dinu Patriciu ma scarbeste si ma delimiteaza din nou de spatiul european unde "mai sper" ca suntem. Sunteti atat de limitati, nu cunoasteti o iota de capitalism si dati din gura aia proasta, creand curent in van. Astia sunt cei care ne voteaza "liderii" si asta e motivul pentru care suntem unde suntem, nu vizionari ca Dinu Patriciu...si mai sunt si altii. Poate baneaza astia prostia sa voteze in noiembrie, ca sa nu-mi mai musc din unghii de jena ca sunt roman. Cine vrea adresa de mail pe domeniul nubasescu.ro, sa ceara; e moca.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ti-e rusine. (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:42)

      pippolino [anonim] i-a raspuns lui Artistu

      Nu ti-e rusine sa ne jignesti. Noi acesti sarantoci platim mai multe taxe decat D-l Patriciu cu toate miliardele lui. M-as mira daca nu e cumva Patriciu care posteaza aceste mesaje.